Menu

Trendy – novinky

Aktuální události v oblasti ICT a digitální techniky za uplynulý měsíc

Bose s Alexou

Výrobce audiotechniky Bose představil tři chytré reproduktory s vestavěnou digitální asistentkou Alexa. Využívají vlastní technologii z náhlavních souprav a sluchátek. Ta ve spojení s osmi vestavěnými mikrofony podle Bose zaručuje rozpoznávání vzdálených hlasových povelů i během reprodukce hudby s vysokou hlasitostí. Nové reproduktory fungují buď samostatně, nebo umožňují vytvořit bezdrátový systém komplexního ozvučení domu.

Dokovací monitory Philips

Na veletrhu iFA byla představena nová sestava monitorů philips. Obsahuje dotyková řešení, USB-c dokovací modely, zakřivené, ultratenké obrazovky i modely věnované konzolovému hraní.

Model 499P9H disponuje ultratenkou zakřivenou obrazovkou s úhlopříčkou 49“. Nahrazuje potřebu několika monitorů s jedním obsahem, které využívají finanční instituce a jiné B2B sektory. Tento model je vybaven několika praktickými prvky, jako je dokovací rozhraní USB-C, Windows Hello vysouvací webkamera, SmartErgo základna a technologie Zero Power Switch pro úsporu energie.

Modely 349P9H, 329P9H a 349P7Q jsou určeny pro profesionální použití. Tyto displeje disponují USB-C dokem, vysokým rozlišením a bezrámečkovým displejem. Monitory 221B9T a 171B9T jsou také určeny pro profesionální užití. Tyto monitory využívají sílu dotykové kapacitní technologie (P-Cap) a mají ochranu proti průniku vody a prachu IP 54. Oba modely (21,5“ a 17“) disponují TN displejem a desetibodovou dotykovou technologií. K uživatelskému komfortu přispívá designový flexibilní stojan. Ultratenké bezrámečkové modely 276C8, 278E9Q a 328E9F disponují souvislým bezhranným designem pro pohodlné rozšíření aplikací, technologií UltraWide color pro zobrazování živých barev a také USB-C připojením. Model 276C8 nabízí plochou, 6,1 mm tenkou obrazovku, zatímco 278E9Q a 328E9F mají zakřivenou, 9,94 mm tenkou obrazovku.

Kompakt pro náročné

Panasonic Lumix LX100 II je model sedmé generace řady LX a je vhodný zejména pro street fotografii - je malý a lehký, přitom nabízí špičkové technické parametry. Vybaven je totiž velkým snímačem Micro 4/3, který mívají bezzrcadlovky, s efektivním rozlišením 17 megapixelů. Mezi další přednosti patří světelný objektiv Leica DC VARIO-SUMMILUX f1,7-2,8 s ohniskovou vzdáleností odpovídající 24-75 mm u klasického fotoaparátu. Jeho velkou výhodou je schopnost makroostření už od 3 cm na nejširším ohnisku. Tyto možnosti ocení především milovníci makrofotografie.

K tvorbě kompozice slouží jak elektronický hledáček, tak i nový dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm. O intuitivní ovládání se kromě displeje stará i šikovný systém mechanických ovládacích prvků, v němž nechybí clonový prstenec, příkazové kolečko či voliče pro přímé nastavení expozičního času nebo korekce expozice. Kromě toho fotoaparát umožňuje natáčet videozáznamy v rozlišení 4K a podporuje funkce 4K FOTO. K dispozici jsou černobílé filtry a efekty, Bluetooth, Wi-Fi a možnost rychlého dobíjení přes USB standardním konektorem.

Chrome s generátorem hesel

Internetovému prohlížeči Google Chrome bylo nedávno deset let. Nyní je k dispozici jeho nová verze s číslem 69, která přináší některé novinky. Změněno bylo grafické rozhraní, ale důležitou novinkou je generátor hesel. Pokud si vytváříte nový účet u internetové služby, Chrome vygeneruje a pak vám nabídne silné heslo, které si pak zapamatuje a nebudete si ho muset pamatovat vy. Tak jako dříve se heslo uloží a synchronizuje, takže ho budete mít k dispozici i na dalším zařízení.

Film pro VR

Světově první celovečerní film pro virtuální realitu od Vive Studios posouvá hranice kinematografické tvorby. Snímek 7 Miracles, který vznikl ve spolupráci Panogramma a Film Production Consultants bude mít premiéru na festivalu Raindance Film Festival. Příběh 7 Miracles se věnuje sedmi zázrakům Ježíše Krista. VR zážitek by měl diváky pohltit v kulisách biblického příběhu záběry, které vznikaly pomocí fotogrammetrie a volumetrického snímání. Tyto technologie zajistily ostré 8K záběry i trojrozměrné 3D scény.

Pro více zařízení

V budoucnu by mělo být možné nabíjet smartphone, tablet nebo chytré hodinky současně a ze stejného zdroje napájení. Pracují na tom technici ze společnosti Pi. Nabíječka Pi je zařízení pyramidového tvaru pro současné nabíjení většího počtu mobilních zařízení s iOS a Androidem. Je přitom inteligentnější než běžná nabíječka, dokáže sama zjistit nízký stav baterie zařízení a přizpůsobit svoje magnetické pole. V průběhu nabíjení je možné zařízení běžně používat.

Virtuální brýle HTC Vive bez kabelů

Společnost hTc Vive v rámci veletrhu Gamescom oznámila zahájení prodeje bezdrátového modulu Vive Wireless Adapter.

Uživatelé virtuální reality tak získají možnost zbavit se kabelu, který je poutá k PC, aniž by museli slevit z nároků na kvalitu. Ke každému modulu Vive Wireless Adapter navíc získají i dva měsíce bezplatného členství v programu Viveport Subcription s více než 500 tituly, mezi nimiž nechybí ani nová akční hra Seeking Dawn. Cena bezdrátového adaptéru byla stanovena na 8 990 Kč. Základní balení obsahuje vše potřebné pro propojení s headsetem HTC Vive. Pro připojení headsetu HTC Vive Pro bude třeba ještě balíček příslušenství, obsahující odpovídající propojovací kabel spolu s držákem a pěnovými stélkami za 1 950 Kč. Instalace bezdrátového modulu Vive Wireless Adapter je podle výrobce otázkou několika minut, potřebných k montáži PCI-e karty do PC a připojení senzoru s dosahem 6 metrů a úhlem záběru 150°. Ten pracuje s technologií Intel WiGig, která funguje v nezarušeném pásmu 60 GHz a pro přenos obrazu využívá XR kodeku společnosti DisplayLink. Díky tomu se uživatelé mohou těšit na nízké latence, vysoký výkon i hodiny provozu na jedno nabití. Napájení adaptéru zajistí powerbanka HTC s technologií QuickCharge 3.0.

Plnoformátové bezzrcadlovky Nikon

Nikon vstupuje do segmentu plnoformátových mirrorless fotoaparátů, tedy fotoaparátů, které mají optický snímač velikosti filmového políčka a umožňují výměnu objektivů. Nová řada a bajonet nesou označení Z.

Díky absenci zrcátka mohou být fotoaparáty řady Z mnohem útlejší i lehčí. Technologie zpracování obrazu, skvělá ovladatelnost a spolehlivost zůstaly zachovány. V těle mají přístroje optickou stabilizaci a lze je bezdrátově připojit ke smartphonům i počítačům. Bajonet o větším průměru snižuje limity konstrukce objektivů a zvyšuje možnosti v oblasti optické výkonnosti. K dispozici tak bude i nejsvětelnější objektiv Nikonu se světelností f/0.95. Nový adaptér bajonetu zajišťuje kompatibilitu s objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F.

Z nové řady Z jsou zatím k dispozici dva modely, a to Z 7 za 88 490 Kč a Z 6 za 54 990 Kč. První z nich je zaměřen na vysoké rozlišení, druhý především na rychlost. Oba mají nové obrazové snímače CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod ve formátu FX, vestavěným automatickým zaostřováním s fázovou detekcí v obrazové rovině a nejnovějším systémem zpracování obrazu EXPEED 6. Fotoaparát Z 7 má 45,7 milionu efektivních pixelů a standardní rozsah citlivosti ISO 64-25 600. Z 6 je univerzální fotoaparát formátu FX s 24,5 milionu efektivních pixelů a širokým standardním rozsahem citlivosti ISO 100-51 200. Hodí se i pro fotografování ve spoře osvětlených prostředích a při záznamu videosekvencí. Oba fotoaparáty jsou vybaveny elektronickým hledáčkem s panelem OLED s cca 3,69 milionu pixelů. Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporují záznam videosekvencí 4K UHD (3 840 x 2 160) s obrazovým polem ve formátu kinofilmu při 30p a videosekvencí Full HD při 120p.

Časová lupa

Výzkumníci firmy Nvidia vytrénovali neuronální síť na to, aby z libovolných sekvencí vytvořila zpomalené záběry. Dosud spočívala hlavní obtíž v tom, že meziobrazy by musely být generovány zcela znovu. Pokud bychom chtěli sekvenci zpomalit například čtyřikrát, bylo by potřeba čtyřikrát víc obrazů - mezi každým originálním obrazem by tedy musely být vytvořeny tři dodatečné meziobrazy. Již delší dobu sice existují algoritmy, které je umí generovat, bylo to ale možné jenom při určitém faktoru zpomalení a beztak docházelo k chybám: meziobrazy byly deformované, neostré nebo kostičkované. Nová aplikace má umět nejenom generovat libovolné množství meziobrazů, ale také být rychlejší. Výsledné záběry jsou vidět na fotografii. Zveřejněný materiál ukazuje, že umělé meziobrazy vypadají realističtěji a také v benchmarku SSIM (Structural Similarity Index), který měří strukturální podobnost obrazů, dosáhl nástroj o deset procent lepších výsledků. Úplně bez chyb se to ale neobejde ani v tomto případě.

Chytré zrcadlo

Společnost Naked Labs začala dodávat na trh inteligentní zrcadlo pro 3D skenování, kombinované s otočnou váhou. Po propojení s mobilní aplikací zařízení vytvoří 3D model těla a sleduje změny ve zdravotním stavu uživatele. První část systému tvoří zrcadlo se snímačem RealSense, které skenuje objekty ve třech rozměrech. Druhou částí je otočná váha - když se na ni člověk postaví, ta se pomalu otáčí, zatímco zrcadlo prozkoumá tělo a vytvoří jeho 3D sken. Třetí částí pak je aplikace ve smartphonu.

Vylepšený Fitbit

Fitbit představil chytrý náramek pro sportovce Fitbit Charge 3. Má odolný design, takže ho lze použít i pro plavání. Nabízí dotykový displej, více než 15 módů pro cvičení, nezbytné chytré funkce, až 7denní výdrž na jedno nabití. Fitbit také vylepšil svou 24/7 PurePulse technologii pro měření srdečního rytmu. Naměřené údaje během cvičení jsou tak nyní přesnější, zejména se jedná o spálené kalorie a klidový srdeční tep. Přidán byl i SpO2 senzor pro odhad hladiny kyslíku v krvi. Cena náramku je 3 890 Kč.

Odhad chování

Pro zlepšení spolupráce mezi strojem a člověkem pracuje Jürgen Gall na předpovídání lidských gest. Použili stovky dostupných videí, kde jsou vidět lidé, kteří připravují jídlo. Tyto snímky rozdělili do charakteristických sekvencí, jako je krájení cibule nebo sypání pepře. Vytrénovaný software potom také u nových videí dokáže předpovědět následující akci. Dosáhl úspěšného odhadu až ve 40 % případů. Možné nasazení je v řízení průmyslových nebo pečovatelských robotů.

Vysokokapacitní baterie pro iPhone

Pokud váš iPhone nevydrží nabitý tak dlouho, jako když byl nový, může být řešením výměna dosluhující baterie za novou baterii. Společnost Avacom dodává náhradní baterie pro iPhone 6, 6s a 6s Plus, které mají vyšší kapacitu než původní baterie od Applu a jsou jejich plnohodnotnou náhradou. Mají asi o 20 % vyšší kapacitu, což vám umožní zůstat déle na příjmu a plně užívat telefon bez neustálého sledování stavu baterie. Baterie je velikostí naprosto shodná s původní baterií, takže nemusíte mít strach, že se vám iPhone zvětší. Například pro verzi 6s Plus má původní baterie Apple kapacitu pouze 2 750 mAh a baterie Avacom 3 400 mAh. Baterie má bezpečnostní prvky, které zabraňují přebíjení, podvybíjení, nabíjení nadlimitním proudem a zkratu. Balení obsahuje kompletní sadu nářadí pro výměnu baterie, ale i náhradní lepicí pásky pro uchycení baterie. V sortimentu náhradních Avacom baterií najdete samozřejmě i další značky mobilních telefonů - Samsung, Sony, Xiaomi, Huawei, HTC a řadu dalších.

Bezdrátové pecky

Sennheiser představil v rámci veletrhu IFA bezdrátová sluchátka Sennheiser Momentum True Wireless. Výrobci se podařilo přinést do této kategorie kvalitní zvuk - elegantní sluchátka s dotykovým ovládáním potěší frekvenčním rozsahem 17-21 000 Hz. Mikrofony s technologií Beamforming zajistí přenos hlasu při telefonických hovorech i ovládání digitálních asistentů Apple Siri a Google Assistant.
Výdrž 4 hodiny na jedno nabití lze rozšířit až na 12 hodin pomocí transportního pouzdra.

RTX - nová generace grafických karet Nvidie

V předvečer herního veletrhu Gamescom představila Nvidia novou řadu grafických čipů GeForce RTX, prvních herních GPU založených na nové architektuře Turing. Grafiky jsou obzvláště vhodné pro techniku raytracing.

Nová grafická architektura Nvidia Turing byla pojmenována podle Alana Turinga, britského matematika a zakladatele moderní informatiky. Jsou na ní založeny grafické karty RTX. Zatím jde o tři hi-endové modely Geforce RTX 2070, Geforce RTX 2080 a RTX 2080 Ti. Vlajková loď RTX 2080 Ti bude stát okolo 35 000 Kč, „menší“ Geforce RTX 2080 cca 25 000 Kč a model Geforce RTX 2070 asi 18 000 Kč, takže ceny jsou hodně vysoké.
Grafické karty bude prodávat nejen Nvidia, ale i partneři jako Asus, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY a Zotac.

Během představení se Nvidia příliš nevyjadřovala o přesných specifikacích. Používala pouze abstraktní hodnoty jako „RTX-OPS“ a „Giga-Rays / s“ pro vyjádření výkonu. Technické specifikace už ale samozřejmě pronikly na internet. Architektura Turing podává podle Nvidie asi 6x vyšší výkon než její předchůdce Pascal a má zajistit 4K HDR hraní s rychlostí 60 snímků za sekundu i u nejpokročilejších herních titulů. Karty mohou být vybaveny portem DisplayPort 1.4a s DSC, takže například pro připojení 8K monitoru při 60 Hz jedním kabelem. Zároveň s uvedením karet Nvidia upozornila na řadu herních titulů, v čele s Battlefield 5 a Shadow of the Tomb Raider, které byly vyvíjeny na platformě Nvidia RTX a umožňují ray tracing v reálném čase a využívají umělou inteligenci.

Diskutující SW

Během diskuse s lidskými účastníky v San Franciscu počítačový program IBM s názvem Project Debater překvapivě přesvědčivě argumentoval, že by měl být lépe financován výzkum vesmíru. Když mu lidský účastník debaty oponoval, přišel s dalšími protiargumenty. Nástroj se zatím nepokoušel tématu porozumět. Namísto toho jednoduše konstruoval nové argumenty, když prvky předcházejících tvrzení kombinoval s relevantními informacemi z Wikipedie.

Chytřejší pejsek

Robotický pejsek Sony Aibo se bude prodávat i v Evropě. Na trh byl uveden v lednu v Japonsku a už se jich prodalo více než 20 000 kusů.

V USA stojí 2 899 dolarů a dodává se včetně příslušenství, což jsou hračky pro pejska a dobíjecí stanice. Poslední verze má vylepšené mechanické vlastnosti i umělou inteligenci. Pejsek rozpozná několik obličejů. Je vybaven čtyřmi mikrofony, reproduktorem, dvěma kamerami a gyroskopy.

Ergonomická myš Logitech

Nejdokonalejší ergonomickou myší je podle Logitechu její nový model MX Vertical. Kombinuje ergonomickou konstrukci s výkonem produktů řady Logitech MX. Myš je navržena tak, aby se snížilo namáhání předloktí a tlak na zápěstí. Její neobvyklý 57° svislý sklon byl optimalizován s ohledem na ergonomickou polohu ruky, aniž by se tím omezila produktivita práce. Myš je zkonstruována tak, aby se dala přirozeně uchopit, asi jako kdybyste chtěli někomu podat ruku. Její svislý sklon umožňuje ve srovnání s používáním běžné myši snížit svalovou aktivitu až o 10 %. Komfortní tvar myši podle Logitechu vyhovuje různým tvarům a velikostem ruky a texturovaný pryžový povrch a opěrka palce zajišťují pevný a přirozený úchop. MX Vertical obsahuje snímač s vysokou přesností a rozlišením 4 000 DPI. Přepínač rozlišení umožňuje nastavit rychlost a přesnost pohybu kurzoru. Plně nabitá dobíjecí baterie vydrží až čtyři měsíce a rychlé jednominutové nabíjení vystačí až na tři hodiny práce. Díky funkcím Logitech Easy-Switch a Logitech Flow můžete s myší přepínat mezi dvěma počítači, a dokonce mezi nimi kopírovat a vkládat obsah, obrázky a dokumenty. Myš stojí 100 dolarů.

Biologický hmat

Umělý nerv se senzory dokáže přesně napodobit biologický hmat. Čip vyvinuli vědci z univerzity v Soulu a Stanfordovy univerzity. Systém v testu rozpoznal, kde se nachází malá hůlka a v jakém směru se pohybuje, podobně jako lidé mohou podle hmatu říci, na jakém místě ruky přistála moucha a v jakém směru po ní leze. Systém by také mohl rozpoznávat Braillovy znaky.

Produkty HDR10+

Společnost HDR10+ Technologies, společný podnik firem 20th Century Fox, Panasonic a Samsung Electronics, představila první certifikované produkty a také první uživatele licenčního programu HDR10+. Technologie HDR10+ vylepšuje současné formáty High Dynamic Range (HDR) a HDR10. Optimalizuje obraz pomocí dynamického mapování tonality, což zahrnuje úpravu jasu, barevné sytosti i kontrastu na úrovni jednotlivých snímků. Výsledkem je lepší divácký zážitek, při němž se kvalita obrazu přibližuje filmovému originálu.

Detekce násilností

V budoucnu mají policistům při navigaci k místu činu pomáhat drony. Výzkumník Amarjot Singh z univerzity v Cambridge trénoval automaticky se učící software na záběrech více než dvou tisíc násilných scén. Několik osob představovalo typické akce jako kopnutí, údery nebo škrcení. Ze záběru byly odvozeny různé charakteristické pozice hlavy, rukou, nohou a chodidel. Tato zjednodušená data vytvořila základ pro rozpoznání násilných činů. Software dokázal na videozáběrech s úspěšností 90 procent rozpoznat, zda proti sobě bojují dvě osoby. U konfliktu deseti osob klesla úspěšnost na 80 procent. Singh a jeho kolegové chtějí zvýšit spolehlivost softwaru na dalším tréninkovém materiálu. Pro nadcházející podzim je plánováno testování na akci s až 4 000 účastníky v indickém Warangalu, kde mají být v reálném čase vyhodnocena videa pořízená drony. Pokud se dohled dronů na této masové akci osvědčí, autoři si umí nasazení svého systému představit například při automatizovaných patrolách podél hranic.

Skrytá poselství

Tajemství jsou ukryta bezpečně, pokud nepovolaní vůbec netuší, že se důvěrné informace nacházejí v jiných datech. Toho využívá obor steganografie, který se snaží uchovat informace v obrazech, videu či zvuku. Výzkumníci Kolumbijské univerzity v NY nyní v podobě nástroje FontCode vyvinuli steganografický systém, který se zaměřuje na texty. Pro zakódování informací do jiného textu vědci využili například tloušťku tahu písmen. Změny jsou rozpoznatelné jenom pro algoritmus, ale ne pro lidské oko.

Herní myš uRage

Herní myš uRage Morph se dodává s výměnnými kryty v pěti různých designech. Každý si tedy může vybrat kryt, který se nejlépe hodí k tomu, co právě hraje. Myš je vybavena optickým senzorem s rozlišením 2 400 DPI s obnovovací frekvencí až 1 000 Hz a také kvalitními spínači Omron, které mají dlouhou životnost. uRage Morph má ergonomický, symetrický design pro pohodlí při dlouhém hraní, neklouzavý povrch pro spolehlivé držení v ruce a teflonové kluzné plochy pro plynulý pohyb s nízkým třením. Dále se může pochlubit šesti tlačítky (z toho 5 je programovatelných), barevným podsvícením a elegantním flexibilním opletením kabelu pro ochranu proti poškození a zauzlování. Myš prodává Hama za 599 Kč.

Canon má plnoformátovou bezzrcadlovku

Rostoucí trh s bezzrcadlovkami nemohl Canon nechat bez povšimnutí a představil nový systém EOS R - po 30 letech od uvedení původního EOS systému. Plnoformátové fotoaparáty EOS R mají nový bajonet RF.

Systém zrcadlovek s automatickým zaostřováním a elektronicky ovládanou clonou Canon EOS byl představen v roce 1987. Nyní Canon přišel s převratnou novinkou - bezzrcadlovým systémem EOS R a bajonetem RF. Bajonet má průměr 54 mm a je vzdálený 20 mm od optického snímače. Nový bajonet s 12 konektory umožňuje pokročilou komunikaci a přenos energie mezi objektivy a těly fotoaparátů. Optický snímač u nového fotoaparátu EOS R má velikost filmového políčka (Full Frame) a využívá technologii Dual Pixel, což umožňuje fotit a točit v prostředí s extrémně nízkým množstvím světla za udržení přesného zaostřování. Jeho rozlišení je přibližně 30,3 milionu efektivních pixelů a pro zpracování obrazu je využíván procesor DIGIC 8. Rychlost zaostřování je podle Canonu jen 0,05 vteřiny. EOS R je podle Canonu také světově první fotoaparát, který dokáže automaticky zaostřit i v tak obtížných světelných podmínkách jako -6 EV.

Výhodou nového systému jsou menší rozměry i tichá závěrka přístroje. Fotoaparát zvládne až 8 snímků za vteřinu v režimu kontinuálního snímání (pevný AF) a 5 snímků za vteřinu s AF cracking. Elektronický hledáček fotoaparátu má rozlišení 3,69 milionu bodů a poskytuje 100 % pokrytí snímané scény. Fotoaparát má robustní tělo z hliníkové slitiny, které je odolné proti povětrnostním vlivům. Nabízí také Bluetooth konektivitu pro spárování s mobilním telefonem. Systém EOS R dědí kvalitativní výhody existujícího systému EOS, zejména kompatibilitu s existujícími EF a EF-S objektivy a příslušenstvím při použití jednoho ze tří nově vyvinutých adaptérů. Pro nový systém jsou ale samozřejmě lepší objektivy vyvinuté přímo na míru, které mají výbornou světelnost.

Headset pro Mixed Reality

Acer se na výstavě IFA pochlubil headsetem Windows Mixed Reality OJO 500. Jde o první headset pro virtuální realitu s odnímatelnou konstrukcí, která usnadňuje jeho čištění a sdílení mezi několika uživateli. Integrovaný zvukový systém soustřeďuje zvuk na uši, čímž eliminuje potřebu sluchátek. Dva přední závěsné 2,89“ LCD displeje s vysokým rozlišením 2 880 x 1 440 px poskytují široký, 100° zorný úhel. Pro headset je aktuálně k dispozici více než 2 500 her.

Aplikace proti migréně

Podle průzkumů je méně než polovina pacientů s migrénou dostatečně informována a léčena svým lékařem. Pokud by se podařil záměr Larse Neeba z Charité Berlín, každý postižený migrénou by si mohl sám pomoci s aplikací nazvanou M-sense. Vyvinula ji Charité společně s partnery a penězi od německé spolkové vlády ve výši 3,3 milionu eur. Systém sestává z kombinace deníku klienta, terapeutického modulu a školení ve svépomoci. Tak mají být rozpoznány spouštěče migrény a samostatně léčeny akutní ataky pomocí různých metod, jako je svalové uvolnění, autogenní trénink a meditace. Uživatelé obdrží přístup k nejnovějším poznatkům a mohou si sami najít terapii, která na ně nejlépe účinkuje. Stejně tak je usnadněn kontakt s experty prostřednictvím moderovaných fór a chatů s experty. Lékaři samotní mohou kontaktovat odborníky na bolesti hlavy a poradit se o léčebných metodách. Účinnost aplikace nyní zkoumá studie se 1 200 účastníky.

Acer chromebook

Společnost Acer evidentně věří koncepci přenosných zařízeních s Chrome OS. Na berlínském veletrhu IFA uvedla nejmodernější model Chromebook 514. Díky svému kovovému tělu, podsvícené klávesnici, touchpadu se sklem Corning Gorilla Glass, portu USB typ C a 12hodinové výdrži na baterii vám tento chromebook poskytne pěkný vzhled i praktické používání. Pouhých 6 mm tenký rámeček okolo 14“ displeje přináší celkové zmenšení těla. Acer Chromebook 514 bude k dispozici v říjnu za ceny od 9 990 Kč.

Xperia XZ3 nová špička od Sony

Nejnovější smartphone Sony má krásný zaoblený 6“ OLED displej a dokáže mimo jiné nahrávat video ve 4K hDR a zpomalené Super slow motion video ve Full hD s 960 fps.

Sony Mobile na skončené výstavě IFA představila svoji nejnovější vlajkovou loď, model Xperia XZ3, který má špičkový design a je zároveň nabitý zvukovými a vizuálními technologiemi. Xperia je vybavena 6palcovým displejem QHD+ HDR OLED, který nabízí hlubší odstíny černé, větší kontrast, vyšší ostrost a čistotu obrazu. Technologie X-Reality pro mobilní zařízení zase „vylepšuje“ obsah ve formátu SD. Dva vepředu umístěné reproduktory S-Force Front Surround Sound jsou výkonnější s hlasitostí vyšší o 20 % ve srovnání s předchozím modelem. Podporován je zvuk s vysokým rozlišením. Technologie DSEE HX zase „dopočítává“ komprimované hudební soubory, zatímco technologie LDAC zajišťuje kvalitu bezdrátového poslechu.

Smartphone má bezrámečkový design. Odolnost zajišťuje kombinace 3 mm tenkého kovového rámu z hliníku v kombinaci se sklem Corning Gorilla Glass 5 a certifikací IP65/IP68. Na výběr jsou čtyři barvy: Black, White Silver, Forest Green a Bordeaux Red. XZ3 zatím jako jediný smartphone nabízí nahrávání filmů ve 4K HDR a zpomalené video Full HD Super slow motion s rychlostí 960 snímků za sekundu. Hlavní fotoaparát s 19 Mpx doplňuje 13Mpx přední fotoaparát, který umožní uživatelům zachytit vylepšená selfie s beauty efekty a rozostřeným pozadím. Model XZ3 je vybaven mobilní platformou Qualcomm Snapdragon 845 s 5G připojením rychlostí až 1,2 Gb/s. Nechybí nejnovější verze Androidu 9 Pie.

Athlon se vrací

AMD se vrací k názvu Athlom a uvádí nové procesory, nebo spíše APU, postavené na jádru Zen a vybavené grafikou Vega. Mají konkurovat především procesorům Intel Pentium, a jsou tedy určeny pro kancelářské počítače nebo pro méně náročné domácí uživatele. Prvním představeným modelem je Athlon 200GE z rodiny Raven Ridge, který se vyrábí 14nm technologií a jehož spotřeba je jen 35 W TDP. Následovat budou verze AMD Athlon 220GE a AMD Athlon 240GE. Uvedena byla i verze Athlon Pro.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení