Menu

Novinky – 3.2018

Kaleidoskop událostí a novinek ve světě ICT a digitální techniky za uplynulý měsíc.

Určování pozice

Společnost HTC, výrobce VR headsetu Vive, nyní přinesla na trh doplňkový přístroj, díky němuž se může hráč ponořit do virtuálního světa ještě hlouběji. Tracker, který vypadá jako futuristický hokejový puk, může být například připevněn na nohy nebo na pásek. Trojice senzorů pak zaznamenává pozici celého těla a počítač má přehled o pohybu uživatele. Přístroj je proveden v rozměru deseti centimetrů v průměru a má hmotnost kolem 220 gramů.

Chromebooky pro školy

Primárně pro školy je určen Chromebook 14 G5 společnosti HP se zvýšenou odolností, který je založený na operačním systému Chrome OS.

Větší, volitelně i dotykový displej s 14“ úhlopříčkou a Full HD rozlišením nabídne vyučujícím a studentům větší plochu pro snazší a přehlednější práci. Chromebook byl vyroben tak, aby prošel náročnými testy MIL-STD 810G2, dodává se s klávesnicí odolnou proti polití i vylamování kláves a podporuje nabíjení přes USB-C port. Dalšími novými modely v této řadě budou HP Chromebook 11 G6 Education Edition, zcela nová šestá generace školního počítače a zároveň nejtenčí odolný Chromebook od HP, a desktopová varianta HP Chromebox G2. Chromebooky získávají ve školách na oblibě, neboť představují jednoduché, snadno spravovatelné řešení, umožňující studentům i jejich učitelům plynulý přechod k moderním technologiím. Nové modely od HP staví na posledních vylepšeních platformy Google for Education a jejich odolná konstrukce byla vyladěna také na základě zpětné vazby od partnerů a zákazníků z řad samotných škol a jejich studentů.

Outdoorový FinePix

Nový model fotoaparátu Fujifilm FinePix XP130 je vybaven 16,4megapixelovým obrazovým CMOS snímačem a velkým, 3palcovým LCD displejem s rozlišením 920 000 pixelů. Vše je umístěno v kompaktním těle s hmotností 207 g. Přístroj je připraven pro použití při nepříznivých podmínkách díky vodotěsnosti do 20 m, rezistenci při pádu z výšky až 1,75 m, odolnosti vůči mrazům do -10 °C a prachotěsnosti. Součástí konstrukce je i objektiv Fujinon s pětinásobným zoomem.
Fotoaparát má speciálně navržený grip pro pevný úchop jednou rukou a k tomu i dvojité jištění slotu pro baterii. Disponuje také optickou stabilizací obrazu.

Nový režim Cinemagraph umožňuje modelu XP130 zachytit snímky s pohyblivými elementy. Ty části fotografie, které jsou v pohybu, působivě kontrastují se statickou částí záběru, což vytváří dojem, jako by se na snímku zastavil čas. Funkce Smartphone Transfer zajistí stiskem tlačítka nahrání fotografií a videí do mobilního telefonu nebo tabletu.

Proti nenávisti

V Německu začal v tomto roce platit zákon, jehož cílem je odstranit ze sociálních sítí projevy nenávisti, nadávky a falešné zprávy. Webové stránky, které neodstraňují zjevně nezákonné příspěvky, budou čelit pokutám ve výši až 50 milionů eur. Nová právní úprava dává sítím 24 hodin na to, aby konaly poté, co jim byly oznámeny materiály porušující zákony. Ustanovení se bude týkat sociálních sítí a mediálních stránek s více než dvěma miliony členů - hlavními cíli jsou tedy Facebook, Twitter a YouTube.

Dětský tablet

Tablet Alcatel A3 7“ KIDS, který se u nás začal prodávat za 2 500 Kč, je určen dětem ve věku od 3 do 12 let. Využívá OS Android se speciálním prostředím Kurio přizpůsobeným dětem. Nabízí funkci rodičovské kontroly, která dovoluje například omezit přístup na určité webové stránky nebo určit dobu, po kterou si dítě může s tabletem hrát. V tabletu také najdete sadu více než 25 vzdělávacích aplikací a zábavných her v češtině a slovenštině. Hmotnost tabletu činí 252 g a jeho 7“ displej má rozlišení 1 024 x 600 bodů.

Streamování 3D obrazu

Jeden ze studentů americké Purdueovy univerzity vytvořil Holostream, což je první platforma, která dokáže přenášet trojrozměrný obraz v reálném čase. Zobrazí ho pak třeba na druhé straně planety v mobilním zařízení. Systém má velký potenciál jak v komunikaci, tak například u robotických operací na dálku. Platforma se stará o efektivní kompresi dat, aby 3D přenos probíhal stejně, jako když dochází ke snímání. Oproti klasickému 2D videu se přenáší mnohem více dat, což vyžaduje rychlejší internet.

Sedm profi notebooků Toshiba

Hned sedm nových přenosných počítačů generace E, které nabízejí výkon a odolnost, představila společnost Toshiba.

Založeny jsou až na 8. generaci procesorů Intel Core. Jde o přenosné počítače Portégé X20W-E a X30-E, dále modely Tecra X40-E, A50-E a Z50-E a také Satellite Pro A50-E a R50-E. Například model Toshiba Portégé X30-E je vybaven matným dotykovým displejem, kromě nejnovějšího procesoru Intel Core má rychlé paměti DDR4 (2 400 MHz) a vybrané modely jsou vybaveny novým SSD diskem s kapacitou 1 TB. Generace E má integrovány funkce pro ochranu firemních dat. Jednou z nich je touchpad se čtečkou otisků prstů s označením SecurePad. Kromě toho může být v některých noteboocích k dispozici také infračervená kamera. Vlastní BIOS Toshiba a technologie TPM 2.0 dále posilují zabezpečení a snižují nebezpečí útoků zvenčí. Přístroje jsou vestavěny do elegantního hořčíkového těla s konceptem ověřeného vyztužení ve tvaru včelích pláství, které zvyšuje jeho pevnost.

Živé profily

Profilové stránky na sociálních sítích jsou většinou statickou záležitostí. Výzkumníci Facebooku a Univerzity v Tel Avivu nyní do věci přinášejí více pohybu. Výchozím materiálem jsou běžné portrétní fotografie a také mimika jiných populárních osobností. Uživatelé nyní mohou uploadovat své vlastní fotografie a propojit je například s grimasami Rowana Atkinsona (představitel Mr. Beana). Software potom tuto obličejovou akrobacii přenese na fotografii. Automaticky přitom také vytvoří všechny vznikající vrásky a záhyby na tváři.

Pokud se při smíchu ukážou zuby, které na původní předloze nebyly vidět, software je vytvoří z videa. „Lidé po přidání zubů v úsměvu téměř nepoznají rozdíl,“ sdělila autorka nástroje Hadar Averbuch-Elorová v časopisu New Scientist. Tímto způsobem by se tak dal úsměv Mony Lisy rozšířit na široký úškleb nebo by bylo možné vyvolat úsměv na tváři osobnosti ve chvíli, kdy někdo klikne na tlačítko „like“. Také se však otevírají nové možnosti při vytváření falšovaných videí.

Babylonská rybka

Nová sluchátka Pixel Buds od Googlu nejsou bezdrátová, byla však vybavena vyšší inteligencí. Propojí-li se s aplikací Google Assistant, slouží jako tlumočník. Mluvčí nejprve řekne větu ve své mateřštině do smartphonu a mikrofon mobilu přehraje překlad. Odpoví-li partner v rozhovoru v cizím jazyce, nástroj větu přeloží a překlad přehraje do Pixel Buds. Rozhovory je tak možné vést téměř v reálném čase. Testy však ukázaly, že některé jazyky nejsou přeloženy zcela správně.

Fotografie z textového popisu

Microsoft předvedl umělou inteligenci, která dokáže nakreslit kompletní obrázky pouze na základě toho, jak jsou jí popsány slovy. Vychází přitom z ohromného množství fotografií, jež si předtím prohlédla. Jak to funguje? Stačí například napsat „tento pták je žlutý se šedými křídly a sedí na větvi“, a AI to vyobrazí až s překvapivou přesností. Microsoft toho docílil díky vytvoření neuronové sítě jménem Attentional Generative Adversarial Network (zkráceně AttnGAN), která tvoří obrázky pixel po pixelu.

E-bunda

Google a Levi‘s v roce 2015 oznámily vývoj elektronické džínové bundy. Nyní je bunda s integrovaným ovládáním smartphonu v prodeji. Rukáv je citlivý na dotek, který je připojen na elektronický modul, komunikující prostřednictvím Bluetooth se smartphonem. Když uživatel například přejede rukou dopředu přes rukáv, přehraje se následující skladba, ťuknutím na rukáv je možné přijímat telefonáty. Jednotlivá gesta lze nastavovat pomocí aplikace. Bundu bude možné zakoupit nejprve v USA, a to za 350 dolarů.

Disky s hardwarovým kódováním

Bezpečnost dat je v dnešní době prioritou číslo jedna.

Společnost Verbatim proto představuje dvě zařízení pro ukládání dat s hardwarovým šifrováním armádní úrovně. Jde o externí disky Store‘n’Go Secure Portable HDD (1 TB) a Store‘n’Go Secure Portable SSD (256 GB). Tato zařízení jsou kompatibilní se standardem FIPS (Federal Information Processing Standard) 140-2 a směrnicí GDPR díky tomu, že využívají 256bitové hardwarové šifrování AES. Šifrují všechny složky nahrané na zařízení v reálném čase. Díky klávesnici pro zadání PIN kódu disky neuchovávají hesla v dočasné paměti, a proto jsou mnohem bezpečnější než disky, které používají softwarové šifrování. Uživatel zadá kód PIN, který může mít až dvanáct číslic, a tím se disk odemkne. Pro větší zabezpečení se disk po dvaceti neúspěšných pokusech o odemknutí zamkne a bude nutné ho znovu naformátovat. Disky jsou kompatibilní s PC i Mac a mají rozhraní USB 3.1 GEN 1 s USB-C. 1TB přenosný disk má doporučenou cenu 2 190 Kč a hmotnost 280 g a 256GB SSD disk má doporučenou cenu 3 700 Kč a hmotnost jen 116 g.

Výkonnější tiskárna na trička

Tiskárna Epson SureColor SC-F2100 nahradí stávající model SC-F2000 a nabízí řadu vylepšení a nových funkcí, mezi něž patří vyšší rychlost a spolehlivost, nižší provozní náklady a možnost vytvářet vlastní návrhy potisku pomocí softwaru Garment Creator společnosti Epson.

Jde o tiskárnu, která umožňuje tisk vysoce kvalitních barevných výtisků na širokou škálu bavlněných podkladů, jako jsou trička, mikiny, trička s límečkem a tašky. Tiskárna je určena malým a středním firmám, které chtějí rozšířit své služby o přímý potisk textilu. Epson ji dodává jako kompletní řešení zahrnující tiskárnu, tiskovou hlavu, inkoust, software a záruku. Prostřednictvím nových režimů rychlého tisku a vylepšené cirkulace inkoustu pro rychlejší spuštění nabízí výsledky rychleji než její předchůdce. Tiskárna používá zdokonalené rastrování pro přesnější reprodukci obrazu a širší barevný prostor než předchozí model.

Google atakuje Amazon

Reproduktor Google Home byl na trh uveden v roce 2016. Nárůstu prodejů se ale dočkal teprve v minulém roce, kdy byla uvedena jeho menší verze - Home Mini. Nejvýznamnější konkurent Amazon začal nabízet svůj přístroj Echo dříve a v USA dosáhl velké popularity. Předchozího léta činily prodeje 1,9 milionu kusů pro Google Home a 5 milionů pro Amazon Echo. Google každopádně Amazon dohání, celá platforma se u zákazníků těší oblibě.

Zdravotnictví a AI

Projekt Skychain slibuje průlom ve zdravotnictví díky umělé inteligenci. Nástroj poskytne infrastrukturu pro hostování lékařské neuronové sítě, která bude vyškolená pomocí rozsáhlých souborů údajů, jako jsou klinické záznamy pacientů, zdravotní referenční údaje a informace z medicínských výzkumů. Skychain tak přesněji diagnostikuje pacienta a předepíše léčbu. Nejde o první AI projekt poradce pro lékaře - nejznámější je IBM Watson Health, přičemž Skychain má podobné cíle.

Router s dírou

Bezdrátový router Blue Cave společnosti Asus zaujme unikátním vzhledem bez vnějších antén a s otvorem uprostřed těla. Kombinuje v sobě technologii Asus a Wi-Fi technologii Connected Home od Intelu, což mu umožňuje dosahovat vysokých přenosových rychlostí v síti Wi-Fi AC2600 v celé domácnosti (až 1 733 Mb/s). Router podle výrobce zvládá plynulé streamování a přehrávání videa ve formátu 4K UHD a rychlé stahování souborů. Blue Cave obsahuje zabezpečení pro domácí sítě AiProtection, založené na technologii společnosti Trend Micro. Je pro uživatele k dispozici zdarma po celou dobu životnosti produktu a chrání všechna připojená inteligentní zařízení v síti, včetně zařízení IoT.

Blue Cave obsahuje i funkci rodičovské kontroly, která umožňuje uživatelům sledovat používání internetu v rodině a také nastavit, v jakém čase mají jednotliví členové domácnosti přístup na internet a také jaké aplikace mohou používat. Rodičovská kontrola dokáže blokovat konkrétní kategorie mobilních aplikací a webových stránek a také použít tato nastavení pro všechna zařízení patřící rodinnému příslušníkovi. Blue Cave také umožňuje ovládání domácí sítě prostřednictvím intuitivního rozhraní PC nebo s mobilní aplikací ASUS Router. Doporučená cena routeru je 6 500 Kč.

Fitbit nakupuje

Chytré hodinky a náramky se ukazují jako vhodná zařízení pro sledování zdravotního stavu. Průkopníkem těchto zařízení je Fitbit, který nyní za 6 milionů dolarů kupuje start-up Sano. Tato firma se zabývá technikami měření cukru v krvi. Takové metody by mohly pomoci především diabetikům, kteří by si nemuseli cukr v krvi měřit pomocí v současnosti poněkud těžkopádných glukometrů. Zdravotnický potenciál chytrých hodinek si uvědomuje také Apple, který v současnosti pracuje na přesném monitoru tepu.

AI poráží člověka

Algoritmy umělé inteligence vytvořené firmami Alibaba a Microsoft poprvé porazily lidské soupeře v porozumění textu. Test navrhli odborníci ze Stanfordovy univerzity. Lidé i program v něm přečtou pasáž o historii televizní show Doctor Who a potom mají odpovědět na otázky typu „Jak se jmenuje kosmická loď doktora Who?“. Hlubinná neuronová síť Alibaby dosáhla skóre 82,44 a těsným rozdílem porazila lidské účastníky. Patrně to povede k dalšímu nahrazování lidí stroji.

Tenkoprofilové herní notebooky

Výkonné herní notebooky Asus ROG Strix GL503 a Strix GL703 se vyznačují jen 2,3 cm tenkým profilem a výrazným herním designem.

15,6palcový model Asus ROG Strix GL503 i 17,3palcová varianta ROG Strix GL703 jsou vybaveny procesory Intel Core i5/i7 a grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1050/1060. Oba modely nabízejí světelné efekty klávesnice Aura RGB, které se dají nastavit podle vlastního scénáře, nálady nebo stylu. Výkon komponent snadno zvládne náročný multitasking a moderní hry a aplikace při zobrazení na Full HD displeji. Ke stabilnímu chodu přispívá výkonné chlazení, které obstarávají dva ventilátory a teplovodivé trubice, které jsou ve styku s procesorem a grafickým jádrem. Ve srovnání s dalšími herními notebooky je ROG Strix GL503 navíc i elegantní, štíhlý a lehký, neboť váží jen 2,3 kg. Notebooky dále obsahují bohatou konektorovou výbavu, takže kromě myši a nejrůznějších herních ovladačů je možné připojit i další periferie, jako monitory nebo externí úložiště. Model ROG Strix GL503 se prodává za cenu od 25 500 Kč a cena jeho většího sourozence ROG Strix GL703 začíná na částce 25 000 Kč.

Kompaktní Fujifilm

Stylový fotoaparát Fujifilm X-A5 je nejmenší a nejlehčí model z řady X-Series.

Stylový fotoaparát Fujifilm X-A5 je nejmenší a nejlehčí model z řady X-Series. Kombinuje v sobě nový, 24,2megapixelový senzor velikosti APS-C a pro řadu X typickou technologii barevné reprodukce. Podporuje nahrávání videa ve 4K, má dotykový displej a nejnovější Bluetooth technologii pro přenos snímků. Fotoaparát má retro design a přináší spoustu nových prvků, včetně zadního LCD displeje, který se dá otočit o 180 stupňů, a také prodlouženou životnost baterie, díky které uživatelé pořídí až 450 snímků na jedno nabití. X-A5 je vybaven objektivem Fujinon XC 15-45 mm a váží 496 g. Standardní rozsah ISO citlivosti byl rozšířen na ISO 12 800. V nabídce je jedenáct filmových simulací, které přidají snímkům uměleckou hodnotu, a to díky reprodukci tónů barev specifických pro kinofilm. Fotoaparát také obsahuje sedmnáct pokročilých filtrů a můžete s ním pořídit i videosekvence v rozlišení 4K.

Sluchátka s mikrofonem

U nových sluchátek Thomson HED2807 byl hlavní důraz kladen na vyvážený zvuk v celé šířce spektra. Uzavřené náušníky s měkkým polstrováním zajišťují dobrou izolaci od okolního hluku a zároveň netlačí. Příjemná je i nízká hmotnost sluchátek. Odpojitelný kabel můžete nahradit jiným.
Díky integrovanému mikrofonu můžete sluchátka použít i jako headset. Cena sluchátek je 1200 Kč.

Detailnější obraz

Monitor AOC U2777PQU s úhlopříčkou 27“ a 4K rozlišením 3 840 x 2 160 bodů přináší uživatelům detailnější obraz a díky vysoké hustotě bodů větší pracovní plochu.

Je vybaven IPS panelem s poměrem stran 16 : 9, který nabízí obraz s více než 1 miliardou barev (8-bit+FRC) a 100% pokrytím sRGB. Obnovovací frekvence panelu je 60 Hz a krátká doba odezvy může být atraktivní i pro herní nadšence. Monitor je vybaven několika ergonomickými funkcemi - jde o výškově nastavitelný stojan s funkcí pivot nebo možnost natočení či sklopení přesně tak, jak to každému vyhovuje a je mu to pohodlné.
Technologie Flicker-Free od AOC reguluje jas a redukuje blikání obrazovky, čímž šetří oči. Monitor disponuje několika vstupy a uživatelům tak umožňuje připojit různá zařízení. Kromě DisplayPortu, HDMI 2.0, DVI a VGA má rovněž konektor USB 3.0.
Doporučená cena je 14 000 Kč.

Nový Olympus PEN

Nejnovější PEN, stylová bezzrcadlovka Olympusu, dostal do vínku mimo jiné pokročilejší dotykový displej a možnost probouzení fotoaparátu z mobilní aplikace pro prohlížení posledních snímků.
Olympus PEN E-PL9 má opět zajímavý design a podle výrobce i vynikající kvalitu konstrukce. Filmoví fanoušci s tímto modelem mohou nahrát video ve 4K rozlišení a využít interní stabilizací obrazu. Novinkou je i vestavěný blesk. Dotykový displej přináší nové možnosti, jak v živém náhledu jednodušeji porovnat efekt uměleckých filtrů. Vedle Bleach Bypass je novým přírůstkem na seznamu 16 uměleckých filtrů také Instant Film - nostalgická vzpomínka na přehnané barvy raných instantních fotoaparátů. Na stejném principu zpřístupnil Olympus prostřednictvím dotykového displeje také scénické režimy.

Model E-PL9 v sobe kombinuje Bluetooth LE s Wi-Fi, díky čemuž je fotoaparát neustále propojen s telefonem, dokonce i v režimu „spánku“. Fotoaparát je tak možné probudit na dálku, i když je v režimu spánku a uložený třeba v batohu. Můžete si tak snadno prohlédnout a sdílet pořízené fotografie. PEN E-PL9 se objeví na pultech obchodů v polovině března v bílé, černé, nebo hnědé barvě jako samostatné tělo, nebo v sadě se základním objektivem. V prodeji už je také více než dvacet objektivů M. Zuiko.

Pomoc při rozhodování

Výzkumníci v Cáchách vyvinuli on-line nástroj, který pomáhá při rozhodování. Díky němu by se uživatelé měli rozhodovat racionálně, a ne nahodile či podle emocí. Software poskytuje „pokyny k reflexi vlastních cílů“ a pomáhá vyhnout se známým chybám při rozhodování. Bezplatný nástroj je založen na poznatcích rozhodovací teorie, jíž se von Nitzsch zabývá již od devadesátých let.

Nové SATA SSD disky

Nejnovějšími přírůstky v produktové řadě disků s rozhraním SATA společnosti Samsung jsou modely 860 PRO a 860 EVO. Založeny jsou na technologii V-NAND a jsou určeny pro spotřebitele vyžadující rychlý a spolehlivý výkon při nejrůznějších typech nasazení, od běžného využití v osobním počítači až po náročné aplikace při zpracovávání grafiky. Navazují na úspěšné předchůdce 850 PRO a 850 EVO. Rychlost čtení u nich dosahuje až 560 MB/s, rychlost zápisu je až 530 MB/s a životnost je až 4 800 TBW (zapsaných terabajtů). Model 860 PRO je k dispozici v univerzálním formátu 2,5palcového disku ve variantách 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB. Model 860 EVO je k dispozici ve verzích s kapacitami 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB v 2,5palcovém formátu i ve formátech mSATA a M.2 pro ultratenká výpočetní zařízení.


Příbuzná témata: