Menu

Novinky – 2.2018

Novinky v oblasti ICT a digitální techniky za uplynulý měsíc.

Comeback v menším

Emulátory pro C64 si můžete nainstalovat na PC, ale skutečný pocit z Commodoru C64 se tak nedá zcela oživit. Proto přichází na trh C64 Mini od společnosti Retro Games. Má poloviční velikost originálu z osmdesátých let a k televizi se připojuje přes HDMI. Dva USB porty umožňují připojení joysticku nebo velké klávesnice. Hry jsou již předinstalovány, například klasiky jako Impossible Mission II, Paradroid nebo Uridium. Další hry a aplikace je možné do systému nahrát.

Panasonic sází na HDR10+

Na podpoře nové platformy hDR10+ pro video s vysokým dynamickým rozsahem se panasonic domluvil se společnostmi 20th century Fox a Samsung Electronics.

Platforma HDR10 + by měla být brzy k dispozici pro další výrobce televizorů s vysokým rozlišením, Blu-ray přehrávačů a set-top-boxů a pro distributory obsahu, a to bez licenčních poplatků, pouze za nominální administrativní poplatek. Technické specifikace pro HDR10+ budou dostupné na adrese hdr10plus.org. První streamovací službou, která podporuje HDR10+, je Amazon Prime Video.

Společnost Panasonic už představila čtyři nové modely OLED televizorů pro rok 2018, vybavené nejnovější generací videoprocesoru HCX (Hollywood Cinema Experience) a podporou technologie HDR10+. Všechny nové OLED televizory mají filtr Absolute Black, který pomáhá co nejčistšímu a nejpřesnějšímu podání černé barvy pohlcováním okolního světla a eliminací světelných odrazů, což je velmi účinné zejména v jasně osvětlených místnostech. Kompatibilní s platformou HDR10+ jsou i nové Ultra HD Blu-ray přehrávače DP-UB820 a DP-UB420. Lze je ovládat hlasem přes Google Assistant a Amazon Alexa.

Přesné 3D

Mohlo by se zdát, že vytvořit jednoduchý trojrozměrný objekt pro virtuální realitu není příliš obtížné. Senzory pro pohybové ovládání Kinect od Microsoftu však při skenování nezachytí všechny plochy objektu stejně dokonale. Následkem jsou nepřesná nebo chybějící data. Informatici z Institutu Maxe Plancka pro informatiku, Univerzity v Saarlandu a odborníci Intelu se pokusili najít řešení. Vyvinuli techniku, která lépe než dosavadní metody doplní chybějící a neúplná 3D data. Trénovali konvenční neuronovou síť na sbírce tvarů různých objektů, jako jsou židle nebo monitory. Systém se tak naučil rozpoznávat tvary různých objektů a může předpovědět chybějící obrazové body ve trojrozměrném prostoru. Nová metoda byla při rekonstrukci přesnější a rychlejší než předcházející řešení ShapeNet, které rovněž vytváří digitální objekty, používá ale jiný typ neuronové sítě.

Apple kupuje Shazam

Apple se dohodl na převzetí aplikace Shazam. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny. Technologický server TechCrunch odhaduje, že Apple zaplatí 400 milionů dolarů (8,7 miliardy korun). Shazam umožňuje pomocí mikrofonu chytrého telefonu rozpoznat hudbu hrající v okolí. Apple uvedl, že Shazam představuje vhodný doplněk jeho služby Apple Music pro streamování hudby. Apple Music používá 27 milionů lidí a soupeří se službou Spotify, která se chlubí 60 miliony uživatelů.

Amazon Music

Služba Amazon Music se rozšiřuje do 28 zemí světa, mezi nimiž nechybí ani Česká republika. Doplňuje tak dosud nejpopulárnější hudební službu Spotify. Podobně jako konkurence umožňuje Amazon Music přehrávání ve webovém rozhraní, mobilních aplikacích pro Android či iOS a také ve vlastní desktopové aplikaci. Službu si lze vyzkoušet po dobu jednoho měsíce zdarma, následně je třeba platit 6 eur měsíčně. Množství hudby je podobné jako v případě Google Play či Apple Music, tedy asi 40 milionů skladeb.

Nejpirátěnější filmy

Na konci roku vyhledávače zveřejňují seznamy nejhledanějších slov. Podobný seznam vytvořila i společnost torrentfreak.com a zaměřila se na to, co se nejvíce vyhledávalo na torrentových vyhledávačích a co tedy uživatelé nejčastěji stahovali. Za rok 2017 je v tomto seznamu na prvním místě seriál Hra o trůny (Game of Thrones), jehož název uživatelé zadávali do vyhledávače nejčastěji a to v různých variantách, nejčastěji s číslem série a epizody. Na dalších místech najdete většinou filmové tituly.

Prohnutý QLED monitor

první prohnutý monitor, který je založen na technologii QLED, je označen cJ791 a vyrobila ho společnost Samsung.

Monitor s úhlopříčkou o velikosti 34 palců a s rozlišením QHD 3 440 x 1 440 je určen pro použití při zábavě i práci. Uživatelé ho mohou připojit k přenosnému počítači pomocí jediného kabelu Thunderbolt 3 bez nutnosti zapojovat další kabely. Rychlost přenosu dat přes Thunderbolt 3 je až 40 gigabitů za sekundu, což je ve srovnání s alternativním připojením přes USB téměř čtyřnásobek. Thunderbolt 3 umožňuje uživatelům připojit kompletní ekosystém sestávající z dokovacích stanic, displejů a periferních zařízení, laptopů podporujících USB typu C a dalšího příslušenství, jako jsou přenosné disky či externí grafické karty. Přes rozhraní Thunderbolt 3 je z monitoru CJ791 také možné napájet připojený laptop, a to výkonem až 85 W. Monitor je výškově nastavitelný a lze ho naklánět. Technologie QLED poskytuje věrnou reprodukci barev, pokrývající 125 % barevného prostoru sRGB. Odezva monitoru činí čtyři milisekundy (ms), a tak je monitor vhodný i pro hráče. U nás se začne prodávat v květnu za 25 000 Kč.

Nové modely notebooků XPS 13

Dell se na výstavě CES pochlubil novými modely notebooků řady XPS. Nejnovější model Dell XPS 13 ve verzi pro rok 2018 prošel řadou vylepšení. Oproti svému předchůdci má ještě tenčí rámečky kolem displeje a až o 80 % vyšší teplotní rezervu. Uvnitř tenčího a lehčího těla jsou nové modely XPS vybaveny technologií Dell Power Manager. Dell zde představil i svůj první konvertibilní model XPS 15 2v1. Podle výrobce jde o nejmenší a nejtenčí 15,6“ počítač typu 2v1. Má výkonný procesor Intel Core osmé generace a grafický subsystém Radeon RX Vega M. Zároveň nabízí dotykový displej, pero a inovativní magnetickou klávesnici. XPS 15 2v1 také nabízí novou generaci displeje InfinityEdge 4K Ultra HD s živými barvami, který je chráněn sklem Corning Gorilla Glass 4.

Bílý toner od Xeroxu

Uživatelé tiskových zařízení Xerox mohou využít nový bílý toner White Dry Ink pro tiskový stroj Xerox iGen 5 Press. Xerox tak doplňuje již dříve uvedenou oranžovou, modrou a zelenou doplňkovou přímou barvu a čirý toner. Bílá barva umožňuje dosáhnout výrazného efektu, který z běžných tiskovin vytváří na barevných i transparentních materiálech lákavé produkty s unikátním vzhledem a povrchem. Doplňkové přímé barvy rozšiřují barevný gamut a lze tak simulovat drtivou většinu Pantone barev. Čirý toner umožňuje parciální „lakování“ a speciální efekty. Výhodou nového toneru je jeho bělost a vysoká denzita dosahovaná při tisku, proto pro většinu tiskových aplikací stačí tisk jedné vrstvy. V případě speciálních efektů je možné automaticky vytisknout dvě vrstvy, případně manuálně přidat další.

Citlivé údaje

Ze snímků na Street View lze vyčíst mnohé - například také to, jak je daný region bohatý. Právě tomu se ve svém kontroverzním experimentu věnoval tým ze Stanfordovy univerzity. Pomocí neuronové sítě zkoumal vozový park Američanů. Vědci předložili umělé inteligenci 50 milionů snímků amerických ulic a ta na nich identifikovala 22 milionů automobilů. Neuronová síť ohodnotila, jací lidé které typy automobilů pravděpodobně vlastní. Ze snímků tak lze vyčíst i socioekonomická data.

Nejtenčí notebook na světě

Na cESu představený notebook Swift 7 od Aceru je zázrak moderního inženýrství.

Se svou tloušťkou pouhých 8,98 mm jde v současné době o nejtenčí přenosný počítač na světě. Přitom se může pochlubit výkonným procesorem Intel Core i7, celodenní výdrží na baterii a 4G LTE připojením. Kromě slotu pro kartu Nano SIM můžete využít i eSIM, která umožňuje stažení a aktivaci eSIM profilů. Bezdrátové připojení 802.11ac s technologií 2x2 MIMO pak poskytuje spolehlivé a rychlé připojení v kanceláři nebo v domácí síti. Kapacita rychlého PCIe SSD úložiště je 256 GB a operační paměť LPDDR3 má velikost 8 GB. Zabezpečený přístup k počítači zajišťuje čtečka otisků prstů. Displej s vysokým rozlišením a technologií IPS má úhlopříčku 14“ a je chráněn sklem Corning Gorilla Glass NBT. Psaní ulehčuje podsvícená klávesnice. Acer Swift 7 se začne prodávat v dubnu za ceny od 1 699 eur. Kromě tohoto přenosného počítače představil Acer na CES i omlazený konvertibilní notebook Spin 3 (SP314-51). Nyní je Spin 3 osazen výkonným procesorem Intel Core osmé generace.

Recepty od asistenta

Potravinářský koncern Nestlé představil společně s čínským on-line obchodem JD.com beta-verzi nového digitálního řečového asistenta. Na požádání dodává recepty vytvořené firmou Nestlé, tipy pro výživu a zdraví nebo umí přehrávat hudbu. Může také předčítat audioknihy či zprávy a ovládá aplikace chytrého domova. Kromě toho mohou uživatelé pomocí řečových příkazů nakupovat v obchodě JD.com. Oba partneři se přitom zaměřují především na mladší uživatele.

Alza spouští prodejnu budoucnosti

Internetový prodejce Alza.cz otevřel v Praze u výstupu metra Flora novou netradiční prodejnu o rozloze 60 m2. Ta nabízí rychlé nakupování bez front a neomezenou otevírací dobu. Zákazník si vybere zboží sám nebo mu pomohou odborníci na video chatu, objedná a ihned vyzvedne. Skladem přímo na místě budou stovky nejprodávanějších produktů. Po zaplacení se automaticky otevřou prosklené dveře do další místnosti, na podlaze se rozsvítí návodné světelné diody ukazující směr vydání, rozsvítí se také sloupec se schránkou i box se zbožím. V místnosti jsou ve 40 sloupcích stovky výdejních schránek různých velikostí vycházejících z rozměrů nejprodávanějšího sortimentu. Odnést okamžitě si tak můžete i velkou televizi s úhlopříčkou až 150 cm, počítač, mobilní telefon či parfémy. Netradiční prodejna přišla Alzu na 5 milionů korun a bude otevřena nonstop 365 dní v roce. V plánu jsou další pilotní provozovny ve stanicích pražského metra Můstek a Budějovická. Samoobslužný shop zvládne podle Alzy obsloužit přes 1 000 zákazníků denně. Vývoj a realizace trvaly rok, vše se programovalo interně.

Chytrá léčba

Výzkumníci z USA vyvinuli obvaz, který dokáže dávkovat účinnou látku na chronické rány. Obvaz je složený z vodivých vláken obklopených gelem. Tato vrstva může obsahovat různé látky, například antibiotika podporující léčení, nebo prostředky proti bolesti. Obvaz je ovládán pomocí smartphonu. Materiál přitom zahřívá slabý elektrický náboj, takže účinné látky je možné cíleně nasadit v ten správný okamžik. Tím mohou být omezeny náklady při zajišťování chronických ran. Použitelný je například pro diabetiky.

ZenBook s herní grafickou kartou

Nový štíhlý notebook Asus ZenBook pro (UX550) poslouží i náročnějším uživatelům.

Využívá totiž čtyřjádrový procesor Intel Core sedmé generace a herní grafickou kartu Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Procesor má k dispozici 8 GB operační paměti typu DDR4 2400Hz a rychlé úložiště v podobě SSD s kapacitou 512 GB. Zásluhou této výbavy nabízí výkon potřebný pro náročné aplikace a grafické úlohy, jako je 3D rendering, přehrávání videa ve 4K UHD rozlišení nebo hraní nejnovějších her. Je vybaven dvěma porty USB-C, které podporují technologii Thunderbolt 3, umožňující přenosy dat rychlostí až 40 Gb/s. Thunderbolt 3 navíc dokáže napájet až dva externí monitory se 4K UHD rozlišením.

K dispozici jsou také dva konektory USB 3.1 Gen 1 Typu A a jeden HDMI pro připojení dalšího monitoru, TV nebo projektoru. Integrovaný senzor otisků prstů na touchpadu umožňuje rychlé a bezpečné přihlášení bez hesla. Tělo je z hliníku a kolem 15,6“ Full HD displeje je jen tenký rámeček. Displej podporuje také ovládání perem (Asus Pen), vhodné pro skicování nebo psaní poznámek. Vysokokapacitní baterie zajistí provoz až na 14 hodin. ZenBook Pro UX550 se prodává za 40 000 Kč.

Panoramatické 3D

Sférických kamer je mnoho. Třetí rozměr byl ale dlouho doménou nákladných kamerových rigů, složených z mnoha objektivů. Izraelský výrobce Humaneyes nyní nabízí kompaktní 360stupňovou kameru, která je s cenou pod 30 tisíc Kč výzvou pro ambiciózní amatéry. Osm objektivů vytváří 4K panoramatické fotografie nebo videa rychlostí až 30 snímků za vteřinu. V budoucnu by mělo být možné záběry v reálném čase streamovat na službu Google Street View.

Hlasy v hlavě

„Působí to, jak kdyby hudebník seděl přímo v mém uchu a hrál jenom pro mě,“ říká jedna z prvních uživatelek poté, co vyzkoušela nový zvukový procesor Nucleus 7 americké firmy Cochlear. Jde o první zařízení svého druhu, které přijímá hudbu nebo řeč prostřednictvím Bluetooh přímo ze smartphonu a předává je kochleárnímu implantátu. Vysílač posílá zvuky pomocí rádiových vln k přijímači pod kůží na hlavě. Ten promění signály na elektrické impulzy a předává je elektrodami sluchovému nervu. Firma Cochlear vyvinula zařízení ve spolupráci se společností Apple. Funkce je možné nastavit pomocí aplikace nebo dálkového ovládání. Uživatelé mohou dokonce selektivně vypnout zvuky okolí, aby dobře slyšeli například telefonát. Zvukový procesor je kompatibilní se všemi přístroji počínaje iOS 11 nebo s Androidem.

Foto popis| Kochleární implantát je nenápadně umístěn za uchem. Může sloužit jako přímé rozhraní pro přenos zvukových signálů do mozku.

Šikovný držák mobilu

Držák PopSocket, který prodává společnost Hama, v mnoha ohledech zpříjemní používání telefonu, tabletu nebo i čtečky knih. Po přilepení na zadní kryt vašeho zařízení poslouží jako praktický držák při focení, sledování videí, psaní zpráv nebo při čtení knih. Pokud rádi hrajete hry, můžete použít hned dva najednou a nemusíte se bát, že vám přístroj vypadne z ruky. PopSocket můžete nalepit na záda telefonu nebo na jeho ochranný obal. Použijete-li držáky dva, můžete na ně namotat sluchátka. V kombinaci s držákem PopClip můžete svůj telefon s přilepeným PopSocketem připevnit k téměř jakémukoli svislému povrchu, například na palubovku v autě, zrcadlo, ledničku, čelo postele, stěnu atd.

Snímek ve správný okamžik

Nový přístroj Google Clips slibuje optimální záběry. Zařízení je umístěno libovolně v prostoru. Integrovaný algoritmus pro rozpoznání obrazů sleduje dění kolem a samostatně zhotoví snímky. Pomocí umělé inteligence může být kamera trénována na určité motivy. Potřebný výpočetní výkon dodává čip od Intelu. Pro pokrytí velké oblasti přístroj disponuje 130stupňovým úhlem pohledu. Při pořizování snímků kamera natáčí krátká videa, avšak bez zvuku. Následně musí být obrázky vybrány.

Virtuální realita ve vyšším rozlišení a bez drátů

HTC představilo vylepšený headset pro virtuální realitu HTC Vive Pro, který spolu s bezdrátovým adaptérem posouvá odvětví virtuální reality na novou úroveň. Nový hardware osvobodí uživatele od kabelů a nabídne vyšší rozlišení, a to o 78 %. Vive Pro je totiž vybaven OLED displeji s celkovým rozlišením 2 880 x 1 600 bodů. Uživatelé se tedy mohou těšit na detailnější a přirozenější obraz. Obzvláště zřetelný je podle výrobce rozdíl při čtení textů. Vylepšení se dočkal i obchod s aplikacemi pro virtuální realitu Viveport a software Vive Video.

Intenzitu zážitku z virtuální reality ovlivňují i sluchové vjemy, proto je nový Vive Pro opatřen integrovanými sluchátky s vysokým výkonem a vestavěným zesilovačem. Nový je také systém uchycení headsetu na hlavě uživatele. Nabízí lepší rozložení hmotnosti a snadné nastavení velikosti. Mezi další vylepšení patří dva mikrofony s aktivním potlačením okolního hluku a duální kamera umožňující pohled do reálného světa. Bezdrátový adaptér Vive Wireless Adaptor představuje první skutečně bezdrátové řešení pro HTC Vive i Vive Pro. Adaptér stojí na technologii Intel WiGig v pásmu 60 GHz. Upgrade bude zákazníkům dostupný již ve třetím čtvrtletí roku 2018.

První bezzrcadlovka s rozlišením Cinema 4K

Nejnovější bezzrcadlovka panasonic Lumix Gh5S přichází s vylepšeným systémem natáčení videozáznamů a vyšším výkonem ve slabém světle a je určena především profesionálním filmařům.

O možnost nahrávat i slabě osvětlené scény se stará nový snímač Digital Live MOS s rozlišením 10,2 Mpx a technologie Dual Native ISO v kombinaci s obrazovým procesorem Venus Engine. Společně umožňují nastavit citlivost až ISO 51 200. Při natáčení i fotografování lze nastavit různý poměr stran a jako první digitální systémový kompakt umožňuje tento přístroj natáčení v rozlišení 4K rychlostí 60p/50p a Cinema 4K (4 096 x 2 160 bodů).

Podporuje i natáčení videozáznamů ve standardu 4K HDR a profesionální filmařský standard 4:2:2 10bit, což vylepšuje věrnost barevného podání. Délka záznamu videa není nijak omezena. Kromě linkového vstupu je k dispozici konektor pro 3,5mm audiojack pro mikrofon. Díky funkci Live View Boost lze podle výrobce na displeji sledovat kompozici prakticky ve tmě. Šasi fotoaparátu je vyrobeno z hořčíkové slitiny a přístroj je odolný proti vlhkosti, prachu a mrazu. Displej na zadní straně využívá technologii OLED, má rozlišení 3,68 Mpx a 100% pokrytí scény.

Nákupní lístek

Nákupní aplikace start-upu Bring! nyní pomáhá uživatelům i díky umělé inteligenci. V softwaru je možné založit různé seznamy zboží. Aplikace pak například informuje, které zboží bude doma brzy spotřebováno. Pomocí AI zjistí, v jakých intervalech uživatel zboží kupuje, a poskytne tak informaci o tom, jaké produkty jsou právě potřeba. Nástroj Bring! je dostupný pro Android, iOS i web.

Velkoformátový herní monitor

Herní monitor Acer Predator určitě nepřehlédnete. Má totiž úhlopříčku 65 palců. Vychází přitom ze stejných specifikací, kterými se mohou pochlubit jeho menší bratranci, a má integrovány streamovací funkce Nvidia Shield, aby mohl přehrávat filmy a televizní pořady v rozlišení 4K HDR. Využívá také technologii Nvidia G-SYNC s variabilní obnovovací frekvencí, která poskytuje plynulé hraní bez trhání, nízkou latenci při rozlišení 4K a obnovovací frekvenci 120 Hz.

Televize Seznam

Známý provozovatel vyhledávače Seznam. cz spustil své vlastní televizní vysílání. Klasický televizní kanál lidé naladí v celoplošném multiplexu 3 Českých Radiokomunikací i u všech hlavních poskytovatelů kabelového, satelitního a IPTV vysílání. Nový program zařadil do nabídky i Skylink a diváci O2 TV budou mít přístup i do archivu. Televize Seznam bude podle tvůrců nabízet kvalitní informace a zábavu a chce stavět na autorském, originálním obsahu od známých českých tvůrců. Televize Seznam v průběhu celého dne kombinuje proud aktuálního zpravodajství a autorských pořadů.

Doplnitelné zásobníky

Canon omlazuje řadu tiskáren PIXMA G s doplnitelnými inkoustovými zásobníky. Nové a kompaktní tiskárny PIXMA G1410, G2410, G3410 a G4410 jsou určeny pro domácí uživatele a do malých kanceláří, kde je třeba tisknout větší objemy stránek. Zvládnou totiž vytisknout až 6 000 stran černobíle a 7 000 stran barevně. Zásobníky inkoustu můžete následně doplnit. Všechny nové modely se také mohou pochlubit zajímavým kompaktním designem. Inkoustové zásobníky jsou vepředu, takže uživatelé ihned vidí zbývající množství inkoustu.

Vylepšení se dočkalo také ovládání tiskáren - nově obsahují jednobarevný LCD displej s úhlopříčkou 3 cm, který zjednodušuje kopírování dokumentů, kontrolu stavu Wi-Fi připojení i řešení případných problémů. Díky Wi-Fi konektivitě mohou uživatelé tisknout bezdrátově. Fotografii v bezokrajovém formátu 10 x 15 cm zvládnou nové modely vytisknout za 60 sekund.

Fotomobil s optickým zoomem

Nová vlajková loď Asusu ZenFone 4 pro nabídne výborné fotografie díky duálnímu fotoaparátu.

Jde o první smartphone, který má gigabitové LTE a nejnovější Wi-Fi připojení standardu 802.11ad. Novinka je vyrobena z masivního hliníku a je vybavena 5,5“ AMOLED displejem s jasem 500 cd/m2 a rozlišením Full HD. Přední i zadní část telefonu chrání sklo Corning Gorilla Glass s 2,5D zakřivením a povrchem odolným proti poškrábání.

Hlavní, 12Mpx fotoaparát obsahuje obrazový snímač Sony IMX362 velikosti 1/2,55 palce a širokoúhlou clonou objektivu f/1,7. Sekundární zadní fotoaparát pak disponuje rozlišením 16 Mpx a nabízí dvojnásobný optický zoom. Výkon fotoaparátu vylepšuje i čip pro zpracování obrazových signálů (ISP) Qualcomm Spectra 180 a optická stabilizace obrazu. Systém automatického ostření využívá tří technologie - fázovou detekci automatického zaostřování, laserové automatické ostření a automatické ostření sledovaného předmětu, přičemž nejvhodnější technologie je vybrána automaticky. Zaostření tak proběhne za 0,03 sekundy. Smartphone dokáže nahrávat videa až v rozlišení 4K UHD (3 840 x 2 160).

Smartphone dále obsahuje procesor Snapdragon 835, 6 GB operační paměti, čtečku otisků prstů, duální reproduktor, tři mikrofony a prodává se za 21 990 Kč.

Méně SMS a volání, více dat

Mobilní operátoři na konci roku zveřejnili údaje o provozu ve svých sítích o Vánocích a na Silvestra. Shodli se na tom, že čeští uživatelé poslali méně SMS zpráv, proběhlo i méně hovorů, ale více se využívala data. Například síť 4G LTE společnosti O2 přenesla na Štědrý den o 200 procent více dat než loni. Nejvíce přání si lidé posílali ještě před svátečním obědem -nejvytíženější hodina byla mezi desátou a jedenáctou dopoledne, kdy síť O2 spojila 1,5 milionu hovorů a zpracovala téměř dva miliony odeslaných SMS. Objem dat stoupal díky dostupnosti rychlé sítě.

Modulární MicroLED televizor

„The Wall“ je označení prvního modulárního MicroLED televizoru společnosti Samsung. Má úhlopříčku 146 palců, a protože využívá pro zobrazení jednotlivých bodů mikrodiody (MicroLED) o rozměru v řádu mikrometrů, jeho obrazovka nevyžaduje další podsvícení a má vysoký jas, barevný rozsah i vynikající podání černých odstínů. Z mikrodiod lze přitom vystavět obrazovku jakékoli velikosti, rozlišení či tvaru. Podle Samsungu má navíc obrazovka nízkou spotřebu a dlouhou životnost. Samsung také představil první QLED televizor na světě vybavený technologií 8K AI.

Přepočet obsahu ve standardním rozlišení na vyšší rozlišení 8K zajišťuje umělá inteligence. Využívá přitom patentovaný algoritmus upravující rozlišení obrazovky v závislosti na parametrech kvality obrazu v jednotlivých scénách. Zajišťuje tak průběžné zvyšování kvality obrazu a dokáže snadno převést jakýkoli typ obsahu z jakéhokoli zdroje na vysoké rozlišení 8K.

Elegantní záloha

Nové externí disky Canvio společnosti Toshiba jsou tenčí a vybavené praktickými funkcemi. Dodávají se s kapacitou 500 GB až 3 TB. Jejich kryt je ve stylovém stříbrném či tmavě šedém kovovém provedení s hliníkovou povrchovou úpravou a broušenými hranami. Součástí balení je pouzdro a adaptér USB Type-A na USB Type-C, se kterým lze disk použít se všemi zařízeními - od notebooků až po výkonné stolní počítače.

Model Premium nabízí také nástroje Toshiba Storage Backup Software pro zálohování a Storage Security Software pro zabezpečení důležitých dat pomocí hesla. Disky jsou tenké pouze 13,5 mm. Disky řady Advance mají lesklou povrchovou úpravu a jsou k dispozici ve čtyřech barvách. 2TB verze má na výšku jen 14 mm. Základní řada Basics je provedena v minimalistickém designu s matným povrchem a profilem 14 mm.

Headset bez drátů

HyperX, herní divize společnosti Kingston Technology, rozšířila svou řadu produktů o svůj první bezdrátový herní headset HyperX Cloud Flight. Headset nabízí volnost při hraní i praktičnost a navíc podle výrobce jeho baterie vydrží až 30 hodin. Samozřejmostí by pak mělo být pohodlí a kvalita zvuku. Kromě headsetu představila značka HyperX i novou mechanickou klávesnici Alloy Elite RGB a myš Pulsefire Surge RGB.

BenQ s Aqcolor

Aqcolor je nová technologie společnosti BenQ, která ji zavádí ji do svých profesionálních monitorů. Jejím cílem je přesná reprodukce barev a využijí ji uživatelé pracující v oblasti grafického designu, zpracování fotografií a videopostprodukční činnosti. Zajišťuje přesnou reprodukci splňující světové barevné standardy včetně sRGB, Adobe RGB, Rec. 709 a DCI-P3. Všechny profesionální monitory s Aqcolor vlastní také certifikaci Technicolor.

StrongPhone G2 odolá pádům

Nabídka odolných telefonů Evolveo se rozšířila o model Strongphone G2.

Smartphone nabízí čistý Android 7 Nougat a vysokou odolnost. Splňuje totiž normy IP 68 a MIL-STD-810G. Odolnost je zajištěna konstrukcí telefonu, která využívá pevný ochranný titanový rám SolidStone, a pogumovaný povrch telefonu je dále zesílený v rozích. Přístroj by měl vydržet ponoření do vody po dobu 30 minut v hloubce 1,2 metru. Displej je chráněn sklem Gorilla Glass 3. Srdcem 4,7“ telefonu je čtyřjádrový procesor MediaTek a 2GB operační paměť. 16GB flash paměť je možné rozšířit pomocí microSD karty. StrongPhone G2 podporuje sítě 4G/LTE a prodává se za doporučenou cenu 4 490 Kč.

Mobilní BT reproduktory

Bluetooth reproduktory Genius jsou dostupné v nové verzi SP-906BT R2 a SP-906BT Plus M2 a prodávají se v mnoha barevných provedeních. Jsou vybaveny odnímatelnou karabinou. Větší kapacita baterie (780 mAh) umožňuje poslech hudby až po dobu 10 hodin. Díky mikrofonu se z reproduktoru může stát i handsfree sada. Model SP-906BT Plus M2 je navíc vybaven Line-in audiovstupem. Reproduktory mají rozměr 83 x 91,5 x 46,75 mm a hmotnost přibližně 185 g. Cena je 370 Kč.

Co Češi nejvíce vyhledávali

Volby, hokej, účtenková loterie, Kajínek, ale i fidget spinner nebo návod na domácí výrobu másla. Společnost Google zveřejnila žebříčky pojmů, které Češi v uplynulém roce nejčastěji hledali. Tento tzv. „duch doby“ neboli nejpopulárnější výrazy v jednotlivých kategoriích nejen rekapituluje hlavní události tohoto roku, ale odhaluje i překvapivé trendy, které letos hýbaly českou společností. Žebříčky nejpopulárnějších výrazů podle vyhledávání na Googlu podávají svědectví o současných trendech seřazením tzv. skokanů - výrazů, které během uplynulého roku zaznamenaly největší nárůst objemu vyhledávání ve srovnání s rokem předchozím.

Politika táhla letos nejvíce: největším skokanem roku 2017 se stal výraz „volby“, přičemž do první desítky trendů poskočila také „volební kalkulačka“. Hokejový národ Čechů, jak už je zvykem, „googlil“ informace o aktuálním mistrovství světa v hokeji. Nárůst zájmu vyvolalo také historicky první losování účtenkové loterie nebo představení nové generace iPhonu. Mezi opravdové trendy roku 2017 se řadí i populární hračka fidget spinner, která si rovněž vybojovala své místo v první desítce. Podrobný seznam najdete na jdem.cz/drs9t4.

Sedm v jednom

Rozbočovač Nucleum firmy Kingston Digital rozšiřuje funkční využití novějších MacBooků s omezeným počtem portů. Zahrnuje totiž sedm funkcí v jednom zařízení - poskytuje další USB porty typu C i A a navíc má port HDMI a sloty pro paměťové karty SD/ microSD. Jeho účelem je umožnit snadné připojení běžného příslušenství, které uživatelé používají. Díky rozbočovači lze například napájet MacBook, současně mít připojený externí pevný disk a k tomu dobíjet iPhone. Hmotnost je 92,4 g.

Sportovní bezdrátová sluchátka

první bezdrátová sluchátka s funkcí odstranění okolního hluku v designu odolném proti polití nabízí společnost Sony. K dispozici jsou hned tři modely určené pro aktivní milovníky hudby.

Bezdrátový design je pro sportovce důležitý - překáží jim kabely. Sluchátka mají navíc design odolný vůči postříkání vodou (podle IPX4) a technologii digitálního odstranění okolního hluku, která zablokuje rušivé elementy okolí. Při venkovním tréninku lze aktivovat režim Ambient Sound, kdy k posluchači pronikají kvůli bezpečnosti i okolní zvuky. Bezdrátové připojení zjednodušuje technologie NFC. Jednotlivé modely se liší provedením i výdrží na baterii, která může dosahovat až devíti hodin u modelu WF-SP700N.

HP Spectre

Prémiový 15,6“ konvertibilní notebook HP Spectre x360 15 prošel úpravami a nabízí teď vyšší výpočetní výkon i samostatnou grafiku. Zvládne tedy snadno i editaci a streamování 4K a 3D obsahu. Pohání ho totiž 8. generace procesoru Intel Core i7 a grafika Radeon RX Vega M. Přesto by měl vydržet až 12 hodin na baterii. Jeho hliníkové šasi má jen 19,5 mm a váží 2,09 kg. Reproduktory jsou umístěny nad klávesnicí a díky tomu se vešla i numerická klávesnice. Displej má rozlišení 4K.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení