Menu

To nejlepší z Chip DVD – 10.2018

Konec léta je vždy ve znamení hromadného zpracování fotografií a filmů pořízených na dovolených. Barevně nedotažené snímky vylepší COLOR projects, s úpravami pomůže sada fotonástrojů Nik Collection a s kreativní editací redesignovaný GIMP.

Krátké videosekvence pro sociální sítě dokáže z videa bleskově vystřihnout CutoMe. Jako náhradu iTunes přinášíme IOTransfer, který zvládne spravovat obsah iPhonů i prostřednictvím Wi-Fi. Klasický tuning a čištění počítače tentokrát zastupuje BoostSpeed.

Acronis True Image 2019

Ochrana před kyberútoky

O zálohování jednotlivých souborů i kompletního obsahu pevného disku se postará osvědčená aplikace Acronis True Image s českým prostředím a integrovanou antiransomwarovou ochranou. Nová verze 2019 využívá pro ochranu dat technologie umělé inteligence a technologii blockchainové autentizace, která vytváří unikátní otisky souborů pro potvrzení jejich autenticity. True Image je dostupný ve třech edicích podle nabídky cloudového úložiště. Chip připravil zkušební verzi pro Windows. Více se dozvíte na S 136.

AVG Internet Security pro Chip

Nové komplexní zabezpečení

Koncem srpna došlo k ukončení podpory starší verze AVG IS, která dlouhodobě vycházela v Chipu. Podařilo se nám s výrobcem dohodnout prodloužení spolupráce na další období. Navíc je čtenářům současně umožněn přechod na nejnovější verzi programu s výbavou, která je shodná s aktuálně prodávanou licencí pro domácnosti.

Už dávno neplatí to, že přítomnost antiviru v počítači zajistí jeho úplnou bezpečnost. Samozřejmě, antimalwarový štít je základem bezpečnostního řešení, ale s nástupem dalších typů útoků to zdaleka nestačí. Hackeři pomocí ransomwaru dokážou získat vaše osobní soubory, nebo dokonce prostřednictvím webkamery špehovat dění ve vaší domácnosti. Vedle ochrany e-mailu je potřeba zamezit útokům na vaši osobu prostřednictvím webového prohlížeče. Ten je obecně považován za pootevřenou bránu k vašim datům, penězům i digitální identitě. Bezpečnostní program proto musí řešit jako prioritu především ochranu browseru a důkladné testovaní internetových stránek ještě dříve, než na ně návštěvník vstoupí. Ať už prohlížíte webové stránky, používáte internetové bankovnictví nebo nakupujete on-line, bez rozšířené ochrany se neobejdete. Nainstalujte si novou verzi AVG Internet Security z Chipu a máte po starostech. Nabízená možnost zabezpečení soukromých fotografií a souborů pomocí šifrovaného trezoru je jeho sympatickým doplňkem. A nejlepší zpráva nakonec: každý čtenář může AVG IS z Chipu nainstalovat až na tři počítače v rámci své rodiny.

Licenci pro Chip je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním číslem. Termíny jsou voleny tak, aby bylo vždy dostatek času na další prodloužení licence z následujícího vydání časopisu. Díky této službě mohou čtenáři Chipu používat nejnovější verzi AVG zcela zdarma nepřetržitě již sedmnáctým rokem.

Předplatitele najdou svou licenci na webu Chipu v rámci »On-line DVD«. Majitelé digitálních edicí ji získají prostřednictvím aktivního formuláře na straně 55 a všichni ostatní čtenáři prostřednictvím Chip DVD nebo e-mailové adresy zde na straně 51 - na chip1810avg@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail a obratem obdržíte zprávu, která bude obsahovat licenci, odkazy na instalační soubor, instrukce k instalaci a další aktuality.

((( návod )))

Software a detailní instrukce najdete na www.chip.cz/avg.

1 > Odinstalace staré verze

Běžným způsobem odinstalujte starou verzi AVG IS, proveďte restart a vyčistěte počítač od zbytků programu pomocí utility AVG Remover. Opět proveďte restart a posléze ještě manuálně smažte adresář »C:AVG_Remover«.

2 > Nová instalace AVG IS

Nejprve stáhněte instalační soubor a spusťte jej jako správce (administrátor).
Potvrďte licenční ujednání a dokončete instalaci. Podporována jsou Windows XP SP3 a vyšší.

3 > Vložení licence

V programu AVG IS v pravém horním rohu obrazovky klikněte na »Moje AVG« a poté na možnost »Moje předplatné«. Vyberte možnost »Zadat licenci« a vložte své licenční číslo. Zadané licenční číslo se po aktivaci zobrazí v menu »Moje předplatné«.

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí

Chip DVD byl prověřen deseti antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelný DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Konkrétní informace o registracích a licenčních podmínkách najdete u instalace každé plné verze. Období registrací je zpravidla do konce listopadu 2018. IOTransfer 3 PRO

Náhrada iTunes

Telefony od Applu se těší velké oblibě, jejich správce iTunes pro Windows má však zcela opačnou pověst. V aplikaci IOTransfer 3 PRO najdete zdatného a chytrého pomocníka pro správu obsahu vašeho iPhonu nebo iPadu, který s vámi bude komunikovat česky. Ten zajistí synchronizaci multimediálního obsahu mezi vaším iPhonem či iPadem a počítačem, včetně případného převedení souborů s hudbou a videem do potřebného formátu, aniž byste se museli seznamovat s technickými parametry multimediálních souborů. Synchronizace je navíc možná nejen prostřednictvím kabelu, ale také bezdrátově - pomocí Wi-Fi sítě. Program IOTransfer se postará také o dostatek zábavy ve vašem mobilním zařízení. Prostřednictvím funkcí v nabídce »Videa« si můžete stáhnout filmy a videoklipy z oblíbených serverů jako YouTube a Twitch nebo třeba z Facebooku, přičemž se IOTransfer postará o jejich převedení do potřebného formátu uložení do paměti vašeho iPhonu či iPadu. Více se dozvíte na S 140.
Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 650 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018.
Určeno pro Windows 7 a vyšší.

COLOR projects

Impozantní fotografie

Nudné barvy, matné stíny, zatažená temná obloha, odpolední ostré slunce... Pořídit fotografii s dokonalým nasvětlením je těžké. Nelamte si s tím však hlavu. V programu COLOR projects 4 máte k dispozici hned 134 předvoleb pro úpravy barevného ladění digitálních fotek a dalších 127 různých efektů pro zpracování snímků. Aby toho nebylo málo, všechny připravené předvolby a efekty lze dále detailně nastavovat, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Pracovat přitom můžete jak se snímky ve všech běžných grafických formátech, tak i s obrazovými daty ve formátu RAW z běžných typů fotoaparátů. Užitečná je také možnost nápravy chyb snímků způsobených samotným fotoaparátem, jako jsou škrábance nebo prach na senzoru. Nechybí ani možnost dávkového zpracování celých sérií fotek nebo konverze obrazových formátů. Při instalaci prohledá program váš počítač, a pokud zjistí, že máte instalovány aplikace Adobe Lightroom, Photoshop nebo Photoshop Elements, tak nabídne instalaci plug-inů COLOR projects do těchto programů.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 700 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší. Nabídku nejnovější verze COLOR projects 5 rozšiřuje přepracovaný emulátor klasického kinofilmu, nové předvolby pro vylepšení snímků a také expertní režim pro pokročilé úpravy.

Screen Recorder

Nahrávání obrazovky

Cyberlink Screen Recorder 2 se specializuje na pořizování nahrávek obrazovky. Kromě klasického záznamu celé obrazovky umožňuje vybírat specifické části obrazovky vlastním výběrem nebo automatickou detekcí oken programů. Veškeré ovládací prvky lze skrýt a nahradit je pomocí klávesových zkratek, které lze navíc uživatelsky modifikovat. Snímané video je možné doplnit vizualizací kliknutí myši nebo záznamem webkamery, mikrofonu a přehrávaného zvuku z počítače. Záznam webkamery lze pořizovat současně se záznamem obrazovky a oba spojit do jednoho videosouboru pomocí funkce obraz v obraze (Picture in Picture). Velikost a umístění obrázku webkamery lze libovolně měnit, a to i při samotném záznamu videa.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Poslední šance zaregistrovat plné verze z nabídky Chipu

O&O DiskImage 11 Pro

Nadstandardní zálohování

O&O DiskImage vytváří při zálohování kompletní obrazy pevného disku, včetně instalace Windows a všech aplikací, uživatelských účtů, nastavení i dat.

HD Video Factory Pro

Blesková videotovárna

Různých typů videa existují stovky, což způsobuje potíže. S chytrou aplikací však převedete každý film do potřebného formátu bez zdlouhavého nastavování.

Partition Expert Pro

Rozšířená správa disků

Aplikace Macrorit Partition Expert Professional nabízí mnohem více vyspělých funkcí než nástroj na správu disků a diskových oddílů vestavěný ve Windows.

AntiRansomware 2018

Stop vyděračům

AntiRansomware pomocí restartu chrání data před vyděračským softwarem, který by začal šifrovat soubory na disku a žádal by výkupné za jejich opětovné zpřístupnění.

nanoCAD 5.0

Návrhy ve 2D a 3D

V klasickém uživatelském rozhraní nabízí nanoCAD bohaté možnosti pro tvorbu složitých technických výkresů ve 2D i 3D prostředí i kreslení základních návrhů, užitečných například při úpravách a rekonstrukcích bytů či domů. Při precizním kreslení v programu nanoCAD lze pracovat s vrstvami a průhledností, konstruovat složité objekty a pomocí nástrojových panelů přesně nastavovat jejich parametry. Nechybí ani možnost pracovat s texty a tabulkami s napojením externích zdrojů z databází Microsoft SQL a Access, z Excelu, souborů ve formátu čistého textu a XML souborů. Pro prohlížení hotových objektů jsou připraveny funkce pro vygenerování 3D náhledu s možností změny úhlu pohledu.

Licence pro Chip: Plnou verzi programu nanoCAD 5.0 můžete po instalaci a registraci používat bez funkčního a časového omezení.
Jedná se o starší verzi programu, kterou výrobce uvolnil k používání zdarma. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

CutoMe 2

Bleskový střih videa

Adoreshare CutoMe řeší zásadní problém profesionálních videoeditorů - nutnost znovu překonvertovat výsledný film, a to i v případě, když z něj chcete odstřihnout třeba jen deset vteřin a výsledné video uložit přesně ve stejném formátu a rozlišení. CutoMe tento problém řeší pomocí technologie »Direct Stream Copy«, což znamená, že u vybrané části videa najde takzvané klíčové snímky a požadovaný úsek videa bleskově vystřihne a uloží. Je to nejefektivnější střih videa vhodný například pro získání krátkého videa pro sociální sítě nebo pro vytvoření animace v populárním formátu GIF. V případě Facebooku, WhatsAppu, YouTube můžete využít předvolených profilů. V programu najdete i šikovnou funkci pro uložení obrázku z aktuální pozice videa.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 880 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Nik Collection

Sada fotonástrojů

Nik Collection je soubor sedmi kvalitních nástrojů pro úpravu snímků zejména z profesionálních zrcadlovek. Distribuovány jsou jako plug-iny v nejobvyklejším formátu 8BF do grafických editorů Adobe Photoshop nebo Adobe Lightroom. Použít je však lze i v Adobe Photoshop Elements, Zoner Photo Studio nebo bezplatných aplikacích XnView a Paint. NET. Každá ze součástí však funguje i jako samostatný EXE program. Analog Efex Pro obsahuje sadu filtrů napodobujících styl starých fotoaparátů. Dfine poslouží k automatickému nebo manuálnímu potlačení šumu.
Sharpener Pro se stará o doostření fotografie i s ohledem na plánovaný výstup. Silver Efex Pro dokáže vytvářet různé typy černobílých fotografií. Licence pro Chip: Časově neomezené starší plné verze fotografických modulů v ceně 3 500 korun, které výrobce uvolnil zdarma a bez registrace pro platformu Windows i macOS.

BitBox 5.2

Neprůstřelný prohlížeč

Až 70 % všech kybernetických útoků je prováděno prostřednictvím prohlížečů a navštívených webových stránek nebo prostřednictvím phishingových e-mailů. Browser in the Box je trofejemi oceněný bezpečený internetový prohlížeč, který je zcela oddělen od vlastního systému neprůstřelně zabezpečeným virtuálním prostředím a je ideálním prohlížečem pro surfování v nejistých vodách a pro prohlížení e-mailů s podivnými přílohami a odkazy. Jakmile totiž tento prohlížeč vypnete, vše se, s výjimkou nastavení, zapomene a při příštím spuštění začínáte s čistým štítem. Při instalaci můžete volit mezi Firefoxem nebo Chromem. Extra bezpečnost je lehce znevýhodněna delším spouštění prohlížeče a vyšší spotřebou výkonu počítače.

Licence pro Chip: Freewarová verze browseru, kterou výrobce uvolnil zdarma pro nekomerční domácí počítače. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce listopadu 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Služba »On-line DVD« je určena pro aktivní předplatitele časopisu Chip. Díky ní si mohou stáhnout plné verze a zajímavý software umístěný na Chip DVD přímo z webových stránek www.chip.cz/dvd. Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen v rozsahu odpovídajícím sjednanému předplatnému u distributorů tisku společností SEND (ČR) nebo MAGNET PRESS (SR). Předplatitel je o přidělení přístupu informován zprávou na e-mail uvedený u svého distributora. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Programy jsou označeny ikonou D .

Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen i předplatitelům digitálního a kombinovaného (papír + digi) předplatného. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatná digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

Avast Secure Browser

Ochrana soukromí

Výrobce populárního antiviru Avast vypustil novou verzi zabezpečeného prohlížeče SafeZone pod novým názvem Avast Secure Browser. Jde o internetový prohlížeč, který je založený na jádru Chromium, doplněný o ústřední informační panel s rychlým přehledem stavu všech bezpečnostních prvků. AdBlock brání načítání reklam na navštěvovaných webových stránkách. Správce hesel bezpečně uchovává vaše hesla na jednom místě a vám stačí si pamatovat jen jedno hlavní heslo. Ochrana před phishingem při prohlížení internetu blokuje škodlivé webové stránky a útoky. SecureLine VPN funguje jako soukromý tunel internetem, který šifruje vaše data a zabezpečuje vaše připojení při používání veřejných sítí Wi-Fi. Tato funkce je však k dispozici zdarma pouze tehdy, když máte v počítači nainstalovaný Avast Free Antivirus nebo placenou licenci. Stejná podmínka je i pro fungování modulu Platební režim. Ten vytváří v počítači zabezpečené virtuální prostředí, chrání před potenciálně napadenými hostiteli či sítěmi a brání keyloggerům a síťovým odposlechům v získání vašich dat.

Licence pro Chip: Časově neomezená free verze, kterou výrobce poskytuje zdarma. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

BoostSpeed

Opravte a zrychlete PC

V optimalizačním programu BoostSpeed 9 najdete řadu nástrojů sloužících k optimalizaci výkonu počítače, odstranění zbytečností a ochraně soukromí při surfování na internetu.

BoostSpeed důkladně analyzuje stav vašeho počítače a vypíše vám přehled problémů, které vám může pomoci vyřešit. Patří mezi ně například zbytečná data zabírající cennou kapacitu pevného disku, poškozené a nepotřebné záznamy v registru Windows nebo nastavení operačního sytému, jejichž úprava pomůže zvýšit výkon a stabilitu počítače nebo zrychlit načítání dat z internetu. BoostSpeed dále zjistí, zda se ve vašem počítači nacházejí sledovací cookies z webových stránek, a pomůže vám důkladně zamést stopy po surfování na internetu. V reálném čase umí program BoostSpeed analyzovat využití operační paměti a včas zasáhnout, pokud by se nedostávalo její kapacity pro potřebné aplikace a služby. Uživatelům Windows 10 je pak určena skupina funkcí, kterými lze deaktivovat některé nepotřebné součásti operačního systému a omezit čmuchací aktivity Microsoftu.

Licence pro Chip: Roční starší plná verze programu v ceně 1 000 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Gimp 2.10

Kreativní editor

Nejnovější aktualizace je pro grafický editor Gimp naprosto klíčová. Přenáší totiž jeho výkonné nástroje a funkce do zcela běžného standardního uživatelského prostředí a navíc zavádí novinky, jako jsou nedestruktivní úpravy obrázků, hardwarová akcelerace výpočtů, rychlé náhledy a hromadná editace pomocí skriptů.

Pokud v zaměstnání upravujete fotky, kreslíte či děláte webovou grafiku, zřejmě používáte Photoshop. Jestliže to samé budete dělat na domácím počítači, budete si muset spočítat, jestli se vám tato nezanedbatelná investice vyplatí. Nejkvalitnější bezplatnou alternativou je Gimp. Obsahuje širokou škálu standardních nástrojů, možnost práce s kanály, vrstvami a cestami a grafickými plug-iny a filtry. Aktualizovaný Gimp zlepšuje podporu Photoshop formátu PSD, přičemž ale nadále upřednostňuje vlastní otevřený formát XCF s podobnými vlastnostmi. Použitý plug-in pro PDF dokáže rastrovat i soubory chráněné heslem, a naopak exportovat vícestránkové dokumenty.

Licence pro Chip: Časově neomezená open-source verze programu zdarma. Určeno pro Windows XP a vyšší. K dispozici je i verze pro Linux a macOS.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 10/2018
Foto popis| Synchronizace obsahu mobilních zařízení s iOS prostřednictvím iTunes je dost neohrabaná. Existují ale alternativní nástroje s bohatší nabídkou funkcí.
Foto popis| Po připojení iPhonu či iPadu analyzuje IOTransfer jeho obsah a nabídne vám přenos pořízených fotek a videí do vašeho počítače. Složky pro umístění souborů si můžete zvolit po kliknutí na volbu »Místo přenosu«.
Foto popis| Pro majitele zařízení s iOS, jejichž úložiště nelze rozšířit paměťovou kartou je velmi užitečná také funkce na vyčištění přístroje od zbytečností a pozůstatků po různých aplikacích. Stačí jen v nabídce »Čistit« kliknout na modré tlačítko pro spuštění čistění a IOTransfer se již o vše postará.
Foto popis| Fotky se dnes sice hodně upravují hned ve smartphonech, ale žádná mobilní aplikace vám nenabídne tolik možností jako klasický fotoeditor v počítači.
Foto popis| Nabídkou efektů a filtrů pro úpravy fotek nemůže programu COLOR projects konkurovat žádná mobilní aplikace. Navíc lze každý efekt pomocí posuvníků v levé části okna programu doladit do nejmenšího detailu.
Foto popis| Efekty a filtry lze v aplikaci COLOR projects libovolně kombinovat. Nejprve zvolíte základní efekt nebo vylepšení a pak třeba nějaký umělecký filtr. Díky tomu jsou kombinace možností úprav snímků prakticky nevyčerpatelné.
Foto popis| Pro vytvoření jednoduché nahrávky obrazovky se záznamem webkamery v rohu není třeba shánět složitý videoeditační software.
Foto popis| Kromě klasického záznamu celé obrazovky umožňuje Screen Recorder uzpůsobit oblast snímání vlastnímu výběru. Tato volba se hodí i pro jednotlivá okna, protože program dokáže automaticky rozeznat jejich okraje, a tak stačí myší jen kliknout na patřičné okno.
Foto popis| Potřebujete otevřít soubor s výkresem, ale nemáte AutoCAD? Chcete si vytvořit jednoduchý návrh, ale nechcete kupovat drahý program? Vyzkoušejte nanoCAD.
Foto popis| Nejoceňovanější vlastností programu nanoCAD je nativní podpora formátu DWG, se kterým pracuje profesionální AutoCAD i další návrhářské programy. I když nemáte v úmyslu DWG soubor upravovat, pomůže vám nanoCAD s jeho otevřením a prohlížením.
Foto popis| Je potřeba vystřihnout krátký úsek z videa z dovolené? Není potřeba používat komplikované videoeditory. Stačí malý nástroj a dvě kliknutí.
Foto popis| CutoMe nabízí sice pouze jednu funkci, tu ale provádí jednoduše a svižně. Veškerá práce spočívá v označení úseku střihu a stisknutí tlačítka »Cutter«. Videosoubor se uloží v identickém formátu bez nutnosti zdlouhavého překódování.
Foto popis| Nástroje z Nik Collection slouží primárně jako doplňky pro Photoshop, ale lze je používat i samostatně nebo v aplikacích podporujících plug-iny.
Foto popis| K vytvoření snímku s vysokým dynamickým rozsahem je standardně třeba pořídit několik záběrů s různým nastavením expozice. V aplikaci Nik Collection HDR Efex Pro vám však bude stačit jediný snímek a program vygeneruje na tři desítky jeho variant, které můžete dále upravovat.
Foto popis| Bojíte se kliknout na odkazy nebo spustit stažené soubory a přílohy e-mailů, protože by mohly zavirovat váš počítač? Browser in the Box je řešení přesně pro vás.
Foto popis| Browser in the Box nemá naprosto žádný přístup k datům v počítači. Pokud tedy potřebujete prostřednictvím prohlížeče něco odeslat, je nutné na požadovaný soubor kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit »Odeslat - Browser in the Box Upload«.
Foto popis| Ve službě je vždy dostupné aktuální a dvě předchozí čísla, u kterých je zaručena platnost registrací plných verzí.
Foto popis| Všechny bezpečnostní nástroje, o kterých se často mluví v souvislosti s útoky prostřednictvím internetových prohlížečů, Avast integroval do jediného zabezpečeného browseru.
Foto popis| Díky přehlednému »Centru zabezpečení a ochrany soukromí« s rychlou nápovědou funkcí má uživatel při používání Avast Secure Browseru snadnou kontrolu nad svým soukromím a bezpečností.
Foto popis| Utajený režim, někdy též anonymní režim, je funkce pro ochranu soukromí, která brání v uchovávání vaší historie prohlížení internetu a maže veškeré sledovací soubory cookie či webové mezipaměti, které se při prohlížení v utajeném režimu ve vašem počítači dočasně uložily.
Foto popis| Především starší a méně výkonné počítače si zaslouží péči věnovanou odstranění zbytečných dat, vyčištění registru Windows a vyladění výkonu.
Foto popis| Hned po svém spuštění analyzuje program BoostSpeed stav počítače a informuje vás o nalezených problémech a celkové kondici vašeho stroje. Pokud se údržbě příliš nevěnujete, budou se problémy počítat na tisíce.
Foto popis| Nabídka »Win 10 Tweaker« obsahuje funkce pro úpravu nastavení Windows 10. Můžete zde například zablokovat aplikacím přístup k vaší poloze, zakázat personalizaci reklamy, nebo upravovat vzhled operačního systému.
Foto popis| Ať už jste grafický návrhář, fotograf, ilustrátor nebo vědec, Gimp vám nabízí propracované grafické nástroje, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů a zvýšit produktivitu.
Foto popis| Mezi nejzajímavější funkce nového Gimpu patří jednotná transformace, kde autoři spojili více funkcí. Snímek nyní můžete zvětšovat/zmenšovat potáhnutím za pomocné značky v rozích, pomocí ikony diamantu můžete měnit perspektivu nebo transformovat danou stranu kolmo ke středu.
Foto popis| Gimp podporuje plnou automatizaci editace obrázku za použití programovacího jazyka Python. Můžete si tedy napsat funkce, které například vytvoří předdefinovaný styl textu nebo spojí několik kroků úprav obrázků do dávky pod jedno kliknutí myší.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz

Krátké videosekvence pro sociální sítě dokáže z videa bleskově vystřihnout CutoMe. Jako náhradu iTunes přinášíme IOTransfer, který zvládne spravovat obsah iPhonů i prostřednictvím Wi-Fi. Klasický tuning a čištění počítače tentokrát zastupuje BoostSpeed. 
Acronis True Image 2019 
Ochrana před kyberútoky 
O zálohování jednotlivých souborů i kompletního obsahu pevného disku se postará osvědčená aplikace Acronis True Image s českým prostředím a integrovanou antiransomwarovou ochranou. Nová verze 2019 využívá pro ochranu dat technologie umělé inteligence a technologii blockchainové autentizace, která vytváří unikátní otisky souborů pro potvrzení jejich autenticity. True Image je dostupný ve třech edicích podle nabídky cloudového úložiště. Chip připravil zkušební verzi pro Windows. Více se dozvíte na S 136. 
AVG Internet Security pro Chip 
Nové komplexní zabezpečení 
Koncem srpna došlo k ukončení podpory starší verze AVG IS, která dlouhodobě vycházela v Chipu. Podařilo se nám s výrobcem dohodnout prodloužení spolupráce na další období. Navíc je čtenářům současně umožněn přechod na nejnovější verzi programu s výbavou, která je shodná s aktuálně prodávanou licencí pro domácnosti. 
Už dávno neplatí to, že přítomnost antiviru v počítači zajistí jeho úplnou bezpečnost. Samozřejmě, antimalwarový štít je základem bezpečnostního řešení, ale s nástupem dalších typů útoků to zdaleka nestačí. Hackeři pomocí ransomwaru dokážou získat vaše osobní soubory, nebo dokonce prostřednictvím webkamery špehovat dění ve vaší domácnosti. Vedle ochrany e-mailu je potřeba zamezit útokům na vaši osobu prostřednictvím webového prohlížeče. Ten je obecně považován za pootevřenou bránu k vašim datům, penězům i digitální identitě. Bezpečnostní program proto musí řešit jako prioritu především ochranu browseru a důkladné testovaní internetových stránek ještě dříve, než na ně návštěvník vstoupí. Ať už prohlížíte webové stránky, používáte internetové bankovnictví nebo nakupujete on-line, bez rozšířené ochrany se neobejdete. Nainstalujte si novou verzi AVG Internet Security z Chipu a máte po starostech. Nabízená možnost zabezpečení soukromých fotografií a souborů pomocí šifrovaného trezoru je jeho sympatickým doplňkem. A nejlepší zpráva nakonec: každý čtenář může AVG IS z Chipu nainstalovat až na tři počítače v rámci své rodiny. Licenci pro Chip je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním číslem. Termíny jsou voleny tak, aby bylo vždy dostatek času na další prodloužení licence z následujícího vydání časopisu. Díky této službě mohou čtenáři Chipu používat nejnovější verzi AVG zcela zdarma nepřetržitě již sedmnáctým rokem. Předplatitele najdou svou licenci na webu Chipu v rámci »On-line DVD«. Majitelé digitálních edicí ji získají prostřednictvím aktivního formuláře na straně 55 a všichni ostatní čtenáři prostřednictvím Chip DVD nebo e-mailové adresy zde na straně 51 - na chip1810avg@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail a obratem obdržíte zprávu, která bude obsahovat licenci, odkazy na instalační soubor, instrukce k instalaci a další aktuality. 
((( návod ))) 
Software a detailní instrukce najdete na www.chip.cz/avg. 
1 > Odinstalace staré verze 
Běžným způsobem odinstalujte starou verzi AVG IS, proveďte restart a vyčistěte počítač od zbytků programu pomocí utility AVG Remover. Opět proveďte restart a posléze ještě manuálně smažte adresář »C:AVG_Remover«. 
2 > Nová instalace AVG IS 
Nejprve stáhněte instalační soubor a spusťte jej jako správce (administrátor). Potvrďte licenční ujednání a dokončete instalaci. Podporována jsou Windows XP SP3 a vyšší. 
3 > Vložení licence 
V programu AVG IS v pravém horním rohu obrazovky klikněte na »Moje AVG« a poté na možnost »Moje předplatné«. Vyberte možnost »Zadat licenci« a vložte své licenční číslo. Zadané licenční číslo se po aktivaci zobrazí v menu »Moje předplatné«. 
Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí 
Chip DVD byl prověřen deseti antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelný DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Konkrétní informace o registracích a licenčních podmínkách najdete u instalace každé plné verze. Období registrací je zpravidla do konce listopadu 2018. IOTransfer 3 PRO 
Náhrada iTunes 
Telefony od Applu se těší velké oblibě, jejich správce iTunes pro Windows má však zcela opačnou pověst. V aplikaci IOTransfer 3 PRO najdete zdatného a chytrého pomocníka pro správu obsahu vašeho iPhonu nebo iPadu, který s vámi bude komunikovat česky. Ten zajistí synchronizaci multimediálního obsahu mezi vaším iPhonem či iPadem a počítačem, včetně případného převedení souborů s hudbou a videem do potřebného formátu, aniž byste se museli seznamovat s technickými parametry multimediálních souborů. Synchronizace je navíc možná nejen prostřednictvím kabelu, ale také bezdrátově - pomocí Wi-Fi sítě. Program IOTransfer se postará také o dostatek zábavy ve vašem mobilním zařízení. Prostřednictvím funkcí v nabídce »Videa« si můžete stáhnout filmy a videoklipy z oblíbených serverů jako YouTube a Twitch nebo třeba z Facebooku, přičemž se IOTransfer postará o jejich převedení do potřebného formátu uložení do paměti vašeho iPhonu či iPadu. Více se dozvíte na S 140. Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 650 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší. 
COLOR projects 
Impozantní fotografie 
Nudné barvy, matné stíny, zatažená temná obloha, odpolední ostré slunce... Pořídit fotografii s dokonalým nasvětlením je těžké. Nelamte si s tím však hlavu. V programu COLOR projects 4 máte k dispozici hned 134 předvoleb pro úpravy barevného ladění digitálních fotek a dalších 127 různých efektů pro zpracování snímků. Aby toho nebylo málo, všechny připravené předvolby a efekty lze dále detailně nastavovat, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Pracovat přitom můžete jak se snímky ve všech běžných grafických formátech, tak i s obrazovými daty ve formátu RAW z běžných typů fotoaparátů. Užitečná je také možnost nápravy chyb snímků způsobených samotným fotoaparátem, jako jsou škrábance nebo prach na senzoru. Nechybí ani možnost dávkového zpracování celých sérií fotek nebo konverze obrazových formátů. Při instalaci prohledá program váš počítač, a pokud zjistí, že máte instalovány aplikace Adobe Lightroom, Photoshop nebo Photoshop Elements, tak nabídne instalaci plug-inů COLOR projects do těchto programů. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 700 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší. Nabídku nejnovější verze COLOR projects 5 rozšiřuje přepracovaný emulátor klasického kinofilmu, nové předvolby pro vylepšení snímků a také expertní režim pro pokročilé úpravy. 
Screen Recorder 
Nahrávání obrazovky 
Cyberlink Screen Recorder 2 se specializuje na pořizování nahrávek obrazovky. Kromě klasického záznamu celé obrazovky umožňuje vybírat specifické části obrazovky vlastním výběrem nebo automatickou detekcí oken programů. Veškeré ovládací prvky lze skrýt a nahradit je pomocí klávesových zkratek, které lze navíc uživatelsky modifikovat. Snímané video je možné doplnit vizualizací kliknutí myši nebo záznamem webkamery, mikrofonu a přehrávaného zvuku z počítače. Záznam webkamery lze pořizovat současně se záznamem obrazovky a oba spojit do jednoho videosouboru pomocí funkce obraz v obraze (Picture in Picture). Velikost a umístění obrázku webkamery lze libovolně měnit, a to i při samotném záznamu videa. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší. 
Poslední šance zaregistrovat plné verze z nabídky Chipu 
O&O DiskImage 11 Pro 
Nadstandardní zálohování 
O&O DiskImage vytváří při zálohování kompletní obrazy pevného disku, včetně instalace Windows a všech aplikací, uživatelských účtů, nastavení i dat. 
HD Video Factory Pro 
Blesková videotovárna 
Různých typů videa existují stovky, což způsobuje potíže. S chytrou aplikací však převedete každý film do potřebného formátu bez zdlouhavého nastavování. 
Partition Expert Pro 
Rozšířená správa disků 
Aplikace Macrorit Partition Expert Professional nabízí mnohem více vyspělých funkcí než nástroj na správu disků a diskových oddílů vestavěný ve Windows. 
AntiRansomware 2018 
Stop vyděračům 
AntiRansomware pomocí restartu chrání data před vyděračským softwarem, který by začal šifrovat soubory na disku a žádal by výkupné za jejich opětovné zpřístupnění. 
nanoCAD 5.0 
Návrhy ve 2D a 3D 
V klasickém uživatelském rozhraní nabízí nanoCAD bohaté možnosti pro tvorbu složitých technických výkresů ve 2D i 3D prostředí i kreslení základních návrhů, užitečných například při úpravách a rekonstrukcích bytů či domů. Při precizním kreslení v programu nanoCAD lze pracovat s vrstvami a průhledností, konstruovat složité objekty a pomocí nástrojových panelů přesně nastavovat jejich parametry. Nechybí ani možnost pracovat s texty a tabulkami s napojením externích zdrojů z databází Microsoft SQL a Access, z Excelu, souborů ve formátu čistého textu a XML souborů. Pro prohlížení hotových objektů jsou připraveny funkce pro vygenerování 3D náhledu s možností změny úhlu pohledu. Licence pro Chip: Plnou verzi programu nanoCAD 5.0 můžete po instalaci a registraci používat bez funkčního a časového omezení. Jedná se o starší verzi programu, kterou výrobce uvolnil k používání zdarma. Určeno pro Windows Vista a vyšší. 
CutoMe 2 
Bleskový střih videa 
Adoreshare CutoMe řeší zásadní problém profesionálních videoeditorů - nutnost znovu překonvertovat výsledný film, a to i v případě, když z něj chcete odstřihnout třeba jen deset vteřin a výsledné video uložit přesně ve stejném formátu a rozlišení. CutoMe tento problém řeší pomocí technologie »Direct Stream Copy«, což znamená, že u vybrané části videa najde takzvané klíčové snímky a požadovaný úsek videa bleskově vystřihne a uloží. Je to nejefektivnější střih videa vhodný například pro získání krátkého videa pro sociální sítě nebo pro vytvoření animace v populárním formátu GIF. V případě Facebooku, WhatsAppu, YouTube můžete využít předvolených profilů. V programu najdete i šikovnou funkci pro uložení obrázku z aktuální pozice videa. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 880 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší. 
Nik Collection 
Sada fotonástrojů 
Nik Collection je soubor sedmi kvalitních nástrojů pro úpravu snímků zejména z profesionálních zrcadlovek. Distribuovány jsou jako plug-iny v nejobvyklejším formátu 8BF do grafických editorů Adobe Photoshop nebo Adobe Lightroom. Použít je však lze i v Adobe Photoshop Elements, Zoner Photo Studio nebo bezplatných aplikacích XnView a Paint. NET. Každá ze součástí však funguje i jako samostatný EXE program. Analog Efex Pro obsahuje sadu filtrů napodobujících styl starých fotoaparátů. Dfine poslouží k automatickému nebo manuálnímu potlačení šumu. Sharpener Pro se stará o doostření fotografie i s ohledem na plánovaný výstup. Silver Efex Pro dokáže vytvářet různé typy černobílých fotografií. Licence pro Chip: Časově neomezené starší plné verze fotografických modulů v ceně 3 500 korun, které výrobce uvolnil zdarma a bez registrace pro platformu Windows i macOS. 
BitBox 5.2 
Neprůstřelný prohlížeč 
Až 70 % všech kybernetických útoků je prováděno prostřednictvím prohlížečů a navštívených webových stránek nebo prostřednictvím phishingových e-mailů. Browser in the Box je trofejemi oceněný bezpečený internetový prohlížeč, který je zcela oddělen od vlastního systému neprůstřelně zabezpečeným virtuálním prostředím a je ideálním prohlížečem pro surfování v nejistých vodách a pro prohlížení e-mailů s podivnými přílohami a odkazy. Jakmile totiž tento prohlížeč vypnete, vše se, s výjimkou nastavení, zapomene a při příštím spuštění začínáte s čistým štítem. Při instalaci můžete volit mezi Firefoxem nebo Chromem. Extra bezpečnost je lehce znevýhodněna delším spouštění prohlížeče a vyšší spotřebou výkonu počítače. Licence pro Chip: Freewarová verze browseru, kterou výrobce uvolnil zdarma pro nekomerční domácí počítače. Určeno pro Windows 7 a vyšší. 
Digitální edice Chipu pro počítače a mobily 
Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce listopadu 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu. 
»On-line DVD« 
Služba »On-line DVD« je určena pro aktivní předplatitele časopisu Chip. Díky ní si mohou stáhnout plné verze a zajímavý software umístěný na Chip DVD přímo z webových stránek www.chip.cz/dvd. Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen v rozsahu odpovídajícím sjednanému předplatnému u distributorů tisku společností SEND (ČR) nebo MAGNET PRESS (SR). Předplatitel je o přidělení přístupu informován zprávou na e-mail uvedený u svého distributora. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Programy jsou označeny ikonou D . Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen i předplatitelům digitálního a kombinovaného (papír + digi) předplatného. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatná digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media. 
Avast Secure Browser 
Ochrana soukromí 
Výrobce populárního antiviru Avast vypustil novou verzi zabezpečeného prohlížeče SafeZone pod novým názvem Avast Secure Browser. Jde o internetový prohlížeč, který je založený na jádru Chromium, doplněný o ústřední informační panel s rychlým přehledem stavu všech bezpečnostních prvků. AdBlock brání načítání reklam na navštěvovaných webových stránkách. Správce hesel bezpečně uchovává vaše hesla na jednom místě a vám stačí si pamatovat jen jedno hlavní heslo. Ochrana před phishingem při prohlížení internetu blokuje škodlivé webové stránky a útoky. SecureLine VPN funguje jako soukromý tunel internetem, který šifruje vaše data a zabezpečuje vaše připojení při používání veřejných sítí Wi-Fi. Tato funkce je však k dispozici zdarma pouze tehdy, když máte v počítači nainstalovaný Avast Free Antivirus nebo placenou licenci. Stejná podmínka je i pro fungování modulu Platební režim. Ten vytváří v počítači zabezpečené virtuální prostředí, chrání před potenciálně napadenými hostiteli či sítěmi a brání keyloggerům a síťovým odposlechům v získání vašich dat. Licence pro Chip: Časově neomezená free verze, kterou výrobce poskytuje zdarma. Určeno pro Windows 7 a vyšší. 
BoostSpeed 
Opravte a zrychlete PC 
V optimalizačním programu BoostSpeed 9 najdete řadu nástrojů sloužících k optimalizaci výkonu počítače, odstranění zbytečností a ochraně soukromí při surfování na internetu. BoostSpeed důkladně analyzuje stav vašeho počítače a vypíše vám přehled problémů, které vám může pomoci vyřešit. Patří mezi ně například zbytečná data zabírající cennou kapacitu pevného disku, poškozené a nepotřebné záznamy v registru Windows nebo nastavení operačního sytému, jejichž úprava pomůže zvýšit výkon a stabilitu počítače nebo zrychlit načítání dat z internetu. BoostSpeed dále zjistí, zda se ve vašem počítači nacházejí sledovací cookies z webových stránek, a pomůže vám důkladně zamést stopy po surfování na internetu. V reálném čase umí program BoostSpeed analyzovat využití operační paměti a včas zasáhnout, pokud by se nedostávalo její kapacity pro potřebné aplikace a služby. Uživatelům Windows 10 je pak určena skupina funkcí, kterými lze deaktivovat některé nepotřebné součásti operačního systému a omezit čmuchací aktivity Microsoftu. Licence pro Chip: Roční starší plná verze programu v ceně 1 000 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší. 
Gimp 2.10 
Kreativní editor 
Nejnovější aktualizace je pro grafický editor Gimp naprosto klíčová. Přenáší totiž jeho výkonné nástroje a funkce do zcela běžného standardního uživatelského prostředí a navíc zavádí novinky, jako jsou nedestruktivní úpravy obrázků, hardwarová akcelerace výpočtů, rychlé náhledy a hromadná editace pomocí skriptů. Pokud v zaměstnání upravujete fotky, kreslíte či děláte webovou grafiku, zřejmě používáte Photoshop. Jestliže to samé budete dělat na domácím počítači, budete si muset spočítat, jestli se vám tato nezanedbatelná investice vyplatí. Nejkvalitnější bezplatnou alternativou je Gimp. Obsahuje širokou škálu standardních nástrojů, možnost práce s kanály, vrstvami a cestami a grafickými plug-iny a filtry. Aktualizovaný Gimp zlepšuje podporu Photoshop formátu PSD, přičemž ale nadále upřednostňuje vlastní otevřený formát XCF s podobnými vlastnostmi. Použitý plug-in pro PDF dokáže rastrovat i soubory chráněné heslem, a naopak exportovat vícestránkové dokumenty. Licence pro Chip: Časově neomezená open-source verze programu zdarma. Určeno pro Windows XP a vyšší. K dispozici je i verze pro Linux a macOS. 
***
Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55. 
Foto popis| Seznam programů v Chipu 10/2018 Foto popis| Synchronizace obsahu mobilních zařízení s iOS prostřednictvím iTunes je dost neohrabaná. Existují ale alternativní nástroje s bohatší nabídkou funkcí. Foto popis| Po připojení iPhonu či iPadu analyzuje IOTransfer jeho obsah a nabídne vám přenos pořízených fotek a videí do vašeho počítače. Složky pro umístění souborů si můžete zvolit po kliknutí na volbu »Místo přenosu«. Foto popis| Pro majitele zařízení s iOS, jejichž úložiště nelze rozšířit paměťovou kartou je velmi užitečná také funkce na vyčištění přístroje od zbytečností a pozůstatků po různých aplikacích. Stačí jen v nabídce »Čistit« kliknout na modré tlačítko pro spuštění čistění a IOTransfer se již o vše postará. Foto popis| Fotky se dnes sice hodně upravují hned ve smartphonech, ale žádná mobilní aplikace vám nenabídne tolik možností jako klasický fotoeditor v počítači. Foto popis| Nabídkou efektů a filtrů pro úpravy fotek nemůže programu COLOR projects konkurovat žádná mobilní aplikace. Navíc lze každý efekt pomocí posuvníků v levé části okna programu doladit do nejmenšího detailu. Foto popis| Efekty a filtry lze v aplikaci COLOR projects libovolně kombinovat. Nejprve zvolíte základní efekt nebo vylepšení a pak třeba nějaký umělecký filtr. Díky tomu jsou kombinace možností úprav snímků prakticky nevyčerpatelné. Foto popis| Pro vytvoření jednoduché nahrávky obrazovky se záznamem webkamery v rohu není třeba shánět složitý videoeditační software. Foto popis| Kromě klasického záznamu celé obrazovky umožňuje Screen Recorder uzpůsobit oblast snímání vlastnímu výběru. Tato volba se hodí i pro jednotlivá okna, protože program dokáže automaticky rozeznat jejich okraje, a tak stačí myší jen kliknout na patřičné okno. Foto popis| Potřebujete otevřít soubor s výkresem, ale nemáte AutoCAD? Chcete si vytvořit jednoduchý návrh, ale nechcete kupovat drahý program? Vyzkoušejte nanoCAD. Foto popis| Nejoceňovanější vlastností programu nanoCAD je nativní podpora formátu DWG, se kterým pracuje profesionální AutoCAD i další návrhářské programy. I když nemáte v úmyslu DWG soubor upravovat, pomůže vám nanoCAD s jeho otevřením a prohlížením. Foto popis| Je potřeba vystřihnout krátký úsek z videa z dovolené? Není potřeba používat komplikované videoeditory. Stačí malý nástroj a dvě kliknutí. Foto popis| CutoMe nabízí sice pouze jednu funkci, tu ale provádí jednoduše a svižně. Veškerá práce spočívá v označení úseku střihu a stisknutí tlačítka »Cutter«. Videosoubor se uloží v identickém formátu bez nutnosti zdlouhavého překódování. Foto popis| Nástroje z Nik Collection slouží primárně jako doplňky pro Photoshop, ale lze je používat i samostatně nebo v aplikacích podporujících plug-iny. Foto popis| K vytvoření snímku s vysokým dynamickým rozsahem je standardně třeba pořídit několik záběrů s různým nastavením expozice. V aplikaci Nik Collection HDR Efex Pro vám však bude stačit jediný snímek a program vygeneruje na tři desítky jeho variant, které můžete dále upravovat. Foto popis| Bojíte se kliknout na odkazy nebo spustit stažené soubory a přílohy e-mailů, protože by mohly zavirovat váš počítač? Browser in the Box je řešení přesně pro vás. Foto popis| Browser in the Box nemá naprosto žádný přístup k datům v počítači. Pokud tedy potřebujete prostřednictvím prohlížeče něco odeslat, je nutné na požadovaný soubor kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit »Odeslat - Browser in the Box Upload«. Foto popis| Ve službě je vždy dostupné aktuální a dvě předchozí čísla, u kterých je zaručena platnost registrací plných verzí. Foto popis| Všechny bezpečnostní nástroje, o kterých se často mluví v souvislosti s útoky prostřednictvím internetových prohlížečů, Avast integroval do jediného zabezpečeného browseru. Foto popis| Díky přehlednému »Centru zabezpečení a ochrany soukromí« s rychlou nápovědou funkcí má uživatel při používání Avast Secure Browseru snadnou kontrolu nad svým soukromím a bezpečností. Foto popis| Utajený režim, někdy též anonymní režim, je funkce pro ochranu soukromí, která brání v uchovávání vaší historie prohlížení internetu a maže veškeré sledovací soubory cookie či webové mezipaměti, které se při prohlížení v utajeném režimu ve vašem počítači dočasně uložily. Foto popis| Především starší a méně výkonné počítače si zaslouží péči věnovanou odstranění zbytečných dat, vyčištění registru Windows a vyladění výkonu. Foto popis| Hned po svém spuštění analyzuje program BoostSpeed stav počítače a informuje vás o nalezených problémech a celkové kondici vašeho stroje. Pokud se údržbě příliš nevěnujete, budou se problémy počítat na tisíce. Foto popis| Nabídka »Win 10 Tweaker« obsahuje funkce pro úpravu nastavení Windows 10. Můžete zde například zablokovat aplikacím přístup k vaší poloze, zakázat personalizaci reklamy, nebo upravovat vzhled operačního systému. Foto popis| Ať už jste grafický návrhář, fotograf, ilustrátor nebo vědec, Gimp vám nabízí propracované grafické nástroje, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů a zvýšit produktivitu. Foto popis| Mezi nejzajímavější funkce nového Gimpu patří jednotná transformace, kde autoři spojili více funkcí. Snímek nyní můžete zvětšovat/zmenšovat potáhnutím za pomocné značky v rozích, pomocí ikony diamantu můžete měnit perspektivu nebo transformovat danou stranu kolmo ke středu. Foto popis| Gimp podporuje plnou automatizaci editace obrázku za použití programovacího jazyka Python. Můžete si tedy napsat funkce, které například vytvoří předdefinovaný styl textu nebo spojí několik kroků úprav obrázků do dávky pod jedno kliknutí myší. 
O autorovi| martin.kucera@chip.cz 

 

Příbuzná témata:  Komerční sdělení