Menu

To nejlepší z Chip DVD – 3.2018

Nejrozsáhlejší skupinou plných verzí na DVD jsou bezpečnostní aplikace, kterým vévodí Privacy Suite. Kromě šifrování dat nabízí i bezpečného správce hesel pro počítače a mobily.

GClean omezuje dopad služeb Googlu na soukromí uživatele počítačů, Online Shield umožňuje zabezpečené připojení do internetu a UnHackMe přidává do počítače další bezpečnostní vrstvu. Kreativní čtenáři jistě přivítají novou verzi WebSite X5 a Photo Works. Redakci zaujal editor kontextových menu FileMenu Tools a výkonný odinstalátor Smarty Uninstaller.

GClean 2018

Chraňte si soukromí

Už máte dost otravných reklamních nabídek, které reagují na vaše předchozí procházení internetových stránek nebo vyhledávání v obsahu nebo na mapách? Vyspělé reklamní systémy dokážou s vašimi uživatelskými metadaty pracovat a připravovat vám nabídky na míru. Ještě o několik úrovní výše je však Google, který prostřednictvím svých produktů a služeb dokáže sestavit váš dost přesný uživatelský model. Řešením obtěžování může být nástroj GClean, který se specializuje na detekci slídění Googlu. Kromě klasického čištění prohlížečů přináší i službu G-Radar, která průběžně zamezuje ukládání a odesílání výše zmíněných citlivých informací, popřípadě rozezní ochranný alarm.

Steganos Privacy Suite 18

Osobní ochrana

Steganos Privacy Suite zahrnuje sadu nástrojů na zajištění vyšší bezpečnosti dat a citlivých údajů při práci s počítačem. Najdeme mezi nimi především funkce pro vytvoření šifrovaného úložiště pro data, spolupracující i s cloudovými úložišti Dropbox, Disk Google nebo OneDrive, a bezpečnou správu hesel, přihlašovacích údajů, čísel platebních karet nebo bankovních účtů, s možností synchronizace s tablety a smartphony s Androidem či iOS. Další z nástrojů se postarají o bezpečné smazání nepotřebných dat, zašifrování souborů před jejich odesláním e-mailem nebo odstranění historie surfování na internetu a pozůstatků po práci s počítačem. Speciální sada funkcí navíc omezí zobrazování reklam na webových stránkách i sledování vašeho pohybu na webu. Ovládání funkcí programu Steganos Privacy Suite je navíc velmi přehledné, takže ani nevadí absence překladu uživatelského rozhraní do češtiny. Více se dozvíte na S 134.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line možná do konce dubna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Photo Works projects 3

Vyladění fotografií

Photo Works projects 3 je funkcemi doslova nabitý program pro všestranné úpravy parametrů digitálních fotografií. V rámci nástrojů programu z nabídky »Post-processing« můžete na snímky aplikovat efekty a filtry ze skutečně rozsáhlého výběru, pokrývajícího různé styly zpracování obrazu. Variabilitu úprav fotografií v aplikaci Photo Works projects 3 dále rozšiřuje možnost detailního nastavení parametrů každého z efektů, samozřejmě s živým náhledem výsledku a porovnáním s původní podobou snímku ve společném, rozděleném náhledu.

Kromě toho jsou k dispozici i nástroje na optimalizaci obrazu, například jeho doostření, potlačení šumu nebo třeba zdůraznění dynamiky barev - opět včetně detailního nastavení výsledného efektu a živého náhledu. Upravenou fotografii ještě můžete oříznout na požadovaný poměr stran a pak uložit do některého z běžných obrazových formátů.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 550 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line možná do konce dubna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

WebSite X5 Start 14

Internetové stránky

Program WebSite X5 Start 14 umožňuje snadnou a rychlou tvorbu profesionálně vyhlížejících webových stránek, a to bez potřeby jakýchkoliv znalostí HTML kódu, Javascriptu, kaskádových stylů, programování a dalších zkušeností.

Program WebSite X5 Start 14 obsahuje všechny potřebné nástroje, pomocí kterých snadno a rychle vytvoříte webové stránky. Tvorba stránek je rozčleněna do pěti jednoduchých kroků, mezi kterými můžete během práce libovolně přecházet a upravovat jednotlivé části webu. Tento šikovný nástroj navíc obsahuje velké množství grafických šablon, které tvorbu stránek usnadní a také urychlí. Pomocí rychlého náhledu můžete v průběhu práce kontrolovat vzhled svých stránek. Vytvořené stránky pak snadno nahrajete na server a zveřejníte pomocí integrovaného FTP klienta. Autoři na svém YouTube kanálu nabízejí i řadu praktických videonávodů, které vás podrobněji seznámí s nástroji a možnostmi programu.

Zkušenější uživatelé, kteří potřebují vytvářet rozsáhlejší stránky, mohou využít zajímavou slevu, určenou čtenářům Chipu, pro nákup vyšších verzí programu Evolution a Professional, které kromě jiného umožňují tvorbu e-shopů a blogů, optimalizaci stránek pro vyhledávače (SEO) a také automatické přizpůsobení stránek použitému zařízení (např. pro mobilní telefony) - tzv. responzivní web. Vyšší verze programu také nabízejí několik stovek dalších grafických šablon a další je možné stáhnout ze stránek autorů programu.

Web krok za krokem

Pomocí programu WebSite X5 vytvoříte svoje první webové stránky snadno v pěti jednoduchých krocích. V hlavním okně programu klikněte na tlačítko »Start«, a protože chcete vytvořit nový projekt, klikněte poté ihned na tlačítko »Další«. Pak si vyberte buď prázdný projekt »Blank«, chcete-li si webové stránky vytvořit zcela podle své představy, nebo některou z padesáti dostupných šablon. Vybraný vzor se načte a nyní je potřeba v prvním kroku zadat základní informace o vytvářeném projektu: název webové stránky, jméno autora, kategorii webové stránky a její adresu.

V druhém kroku můžete upravit styl a obsah vybrané šablony a můžete zde i kombinovat různé prvky z různých šablon. Třetí krok průvodce »Tvorba map« slouží k úpravě struktury (mapy) stránek a můžete upravit odkazy nebo přidávat další stránky. Ve verzi Start je však možno vytvořit pouze jednu další úroveň pod domovskou stránkou a celkový počet stránek nemůže přesáhnout 25. V předposledním kroku vytváříte a upravujete samotný obsah stránek a rozmístění jednotlivých prvků na stránce.

Každá stránka může obsahovat text, obrázky, video, audio a animace. Poslední krok pak slouží pro nahrání vytvořených stránek na FTP server a jejich publikaci. Vytvořené stránky si můžete také exportovat na přenosné médium nebo do vybrané složky na disku počítače. Zkušenější uživatelé pak mohou pracovat přímo s vytvořeným HTML kódem, nejlépe pomocí některého z bezplatně dostupných editorů.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu pro dva počítače v ceně 550 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line možná do konce dubna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Smarty Uninstaller 4

Chytrá odinstalace

Zdaleka ne všechny aplikace při své odinstalaci odstraní opravdu všechny své součásti a vrátí nastavení Windows do původního stavu. Aplikace Smarty Uninstaller tyto neduhy řeší. Zabrání hromadění nepotřebných dat na disku a poslouží k udržení pořádku v registru Windows. Dokonce dokáže uklidit i po nedokonale odinstalovaných programech v minulosti a pracuje i s předinstalovanými aplikacemi pro moderní rozhraní Windows 10. U nově instalovaných aplikací Smarty Uninstaller zajistí monitoring instalace, aby jejich pozdější odinstalace byla opravdu kompletní.
Po odinstalaci Smarty Uninstaller provádí hned rychlou analýzu obsahu pevného disku a registru Windows, aby zjistil, zda po programu nezůstalo v počítači nějaké smetí. Pokud ano, vypíše Smarty seznam položek k opravě a ke smazání, což je nutno manuálně potvrdit. Program nabídne i vytvoření bodu obnovení operačního systému, umístí odstraněná data do koše, nebo je dokonale bezpečně smaže přepsáním náhodným obsahem.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 450 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace. Aktivace do konce dubna 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

WinOptimizer 14

Odbrzděný systém

Program Ashampoo WinOptimizer vám pomůže vyčistit počítač od zbytečných záznamů v registru Windows, odstranit nepotřebná data z pevných disků, zrychlit internetové připojení i zvýšit soukromí a zabezpečení dat v počítači. Soubor optimalizačních nástrojů WinOptimizeru je připraven diagnostikovat aktuální problémy snižující výkon vašeho počítače a nabídnout vám automatické řešení.

Doslova jedním kliknutím myší s ním provedete základní kroky vyčištění a optimalizace výkonu počítače.
Mimo to je připravena i řada dalších zajímavých nástrojů, například na odstranění pozůstatků po surfování na internetu, šifrování a bezpečné mazání souborů nebo testování výkonu počítače.

Optimalizace výkonu počítače může probíhat i zcela automaticky, když Ashampoo WinOptimizer automaticky ukončuje nepotřebné procesy na pozadí operačního systému Windows a získává tak výkon pro aktuální úlohy. To je typické zejména pro režim »Game-Booster«, kdy je požadován veškerý dostupný maximální výkon.
Více se dozvíte na S 130.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce dubna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

UnHackMe 9

Antihackerská ochrana

Existuje celá rodina nebezpečného softwaru, se kterou si antivirové ochrany neporadí. Program UnHackMe 9 nepracuje jako klasický antivir ani jej nenahrazuje. Jeho specialitou je vyhledávání různých typů škodlivého softwaru, ať už se jedná o rootkity, trojské koně, spyware, viry, červy, nebo nebezpečné doplňky pro internetové prohlížeče. Kontrola programu UnHackMe funguje na vyžádání, nechybí ale ani obdoba kontroly na pozadí Windows. Pouze je třeba si zvolit, s jakou frekvencí bude kontrola probíhat. Součástí programu je i nástroj RegRun Reanimator, který slouží k opravě problémů Windows po odstranění virových infekcí. Namístě je upozornění, že v případě neopatrného použití UnHackMe byste mohli snadno způsobit nestabilitu operačního systému vašeho počítače.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce dubna 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Steganos Online Shield

Internetový štít

Program Steganos Online Shield VPN má hned několik důležitých funkcí, které vám zajistí bezpečné a bezstarostné surfování na internetu. Předně dokáže internetovou komunikaci přesměrovat přes zahraniční proxy servery, čímž vám umožní nejen surfovat anonymně, ale také využívat různé internetové služby, určené jen uživatelům z určitých regionů. Další důležitou funkcí programu je však také zašifrování přenášených dat 256bitovým AES algoritmem, takže můžete bezpečně surfovat například i v otevřených Wi-Fi sítích v kavárnách a na dalších veřejných místech. Steganos Online Shield VPN dokáže potlačit i zobrazování internetových bannerů a likvidovat sledovací cookies.
Licence pro Chip: Roční licence služby s měsíčním limitem 2 GB a bez technické podpory. Registrace on-line do konce dubna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší. Běžná cena roční licence programu pro pět zařízení bez omezení objemu přenesených dat je 1 300 Kč.

SyncManager 2018

Synchronizace jedním kliknutím

Nástroj SyncManager synchronizuje dva zdroje dat a automaticky podle nastavených pravidel aktualizuje data. Může jít o synchronizaci jednotlivých souborů, celých adresářů nebo i celých disků. Adresáře mohou být na lokálních či síťových discích, výměnných médiích apod. Synchronizačních úloh může být nastavena celá řada, takže tento program můžete použít k synchronizaci přenášených pracovních dat i k nočnímu zálohování důležitých souborů na síťové disky. SyncManager sjednocuje veškeré synchronizační nároky na jedno přehledné místo, odkud lze s těmito úlohami pracovat hromadně a plně je zautomatizovat. Jednotlivým úlohám lze, kromě nezbytného nastavení výchozích adresářů vstupu a výstupu, zadat směr synchronizace.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 650 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce dubna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce dubna 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D. Více na www.chip.cz/digi.
Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/MacOSX a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Chip provozuje službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé tištěného nebo digitálního časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd, namísto použití optické mechaniky a disku Chip DVD. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla. Veškeré informace jsou dostupné na uvedené adrese. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Tato služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatné digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

FileMenu Tools

Jak na kontextové menu

Schází vám ve Windows možnost jednoduše kopírovat cesty souborů, synchronizovat dvě složky, mít přehled o velikosti souborů, rozdělit velký soubor na množství menších, mít možnost naráz podle vlastní šablony přejmenovat více souborů najednou? FileMenu Tools je soustava nástrojů pro editaci funkcí místní nabídky pravého tlačítka myši. Mezi přednastavené funkce patří otevření příkazového řádku v místě, kde jste kliknuli, pokročilé přejmenování a odstraňování s možností vyhledat soubory dle zadaného klíče. Dále je možné zkopírovat do schránky celou cestu včetně názvu souboru nebo seznam souborů nacházejících se uvnitř adresáře. Měnit je možné atributy souborů a složek včetně času vytvoření, zápisu nebo posledního přístupu.

Profesionální síla FileMenu Tools spočívá ve vytvoření vlastních příkazů. V menu klikněte na »Přidat příkaz« a v záložce »Vlastnosti« mu přiřaďte odpovídající funkci. Na výběr máte přejmenování, odeslání, odstranění nebo spuštění přiřazené aplikace a jejích parametrů. Zvolit můžete vlastní ikonu a název položky v kontextovém menu. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce března 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce dubna 2018. Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1803chipavgi@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1803chipavgt@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 03 /2018
Foto popis| K zajištění bezpečnosti vašich dat a soukromí při používání počítače i surfování na internetu nestačí jen antivir - potřebujete i další nástroje.
Foto popis| V hlavním okně Steganos Privacy Suite najdete i indikátor stavu zabezpečení vašeho počítače »Your system‘s security level«. Snadno tak zjistíte, které nástroje k ochraně vašich dat a zajištění soukromí při práci můžete použít.
Foto popis| Pokud pro vás focení nekončí nastřílením snímků mobilem, ale rádi se svými úlovky dále pracujete, je program Photo Works projects 3 přesně pro vás.
Foto popis| Nabídku efektů a filtrů pro umělecké úpravy fotografií by mohla programu Photo Works závidět lecjaká mobilní aplikace pro vylepšení snímků. Každý efekt lze posuvníky v levé části okna programu doladit do nejmenšího detailu.
Foto popis| Kliknutím na tlačítko »Start« zahájíte tvorbu webových stránek. Další tlačítka slouží pro zobrazení různých pomocných návodů - YouTube kanálu s videonávody (»Videotutorial«) a stránky s šablonami (»Market Place«).
Foto popis| Website X5 nabízí celkem 50 různých šablon, které můžete využít jako základ vytvářených webových stránek. Šablony jsou pro snadnější výběr rozčleněny do kategorií - např. »Hudba a filmy«, »Sporty«, »Cestování a rekreace« a »Věda a příroda«.
Foto popis| Pokročilá nastavení umožňují i přípravu uvítací obrazovky. Na úvodní stránku lze vložit obrázek, video nebo animaci, nastavit vzhled pozadí a zvolit interval, po jehož uplynutí bude automaticky zobrazena domovská stránka.
Foto popis| Chcete si vytvořit vlastní web a nevíte, jak začít? Nenechte se odradit a vyzkoušejte plnou verzi nástroje WebSite X5 Start 14, pomocí kterého i nezkušený uživatel dokáže vykouzlit povedený web.
Foto popis| Pokud zkoušíte různé programy, určitě se vám vyplatí používat pro odinstalaci speciální program, který vyčistí Windows.
Foto popis| V hlavním okně najdete přehled všech aplikací instalovaných ve vašem počítači. Smarty Uninstaller si poradí i s programy, které byly špatně odinstalované nebo je nelze odstranit standardní cestou. Odinstalovat můžete naráz až pět programů.
Foto popis| Mezi programy pro odinstalaci Smarty zobrazí i přehled aplikací automaticky spouštěných se startem operačního systému a umožní vám jej upravovat a programy deaktivovat.
Foto popis| Výkonu počítače není nikdy nazbyt, zvláště pokud jej můžete získat zcela zdarma úpravou systémových nastavení pomocí několika kliknutí myší.
Foto popis| Výsledkem úvodní kontroly je přehled o zbytečných datech, poškozených záznamech v registru i problémů spojených s bezpečností. WinOptimizer za vás všechny tyto problémy vyřeší po kliknutí na tlačítko »Opravit«.
Foto popis| Pro samostatné použití je k dispozici hned několik desítek různých nástrojů pro údržbu a analýzu systému, zvýšení výkonu počítače i nestandardní operace se soubory.
Foto popis| Máte ve svém počítači instalován základní antivir, ale rádi byste ještě dále zvýšili jeho zabezpečení? UnHackMe je řešení, které hledáte.
Foto popis| S internetovými prohlížeči souvisí identifikace potenciálně škodlivých doplňků těchto aplikací na kartě »Bowser Plugins«. Po odstranění doplňků, označených jako nebezpečné, je třeba příslušný prohlížeč zavřít a pokračovat tlačítkem »Start Fixing«.
Foto popis| Používání otevřených Wi-Fi sítí na veřejných místech není bezpečné. Se specializovanou službou bude vaše internetová komunikace opravdu soukromá.
Foto popis| V hlavním okně programu Steganos Online Shield můžete pomocí přepínačů aktivovat funkce, které zrovna potřebujete. Po kliknutí na tlačítko s ikonou zeměkoule si můžete zvolit zemi pro přesměrování dat.
Foto popis| Pokud často přenášíte svá pracovní data na flash discích, určitě uvítáte program, který se postará, abyste vždy pracovali jen s nejnovější verzí souborů a nemuseli se o nic starat.
Foto popis| Po nastavení zdrojových a cílových složek je nutné v SyncManageru určit směr provádění změn. K zamezení potenciálních problémů je možné ze synchronizace vyloučit skryté a systémové složky.
Foto popis| Na serveru jsou dostupná vždy tři nejnovější vydání Chip DVD, u kterých je zaručena platnost registrace plných verzí.
Foto popis| Pokud jste zvyklí používat druhé tlačítko myši pro zpřístupnění funkcí systému a programů, určitě zajásáte nad nástroji FileMenu Tools, které vám umožní jejich editaci.
Foto popis| Pomocí FileMenu Tools lze editovat místní nabídku. Příkazy lze aktivovat, přesouvat, měnit jim ikonu, přejmenovat a vkládat rozdělovače nebo pomocná submenu.
Foto popis| Jednou z funkcí FileMenu Tools je i aplikace, která zobrazí velikostní zastoupení souborů a složek. Kliknete-li na »Zobrazit soubory«, objeví se další okno, které zobrazí detaily o vnitřním rozmístění souborů a složek.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: