Menu

To nejlepší z Chip DVD – 2.2018

Pokud často tisknete, určitě vyzkoušejte virtuální tiskový ovladač CleverPrint, který dokáže ušetřit toner i papír. S otázkou zabezpečení vypomůže antivir SecureAPlus s dvouletou licencí, internetový prohlížeč Browser in the Box a antispyware Anti-Spy, který se specializuje na úniky osobních údajů z Windows 10.

Driver Care aktualizuje automaticky ovladače a FileWing neobnovitelně maže data. Společně s výrobcem hudebního studia Magix Music Maker přinášíme bezplatné vouchery na nákup vybavení a zvuků.

Browser in the Box

Neprůstřelný prohlížeč

Browser in the Box je internetový prohlížeč, který je oddělen od vlastního systému zabezpečeným virtuálním prostředím. Je schopen zcela zabránit vniknutí škodlivého softwaru do počítače a podnikové infrastruktury při procházení libovolného webu nebo spouštění seberizikovějších příloh e-mailu. Jakmile prohlížeč vypnete, vše se s výjimkou nastavení zapomene a při příštím spuštění začínáte s čistým štítem. Při instalaci můžete volit mezi Firefoxem nebo Chromem a jejich použití je naprosto shodné s běžnými prohlížeči včetně instalace doplňků a automatických aktualizací.

CyberLink ColorDirector 5

Barevné video

ColorDirector vám pomůže vylepšit videozáběry - nastavení barevných tónů, vyvážení bílé, korekce ostrosti, odstranění šumu nebo aplikaci HDR efektu. Ve třech postupných krocích stačí zvolit videosoubory k úpravám, vyladit jejich obraz dle vašich představ a pak je exportovat na disk počítače nebo nahrát přímo na YouTube. V rámci úprav umožňuje ColorDirector jednoduchý střih videozáběrů, ale především nabízí funkce pro detailní úpravy obrazu. K dispozici je možnost precizního nastavení expozice, barevných tónů, intenzity jednotlivých barevných kanálů i vyvážení bílé barvy. Na video lze aplikovat HDR efekt pro zvýšení dynamického rozsahu expozice obrazu, korigovat ostrost, odstranit šum nebo třeba vyměnit barevné kanály. K dispozici jsou i více než dvě desítky předvoleb úprav obrazu pro rychlé vytváření videí se zajímavými efekty.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 600 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace možná do konce března 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Wise Driver Care Pro

Aktualizovaný hardware

Program Wise Driver Care pracuje s databází více než 600 tisíc různých typů a modelů hardwaru od dlouhé řady výrobců, aby mohl spolehlivě identifikovat hardwarovou výbavu vašeho počítače. Na základě rychlé kontroly Drive Care zjistí stav aktualizací ovladačů pro váš hardware, a pokud je třeba, stáhne a instaluje nejnovější verze z internetu. Aktuálnost ovladačů má přitom velký význam, nejen pokud jde o optimální výkon vašeho hardwaru, ale také z hlediska zabezpečení a stability vašeho počítače. Mezi další užitečné funkce patří i zálohování instalovaných ovladačů a možnost jejich následné obnovy, třeba v případě reinstalace počítače.

Šikovná je také funkce, která vyhledá pozůstatky po ovladačích již nepoužívaného hardwaru nebo zbytky instalačních souborů, které lze odstranit a uvolnit tak místo na disku počítače. Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 700 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace. Instalaci a aktivaci je nutné provést do 18. března 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Magix Music Maker

Domácí hudební studio

Magix Music Maker je už přes dvě dekády osvědčené hudební studio pro domácí uživatele, které se ale výsledky vyrovná i profesionálnímu softwaru. Chip vám na straně 3 přináší dva vouchery s hodnotou 25 dolarů, které v programu můžete použít na nákup zvukových bank, efektů a nástrojů.

V domácích a poloprofesionálních podmínkách se nepředpokládá několikastopé nahrávání celé kapely. Tvorba hudby se zjednodušuje na použití elektronických hudebních nástrojů a předpřipravených hudebních smyček a zvukových samplů. Vytvoření základu skladby je díky tomu velmi rychlé a k dosažení požadovaných výsledků stačí jen nahrát zpěv nebo třeba i další hudební nástroj. Pro samotné nahrávání výborně poslouží USB mikrofony a USB převodníky. A přesně takhle je koncipována architektura a styl práce v Magix Music Makeru - použij předpřipravené instantní komponenty, přidej elektronické bicí a klávesy, dohraj zpěv a třeba kytaru. Celý zvuk smíchej s profesionálně znějícími efekty a po exportu nahraj na internet nebo použij jako zvukový podklad pro film nebo jako základ pro videoklip. A pokud ti nabízené zvuky a smyčky nestačí, dokup si je přímo v programu.

Magix Music Maker poskytuje kompletní škálu nástrojů na zprostředkování celého procesu tvorby hudby - od nahrávání přes samplování, střih, mixování a přidávání efektů až po finální audio mastering a export na výsledné platformy v požadované kvalitě. Na vstupu lze použít i zvuky a hudbu importovanou v obvyklých zvukových formátech.

Po instalaci je pro tvorbu hudby v základní nabídce přes 400 hudebních smyček (loopů), 7 zvukových bank se samply a 8 efektů. Uživatelské rozhraní umožňuje současně míchat 8 zvukových stop. Využít lze také vestavěných nástrojů přímo v programu, které lze ovládat přes MIDI rozhraní. S přesností pomůže metronom a samotné nahrávky lze následně i upravovat a čistit. Výsledná skladba následně prochází masteringem - tedy finální mixáží, která dá nahrávce výslednou charakteristiku zvuku. Využít lze předpřipravené profily nebo je možné parametry manuálně upravit.
Licence: Časově neomezená freewarová licence programu včetně aktualizací, která nabízí možnost nákupu rozšiřujících komponent přímo v programu. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

CleverPrint 2018

Snižte náklady na tisk

Originální náplně do tiskáren nejsou právě levnou záležitostí, a tak se jistě vyplatí hledat cesty, jak na tisku dokumentů ušetřit. Inteligentní virtuální tiskárna CleverPrint 2018 se postaví mezi aplikace a lokální nebo síťové tiskárny a s ohledem na úsporu a ochranu životního prostředí optimalizuje tiskové úlohy - od dílčího výběru souborů k tisku přes jejich automatickou či manuální úpravu až po nastavení výstupu a náhledu výsledku. Touto optimalizací lze pomocí programu docílit až 50% snížení nákladů na tisk a přitom si i celý proces zjednodušit. Program totiž dokáže automaticky upravit stránku odstraněním zbytečných grafik či prázdných míst, možné je i odstraňovat zbytečné stránky či tisknout až 8 stránek na jeden list papíru. Program umí rovněž upravovat šířku okrajů dokumentů a doplnit tištěné výstupy o textový či obrázkový vodoznak s nastavením jeho polohy a průhlednosti. CleverPrint obsahuje nastavení, která pomáhají přímo šetřit inkoust nebo toner. Pokud při tisku klepnete na ikonu »Economical Print«, bude tištěný obraz lehce rozjasněn.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce března 2017. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

SecureAPlus Premium

Zabezpečení na dva roky

Program SecureAPlus vypadá na první pohled jako běžný antivir, ale jeho funkce se v mnohém liší. Je zde sice k dispozici klasická ochrana před škodlivým kódem pracující v reálném čase, další vrstvu bezpečnosti však přidává skenování podezřelých souborů v cloudu - s využitím dvanácti antivirových enginů, mezi které patří například antiviry AVG, Avira, BitDefender, ESET či Sophos. Při běžném provozu program na základě porovnání digitálních vzorků v databázi rozhodne, zda je soubor známý a prověřený nebo ne.

V tom případě jej odesílá na servery výrobce, kde dochází k jeho skenování antivirovými enginy, což je náročné na objem odesílaných dat po internetu. To lze upravit a v nastavení kontrolu omezit pouze na spustitelné a rizikové soubory. Program dále nabízí automatické blokování neznámých a potenciálně nebezpečných aplikací, resp. instalace aplikací výhradně se svolením uživatele či administrátora. Díky nastavení uživatelských oprávnění lze zákaz instalace aplikovat třeba jen na vybrané uživatele. Více se dozvíte na S 132.
Licence pro Chip: Plná verze programu v ceně 550 korun bude chránit váš počítač po dobu dvou let včetně updatu. Registrace do konce března 2017. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Anti-Spy 2017

Antišpionská ochrana

S bezmála sedmi desítkami předvoleb nastavení Windows 10 v programu AntiSpy 2017 můžete nejen zásadně omezit množství dat odesílaných z vašeho počítače na servery Microsoftu, ale také zvýšit ochranu vašeho soukromí v případě, že s vaším počítačem pracuje ještě někdo další.

Hlavní předvolby zakážou různé diagnostické funkce Windows 10, ale třeba také synchronizaci nastavení, hesel či historie navštívených stránek mezi různými počítači, kde pracujete pod stejným uživatelským účtem. Anti-Spy také zajistí pravidelné odstraňování různých pozůstatků po práci ve Windows a s běžnými programy. Hodí se také možnost deaktivovat různé potenciálně nebezpečné funkce prohlížečů Edge a Internet Explorer. Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace.
Instalace do konce března 2018. Určeno pro Windows 10.

Burning Studio 2018

Osvědčené vypalování CD a DVD

Nejnovější verze vypalovacího nástroje Burning Studio 2018 nepřináší žádné převratné novinky, ale spolehlivě splní vše, co od programu pro vypalování očekáváte. Program nabízí nástroj pro vytváření různých datových médií, nástroj pro tvorbu a rippování Audio CD a pro tvorbu dalších typů hudebních disků a také pro tvorbu videodisků různých formátů. Pomocí Burning Studia optické disky též snadno zkopírujete a můžete si i vytvořit originální potisk a obal na vypálená média. Samozřejmostí jsou i nástroje pro práci s obrazy disku a s přepisovatelnými médii, tvorba bootovacích disků a médií s autostartem a doplňování již vypálených, neuzavřených disků.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce března 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

FileWing Shredder 5 Pro

Garantované odstranění dat

Soubory, které byly z počítače odstraněné, lze většinou celkem snadno zrekonstruovat pomocí řady nástrojů na obnovu dat. Pokud jde tedy o citlivé údaje, je rozumné zvolit metodu, která obsah zlikviduje trvale a neobnovitelně. K těmto účelům se výborně hodí skartovací aplikace FileWing Shredder. Program je schopen bezpečně a nevratně zničit jednotlivé soubory i celé adresáře.

Za tímto účelem jsou fyzická místa na disku, kde byly uloženy soubory, několikrát přepsána náhodnými řetězci znaků. Díky tomu je původní obsah zničen pro jakoukoliv naději na obnovu. FileWing používá sedm různých metod mazání, z nichž nejsilnější může vybrané soubory přepsat až pětatřicetkrát. Použité metody byly vyvinuty odborníky v oblasti bezpečnosti. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 200 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce března 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné koupit a předplatit také v digitální podobě.
Tato verze nabízí možnost on-line stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům. Stačí do konce března 2018 zadat svůj e-mail do rámečku a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na první straně článku (str. 50). Jsou označeny D.
Čtenáři v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Chip provozuje službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé tištěného nebo digitálního časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd, namísto použití optické mechaniky a disku Chip DVD. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla. Veškeré informace jsou dostupné na uvedené adrese. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Tato služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin. Tato služba není také dostupná pro nákupy a předplatné digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

IObit iFreeUp Pro

Vyčistěte své iPhony

Program iFreeUp funguje podobně jako čisticí aplikace pro počítače s Windows. Umí totiž v paměti iPhonu či iPadu vyhledat zbytečná data, jejichž odstraněním se uvolní cenné místo v úložišti mobilního zařízení. To je ale jen část funkcí aplikace iFreeUp. Dále je možné vyhledat a smazat různé pozůstatky po práci na internetu či s instalovanými aplikacemi, stejně jako bezpečně přemazat odstraněné fotografie a další soubory. Odstranění zbytečných dat pak slibuje rovněž obnovení skvělé kondice mobilního zařízení, které nebude brzděno nepotřebným odpadem.

Aplikace iFreeUp dále funguje i jako správce obsahu iPhonů a iPadů, který umí přenášet fotografie, videa či hudební soubory do počítače i opačným směrem. Užitečná je také možnost zálohování instalovaných aplikací a jejich dat do počítače a následné obnovy do stejného nebo jiného zařízení s iOS. Program se při instalaci nepřepne automaticky do češtiny, proto při prvním spuštění otevřete nabídku »Settings / General«, kde si jako »Current Language« můžete nastavit češtinu. Více se dozvíte na S 140. Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 550 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce března 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce března 2018.

***

Plná verze AVG

Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1802avgisch@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1802avgtunech@chip.cz.

***

Využití voucherů

Pokud se rozhodnete využít k nákupu bezplatné vouchery uvedené v Chipu na straně 3, nejpozději do 20. března 2018 si zaregistrujte účet na www.magix.com, nainstalujte program Magix Music Maker a přihlaste se v něm ke svému účtu. Vouchery lze použít při úhradě nákupu pouze přímo v programu. Po výběru komponenty klikněte na »Redeem coupon« a vložte jeden voucher. Hodnoty voucherů nelze sčítat a voucher lze použít pouze jednou pro nákup jedné komponenty, bez ohledu na to, zda je při nákupu využita celá hodnota voucheru. Pokud je hodnota nákupu vyšší než hodnota voucheru, je hodnota voucheru odečtena v plné výši a zbytek musí uživatel uhradit platební kartou.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 02 /2018
Foto popis| ColorDirector pracuje především s barevností videa, ale obsahuje i funkci pro vytvoření HDR efektu nebo nástroje na zpracování 360° videozáběrů.
Foto popis| V nabídce »Adjustments« se buďto můžete pustit do manuálních úprav obrazu, tedy intenzity jednotlivých barevných kanálů, jasu a kontrastu, vyvážení bílé barvy či redukce šumu, nebo můžete využít některou z desítek připravených předvoleb.
Foto popis| Komu by se chtělo stále dokola kontrolovat aktuálnost ovladačů pro hardware, aby všechna zařízení poskytovala optimální výkon?
Foto popis| Po rychlé kontrole hardwaru a instalovaných ovladačů vám Driver Care hned sdělí, ke kterým zařízením jsou k dispozici aktuální ovladače. Ty můžete nechat rovnou stáhnout a instalovat. Ve stejném okně najdete i funkci pro odstranění nepotřebných souborů starých ovladačů.
Foto popis| Chloubou Music Makeru je přehledné uživatelské rozhraní, které je inspirováno profesionálním DAW softwarem, který reprezentuje Logic Pro, Cubase či Samplitude. Pracovní obrazovku lze samozřejmě plně přizpůsobit potřebám uživatele, včetně nastavení počtu, velikosti a druhu ovládacích panelů.
Foto popis| Kromě nabízených zvukových vzorků lze také využít zabudované nástroje pro tvorbu ryze vlastní hudby. V základní nabídce se nachází klavírní křídlo, kytarový a baskytarový zesilovač a několik syntezátorů. Pro všechny parametry nástrojů lze upravovat detailní nastavení.
Foto popis| Music Maker v základu zahrnuje širokou sbírku efektů, zvukových bank a přes 400 smyček, se kterými si každý vystačí ve většině situací. Náročnější uživatelé ale mohou v integrovaném Magix Store využít nabízených voucherů pro nákupy a vypilování perfektního zvuku.
Foto popis| Chcete se ponořit do světa tvorby a zpracování hudby? Nový Music Maker vám to umožní i bez utrácení stovek dolarů.
Foto popis| Pokud často tisknete a kromě vyšších nákladů na inkousty vám karmu ničí i spotřeba papíru, použijte CleverPrint.
Foto popis| Mezi hlavní úsporné funkce programu CleverPrint patří tisk více stránek dokumentu na jeden list papíru. K dispozici je nastavení 2, 4 nebo 8 stran na jeden list. Vybrané stránky lze z tisku odstranit.
Foto popis| CleverPrint slibuje úsporu nákladů a zvládne ji i vyčíslit. Ve spodní zelené části jsou zobrazovány údaje o počtu ušetřených stránek a souvisejících úsporách dřeva, vody, emisí CO2 a kilowatthodin elektrické energie.
Foto popis| Nechcete se spoléhat pouze na jedno bezpečnostní řešení, které třeba nemusí včas zareagovat na nově vznikající hrozby? Pak máme řešení přesně pro vás.
Foto popis| V hlavním okně SecureAPlus najdete informaci o aktuálním stavu zabezpečení. Nápis »Fully Protected« přitom značí, že jsou aktivovány všechny bezpečnostní komponenty programu SecureAPlus a zároveň staženy všechny dostupné aktualizace.
Foto popis| S programem SecureAPlus nezůstane váš počítač bez ochrany ani v okamžiku, kdy nebudete připojeni k internetu - off-line je totiž využíván antivir ClamAV. Předvolby antivirové ochrany najdete v nabídce »App Settings / Scan Settings«.
Foto popis| O skrytá nastavení Windows 10 by se měli zajímat nejen uživatelé, kterým záleží na soukromí, ale všichni, kdo si chtějí zvýšit komfort práce s PC.
Foto popis| Jednotlivé předvolby operačního systému Windows 10 a standardních aplikací lze ovládat buď individuálně, nebo hromadně tlačítky »Turn everything on« a »Turn everything off«. Celkem je k dispozici bezmála sedm desítek předvoleb.
Foto popis| Potřebujete vypálit filmy nebo zálohovat data i na optická média? Převést hudební CD na MP3 pro přehrávače? Nebo vytvořit prezentaci fotografií? To vše zvládne Burning Studio 2018.
Foto popis| Burning Studio 2018 hravě převede hudební cédéčko na „empétrojky“ nebo do některého z dalších nabízených formátů. Navíc pomocí něj i snadno vyhledáte a stáhnete originální obal a vytvoříte playlist.
Foto popis| Pokud chcete mít jistotu, že na vašem flash disku, který dáváte z ruky, nejsou citlivá data, smažte je FileWingem.
Foto popis| FileWing nabízí tři úrovně důkladného mazání dat, přičemž v každém z nich je možné ještě vybírat algoritmy přepisu. Pokud zvolíte »Ultra safe / Gutman«, budete si muset na dokončení skartace chvilku počkat, ale budete mít jistotu, že citlivé informace neobnoví ani armádní specialisté.
Foto popis| Na serveru jsou dostupná vždy tři nejnovější vydání Chip DVD, u kterých je zaručena platnost registrace plných verzí.
Foto popis| S nedostatkem kapacity se potýká hodně majitelů iPhonů a iPadů, minimálně v případě instalace nové verze iOS se vyplatí provést důkladnou očistu.
Foto popis| Aplikace iFreeUp vypadá a funguje podobně jako čisticí aplikace IObit pro Windows - vyhledá zbytečné soubory a jiná problematická data a nabídne jejich odstranění. Pro lepší ochranu soukromí lze smazat protokoly o používání aplikací a také bezpečně skartovat dříve smazané fotografie.
Foto popis| Pokud vám nevyhovuje aplikace iTunes, můžete fotografie, videa i hudbu v paměti svého iPhonu či iPadu pohodlně spravovat v prostředí správce souborů v programu iFreeUp. K dispozici je i možnost zálohovat do počítače instalované aplikace a jejich data i nastavení.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení