Menu

Vzdálené ovládání PC

Našli bychom řadu situací, kdy se může hodit možnost na dálku ovládat domácí počítač nebo třeba počítač rodičů po internetu. Není to přitom vůbec složité. 

Program SupRemo, který má aplikace i pro mobilní zařízení, se postará o propojení počítačů po internetu bez zdlouhavého nastavování. Stačí jen znát unikátní identifikátor vzdáleného počítače a přístupové heslo a během okamžiku máte k dispozici pracovní plochu stroje, který chcete na dálku ovládat. Můžete pak pracovat s operačním systémem i instalovanými programy, měnit nastavení Windows, instalovat ovladače atd.

SupRemo představuje velmi snadnou cestu, jak můžete na dálku získat potřebná data z vašeho domácího počítače nebo si třeba na jeho pevný disk zálohovat fotografie. Ještě užitečnější může SupRemo být ve chvíli, kdy potřebuje někdo vaši pomoc s opravou či přenastavením svého počítače a vy nemáte možnost provést potřebné operace osobně na místě.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Před instalací aplikace SupRemo je nutné založit si na webu výrobce programu nový uživatelský účet a pak si vyžádat bezplatnou licenci aplikace. Postupujte přitom podle návodu na Chip DVD nebo v popisu programu SupRemo v elektronické edici Chipu. Při instalaci aplikace SupRemo použijte předvolbu »Nainstalovat SupRemo (bezobslužný přístup)«, zvolte si dostatečně silné heslo pro přístup ke vzdálenému ovládání vašeho počítače a klikněte na »Povolit«. Otevře se hlavní okno aplikace SupRemo, kde pokračujte kliknutím na volbu »Licence: Free« v pravém dolním rohu. Otevře se nové okno, do kterého zadáte aktivační klíč získaný při registraci a kliknete na »Aktivovat«.

2 Údaje pro vzdálené ovládání

V hlavním okně aplikace SupRemo najdete všechny potřebné údaje pro vzdálené ovládání počítače, na kterém je tento program instalován. Důležité je okno »Vaše data«, kde najdete unikátní identifikátor vašeho stroje (»ID«) a heslo pro vzdálené ovládání. Pomocí záložek přitom můžete volit mezi funkcemi »Vzdálené ovládání« a »Meeting«. Rozdíl spočívá v tom, že v režimu »Meeting« není možné počítač na dálku ovládat, ale pouze nahlížet na jeho pracovní plochu.

3 Vzdálené propojení

V počítači, ze kterého chcete vzdálený stroj ovládat, není třeba aplikaci SupRemo instalovat, stačí ji jen spustit. V instalátoru proto použijte volbu »Spustit SupRemo«, která rovnou otevře hlavní okno programu. Nyní nás bude zajímat část »Připojit ke vzdálenému počítači«, kde zadáte »ID« vzdáleného počítače. Pokud budete třeba na dálku opravovat počítač rodičům či kamarádům, musíte si tento identifikátor nějakým způsobem sdělit - třeba přes internetový komunikátor nebo SMS. Vložte do okna aplikace SupRemo identifikátor vzdáleného stroje a klikněte na »Připojit«. Aplikace si vyžádá přístupové heslo (opět si jej musíte předem sdělit), a pokud jsou zadané údaje správné, připojí vás k pracovní ploše vzdáleného počítače.

4 Ovládání z druhého počítače

Po připojení ke vzdálenému stroji se zobrazí jeho pracovní plocha a můžete pracovat s jeho operačním systémem i instalovanými aplikacemi. Pokud máte dostatečně rychlé internetové připojení, můžete zvýšit kvalitu zobrazení, když kliknete na nabídku »Video« a označíte předvolby »Rozšířit hloubku barev« a »Zobrazit tapetu plochy«. Dále můžete v této nabídce vybírat z více monitorů vzdáleného počítače nebo měnit rozlišení jejich zobrazení.

5 Užitečné nástroje

Program SupRemo nabízí ještě řadu dalších nástrojů na práci se vzdáleným počítačem. Užitečný je především »Správce souborů«, který umožňuje přenášet soubory mezi místním a vzdáleným počítačem. V nabídce »Ovládání« najdete možnosti, jak odeslat do vzdáleného počítače různé kombinace kláves nebo jak vyvolat jeho restart (i do nouzového režimu). Funkce »Chat« vám umožní textovou komunikaci s uživatelem vzdáleného počítače.

6 Nastavení aplikace

V aplikaci SupRemo je k dispozici několik hlavních předvoleb, ke kterým se dostanete prostřednictvím nabídky »Nástroje / Nastavení«. Můžete zde měnit heslo pro vzdálené připojení, ale třeba také ochránit heslem samotnou konfiguraci programu. Navíc si můžete sestavit seznam identifikátorů počítačů, se kterými bude možné se po internetu propojit.

7 Mobilní přístup

SupRemo nabízí pro vzdálené ovládání počítače také mobilní aplikace, určené pro smartphony a tablety s Androidem a iOS. Aplikace si můžete zdarma instalovat z Obchodu Play nebo App Storu a po jejich spuštění stačí opět jen zadat identifikátor vzdáleného počítače a následně i heslo pro připojení. Pro vzdálené ovládání počítače ze smartphonu či tabletu máte k dispozici kurzor myši i virtuální klávesnici, stejně jako možnost odesílat klávesové zkratky, nastavení zobrazení nebo textový chat.

***

Plnou verzi programu programu SupRemo 3.3 Suite 18 najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: