Menu

NAS servery v novém

Operační systém DiskStation Manager pro NAS servery Synology bude brzy k dispozici v nové verzi s řadou novinek a vylepšení. Vyzkoušeli jsme jeho beta-verzi a nabízíme vám stručný přehled změn.

Synology patří k největším světovým výrobcům NAS serverů, které slouží nejen ke spolehlivému ukládání dat, ale také jako domácí multimediální centrum. NAS servery Synology pohání operační systém DiskStation Manager (DSM), který je výrobcem pravidelně aktualizován a rozšiřován o další funkce. Aktuálně chystaná verze DSM 6.2 přitom přináší novinky a vylepšení pro NAS servery ve firemním prostředí i v domácnostech. Vylepšení se týkají výkonu i zabezpečení dat.

Správa a zabezpečení úložiště

Domácí uživatele by měly zajímat především novinky v nástrojích Správce úložiště a Security Advisor. Ve Správci úložiště jsou nově přehledněji zobrazeny jednotlivé svazky a funkce inteligentního scrubbingu dat se stará o prevenci skrytého poškození dat. Kontrola dat se plánuje a probíhá automaticky, ale výchozí předvolby můžete snadno upravit podle svých požadavků. Bezpečnostní aplikace Security Advisor nyní nejen kontroluje celý systém na výskyt škodlivého softwaru i bezpečné nastavení uživatelských účtů a připojení k síti, ale dokáže i identifikovat podezřelá přihlášení a aktivity uživatelů a zobrazit zeměpisnou polohu útočníka (pro detekci přihlášení z neobvyklých lokací). Nově umí Security Advisor také generovat denní i měsíční sestavy o zabezpečení NAS serveru a bezpečnostních rizicích.

Nové Centrum balíčků

Velmi důležitým prvkem operačního systému DSM je Centrum balíčků s desítkami doplňků, kterými lze podstatně rozšířit funkční výbavu NAS serveru. V DSM 6.1 je Centrum balíčků přehlednější, nabízí podrobnější vyhledávání a také samostatnou kategorii s beta-verzemi nových a aktualizovaných balíčků. Dobře jsou odlišeny balíčky přímo od Synology, různých dalších výrobců i komunitních vývojářů. Extrémně zajímavou novinkou je aplikace Moments, která umí vytvářet, procházet a sdílet alba i jednotlivé fotografie a videa. Moments využívá pokročilou analýzu obrazu pro rozpoznávání obličejů a míst a samozřejmě k ní nechybí ani mobilní aplikace pro Android a iOS.

Chytré aplikace

S DSM 6.2 přijdou také vylepšení pro aplikace, především aktualizovaný Kalendář, který nově umí přiřazovat k událostem i soubory, Chat, ve kterém jsou nově i funkce ankety, komunikace ve vláknech či možnost integrace videokonferencí dalších dodavatelů, nebo Drive, šikovná alternativa k Disku Google či OneDrive. Drive má aplikace pro Windows, Android i iOS, ve kterých lze nastavit podrobnosti automatického zálohování souborů do NAS serveru.

Vyzkoušejte si sami

Synology tradičně podporuje novými verzemi DSM i řadu let staré modely svých NAS serverů. Je tedy velmi pravděpodobné, že DSM 6.2 bude k dispozici i pro váš model síťového úložiště. Pokud máte doma podporované zařízení a nechcete čekat na uvolnění finální verze DSM 6.2, můžete si již nyní instalovat a vyzkoušet jeho beta-verzi. Instalační balíčky DSM ke stažení najdete na adrese synology.com/cs-cz/ beta/DSM62Beta/release_note a instalaci provedete v administračním rozhraní vašeho NAS serveru přes nabídku »Ovládací panel / Aktualizace a obnovení«. Pamatujte na to, že beta-verze operačního systému DSM není určena k běžné práci, ale především k testování.

Foto popis| Přehlednější rozhraní Správce úložiště doplňuje vylepšený nástroj na tzv. scrubbing dat, který automaticky na pozadí kontroluje data na výskyt skrytých chyb.
Foto popis| Security Advisor je důležitým prvkem zabezpečení NAS serveru, který kontroluje výskyt malwaru i podezřelá přihlášení uživatelů.
Foto popis| Nové Centrum balíčků má upravené uživatelské rozhraní, balíčky jsou přehledněji tříděny a jejich beta-verze mají samostatnou kategorii.
Foto popis| Aplikace Moments představuje nový způsob správy snímků a fotoalb s možností sdílení a inteligentní analýzy obrazu pro rychlé třídění a vyhledávání.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení