Menu

Novinky – 5.2018

Kaleidoskop událostí a novinek v oblasti ICT a digitální techniky za uplynulý měsíc.

AI v Pardubicích

Česká dceřiná společnost firmy Foxconn se prostřednictvím své divize Foxconn 4Tech pouští do testování umělé inteligence. Ta má být postupně nasazována do výroby především v pardubické továrně. Foxconn chce vyvinout nová řešení pro automatizaci výroby, průmyslový software a především pro Internet věcí (IoT). S příchodem technologických postupů Průmyslu 4.0 je spojen i nábor nových pracovníků - v Pardubicích i v Praze se mají kapacity během letošního roku zdvojnásobit.

LiFi: Přenos dat prostřednictvím světla

Philips Lighting nově nabízí technologii Light Fidelity (LiFi), která prostřednictvím LED osvětlení a světelných vln poskytuje širokopásmové datové připojení rychlostí 30 Mb/s.

Nabízí například kancelářská svítidla s podporou LiFi. Zatímco se rádiové frekvence stávají stále přetíženějšími, spektrum viditelného světla pro přenos dat je nevyužitým zdrojem, který umožňuje využívat velkou šířku pásma pro stabilní simultánní připojení rozsáhlého pole IoT zařízení.

Lifi je oboustranná vysokorychlostní bezdrátová technologie stejně jako Wi-Fi, ale pro přenos dat je místo rádiových vln využíváno spektrum světla. Osvětlení společnosti Philips Lighting využívající technologii LiFi poskytuje širokopásmové připojení o rychlosti 30 Mb/s bez vlivu na kvalitu světla. LiFi nabízí oproti bezdrátové síti Wi-Fi další výhody, protože může být použito v místech, kde rádiové frekvence mohou rušit zařízení (například v nemocnicích) nebo kam bezdrátové signály nedosáhnou nebo jsou slabé (například v podzemí). Vhodné je i pro prostředí vyžadující vysokou bezpečnost, protože světlo nemůže procházet pevnými stěnami. LiFi svítidlo je vybaveno vestavěným modemem, který moduluje světlo při rychlostech, které lidské oko nedokáže zaznamenat. Světlo je detekováno LiFi USB klíčem připojeným do zásuvky notebooku nebo tabletu. LiFi USB dongle vrací data do svítidla pomocí infračerveného propojení. Philips Lighting nabízí s podporou LiFi svítidla Philips PowerBalance gen2 a Philips LuxSpace.

Ucho z tiskárny

Čínské děti, které se kvůli vrozené vadě narodily jenom s jedním ušním boltcem, dostanou umělou náhradu. Výzkumník Guangdong Zhou z univerzity v Šanghaji nejprve naskenoval zdravé ucho pomocí tomografie. Následně 3D tiskárna zhotovila porézní materiál z pryskyřice. Kromě toho výzkumníci odebrali buňky z tkáně nevyvinutého ucha, které jsou odpovědné za vytvoření ušního boltce. Namnožili je a osídlili jimi model ucha. U pěti účastníků studie se ušní boltec rozvinul z buněk a nahradil umělý materiál. U dalších ale došlo k lehkým deformacím.

Hloubkový senzor

Intel integruje svůj hloubkový senzor RealSense do dvou nových kamer. Dosud byla technika zabudována do webkamer, notebooků nebo 3D skenerů. Nyní Intel uvádí zařízení vybavené rozhraním USB. Firma se zaměřuje na cílovou skupinu kutilů a vývojářů. 3D kamery mohou například pomáhat při orientaci dronům a robotům nebo mohou být nasazeny při rozpoznávání tváří či gest. Při hloubkovém snímání infračervený projektor vysílá do okolí pro člověka neviditelnou mřížku, která je vyhodnocena stereo infračervenými kamerami. Běžná RGB kamera pak scénu zaznamenává paralelně ve viditelném světle. Dosah činí kolem deseti metrů. Model D415 je zaměřený především na statické scény, příbuzný model D435 lépe zaznamenává rychlé pohyby, například u VR aplikací.

Apple dohání Spotify

Apple se pochlubil aktuálními počty předplatitelů své hudební služby Apple Music. Té se podařilo v poslední době přibrat dva miliony nových uživatelů a je jich tak aktuálně 38 milionů. Apple Music se tak pomalu dotahuje na konkurenční Spotify, kterou využívá 71 milionů předplatitelů, je tedy největší podobnou službou - navíc si však může připočítat přes 80 milionů uživatelů verze zdarma.

Nakupování bez hranic

Evropské on-line obchody v budoucnu zřejmě nebudou moci diskriminovat zákazníky z jiných zemí v EU - například pokud jim chtějí blokovat přístup ke svým webovým stránkám. Tak vypadá návrh předložený Evropskému parlamentu. Pokud Evropská rada bude souhlasit, zákon vstoupí v platnost na konci letošního roku.

Odolné USB flash disky

USB flash disk ToughMAX od Verbatimu odolá extrémním podmínkám a zajišťuje tak ochranu uložených dat. Zčásti byl vyroben z materiálu KyronMAX. Jde o termoplastický odolný materiál nahrazující kov. Vyrábí ho společnost Piper Plastics, která, stejně jako společnost Verbatim, patří do uskupení Mitsubishi Chemical. USB disky ToughMAX z KyronMAXu tak vydrží tlakovou sílu ve výši až 2 250 kg, ponoření do hloubky až 30 m a extrémní teploty od -25 °C do 150 °C.

Tanková tiskárna

Kvalitní velkoobjemový tisk při nízkých nákladech na stranu zajistí podle společnosti HP nová tiskárna HP Ink Tank Wireless 415. Hodí se pro domácnosti a malé firmy.

Díky svému vysokokapacitnímu systému inkoustových zásobníků umožní nová tiskárna vytisknout až 8 000 barevných a 15 000 černobílých stran při minimální ceně za stranu. Oproti svému předchůdci, modelu HP DeskJet GT 5820, má podle výrobce vyšší výtěžnost stran a nabídne také lepší kvalitu tisku. Dokáže tisknout sytý, tmavý, ostrý text a fotografie bez okrajů odolné proti vyblednutí. Při ceně 249 Kč za XL lahvičku s černým inkoustem a 249 Kč za lahvičky s barevným inkoustem mohou uživatelé tisknout jednu černobílou stranu již od 0,04 Kč a barevnou od 0,135 Kč. Inkoustové zásobníky lze snadno a bez rozlití doplnit pomocí originálních inkoustů HP z uzavíratelných lahviček, a protože jsou průhledné, uživatel vždy ví, kolik inkoustu v tiskárně ještě zbývá.

HP Ink Tank Wireless 415 umožňuje tisk a skenování přímo z chytrého telefonu nebo tabletu. Stačí si stáhnout aplikaci HP Smart App. Ta umožňuje i jednoduchý tisk fotografií ze sociálních sítí nebo cloudu, skenování a sdílení na e-mail nebo cloud prakticky odkudkoliv a také objednání náhradního inkoustu. Doporučená maloobchodní cena tiskárny HP Ink Tank Wireless 415 začíná na 3 999 Kč.

První tablet s Chrome OS

Tablet s operačním systémem Chrome OS má nově v nabídce Acer. Jmenuje se Chromebook Tab 10 a je určen především do oblasti vzdělání. Založen je na procesoru OP1, má 4 GB RAM a 32GB úložiště. Kromě Wi-Fi a Bluetooth je vybaven portem USB Type C. Studenti mohou sledovat svou práci na 9,7“ QXGA IPS dotykovém displeji s rozlišením 2 048 x 1 536 bodů. Tablet má štíhlý profil a snadno se přenáší - váží 550 g a má rozměry 172,2 x 238,2 x 9,98 mm. Studenti také mohou využívat přední 2Mpx HD webkameru, dvojici doprovodných reproduktorů a mikrofon pro hovory. Zadní 5Mpx fotoaparát pak umožňuje zachytit videa a fotografie. Chromebook Tab 10 je také vybaven stylusem Wacom EMR pro skicování a psaní poznámek. Tablet poskytuje až 9hodinovou výdrž na baterii. IT administrátoři mohou nový Acer Chromebook Tab 10 spravovat stejně snadno jako kterákoli jiná zařízení založená na operačním systému Chrome OS.

Týden inovací 2018

Šéf světové jedničky v oblasti umělé inteligence a další špičkoví inovátoři promluví na mezinárodní konferenci v rámci Týdne inovací 2018. Představí se nejvyvinutější humanoidní robotka současnosti Sophia, k vidění budou i hi-tech inovace. Česko se v týdnu od 14. do 20. května stane centrem inovací, moderních technologií a umělé inteligence. V rámci hlavní události Týdne inovací 2018, který organizuje European Leadership and Academic Institute (ELAI), vystoupí v pražském Fóru Karlín přední osobnosti ze světa inovativních technologií a byznysu. Mimo jiné Igal Raichelgauz, šéf společnosti Cortica, která se zabývá umělou inteligencí, či Ermi Van Oers z nizozemského start-upu Living Light, jenž vyvinul technologii osvětlení pomocí živoucí energie z rostlin. Jako speciální host se poprvé v ČR představí Sophia, první robotka se státním občanstvím. Součástí hlavní události bude i veletrh s odbornými semináři a prezentacemi špičkových inovací. K vidění budou novinky z oblasti 3D tisku, virtuální reality, prezentace a testovací jízdy v modelech S a X vozů Tesla ad. Na dalších místech ČR budou po celý týden probíhat doprovodné události na podporu inovací. Více na tydeninovaci2018.cz.

Vstávání s Alexou

Hlasová asistentka Alexa od Amazonu chce v budoucnu dobýt i ložnice -v podobě chytrého budíku provedeného ve tvaru koule. Echo Spot je vybaven dotykovým displejem, který standardně ukazuje počasí a hodiny a umí přehrávat videa z internetu. V zařízení jsou integrovány také malý reproduktor a kamera, využitelné pro videotelefonáty. Hlavní funkcí je komunikace s Alexou, které je možné pokládat otevřené otázky jako „Jaké bude zítra počasí?“ nebo příkazy jako „Vyprávěj mi vtip“. Je také možné přehrávat hudbu, nakupovat u Amazonu nebo na dálku řídit domácí techniku.

3D továrna na léky

Výzkumníci ze Skotska vyvinuli techniku, díky níž je možné ve 3D tiskárně vyrobit miniaturní továrny na léky. Vědci kolem Leroye Cronina z Univerzity v Glasgow vyprodukovali pomocí těchto miniaturních reaktorů dva léky: medikament pro relaxaci svalů Baclofen a Lamotrigin proti epilepsii. Svou metodu popsali ve vědeckém článku jako ChemCAD. Podle nich je ještě mnohem univerzálnější - dlouhodobým cílem je výroba kompaktních „kazet“, v nichž by uživatelé bez speciálních znalostí uměli vyrobit téměř všechny komplexní látky. Taková technika by mohla například zachránit životy při přírodních katastrofách.

S tímto nápadem přišel Cronin již v roce 2012. Tehdy se jeho týmu podařilo v reakčních nádobách z 3D tiskárny syntetizovat jednoduché organické látky, jako například ethylbenzen. Kritici však pochybovali o tom, že je tímto způsobem možné vyrobit složité produkty, jako jsou léky. Nyní jsou námitky zpochybněny. První malé reaktory jsou ale od plně automatické produkce ještě velmi vzdálené - veškeré výrobní kroky musí být kontrolovány člověkem.

Detekce památek

Aplikace Google Lens dokáže na snímcích rozpoznat památky, rostliny nebo zvířata. Na základě analýzy fotografie poskytne informace o samotných památkách, ale také například o otvíracích hodinách vybraných podniků nebo o různých orientačních bodech. Zjistí například podrobnosti vyfotografované malby v muzeu. Nástroj však zatím funguje jenom v angličtině na zařízeních s Androidem.

Kamerka GoPro za nižší cenu

Rodina GoPro se rozšiřuje o novou kameru nazvanou HERO. Má výbavu srovnatelnou se špičkovými kamerami GoPro, přitom je ale svou cenou výrazně dostupnější.

K dostání je totiž za 5 999 Kč. Vzhled nové kamery je velmi podobný modelu HERO6. I ona má dvoupalcový dotykový displej, který usnadňuje ovládání a na kterém si můžete prohlížet natočené záběry. Je také vodotěsná do desetimetrové hloubky a natáčet lze v HD režimech 1 440p a 1 080p, a to při 60 snímcích za sekundu. 4K rozlišení tedy nezvládne. Svá dobrodružství můžete zachytit i na 10Mpx fotografie. O dobrý obraz se stará pokročilý systém stabilizace. Natáčet a fotit můžete i v režimech Time-lapse, fotit pak i v režimu Burst. Kameru lze ovládat i hlasovými pokyny, má vyjímatelnou baterii, je kompatibilní s příslušenstvím GoPro a disponuje Wi-Fi i Bluetooth. Kamera může automaticky nahrát fotografie a videa do mobilní aplikace GoPro, která z nich sama sestřihá video. To pak můžete ještě upravit nebo hned sdílet na sociálních sítích. O zvuk se stará trojice mikrofonů.

NAS se třemi šachtami

QNAP TS-328 je první čtyřjádrový NAS se třemi diskovými šachtami, který umožňuje vytvořit pole RAID 5 pouze se třemi disky. Ve srovnání s NAS se dvěma diskovými šachtami, které umožňují pouze vytváření polí RAID 0, 1, stripe nebo JBOD, poskytuje model TS-328 možnost použití efektivnějšího pole RAID 5. Díky této funkci dokáže optimalizovat dostupný prostor a zajistit vyšší ochranu dat. Model TS-328 také poskytuje multimediální aplikace, možnosti překódování videa a je vhodným řešením pro domácí uživatele pro centrální ukládání, zálohování a správu dat.

Model TS-328 obsahuje čtyřjádrový procesor Realtek RTD1296 1,4 GHz s pamětí 2 GB DDR4 a poskytuje dva 1Gb porty a porty SATA 6 Gb/s pro dosažení rychlosti 225 MB/s čtení a 155 MB/s zápisu. NAS TS-328 je vybaven dvoukanálovou hardwarovou akcelerací pro překódování 4K H.265 / H.264 v reálném čase a dokáže převádět videa do univerzálních formátů souborů, které lze plynule přehrávat na mobilních zařízeních. Díky nejnovější verzi systému QTS 4.3.4 mohou uživatelé snadno sledovat a zálohovat obsah mobilních zařízení.

Ohebný iPhone

Již delší dobu se mluví o tom, že dalším krokem ve vývoji elektroniky budou ohebné displeje. Technologie vyvíjejí všichni hlavní výrobci v čele s firmami Samsung a LG. Do rozjetého vlaku nastoupila i společnost Apple, která pracuje na prototypu ohebného iPhonu. V rozloženém stavu by zařízení mohlo nahrazovat také malý tablet. Nový přístroj by se mohl na trhu objevit v roce 2020.

Jako zrnko soli

Jak malý lze vytvořit počítač, aby ještě fungoval? Odpověď zní - jako zrnko soli. Právě takový počítač představila IBM. Samozřejmě že jeho výkon není ohromující, dá se srovnat s CPU x86 z roku 1990. Jeho výroba stojí 10 centů a obsahuje několik stovek tisíc tranzistorů. Dokáže monitorovat, analyzovat a vyhodnocovat data a má například sledovat pohyb zboží, detekovat podvody a podobně. IBM nyní testuje prototyp, uvedení malinkého počítače do prodeje zatím nebylo oznámeno.

AI a video

Google přináší novou technologii pro úpravu videa. Na YouTube používá umělou inteligenci a strojové učení tak, aby bylo možné snadno nahradit pozadí. Google trénoval konvenční neuronovou síť na stovkách portrétů a software se naučil rozpoznávat tvář, vlasy či brýle. Na obraz potom aplikuje masku, která zneviditelní nežádoucí pozadí a nahradí ho novým. Není tak potřeba natáčet na zelené pozadí. Výsledky však nejsou zatím dokonalé - na okrajích tmavého oblečení jsou stále vidět artefakty.

Multimediální centrum do auta

Nové, chytré autorádio vám nabídne kromě běžných funkcí i on-line hlasovou navigaci, která dokáže reagovat na aktuální dopravní situaci.

Model Wodasound D901 má velký, sedmipalcový dotykový displej a nabízí vestavěný přijímač satelitní navigace GPS, moduly Wi-Fi a Bluetooth pro bezdrátové propojení s mobilním zařízením a také rozhraní USB a čtečku paměťových karet SD/MMC.

Nahradí tedy jak navigační zařízení, tak sadu handsfree. Toto multimediální centrum je vybaveno operačním systémem Android 7.1.1 a mezi jazyky ovládacího rozhraní nechybí čeština. Nechybí samozřejmě rozhlasový přijímač FM/AM s RDS ani standardní audiokonektor pro připojení externího přehrávače hudby. Není tu přehrávač CD - ten byl obětován ve prospěch velkého displeje. Svoji oblíbenou hudbu můžete přehrávat z USB flash disku nebo z paměťové karty, stejně jako filmy. Autorádio má rozměr 2DIN a můžete k němu připojit i další příslušenství, například TV tuner, tuner DAB+, přídavné LCD monitory, 3G modem USB, zadní parkovací kamerku. Cena zařízení je 9 990 Kč.

Grafický výkon i pro notebooky

Asus začal prodávat externí dokovací stanici XG Station Pro určenou pro desktopové grafické karty.

Uživatelům notebooků s operačními systémy Windows a macOS novinka zajistí špičkový grafický výkon. Je kompatibilní s grafickými kartami o velikosti až 2,5 slotu a externí 330W napájení je schopno zásobovat energií i ty nejnáročnější grafické karty. Stanice XG Station Pro je vybavena portem Thunderbolt 3, který poskytuje rychlost přenosu dat až 40 Gb/s. Tím je zajištěn plynulý výkon a snadné připojení k moderním notebookům. Kabel Thunderbolt 3 o délce 1,5 metru je součástí balení. XG Station Pro je kompatibilní i s nejnovějšími grafickými kartami, včetně řady Nvidia GeForce GTX 10 a AMD Radeon RX Vega. Tím je i pro notebooky zajištěn špičkový grafický výkon na úrovni nejvýkonnějších stolních PC. Novinka se prodává za 9 499 Kč.

Navigace

Po pěti letech vývoje se na trh dostává aplikace Soundscape, která pomáhá nevidomým při orientaci ve městě. Dokáže popsat, co se nachází v okolí, pomocí zvuku s 3D efektem. Když jde uživatel po ulici, aplikace mu hlásí jména přilehlých ulic, názvy obchodů, které zrovna míjí. Mapové podklady se stahují z otevřené platformy Open Street Map. Uživatelé si mohou ve městě sami zaznamenat důležité body, podle nichž se nechají navigovat. Aplikace je dostupná pouze pro iOS.

Podstavec pod monitor

Dlouhodobé sezení není zdravé, proto se poslední dobou často mluví o možnosti pracovat v kanceláři vestoje, ideálně střídat sezení a stání. A přesně k tomu slouží nastavitelný podstavec pod monitor Hama Sit-Stand. Je totiž výškově nastavitelný a je vybavený přídavnou sníženou policí pro klávesnici a myš. Výšku lze díky plynovému pístu nastavit do výšky v rozsahu 18 až 43 cm. Navíc má také drážku pro postavení tabletu nebo telefonu. Robustní konstrukce zajišťuje dostatečnou nosnost a bezpečnost podstavce, plynový píst s ovládací páčkou pak velmi snadné nastavení výšky. Podstavce jsou k dispozici ve dvou verzích s šířkou pracovní desky 68 cm a 80 cm. Nosnost horní plochy je 15 kg a maximální nosnost police 2 kg.

Tenký a výkonný

Asus ZenBook 13 je tenký, jen něco málo přes kilogram vážící notebook s úhlopříčkou 13 palců a rozlišením Full HD. Prodávat se bude v elegantní leskle modré variantě za cenu od 21 990 Kč. Vedle atraktivního provedení nabízí ZenBook 13 i výkon. V jeho srdci tepe procesor Intel Core i5/i7 osmé generace, podporovaný až 8 GB operační paměti a PCIe SSD diskem o kapacitě až 512 GB. Na baterii by měl přitom vydržet až 14 hodin. NanoEdge displej s tenkým rámečkem zabírá celých 80 % přední strany. Notebook je vybaven moderním oboustranným portem USB-C, portem HDMI a čtečkou microSD karet. Dvoupásmová Wi-Fi 802.11ac zahrnuje technologii Asus Wi-Fi Master snižující rušení.

Senzor na svaly

Senzor Hex od firmy Humon je mnohem ambicióznější produkt než běžné fitness trackery. Umí totiž měřit také obsah kyseliny ve svalech. Je tak možné v reálném čase podávat informaci o zatížení. Data jsou přenášena pomocí Bluetooth do aplikace, která sportovci předá audiovizuální zprávu. Podle Humonu je tak možné pomoci v zátěžové fázi - běžec nebo cyklista ví, zda se může bez obav ještě více namáhat. Senzor je připnutý na noze, je napájen bezdrátově a vydrží dvanáct hodin.

Malé laserovky

Nová zařízení LaserJet Pro M15 a M28 jsou podle HP nejmenšími laserovými tiskárnami ve své třídě. Jsou o celých 30 % menší než předchozí generace. I přes malé rozměry dokážou vytisknout až 18/19 stran za minutu. Umožňují tisknout nebo skenovat obchodní dokumenty i objednávat nové tonery přímo z chytrého telefonu. Díky technologii HP Autoon/Auto-off šetří energii. Model M15w model se bude prodávat za za 2 199 Kč, multifunkce M28a za 2 699 Kč.

Nový balík grafických aplikací

Corel přichystal největší aktualizaci za několik posledních let a vylepšil aplikace ze svého balíku grafických programů CorelDRAW Graphics Suite 2018.

Výkonné funkce a aktualizace pomáhají profesionálním grafikům převést kreativní nápady na profesionální a vizuálně působivé návrhy. Sada nabízí nové možnosti návrhů a úpravy fotografií spolu s vylepšením pracovních postupů, které urychlují tvorbu výstupů, od velkoformátových tisků až po online grafiku. Mezi novinky a hlavní výhody balíku patří například režim kreslení symetrie, který dovoluje v reálném čase vytvářet širokou paletu symetrických obrazců. Zajímavý je i efekt »Přidat perspektivu«, který dodá iluzi vzdálenosti a hloubky s použitím perspektivy rastrů nebo vektorových objektů přímo v okně kreslení, nebo nástroj »Blok stínu«. V programu PHOTO-PAINT 2018 lze interaktivně narovnávat fotografie a přizpůsobit perspektivu. Součástí balíku je i 10 000 klipartů a digitálních obrázků, 2 000 digitálních fotografií, přes 1 000 druhů písem, množství šablon a dalších prvků. Na produkt CorelDRAW Graphics Suite můžete získat trvalou licenci za jednorázovou platbu 19 000 Kč, nebo si můžete zaplatit předplatné 6 626 Kč za rok. Stáhnout si můžete zkušební verzi.

Výkonnější Nitro

Inovovaný herní notebook Acer Nitro 5 si nyní můžete pořídit i v konfiguraci s nejnovějšími procesory Intel Core 8. generace. Také grafika dostává vyšší porci výkonu v podobě karty Nvidia GeForce GTX 1050 Ti a bezdrátové připojení nabízí gigabitový výkon. Nechybí ani paměť Intel Optane, která zvyšuje rychlost odezvy. Notebook disponuje NVMe PCIe SSD s kapacitou až 512 GB. Notebook je také vybaven až 32 GB paměti DDR4, která spotřebovává o 20 % méně energie než paměť typu DDR3.

Projektor kapesní velikosti

Do ruky padnoucí projektor MP-CD1 zvládne promítat obraz do velikosti až 120 palců (cca 305 cm) a stačí mu vzdálenost 3,5 m od plátna. Tento všestranný přístroj váží pouze 280 g a pracuje tiše. Může se stát doplňkem mobilního telefonu, notebooku či tabletu doma i na cestách. Hodí pro obchodní prezentace, hraní her nebo venkovní akce. Pro projekci využívá technologii DLP IntelliBright, která pracuje s algoritmy zpracování obrazu pro zvýšení jasu. Má světelnost 105 ANSI lumenů a 5 000mAh vestavěná baterie zajistí provoz až na dvě hodiny. Doba používání může být prodloužena nabíjením prostřednictvím standardního USB portu typu C, a to i v době, kdy je zařízení používáno, a to i z powerbanky. Pro připojení je k dispozici HDMI port. Cena je 10 000 Kč.

Nový kurz

Společnost EC-Council, stojící za kurzem etického hackingu Certified Ethical Hacker, představila jeho novou verzi s označením v10. Počítačová škola Gopas jej aktuálně zařadila do nabídky svých kurzů. Kurz představuje účastníkům aktuálně nejpoužívanější techniky a nástroje pro nabourání počítače. Je zakončen certifikací a určený pro bezpečnostní odborníky, úředníky, auditory a správce stránek. Program kurzu je obsáhlý, zahrnuje celkem 20 modulů. Jedinečnost školení spočívá především v přehledném znázornění i vysvětlení pokročilých technik.


Příbuzná témata: