Menu

Testujte Windows 10 mezi prvními

Chcete si co nejdříve vyzkoušet připravované aktualizace Windows 10? Přihlaste se do programu Windows Insider a můžete se pustit do testování.

Microsoft nepřetržitě vylepšuje Windows 10, opravuje jeho chyby, zvyšuje výkon, zabezpečení i stabilitu a přidává nové funkce. Dvakrát do roka jsou uvolňovány velké upgrady, které přinášejí zásadní změny operačního systému, a výrazně častěji jsou prostřednictvím Windows Update distribuovány bezpečnostní záplaty a další menší aktualizace.
Pokud se vám ale na novinky ve Windows 10 nechce čekat celý půlrok, máte možnost vyzkoušet si většinu z nich ještě během jejich vývoje a testování, tedy před oficiálním uvolněním ke stažení. Stačí se jen bezplatně přihlásit k tzv. Insider programu, k čemuž stačí jen účet Microsoft (prostřednictvím kterého se přihlašujete k Windows 10) a jednoduchá úprava nastavení operačního systému. Pak budete získávat nová, testovací sestavení Windows 10, včetně funkcí, na kterých Microsoft pracuje a plánuje je do dalších updatů pro všechny ostatní uživatele.

Samozřejmě, bavíme se skutečně o testovacích verzích operačního systému, které nemusí být plně funkční a dokonale stabilní. Microsoft na tento fakt všechny uživatele, kteří se připojují k Insider programu, upozorňuje. Stejně tak je vyžadován souhlas, že bude Microsoft sbírat data z provozu vašeho počítače a využívat je k odstraňování problémů a chyb ve vyvíjených aktualizacích pro Windows 10. Vřele vám tedy doporučujeme registrovat se k Insider programu a instalovat si testovací sestavení Windows 10 pouze v počítači, který nepoužíváte k důležité práci a pravidelně si z něj zálohujete všechna cenná data.

Přihlášení k Insider programu přímo prostřednictvím Windows 10 popisujeme v následujícím postupu, ale alternativně se můžete přihlásit i na webu insider.windows.com. Jakmile budete registrováni k Insider programu, můžete si stáhnout vždy nejnovější testovací sestavení Windows 10 z webu pod odkazem bit.ly/1OGgt60. Některé beta-verze zde nemusí být k dispozici, ale můžete postupovat i přes aktualizace ve Windows 10.

Testování preview-verzí ve VirtualBoxu

Pokud nemáte pro testování k dispozici nepotřebný počítač, můžete si Windows 10 instalovat do virtuálního stroje vytvořeného pomocí open-source nástroje Oracle VM VirtualBox (virtualbox.org) a zde se přihlásit do Insider programu. Doporučujeme vám vytvořit si za tímto účelem i nový, testovací účet Microsoft, protože Windows 10 automaticky synchronizují uživatelská nastavení mezi více počítači, kde pracujete pod stejným uživatelským účtem.
Testování vývojových sestavení Windows 10 ve virtuálním počítači je naprosto bezpečné, jelikož váš fyzický počítač nemůže být provozem virtuálního stroje jakkoli ovlivněn. Pro skončení testů prostě celý virtuální počítač smažete nebo přeinstalujete.

Jak na to

1 Přihlášení k Insider programu

Nejjednodušší cesta k registraci do Insider programu vede přes Nastavení, kde přejdete do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Program Windows Insider«. Zde klikněte na tlačítko »Začít« v nabídce »Získávat buildy Insider Preview«. Abyste mohli začít získávat testovací sestavení Windows 10, musíte být přihlášeni svým účtem Microsoft, resp. musíte s Insider programem propojit svůj účet Microsoft, což provedete hned v následujícím kroku.

2 Typy sestavení Windows 10

Dále se můžete rozhodnout, jak čerstvé aktualizace testovacích sestavení Windows 10 budete získávat. Volba »Posílat mi jen aktualizace v rané fázi« znamená, že získáte nejnovější aplikace, ovladače a opravy Windows 10, ale nepřeinstaluje se celé nové testovací sestavení operačního systému. Odvážnější uživatelé zvolí možnost »Další verze Windows«, která znamená stahování nových testovacích sestavení Windows 10. Poslední volba, »Přeskočit dopředu na další vydání Windows«, představuje stažení vždy nejnovější vývojové verze Windows 10, aniž by se do vašeho počítače nejprve instalovalo poslední stabilní vydání operačního systému. Vyberte si variantu a pokračujte tlačítkem »Potvrdit«.

3 Tempo aktualizací

V následujícím kroku se můžete rozhodnout, jak čerstvé aktualizace testovacích sestavení Windows 10 budete získávat. Volba »Rychle« znamená získávání opravdu syrových verzí, u kterých je ale zároveň značné riziko nestability. Nastavení »Pomalu« představuje opatrnější přístup, spíše vám však doporučujeme předvolbu »Release Preview«, která ale není vždy dostupná a znamená poskytování verzí téměř připravených pro distribuci všem uživatelům v rámci Windows Update. Opět pokračujte tlačítkem »Potvrdit« a restartujte počítač.

4 Zpětná vazba z testování

Abyste mohli stahovat a instalovat testovací sestavení Windows 10, musíte mít ve svém počítači povoleny diagnostické funkce, prostřednictvím kterých bude Microsoft získávat zpětnou vazbu z vašeho používání testovacích verzí. Pokud jste v rámci ochrany soukromí diagnostické funkce omezili či zcela zakázali, budete je muset znovu povolit.

Případný problém odhalíte po otevření Nastavení v nabídce »Aktualizace a zabezpečení / Program Windows Insider«, kde se u volby »Získávat buildy Insider Preview« objeví tlačítko »Opravit«. Klikněte na něj a pokračujte volbou »Potvrdit«. Windows 10 si následně příslušná nastavení automaticky upraví.

5 Aktualizace na testovací verzi

Získávání testovacích sestavení se v podstatě nijak neliší od běžných aktualizací operačního systému prostřednictvím služby Windows Update. Pouze budete získávat i aktualizace, které nejsou uživatelům mimo Insider program dostupné. Pokud narazíte na problémy, můžete se vrátit k předchozímu funkčnímu sestavení Windows. Příslušnou funkci najdete v Nastavení pod nabídkou »Aktualizace a zabezpečení / Obnovení«. Pamatujte ale na to, že návrat k předchozímu sestavení Windows 10 je možný jen do deseti dní od instalace.

6 Odhlášení z Insider programu

Získávání testovacích sestavení Windows 10 můžete kdykoli ukončit a dále pracovat jen s oficiálně uvolněnými aktualizacemi operačního systému. V Nastavení si otevřete »Aktualizace a zabezpečení / Program Windows Insider« a zde použijte volbu »Zastavit přijímání buildů Insider Preview«. Pak si zvolíte, jakým způsobem bude příjem obsahu pro insidery ukončen.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení