Menu

Chip DVD – freeware měsíce 4.2018

Zajímavý freeware, který se dostal na aktuální Chip DVD.

Darktable 2.4.0

Bezplatná alternativa Lightroomu

Open-source fotoeditor Darktable je již dlouho jednou z nejlepších bezplatných alternativ pro Adobe Lightroom v prostředí macOS a Linuxu. Nyní vývojářská komunita zareagovala na vysoké poplatky Adobe a vypustila verzi i pro Windows.

Darktable dokáže zpracovat všechny běžné formáty souborů. Důraz je však kladen na formát RAW, který obsahuje neupravená data z optického čipu fotoaparátu. Software musí být schopen tato data správně načíst a následně nad nimi provádět optimalizaci a úpravy.

Pokud jste někdy pracovali v Adobe Lightroomu, rychle si zvyknete i na tuto alternativu. Své snímky máte uspořádané v záložce »Lighttable«. V levé podnabídce můžete označovat a importovat fotografie nebo celé adresáře z kamery a sledovat doprovodné informace, v pravé podnabídce vidíte už importované obrázky a můžete zde upravovat jejich metadata. Menu »Darkroom« je určeno pro samotné úpravy snímků. Kromě základních funkcí, jako je jas, kontrast nebo sytost, můžete detailně nastavovat vyvážení bílé, upravit histogram obrazu a jednotlivých barevných kanálů nebo upravit gradační křivky.

Na rozdíl od standardních fotoeditorů Gimp nebo Photoshop nenabízí Darktable nástroje pro dílčí úpravu obrazu nebo manipulaci, ale spíše metody pro zlepšení kvality obrazu. Mezi ně patří nástroje pro optimalizaci barevných hodnot, kontrastu, ostrosti nebo jednotlivých barevných kanálů. Darktable obsahuje i funkce pro prezentaci snímků. TIP: Podrobný seznam všech aktuálně podporovaných fotoaparátů a RAW naleznete na webové stránce výrobce darktable.org.
TIP: Klikněte na ikonu malého ozubeného kola ve sloupci »Lighttable« a dostanete se k základním nastavením.
Zde můžete například zvýšit cache paměť nebo změnit klávesové zkratky.
Web: darktable.org Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Aomei OneKey Recovery 1.6.2

Obnova systému

Pomocí tohoto nástroje můžete jediným kliknutím uložit celý systém jako zálohu na jiný diskový oddíl nebo externí disk. Vyberte možnost »OneKey System Backup« a začněte. V možnostech nastavení můžete zvolit zabezpečení šifrováním a komprimaci dat.
TIP: Funkce obnovení systému ze zálohy funguje i v případě havárie, kdy nemáte přístup k programu ve Windows. Při bootování počítače a startu systému stiskněte klávesu [F11] nebo [A] a aktivujte funkci obnovy systému.
Web: backup-utility.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

MultiBootUSB 9.1.0

Bootovací manažer

Funkce MultiBootUSB usnadňuje testování různých operačních systémů. Zatímco ostatní programy mohou na USB flash disk instalovat pouze jeden systém, systém MultiBootUSB umožňuje instalovat systémů více.
TIP: Chcete-li, aby počítač rozpoznal USB flash disk jako zaváděcí médium během bootování, musíte změnit bootovací sekvence v systému BIOS a namísto systémového pevného disku upřednostnit USB disk.
Web: multibootusb.org Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Playnite 3.6

Knihovna her

Hry jsou dnes převážně šířeny pomocí centralizovaných herních platforem. To samozřejmě může přinášet zmatky.
Playnite kombinuje všechny běžné platformy, jako jsou Steam, Origin, GOG, Battle.net, Uplay apod., pod jediné rozhraní. Přidávat lze ale i hry pořízené samostatně.
TIP: Pokud již v systému máte nainstalované knihovny . NET Framework 4.6, můžete vynechat instalaci a namísto toho si stáhnout a jen rozbalit a spustit přenosnou verzi programu.
Web: playnite.link Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Double Commander 0.8.1 Beta

Nejlepší průzkumník

Velmi intuitivní dvojokenní správce souborů, který vám pomůže pohodlně a rychle pracovat. Kopírujte, přesouvejte, odstraňujte - vše můžete dělat jediným stisknutím klávesy. Integrován je i textový editor a modul pro práci s archivy. Pracuje i s plug-iny Total Commanderu.
TIP: V sekci »Configuration / Settings / Keys« se podle potřeby definují klávesové zkratky. Díky tomu můžete jediným stiskem například zkopírovat celou cestu k souboru.
Web: doublecmd.sourceforge.io Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

BlankAndSecure 4.61

Jistá likvidace dat

BlankAndSecure je přenosný nástroj pro bezpečné vymazání dat. Chcete-li zabránit obnovení odstraněných dat, je nutné použít bezpečné odstranění souborů opakovaným přepisem nulami nebo náhodnými veličinami. Po této operaci už není možné data obnovit.
TIP: Chcete-li si být jisti vymazáním dat, zvolte 35násobný přepis. Taková skartace však bude trvat poměrně déle. Pokud vyberete možnost »Delete + PC Close«, dojde po ukončení operace k vypnutí počítače.
Web: softwareok.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Notepad++ 7.5.5

Velmi populární programátorský editor Notepad++ byl aktualizován. Update opravuje hlavně drobné chyby a záplatuje nalezené bezpečnostní díry. Vylepšena byla navíc i funkce automatických korekcí psaného kódu. notepad-plus-plus.org

avast Free Antivirus 2018

Populární bezplatný antivirus je v nové verzi zase o něco vyspělejší. Obsahuje správce hesel a dokáže prověřit slabiny Wi-Fi sítě. Zařazena byla nová karanténa virů a automatická aktualizace ovladačů. avast.com

AMD Adrenaline Driver 18.2.1

Společnost AMD vydala rozsáhlou aktualizaci pro sadu ovladačů grafických karet. Kromě opravených chyb jsou zařazeny i vyladěné optimalizace her, jako je například Final Fantasy 12. Navíc byla zlepšena podpora použití několika monitorů s vyšším rozlišením. amd.com

Reverse Image Search 63.0

Hledač obrázků

Doplňkový vyhledávací modul pro Firefox ke službě Google Search, který vyhledává po internetu kopie nebo podobné obrázky. V internetovém prohlížeči stačí druhým tlačítkem myši kliknout na obrázek a nechat vyhledat duplikáty.
TIP: Po instalaci je doplněk integrován i do kontextové nabídky. Můžete kliknout pravým tlačítkem myši na libovolný soubor s obrázkem a vyhledávat jej na internetu pomocí »GoogeReverse Image Search«.
Web: addons.mozilla.org Operační systém: nezávislý Jazyk: angličtina

SleepTimer Ultimate 2.3

Časovač úkolů

Díky této aplikaci můžete ušetřit drahocenný čas. Nástroj může třeba po určitém čase automaticky vypnout počítač. Nebo jednoduše vyberte předvolenou akci v seznamu a nastavte odpočítávání nebo čas, kdy se má akce provést.
TIP: SleepTimer je také k dispozici pro Android. Zvládne pozastavení přehrávání zvuku nebo videa z paměťového úložiště mobilu nebo po síti, umí deaktivovat Bluetooth, Wi-Fi nebo ztlumit vyzváněcí tón.
Web: sleeptimer.net Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Syncthing 0.14.52

Bezpečná výměna dat

Synchronizace dat mezi zařízeními probíhá z velké části pomocí cloudových serverů třetích stran. Syncthing na to jde decentralizovaně pomocí klasického principu peer-to-peer technologie. Během přenosu je navíc vše šifrováno pomocí protokolu TLS.
TIP: Syncthing je open-source a dostupný pro velké množství operačních systémů včetně Androidu a iOS. ID zařízení, které chcete přidat jako vzdálené zařízení, naleznete v části »Action / My ID«. V menu najdete i nastavení hesla.
Web : syncthing.net Operační systém: Win 8/10 Jazyk: angličtina

***

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: