Menu

Chrome upozorňuje na nezabezpečené stránky

Internetový prohlížeč Googlu označí nezabezpečené webové stránky. V České republice je jich stále hodně, a to i těch hojně navštěvovaných. 

Internetoví surfaři, kteří se dostanou na nezašifrované weby, jsou na to nejnovějšími verzemi internetového prohlížeče Chrome upozorněni varováním „Nezabezpečeno“. Google na tuto vlastnost prohlížeče upozorňoval již dopředu a dostala se do verze 68 i do nejnovější verze 69. Označeny tak jsou všechny stránky, které nezačínají „https“. Tím chce společnost Google dosáhnout toho, aby stále větší množství komunikace po internetu probíhalo v zašifrované podobě. Společnost Google navíc předběžně klasifikovala všechny certifikáty vydané dceřinými společnostmi firmy Symantec jako nejisté. Příčinou tohoto neobvyklého kroku byly příliš laxní požadavky pro udělení certifikátu. Nejen kvůli tomuto tlaku ze strany Googlu se společnost Symantec, jeden z největších poskytovatelů IT bezpečnostních služeb, rozhodla dále se certifikátům nevěnovat.

Podobný tlak má být vyvinut i na společnosti, které zatím nemají svůj web zabezpečený. Surfaři by kvůli varování v prohlížeči mohli raději zabrousit na jiné stránky, které zašifrované jsou. Stále totiž existuje po celém světě řada hojně navštěvovaných webů, které doposud na https nepřešly. A řada je jich i v České republice.

Jejich seznam najdete na webových stránkách whynohttps.com/country/ cz a patří mezi ně například i hodně navštěvované stránky televize Nova, Dopravního podniku hlavního města Praha nebo Úschovny.

Zkratka https však automaticky neznamená, že návštěva takovéto webové stránky je zcela bezpečná. Pouze naznačuje, že přenášené údaje jsou šifrované, a jsou proto chráněné před datovou špionáží. Nemá to vliv na obsah dat.

Webové stránky, které dosud nenabízí šifrování, jsou od verze 68 prohlížeče Chrome označeny jako „Nezabezpečeno“.


Příbuzná témata: