Menu

Postřehy redakce 10.2018

Aktuální trendy za uplynulé období očima redakce Chipu

Postřehy redakce

- Mobilní tarify nás moc netěší: Podle agentury Nielsen Admosphere se 35 % českých uživatelů k mobilním tarifům staví neutrálně, případně je neumí posoudit. Zato celkem 44 % je velmi nespokojených nebo spíše nespokojených. Na druhou stranu se svou nespokojeností moc neděláme: loni podle výzkumu změnilo operátora jen 13 % dotázaných, letos to plánuje 11 %. Ukazuje to, že čeští uživatelé nemají mezi operátory moc na výběr.

+/ - V Británii rostou prodeje „hloupých“ telefonů na úkor těch chytrých. Jejich nákupy minulý rok vzrostly o 5 procent. Experti to dávají do souvislosti s tím, jak se mnozí lidé, přesycení digitálním světem, snaží odpojit od internetu. Tato čísla ale působí v ostrém kontrastu s jiným výzkumem. V něm 78 procent Britů uvedlo, že by bez smartphonu nemohli žít. Celkem 92 procent lidí si myslí, že je pro ně připojení na internet velmi důležité.

+ Prohlížeč Chrome je tu už deset let: I tak se ale jedná o jeden z nejmladších současných prohlížečů. Jeho první verze se objevila v září 2008 - nejprve na počítačích s Windows XP. Chrome také zavedl minimalistické uživatelské prostředí, které mnoha uživatelům pro rychlé brouzdání vyhovovalo. A stal se základem pro stejnojmenný operační systém. Dnes ho využívá téměř 60 % všech uživatelů.

- Huawei si pomáhá zrcadlovkami: Zdá se, že výrobce telefonů trochu podváděl při vytváření reklamního materiálu pro svůj nový smartphone Nova 3. Fotografie pořízené DSLR fotoaparátem v reklamě vydává za snímky ze svého mobilu. Na podvod se přišlo díky Instagramu účinkující herečky Sarah Alshamy, kde je jasně vidět, že herce zabírá digitální zrcadlovka. Ostatně, podobné triky Huawei už předvedl v případě kampaně na P9, tam se na celou věc přišlo jednoduše díky EXIF informacím.

+ Moderní platby už nejen smartphonem: MONETA Money Bank nabízí uživatelům chytrých hodinek Garmin a Fitbit, které jsou vybaveny NFC a podporují služby Garmin Pay a Fitbit Pay, aby si do svých zařízení nahráli jí vydané platební karty Visa a Mastercard. Budou tak moci u všech obchodníků s bezkontaktním terminálem platit jednoduše pomocí svých hodinek. Češi bezkontaktně platí 91 % všech transakcí, což nás celosvětově staví na druhé místo.

+ Uber a Yandex vytvořily autonomní taxi: Sice se zatím jedná jen o dvě vozidla jezdící v ruském vzorovém chytrém městě Innopolis, ale je to v podstatě první evropské autonomní taxi v reálném provozu. Yandex Taxi bude mít ale z preventivních důvodů na palubě i živého bezpečnostního řidiče, který bude dohlížet na průběh celé cesty. Na jeho (technologickém) odstranění společnosti dále pracují.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení