Menu

Chip DVD – freeware 3.2018

Stručný popis freewarových programů, které jsou součástí obsahu Chip DVD.

Freeware měsíce

Ashampoo PDF Free 1.0.7

Plně vybavený editor PDF

Formát PDF je vhodný pro přenos dokumentů, které mohou být identicky zobrazeny v libovolném operačním systému - ať už v mobilním přístroji, nebo stolním počítači. Výběr bezplatných prohlížečů PDF je poměrně široký. Některé z nich jsou minimalistické, jiné nabízejí mnoho funkcí. Pokud však hledáte bezplatné PDF editory s vyspělými funkcemi, je volba velmi omezená. Ashampoo PDF Free je jedním z mála bezplatných nástrojů. Nabízí nejen mnoho možností pro otevírání a prohlížení souborů PDF, ale také rozšířené možnosti vytváření a úprav PDF. Je to velmi užitečný nástroj pro každého, kdo chce víc než jen prohlížet dokumenty PDF.

Program je dodáván s virtuálním ovladačem tiskárny, který umožní vytvářet PDF soubory z jakékoli aplikace Windows, která podporuje tisk. Díky tomu můžete snadno a univerzálně dokumenty převést do PDF pomocí tiskové funkce. Dokonce i práci s formuláři zvládne PDF Free velmi dobře a nabízí i pomoc při vyplňování statických a interaktivních formulářů. Funkce vyhledávání, kterou vyvoláte pomocí kombinace [Ctrl] + [F], vám umožňuje rychle najít obsah ve velkých dokumentech. Navzdory mnoha funkcím je Ashampoo PDF Free nenáročný na výkon a pracuje velmi svižně. TIP 1: Pokud chcete odstranit stránku v PDF dokumentu, použijte klávesovou zkratku [Ctrl] + [Del].
TIP 2: Při procházení dokumentu klikněte na kartu »Document / Page insert«. Poté můžete do cílového dokumentu vložit jednu nebo více stránek a sloučit tak dva a více dokumentů dohromady.
Web: ashampoo.com
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: čeština

Mars WiFi 3

Vytvořte hotspot

Tento nástroj přemění většinu počítačů se systémem Windows na hotspot. Tímto způsobem můžete ve svém okolí pomocí několika kliknutí zvýšit slabý signál Wi-Fi vzdáleného routeru a můžete také snadno připojit další zařízení k internetu.
TIP: Symbol řetězce vás přenese na přehled všech připojených zařízení. Můžete například uzamknout nebo upřednostnit jednotlivá zařízení tím, že jim přidělíte méně nebo více šířky přenosového pásma.
Web: zkytech.com
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: angličtina

Immersive Explorer 1.5

Stylový průzkumník

Praktický průzkumník vytvořený ve stylu Metro přináší komfort do systému Windows 7. Dáváte-li přednost dotykovému ovládání svých zařízení, budou dlaždice s integrovaným náhledem zvláště užitečné.
TIP: Pokud na začátku instalace kliknete na volbu »Set portable version«, bude v cílovém adresáři vytvořena přenosná verze. Díky tomu můžete program vyzkoušet bez instalace nebo jej používat z přenosného flash disku jako správce souborů nebo jen jako doplněk.
Web: immersive-explorer.com
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: angličtina

SiSoft Sandra Lite

Analyzátor systému

Tento program pro analýzu systému nabízí šedesát různých nástrojů na prověření vašeho počítače až do posledního detailu, ať už jde o základní desku, paměť RAM, pevný disk, CPU, BIOS, periferie, síťové komponenty, Windows, nebo DirectX.
TIP: Na kartě »Benchmarks« můžete otestovat výkon vašeho systému. Když klepnete na položku nejlepšího skóre, výsledky testu se automaticky porovnají s referenčními výsledky ostatních uživatelů ve světě.
Web: sisoftware.net
Operační systém: Win Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina

WizTree 3.17

Analýza disku

Jednoúčelový nástroj na analýzu využití místa pevného disku. Aplikace proskenuje prostor a vypíše jeho zaplnění včetně informace, které soubory a složky zabírají nejvíce místa. Výhodou programu je zejména jeho rychlost, s jakou zpracuje i informace o velikosti stovek GB.
TIP: Pomocí karty »View files« můžete rychle zobrazit seznam 1 000 největších souborů setříděných podle velikosti. Data můžete odstranit přímo prostřednictvím programu.
Web: antibody-software.com
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina

Muno 0.4.1

Streamujte hudbu

Přehrávač Muno slučuje funkce platforem YouTube a SoundCloud do jednoho rozhraní. Nejen hudba, ale i videa lze přehrávat bez přerušení a mohou být libovolně přidána do fronty. Pro použití aplikace potřebujete účet u Googlu.
TIP: Pokud ve svém účtu SoundCloud nebo YouTube máte seznamy skladeb a označené oblíbené skladby, Muno s nimi dokáže pracovat. Dokonce můžete vytvářet sdílené playlisty, které se skládají z médií YouTube a SoundCloud.
Web: munoapp.com
Operační systém: Win 10
Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Firefox 58 Quantum

Oblíbený prohlížeč Firefox má zcela novou přepracovanou vnitřní architekturu. Největší změnou je použití enginu Quantum CSS, který lépe využívá vícejádrová CPU. Firefox se podle slibů zrychlil a snížil nároky na operační paměť. mozilla.org

Rozšíření pro x86

Na miniaturních počítačích Raspberry Pi se používá především linuxová distribuce Raspbian Stretch. Po verzi pro ARM je nyní k dispozici i verze pro procesory x86. Revidovaný správce souborů usnadňuje používání systému. raspberrypi.org

Calibre 3.13

Všestranná aplikace pro správu a čtení elektronických knih byla aktualizována. Kromě rozšířené podpory ovladačů byly odstraněny i mnohé chyby. Rovněž byly přidány další internetové obchody s elektronickými knihami. calibre-ebooks.com

TabCenter Redux 0.5.5

Uspořádejte karty

Koncept jednotlivých oken prohlížeče je používán již téměř dvacet let. Uživatelé Firefoxu, kteří nainstalují doplněk TabCenterRedux, však získají mnohem pohodlnější přístup k otevřeným oknům. Místo běžného umístění karet horizontálně nahoře získají postranní panel, který obsahuje seznam všech karet spolu s miniaturou a adresou URL.
TIP: Použijte [F11] pro zobrazení v celoobrazovkovém režimu. Postranní panel karty můžete otevřít a zavřít pomocí kombinace [Ctrl] + [Shift] + [O].
Web: addons.mozilla.org
Operační systém: nezávislý
Jazyk: angličtina

OBS Studio 21

Záznam z obrazovky

Program OBS Studio slouží jak pro záznam dění na pracovní ploše Windows či v oknech spuštěných aplikací, tak pro streamování videa po síti. Studio se může hodit například i při řešení problémů počítače na dálku po internetu.
TIP: Pro běžnou nahrávku videa z pracovní plochy Windows není třeba nějak zvlášť upravovat nastavení programu OBS Studio. Vystačíte s 30 snímky za sekundu a datovým tokem 3 Mb/s.
Web: obsproject.com
Operační systém: Win Vista/7/8/10
Jazyk: čeština

QuickLook pro Windows 10

Náhled souboru

Mnoho uživatelů systému Windows by rádo obohatilo svůj systém o funkci rychlých náhledů Quick Look, známou z počítačů Mac. Jde o rychlé zobrazení různých typů souborů. S touto malou aplikací je to nyní možné. Instalace probíhá pouze prostřednictvím služby Microsoft Store.
TIP: Pokud je označen soubor, stiskněte mezerník. Potom se objeví malé okno s náhledem souboru. Po instalaci se aplikace spouští automaticky.
Web: github.com/xupefei
Operační systém: Win 10
Jazyk: angličtina

***

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: