Menu

To nejlepší z Chip DVD – 4.2018

Mezi bezpečnostní programy nepatří pouze antiviry. Na Chip DVD najdete Backup4all 7.1 pro automatické zálohování, populární manažer hesel LastPass a administrátorský nástroj O&O Syspectr pro sledování provozu počítačů na dálku.

Plnohodnotné ovládání počítačů na dálku mobilem zvládne SupRemo. Zásadní inovací prošel VLC přehrávač a editor PhotoDirector. Redakci zaujal Tabbles, který kategorizuje soubory podle přidaných značek.

AntiRansomware 2018

Stop vyděračům

AntiRansomware chrání počítač před vyděračským softwarem, který zašifruje data na disku a žádá výkupné za jejich opětovné zpřístupnění. Nemáte-li data zálohována, často vám pak nezbude než zaplatit „výkupné“, aby vaše data byla opět dešifrována. Samozřejmě přitom nemáte jakoukoli záruku, že se po zaplacení se svými daty opět setkáte. Existuje ale účinná ochrana. Program AntiRansomware detekuje pokusy o šifrování vašich dat a okamžitě je ukončí restartem systému. Poté počítač naběhne v nouzovém režimu, kdy je ransomware neaktivní. Průvodce vysvětlí uživateli, co se stalo, a poskytuje mu podrobné pokyny pro odstranění poškozených souborů a odvirování stroje.

SupRemo 3.3

Vzdálené ovládání PC

SupRemo je nástroj na vzdálené ovládání počítače klasické koncepce, která zahrnuje serverovou aplikaci instalovanou v na dálku ovládaném stroji a klienta v jiném počítači nebo v mobilním zařízení. Pro ověření oprávnění přístupu prostřednictvím hesla je možné na dálku pracovat s operačním systémem, stejně jako s aplikacemi instalovanými v ovládaném stroji. Mezi další funkce aplikace SupRemo pak patří i možnost přenášet soubory mezi ovládajícím a ovládaným počítačem, stejně jako nástroje na pořizování snímků obrazovky či textovou komunikaci. Díky svým funkcím se aplikace SupRemo hodí nejen ke vzdálenému přístupu k vašemu domácímu počítači, ale třeba také pro vzdálený servis počítačů v rámci vaší rodiny. Typicky prarodiče totiž často ocení, když jim můžete na dálku opravit, aktualizovat nebo přenastavit počítač - a vy si ušetříte cestu kvůli maličkostem. Více se dozvíte na S 132.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu SupRemo v ceně 2 600 korun můžete včetně updatu používat bez funkčních omezení po dobu jednoho roku. Registrace je možná do konce května 2018.
Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Backup4all 7.1

Automatické zálohování

Pohodlně ovladatelný zálohovací program Backup4all vám umožní vytvořit si neomezený počet zálohovacích úloh, které se budou automaticky spouštět ve zvolných intervalech. Kromě souborů a složek podle svého výběru můžete použít i doplňkové moduly, připravené na automatické zálohování složek s dokumenty a obrázky, e-mailů z Outlooku nebo Thunderbirdu nebo třeba uživatelských nastavení a seznamů oblíbených odkazů z Firefoxu a Internet Exploreru. Pokročilejší funkce vám umožní zabalit záložní soubory do ZIP archivu a ochránit jejich použití heslem nebo filtrovat soubory před zálohováním podle jejich formátu a dalších vlastností. Pravidelné zálohování pomocí Backup4all si můžete nastavit na každý den, týden či měsíc, nebo při každém vypínání počítače. Plná verze Backup4All z Chipu zálohuje data na lokální a síťové disky, USB klíčenky a další podobná přenosná média. Více se dozvíte na S 126.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace je možná do konce května 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší. PhotoDirector 8.0 Deluxe

Vše pro fotografie

Program PhotoDirector 8.0 Deluxe je komplexní balík nástrojů pro správu, úpravu, optimalizaci a editaci fotografií a pro tvorbu prezentací z fotografií, který z vašich snímků udělá zdařilé dílko profesionála.

Program PhotoDirector 8.0 Deluxe nabízí pět hlavních nástrojů, které jsou logicky uspořádány na pěti kartách.
Karta »Library« (knihovna) slouží pro přehledné uspořádání sbírky fotografií. Kromě roztřídění snímků a jejich uspořádání do složek můžete na této kartě snímky i pomocí hvězdiček hodnotit, prohlížet, pootočit o devadesát stupňů (»Rotate«), exportovat do jiného formátu, sdílet prostřednictvím oblíbené sociální sítě Facebook nebo odeslat e-mailem.

Na kartě »Adjustment« najdete řadu praktických funkcí a nástrojů pro úpravy a optimalizaci snímků. Kromě jiného zde najdete nástroj na odstranění efektu červených očí, nástroje na retušování snímků, funkce pro manuální nastavení vyvážení barev, úrovní a křivek, pro aplikaci efektu HDR nebo pro opravu zkreslení objektivu. Vedle manuálních úprav je k dispozici přes čtyřicet předpřipravených šablon (»Presets«), pomocí kterých můžete na snímky aplikovat zajímavé barevné efekty.

Program umožňuje i tvorbu vlastních šablon pomocí manuálních nastavení jednotlivých nástrojů. Karta »Edit« obsahuje další nástroje pro úpravy a vylepšení snímků - např. sadu zajímavých nástrojů pro zkrášlení osob (»People Beautifier«) s jejich automatickou detekcí na fotografii, které umožňují úpravy obličeje, pokožky a postavy (»Face Tools«, »Skin Tools« a »Body Shaper«). Z dalších nástrojů zmiňme alespoň různé šablony s „fotoefekty“ (»Photo Effects«), nástroje na odstranění objektů a pozadí, zábavný nástroj pro prohození obličejů a možnost přidat na snímky vlastní vodotisk.

Dvě záložky v menu programu slouží pro snadnou tvorbu prezentací ze snímků (»Slideshow«) a pro tisk fotografií (»Print«). Příprava videoprezentace je opravdu snadná - stačí vybrat fotografie, zvolit jeden ze tří přechodových efektů, poměr stran a dobu zobrazení jednotlivých snímků, připojit hudbu na pozadí a případně vložit text. Video můžete exportovat ve formátu AVI nebo WMV nebo jej lze přímo nahrát na server YouTube.

Poslední karta pak výrazně usnadňuje tisk fotografií - nabízí např. volby různých velikostí papíru, uspořádání více snímků na stránku, nastavení okrajů a počtu kopií nebo vložení vodoznaku do tištěných snímků a další šikovná nastavení. A protože většina uživatelů pro pořizování fotografií používá v současné době spíše smartphony než klasické fotoaparáty, nabízí společnost Cyberlink stejnojmennou mobilní aplikaci pro úpravu fotografií přímo v mobilním zařízení s Androidem a iOS. Bohatá nabídka základních funkcí je k dispozici zdarma, další lze dokoupit přímo v aplikaci.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line je možná do konce května 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Tabbles 5.2

Značkování souborů

Tabbles přináší užitečné nástroje na práci se soubory, konkrétně pro jejich lepší třídění, kategorizaci a vyhledávání.
V aplikaci Tabbles si velmi snadno všechny vybrané soubory opatříte značkami (tagy), které vám pomohou při všech dalších souborových operacích. V prostředí podobném Průzkumníku souborů můžete používat přednastavené nebo vlastní tagy, jednoduše je myší přetahovat na soubory či celé složky k označení. Tagy lze u jednotlivých souborů libovolně kombinovat a také následně vyhledávat soubory podle více značek. Soubor si nese tagy s sebou bez ohledu na to, jak jej dále upravujete nebo třeba přejmenujete. Pro označování nově vytvářených souborů lze použít automatická pravidla pro přiřazování tagů na základě typů souborů, jejich názvů či dalších vlastností. Program Tabbles běží trvale na pozadí Windows a jeho funkce se integrují i do kontextové nabídky pravého tlačítka myši.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu v ceně 550 korun můžete používat po dobu jednoho roku včetně nároku na aktualizace a technickou podporu. Registrace do konce května 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

novaPDF 9.1

PDF tiskárna

Plná verze programu novaPDF funguje jako virtuální tiskárna, která z obsahu aplikací (textové dokumenty, tabulky, prezentace, webové stránky, fotografie atd.) vytváří standardní PDF dokumenty. Do aplikací Microsoft Office přidává novaPDF vlastní kartu s funkcemi pro vytváření PDF souborů, které umožňují podrobnější nastavení než standardní nástroje na export do PDF, vestavěné v Office aplikacích. Jde například o předvolby velikosti a orientace stránek vytvářených PDF dokumentů či jejich připojování k obsahu již existujících PDF souborů. Tlačítkem »Preferences« lze vyvolat okno s globálním nastavením. Najdete zde například předvolby rozlišení grafiky. Podrobnější možnosti nastavení výstupu z novaPDF poskytují uživatelské profily, kterých si můžete vytvořit libovolné množství pro různé příležitosti. Samotný export obsahu do PDF dokumentů pak probíhá úplně stejně, jako kdybyste jej odesílali na tiskárnu připojenou k počítači. Hotový PDF dokument lze otevřít v libovolném PDF prohlížeči. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 800 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce května 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

LastPass

Supersprávce hesel

LastPass je světově nejpopulárnější správce přihlašovacích a citlivých údajů pro počítače i mobilní telefony. Bezpečná šifrovaná úschova hesel a citlivých údajů nebyla nikdy snadnější a komfortnější.

Žijeme v době, kdy je většina našich nejdůležitějších dat na internetu. Útočník se znalostí našeho e-mailu a jednoho z hesel se tak potenciálně lehce může dostat k více našim účtům. LastPass tento nedostatek řeší a usnadňuje životy milionům lidí. Ukládá přihlašovací a další citlivé údaje z webových stránek do šifrovaného a dobře chráněného Trezoru na serveru výrobce, od kterého máte klíč pouze vy.
Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu pro počítače nebo internetové prohlížeče. Rozšíření pro mobily a další platformy vyjde na 500 korun za rok.

SyvirPC

Diagnostika hardwaru

Program SyvirPC je diagnostický nástroj, který vypíše informace o hardwaru vašeho počítače, ale je o to zábavnější, že útroby počítače nepopisuje jen strohým seznamem komponent, ale rovnou vymodeluje jejich podobu ve 3D prostředí. Na modelu základní desky pak můžete vidět procesor vašeho počítače, moduly operační paměti, grafickou kartu nebo třeba instalované pevné disky. SyvirPC jde do detailů, takže nechybí například ani napájecí zdroj a ventilátory. Pro přesnou diagnostiku hardwaru využívá SyvirPC přes třicet senzorů. Model počítače můžete volně otáčet v prostoru, přibližovat jej a měnit jeho nasvícení nebo barvu pozadí. Zajímavá je ale také diagnostická část programu SyvirPC, která odhalí i případné problémy s hardwarem vašeho počítače.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce května 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

O&O Syspectr

Dohled nad počítači

Nástroj O&O Syspectr slouží pro vzdálenou kontrolu počítačů propojených prostřednictvím jediného administrátorského účtu. Do každého ze sledovaných počítačů je třeba instalovat jednoduchého agenta, který zcela automaticky a nepozorovaně poběží na pozadí operačního systému. Informace o provozu počítače jsou následně dostupné v prostředí webového rozhraní, přístupného prostřednictvím libovolného internetového prohlížeče na počítači nebo mobilu.

Pokud dojde k závažné události, bude vás okamžitě informovat e-mailem. Ve výpisu aktivit počítače na hlavní obrazovce webového rozhraní programu O&O Syspectr vidíte všechny systémové události.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu, kterou nyní výrobce uvolnil zdarma. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce května 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi.
Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/MacOSX a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Chip provozuje službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé tištěného nebo digitálního časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd, namísto použití optické mechaniky a disku Chip DVD. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla. Veškeré informace jsou dostupné na uvedené adrese. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Tato služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatné digitálního Chipu v oddělených obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

VLC 3.0 Media Player

Bezkonkurenční přehrávač

Multimediální přehrávač VLC se konečně dočkal nové verze, která přináší řadu užitečných vylepšení a sleduje aktuální trend 4K či 360° videa.

VLC rozhodně nevyniká designem svého uživatelského rozhraní, ale pokud jde o funkce, jen těžko mu může nějaká jiná aplikace tohoto typu konkurovat. Tradičně můžete počítat s tím, že VLC přehraje bez nutnosti instalace dalších kodeků všechny více i méně běžné formáty videa a zvuku - nově navíc včetně hardwarového dekódování videa v rozlišení 4K a 8K i videozáznamů s HDR a 10bitovou barevnou hloubkou. Nechybí ani podpora přehrávání 360° videí, 3D zvuku a samozřejmě i videí kódovaných v moderním formátu HEVC. Majitele Chromecastů jistě potěší i podpora streamování videí přes protokol Cast, který používá i řada dalších zařízení z oblasti spotřební elektroniky. Drobných vylepšení je ještě celá řada. Přehrávač VLC je kompletně přeložen do češtiny.

Multiplatformní přehrávač

VLC je open-source aplikace, která je dostupná nejen pro platformy PC s Windows 7 a vyššími, Mac a Linux, ale můžete si ji instalovat také do svého smartphonu či tabletu s Androidem či iOS.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce května 2018. Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1804avgis@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1804avgtu@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 04/2018
Foto popis| Možnost vzdáleně ovládat počítač z jiného stroje či smartphonu se může hodit, když třeba potřebujete přenášet určitá data nebo použít některou z aplikací.
Foto popis| Při propojení počítačů na dálku po internetu rozlišuje aplikace SupRemo režim »Vzdálené ovládání«, kdy lze se vzdáleným počítačem reálně pracovat, a »Meeting«, kdy se pouze sdílí obsah pracovní plochy, bez možnosti se vzdáleným počítačem jakkoli manipulovat.
Foto popis| Abyste se nemuseli o zálohování dat příliš starat, můžete si vytvořit zcela automaticky a pravidelně prováděné zálohy důležitých dat z vašeho počítače.
Foto popis| Backup4all pracuje na základě zálohovacích úkolů, vytvořených podle nastavení uživatelem. Pro vytvoření nové zálohovací úlohy klikněte na tlačítko »New« v hlavní nabídce programu. Připravený průvodce vám pomůže s nastavením zálohování.
Foto popis| Množství funkcí pro manuální nastavení vyvážení barev, úrovní a křivek nebo pro opravu zkreslení objektivu umožňuje trpělivému uživateli dovést i méně zdařilý snímek téměř k dokonalosti.
Foto popis| Pomocí PhotoDirectoru přehledně uspořádáte i rozsáhlou sbírku fotografií. Klasický systém přidělení hvězdiček umožňuje jednotlivé snímky jednoduše hodnotit a pomocí dalších nástrojů lze snímky pootočit o devadesát stupňů, exportovat do jiného formátu nebo sdílet prostřednictvím Facebooku.
Foto popis| Příprava videoprezentace je pomocí programu velmi snadná - stačí vybrat fotografie, zvolit přechodový efekt, poměr stran a dobu zobrazení snímků a připojit hudbu na pozadí.
Foto popis| Potřebujete si uspořádat rozsáhlou sbírku fotografií a vylepšit jejich vzhled? Pomocí PhotoDirectoru vše hravě zvládnete a nezabere vám to ani příliš mnoho času.
Foto popis| Máte v počítači velké množství textových dokumentů, tabulek nebo třeba prezentací a chcete v nich mít pořádek? Pak je všechny označte tagy.
Foto popis| Hlavní okno programu Tabbles vypadá podobně jako Průzkumník souborů ve Windows. Značky pro popisování souborů i celých složek najdete pod nabídkou »All Tags« v levé dolní části.
Foto popis| S označováním nově vytvářených souborů vám pomůže funkce automatického přiřazování tagů na základě pravidel. Můžete používat až 25 pravidel, přiřazujících tagy na základě vlastností souborů.
Foto popis| Jen těžko byste hledali lepší možnost, jak sdílet dokumenty mezi různými zařízeními a operačními systémy, než je jejich převod do formátu PDF.
Foto popis| Program novaPDF se instaluje jako nová tiskárna a podobným způsobem se i používá. V hlavním okně programu jsou funkce pro vytváření profilů nastavení a globální předvolby pro generování PDF souborů.
Foto popis| Tlačítkem »Manage profiles« vyvoláte správce profilů, kde si můžete nastavit například metadata automaticky doplňovaná ke každému nově vytvářenému PDF dokumentu - například jméno autora a popis obsahu.
Foto popis| Správce hesel, který umožňuje rychlý a pohodlný přístup k heslům i využití vícefaktorového ověřování nebo otisku prstu u mobilu proti zneužití.
Foto popis| V Trezoru naleznete tlačítko »Security Challenge«, které prozkoumá vaše uložené přihlašovací údaje a ukáže vám přehlednou tabulku hesel, seřazených od nejslabších po nejsilnější, společně s kategoriemi upozorňujícími na duplikáty, opravdu slabá, stará či kompromitovaná a všeobecně známá hesla, která byste měli co nejrychleji změnit.
Foto popis| Zajímá vás, jak to vlastně ve vašem počítači doopravdy vypadá? Nemusíte hned sahat po šroubováku - speciální diagnostický program vám to ukáže.
Foto popis| Aplikace SyvirPC získává informace o hardwaru z více než tří desítek senzorů, vymodeluje základní desku osazenou příslušnými komponentami a zobrazí ji ve 3D prostředí.
Foto popis| Pokud hledáte program pro sledování systémových událostí a hardwaru v počítačích propojených prostřednictvím jednoho uživatelského účtu, vyzkoušejte Syspecter.
Foto popis| Na sledovaném počítači můžete na dálku pomocí O&O Syspectru provést aktualizaci operačního systému či ovladačů, včetně nezbytného restartu.
Foto popis| Na serveru jsou dostupná vždy tři nejnovější vydání Chip DVD, u kterých je zaručena platnost registrace plných verzí.
Foto popis| Žádný z multimediálních přehrávačů vestavěných v operačním systému Windows nesahá open-source aplikaci VLC ani po kotníky.
Foto popis| Během instalace určitě neuděláte chybu, pokud jako způsob instalace zvolíte možnost »Plná«. Instalátor VLC použije všechny komponenty.
Foto popis| VLC si poradí téměř s jakýmkoli formátem, sáhne si pro video na NAS server, přehrává streamy z internetu a umí třeba i ukládat videa a pořady z YouTube na disk počítače.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: