Menu

Chip DVD – freeware měsíce 5.2018

Zajímavé freewarové nástroje a programy, které jsou obsahem Chip DVD.

Freeware měsíce

Open Broadcaster Software Studio 21

Rozsáhlé vysílací studio

YouTube a podobné internetové videoplatformy umožňují komukoli spustit vlastní živé vysílání. Jaký software je nejvhodnější použít? Skvělou alternativou k placeným aplikacím je Open Broadcaster Software Studio, ve kterém se nesetkáte ani s žádnými nepříjemnými reklamami, jakými jsou jiné freewarové nástroje doslova zapleveleny. OBS Studio může být použito s mnoha vysílacími platformami, jako Twitch, Hitbox nebo YouTube. Živé vysílání pracuje bez problémů.

Chcete-li streamovat, můžete přímo zvolit preferovanou videoplatformu ze seznamu a zadat přístupové údaje a klíč pro streamování - to samozřejmě vyžaduje nejprve vytvoření uživatelského účtu pro každou službu. Pak zadejte rozlišení a kvalitu a můžete okamžitě začít. Rozhraní je intuitivní a přehledné. Praktický průvodce vám pomůže rychle začít bez předchozích vědomostí a praxe. Ve zdrojovém okně klikněte na ikonu »+« a vyberte zdroj videa, například okno běžící aplikace nebo hry. Také je možné streamovat z více zdrojů současně. Program lze snadno využít i pro vytváření různých videonávodů a prezentací. OBS Studio existuje i ve verzi pro macOS a Linux a spolupracuje s formáty MOV, FLV, MKV, MP4 a dalšími.
TIP: V sekci »Settings / Hotkeys« se definují vlastní klávesové zkratky pro konkrétní úkoly. To vám umožní řídit program mnohem produktivněji.
TIP: Klepněte na tlačítko »Display / Dock / Lock GUI« a zrušte uzamčení. Pak můžete libovolně uspořádat, odstranit nebo jinak seskupit okna rozhraní. Modulární uživatelské rozhraní umožňuje sestavit okna tak, jak se vám líbí. Pomocí volby »Multiview« získáte velký přehled o činnosti. Sledovat můžete až osm různých scén a jednoduše pomocí dvojitého kliknutí určíte, která bude právě vysílána.
Web: obsproject.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

NTLite Free 1.5

Instalace systému

Pokud často přestavujete počítače s Windows, NTLite je nástroj přesně pro vás. Použijte tento software k zeštíhlení instalace systému odstraněním nepotřebných jazyků, nepotřebných předinstalovaných aplikací nebo aktualizací, které se stejně po připojení počítače k internetu instalují a ověřují znovu.
TIP: NTLite také umožňuje úplné bezobslužné provádění instalací systému Windows. Za tímto účelem však musíte do programu uložit své údaje, například licenční číslo systému.
Web: ntlite.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Waterfox 56

Výkonný prohlížeč

Waterfox je open-source prohlížeč postavený na základu Firefoxu a úzce optimalizovaný pro 64bitové systémy. Podporuje všechny funkce a doplňky Firefoxu, jeho kód je však výrazně zeštíhlen. Díky tomu dochází k razantnímu nárůstu výkonu prohlížeče. Mimo jiné je odstraněna funkce telemetrie a ukládání historie a cookies, takže Waterfox lépe chrání vaše soukromí. Existují i verze pro macOS a mobily.
TIP: Volbu jazyků najdete v menu »Preferences / General«.
Web: waterfoxproject.org Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: čeština

Itch 23.6

Alternativní obchod

Aplikace Itch vám umožňuje snadno stahovat a hrát hry z herního portálu itch.io. Obchod je zajímavý jak pro milovníky indie her, tak pro vývojáře, kteří si zde mohou otestovat a distribuovat své nové výtvory. K dispozici mají profesionální nástroje na sledování statistik výkonnosti prodejů nebo mohou spouštět marketingové kampaně a výhodné nabídky.
TIP: Chcete-li aplikaci používat, budete nejprve potřebovat uživatelský účet na portálu itch.io.
Web: itch.io Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Snipaste 1.16

Snímky obrazovky

S nástrojem Snipaste můžete urychlit získávání a úpravu snímků obrazovky počítače. Snipaste umožňuje zachytit celou obrazovku, její jednotlivé prvky nebo volitelnou oblast. Pomocí integrovaného editoru můžete ihned upravovat záznamy. Inteligentní funkce automaticky rozpozná okraje oken. V náhledu můžete určit výběry s přesností na jednotlivé pixely.
TIP: Nástroj pracuje i bez instalace v přenosné verzi například z USB flash disku. Program existuje i ve verzi pro macOS a Linux.
Web: snipaste.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Zero Install 2.14

Správce aplikací

Uživatelům systému Linux není správce aplikací ničím neznámým. Jde o centrální modul, který vám doporučuje bezpečné a ověřené programy a udržuje je aktuální. Zero Install chce tuto výhodu nabízet i v systému Windows a do připravené nabídky zahrnuje mnoho oblíbených open-source programů.
TIP: Chcete-li použít stejnou konfiguraci v jiných počítačích, klikněte na možnost »My application« a »Synchronize / Settings«. Průvodce umožňuje podle nastavení importovat nebo exportovat konfiguraci počítače.
Web: 0install.de Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Wine 3.5

Po celkem dlouhém vývoji byla vydána nová finální verze oblíbeného aplikačního prostředí, které umožňuje spouštět programy pro Windows v OS Linux a také v OS Android. Implementace obsahuje podporu DirectX 10/11 a nových ovladačů pro video. winehq.org

Tails 3.6

Vylepšená linuxová distribuce Linuxu Tails opravuje kritické chyby zabezpečení, jako jsou Meltdown a Spectre a další drobné chyby. Zapracovány byly i inovace v procesu spouštění. tails.boum.org

Phoenix OS 2.5.9

Phoenix OS je operační systém pro osobní počítače založený na platformě Android. Aktivně vyvíjený systém obdržel důležité aktualizace. Po zavedení nového jádra byla nyní vylepšena i hardwarová podpora. phoenixos.com

XTR Toolbox 1.6

Vyčistěte počítač

XTR Toolbox je komplexní tuningový program pro zkušené uživatele, protože, na rozdíl od CCleaneru může zasahovat mnohem hlouběji do Windows. S nástroji XTR můžete systém vyčistit, optimalizovat a urychlit spouštění systému vymazáním systémových aplikací nebo zakázáním služeb. Program obsahuje i správce pro optimalizaci automaticky spouštěných programů.
TIP: Aby XTR Toolbox fungoval správně, musíte nejprve nainstalovat rozhraní . NET Framework verze 4.6.2 nebo vyšší.
Web: xtrtoolbox.blogspot.de Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

OnionShare 1.2

Bezpečné sdílení dat

Funkce OnionShare vám pomůže s výměnou citlivých dat. Chcete-li to provést, nástroj spustí na vašem počítači webový server a vytvoří dočasnou adresu URL sítě Tor. Pouze ti, kdo znají tuto adresu, mohou stáhnout chráněný soubor. Program existuje i ve verzi pro macOS a Linux.
TIP: Adresa URL ze sítě Tor nemůže být otevřena s běžnými prohlížeči. Chcete-li otevřít takovou adresu URL, potřebujete připojení k síti Tor. Můžete to provést pomocí prohlížeče Tor.
Web: github.com/micahflee Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Dopamin 1.5.9

Hudební přehrávač

Tento hudební přehrávač se bezproblémově propojí s moderním designem systému Windows 10 - až si téměř myslíte, že je dodáván samotnou společností Microsoft. A je to opravdu praktické a chytré řešení. S Dopaminem se neztratíte ani ve velmi obsáhlých hudebních knihovnách.
TIP: Chcete-li zjistit, která klávesová zkratka je přiřazena ke které funkci, klepněte na tlačítko »Information«.
Zde uvidíte v přehledu, které zkratky jsou k dispozici.
Web: digimezzo.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina


Příbuzná témata: