Menu

To nejlepší z Chip DVD – 5.2018

Jarní prověrku počítače můžete začít s optimalizačním programem PC Fresh. Poté pomocí nového Driver Boosteru zkontrolujte ovladače a vytuněný systém zálohujte s Todo Backup třeba do cloudového účtu Google Drive.

Přípravu na prázdninové kolekce fotografií začněte s novou verzí Photo Commanderu a pomocí Apple Music Converteru si připravte hudbu do přehrávače pro běžecký trénink v přírodě. Kreativní čtenáři jistě zajásají nad filmovým editorem HitFilm nebo aplikací WebAnimator pro tvorbu animovaných bannerů.

Fortnite Battle Royale

Populární střílečka

Na začátku free-to-play hry Fortnite Battle Royale je 100 hráčů bez výbavy spuštěno z létajících autobusů na náhodně generovanou mapu, která obsahuje zbraně, brnění a další předměty pro podporu v boji. Bojují všichni proti všem nebo lze uzavírat dohody o strategii s ostatními spoluhráči. Průběhem času se bezpečná zóna mapy zmenšuje, díky čemuž hra dostává velkou dynamiku. To, co tuto hru zásadně odlišuje, je systém stavění zdí, ramp nebo objektů. Připraven je on-line instalátor pro Windows a macOS. Nově je možné hrát i na mobilech s iOS.

Driver Booster 5 PRO

Aktualizace ovladačů

Driver Booster automaticky kontroluje aktuálnost ovladačů všech komponent v počítači, a jakmile zjistí, že je některý z nich zastaralý, nabídne jeho automatické stažení a bezobslužnou instalaci. Program tyto kontroly provádí zcela automaticky v pravidelných časových intervalech. Jestliže je potřeba stáhnout a instalovat objemnější balík nebo více ovladačů najednou, můžete nechat počítač po dokončení aktualizace ovladačů restartovat nebo vypnout a jít se věnovat jiné činnosti. Program obsahuje i praktické »Centrum záchrany«, pomocí kterého můžete všechny nainstalované ovladače zálohovat. Před každou aktualizací se také nejprve vytvoří bod obnovy systému. Můžete tak v případě jakýchkoliv obtíží snadno a rychle vrátit počítač do stavu před provedením aktualizace ovladačů.
Licence pro Chip: Nový Driver Booster můžete včetně updatu používat bez funkčních omezení po dobu půl roku. Registrace do konce června 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

PC Fresh 2018

Jarní prověrka počítače

Program PC Fresh je zdatným pomocníkem při ladění počítače k maximálnímu výkonu. Jeho moduly umožňují spravovat běžící procesy a služby, vyřadit z činnosti zbytečně spouštěné aplikace a optimalizovat nastavení operačního systému Windows pro vyšší výkon a stabilitu. Mimo to nechybí ani možnost úpravy běžně nedostupných nastavení Windows nebo identifikace největších žroutů diskového prostoru. PC Fresh umí také vypnout všechny zbytečné procesy a služby pro okamžité uvolnění zdrojů počítače a třeba i pravidelně optimalizovat obsazenost operační paměti. Do ladění se můžete pustit bez obav - všechny důležité změny v nastavení jsou automaticky zálohovány. Více se dozvíte na S128.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 800 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce června 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

InComedia WebAnimator Go

Efektní bannery

V programu WebAnimator Go můžete vytvářet animované bannery pro své webové stránky, aniž byste museli pracovat se složitými grafickými programy.

Moderní webové stránky jsou plné animovaných bannerů s grafickým pozadím a texty. Abyste si mohli takové vytvořit i pro svůj vlastní web, můžete použít plnou verzi aplikace WebAnimator Go, která vám pomůže. V tomto programu si stačí jen zvolit některou z dostupných šablon, které s sebou nesou zároveň i určitý styl animace obsahu, a pak do této šablony doplnit jednotlivé snímky animovaného banneru.

Budete potřebovat grafiku na pozadí, připravenou v přesných rozměrech požadovaného banneru, a pak už si vystačíte jen s texty, doplňovanými přímo do editoru WebAnimator Go. Můžete si zvolit dobu zobrazení jednotlivých snímků banneru a samozřejmě i odkaz na webovou stránku, která se kliknutím na banner otevře.

Program vytváří animace bez použití zastaralé multimediální technologie Adobe Flash, která vyžaduje instalaci zásuvných modulů v prohlížečích a je díky starému konceptu bezpečnostní hrozbou. Útočníci se prostřednictvím nezabezpečené Flashe mohli dostat do počítače a ukrást citlivá data nebo nad ním zcela převzít kontrolu.

WebAnimator místo toho využívá moderních bezpečných platforem, jako je HTML5, CSS a JavaScript. To znamená, že si můžete být jisti, že vaše animace se správně zobrazí na všech hlavních používaných prohlížečích, stejně jako na chytrých telefonech a tabletech včetně iPhonu a iPadu. Výsledek lze také exportovat do staršího animovaného formátu GIF, který býval standardem animovaných obrázků v začátcích internetu, ale díky své jednoduché koncepci, je stále oblíben a používán. Animace ve formátu GIF je v podstatě řada obrázků, které se zobrazují podle zvoleného scénáře. Díky tomu je ovšem výsledný soubor s rozsáhlejší animací objemnější. Rozpracovaný banner si můžete samozřejmě uložit také ve speciálním formátu aplikace a kdykoli později jej dále upravovat.

Plnou verzi aplikace WebAnimator Go můžete po jednoduché registraci používat bez funkčních a časových omezení, avšak bez nároku na technickou podporu a budoucí aktualizace. Běžná cena licence programu WebAnimator Go je zhruba 700 korun. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač. Období provedení registrace, instalace a aktivace je zaručeno do konce června 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

WebAnimator Go je základní verzí aplikace pro tvorbu webových animací, obsahující několik standardních šablon a nižší nabídku funkcí. Pokud se vám práce s verzí Go zalíbí a chtěli byste se tvorbě webových aplikací věnovat intenzivněji, můžete u lokálního distributora SW.cz za zvýhodněnou cenu získat vyšší verze WebAnimator nebo WebAnimator PLUS. Najdete v nich pokročilé nástroje na tvorbu animací a v případě verze PLUS i možnost práce s JavaScriptem a dalšími webovými technologiemi. Samostatně lze dokupovat i balíčky šablon.

Apple Music Converter

Chytrý audiopřevodník

Žádný majitel iPhonu, iPadu nebo třeba iPodu se neobejde bez aplikace iTunes, která spravuje hudební knihovnu, ze které čerpají hudbu mobilní zařízení od Applu. Kromě vašich hudebních souborů, které do knihovny sami zařadíte, může program iTunes spravovat i hudbu, kterou jste si zakoupili/předplatili nebo stáhli z Apple Music. O tyto skladby či celá alba byste s koncem předplatného přišli. Řešením je použití aplikace Apple Music Converter, která umí otevřít hudební knihovnu iTunes a extrahovat z ní všechny skladby do samostatných souborů. Výstupním formátem přitom může být klasika v podobě MP3, ale také bezeztrátový FLAC nebo Dolby Digital formát AC3 (MP4, M4A). Dále si můžete zvolit úroveň kvality výstupního souboru - ať už pomocí připravených profilů, nebo manuálním nastavením datového toku a vzorkovací frekvence. Vytvářené soubory mohou být automaticky pojmenovávány podle zvoleného klíče.
Licence pro Chip: Plnou verzi programu v ceně 550 korun můžete používat po dobu jednoho roku včetně nároku na aktualizace. Registrace do konce června 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší a macOS 10.9.5 a vyšší.

HackCheck 2018

Dohled nad poštou

E-mailové účty i další webové identity představují lákavý cíl pro hackery, kteří sbírají osobní data nebo se snaží prolomit ochranu internetových služeb a získat informace, včetně třeba i údajů z platebních karet. K úniku citlivých informací přitom nemusí vůbec dojít vaší vinou. Velmi časté jsou úspěšné útoky na databáze poskytovatelů internetových služeb, jejichž výsledkem je kompromitace tisíců uživatelských účtů. HackCheck je klientem on-line služby výrobce, který sleduje hackerské útoky na jednotlivé poštovní a další on-linové služby. Ovládací tlačítko programu HackCheck se usídlí v oznamovací oblasti hlavního panelu a upozorní vás na možnou kompromitaci takových webových služeb, u které jste přihlášeni pod některou z vašich e-mailových adres. Je jen na vás, jak na takové upozornění zareagujete. Nejlepším postupem je okamžitá změna uživatelského hesla, a pokud to daná služba umožňuje, také aktivace dvoufaktorového ověřování.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce června 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Todo Backup Home 9

Zálohování v cloudu

Aplikace Todo Backup vám pomůže s pravidelným zálohováním důležitých souborů podle nastaveného časového plánu, včetně inkrementálních či rozdílových záloh na externí disky, do sítě nebo do internetových úložišť Google Drive, OneDrive a Dropbox. Todo Backup navíc dokáže vytvořit identickou kopii (klon) celého pevného disku či vybraného diskového oddílu. To se hodí třeba v případě, kdy dojde k havárii pevného disku a vy potřebujete co nejdříve obnovit obsah počítače do původního, zcela provozuschopného stavu. Další zajímavostí je funkce pro přenos celého obsahu počítače do nového stroje. Pro případy havárie si můžete vytvořit záchranný disk s prostředím WinPE.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce června 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Filmový editor

HitFilm Express

HitFilm kombinuje střih videa, tvorbu vizuálních efektů a obrazovou 3D kompozici. Vše, co filmaři a profesionální tvůrci pohyblivé grafiky potřebují, mají v jediném programu. Díky tomu lze vytvářet technicky náročné filmy. Verze Express je odvozena od profesionální verze. Obsahuje sadu 180 nastavitelných speciálních vizuálních efektů a předvoleb. Editor tvůrce neomezuje ani počtem stop a přechodů. Vedle barevných úprav, stylizací a efektů program zvládne například destrukce, požáry a klonování objektů. Program je koncipován i tak, aby byl schopen úzce spolupracovat i s ostatními editory, jako je Magix Vegas, Apple Final Cut nebo Adobe Premiere.
Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu. Určeno pro 64bitová Windows 7 a vyšší a macOS 10.10 a vyšší.

Comodo Internet Security 10

Vícevrstvé zabezpečení

Comodo Internet Security je vhodný pro všechny uživatele, kteří chtějí mít komplexně zabezpečený počítač. Znalejší uživatelé však ocení řadu bezpečnostních aplikací a funkcí, které v jiných podobných balících nenajdou. Například bezpečné spouštění programů v SandBoxu, kdy se aplikace spustí ve virtualizovaném okně, které nezasahuje do vašeho PC. Pokud takto spustíte podezřelý nebo zavirovaný program, nemá šanci váš počítač nakazit. Dále je to blokování přístupu určených aplikací na internet, pokročilá karanténa, vytvoření záchranného disku nebo správce úloh, který kontroluje důvěryhodnost běžících procesů.
Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu. Určeno pro Windows XP a vyšší.
Placená verze Complete navíc poskytne 50 GB v zabezpečeném cloudu a šifrované VPN připojení s datovým limitem 10 GB/měsíc.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce června 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Chip DVD pro předplatitele

Chip provozuje službu »On-line DVD«, díky které si aktivní předplatitelé tištěného nebo digitálního časopisu Chip mohou stahovat plné verze programů a zajímavý software ke článkům přímo ze stránek www.chip.cz/dvd, namísto použití optické mechaniky a disku Chip DVD. Ve službě je vždy dostupné aktuální vydání a dvě předchozí čísla. Veškeré informace jsou dostupné na uvedené adrese. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Tato služba není dostupná pro tištěné předplatitele na Slovensku z důvodu omezení poskytování osobních dat od distributora tiskovin. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatné digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

Ashampoo Photo Commander 15

Hurááá na fotky

Správce fotografií Ashampoo Photo Commander vám pomůže s kompletním zpracováním snímků - od jejich stažení z fotoaparátu přes automatické i uživatelsky nastavitelné úpravy, zařazení do databáze a virtuálních alb až po jejich prezentaci v počítači, vystavení na internetu nebo vypálení na DVD. Photo Commander si poradí nejen s fotografiemi v běžně používaných formátech, ale také s různými formáty videa i zvukových souborů. Do alba si tak můžete vedle snímků zařadit třeba i videozáběry natočené fotoaparátem a namluvené komentáře. Z dalších funkcí programu jistě stojí za zmínku i vytváření panoramatických fotografií, vyhledávání duplicitních snímků na základně různé úrovně podobnosti nebo dávkové úpravy fotografií. K dispozici jsou rovněž různé efekty, filtry či rámečky pro vytváření vysoce kreativních výstupů, které si můžete navíc i vytisknout s využitím některé z dostupných tiskových šablon. Více se dozvíte na S140.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 200 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač. Registrace do konce května 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce června 2018.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1805isavg@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1805tuneavg@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 05/2018
Foto popis| Chcete svůj počítač udržet v kondici a se stále aktuálními ovladači, navíc bez komplikovaného hledání a ruční instalace těch správných nejnovějších verzí? Starosti přenechte Driver Boosteru.
Foto popis| Jakmile aktivujete Driver Booster PRO verzi, doporučujeme vám kompletní sken počítače a aktualizaci všech zastaralých ovladačů a herních komponent. Stačí kliknout na tlačítko »Aktualizovat nyní« a program se o vše další potřebné již postará sám. Včetně vytvoření bodu obnovy systému.
Foto popis| Optimalizace výkonu počítače je nikdy nekončící proces, a tak jistě uvítáte pomoc specializovaného programu, který vám výrazně usnadní práci.
Foto popis| Ve výchozím okně (»Dashboard«) zobrazuje PC Fresh informace o aktuální kondici vašeho počítače, společně s upozorněními na možnosti další optimalizace výkonu. Kliknutím na »Optimize Now« vyvoláte příslušnou funkci, která provede optimalizaci zcela automaticky.
Foto popis| Program WebAnimator Go se automaticky spustí v režimu průvodce, ve kterém si otevřete nový projekt a následně si pro něj zvolíte některou z dostupných šablon. V náhledu hned uvidíte, jakou má šablona animaci, a můžete si zvolit styl animace textu. Pokud by vám výběr z výchozí nabídky šablon nestačil, můžete si dokoupit další.
Foto popis| V dalším kroku průvodce si zvolíte formát vašeho animovaného banneru a můžete se pustit do tvorby jeho obsahu. Každý banner se skládá z několika samostatných snímků (»Slide«), do kterých se vkládají obrázky a texty. Obrázky je třeba mít připravené přesně na rozměr banneru.
Foto popis| Vytvářený banner si můžete prohlédnout hned v editoru programu WebAnimator Go, kde šipkami procházíte mezi jednotlivými snímky. Když budete s výsledkem spokojeni, můžete jej exportovat. Pokud navíc používáte webový editor Website X5 z předminulého Chipu, můžete jej rovnou exportovat i do tohoto programu.
Foto popis| Chcete na svých webových stránkách používat moderní grafické prvky, známé z profesionálních internetových prezentací? Pomůže vám šikovný editor bannerů.
Foto popis| Máte knihovnu iTunes plnou skladeb z Apple Music či dalších zdrojů? S užitečným programem z ní můžete veškerou hudbu uložit do počítače.
Foto popis| Aplikace Apple Music Converter se ovládá v jediném okně, kde nejprve tlačítkem »Refresh« načtete obsah hudební knihovny iTunes. Kromě hudebních skladeb může jít o podcasty, audioknihy a jakýkoli další zvukový obsah. Pro výběr je k dispozici i vyhledávač v názvech.
Foto popis| Kromě nejznámějšího formátu MP3 může Music Converter exportovat zvukový obsah například i ve formátech FLAC, což je bezeztrátový, vysoce kvalitní formát, nebo AC3, tedy ve formátu prostorového zvuku Dolby Digital. Sami si můžete nastavit datový tok a vzorkovací frekvenci.
Foto popis| Střežíte si své soukromí a uvědomujete si, že vaše e-mailová schránka představuje vstupenku do řady vámi využívaných webových služeb?
Foto popis| První sledovaná e-mailová adresa se do programu HackCheck zadává během úvodního spuštění. Následně v hlavním okně uvidíte, zda se k vaší poštovní službě vážou nějaká upozornění na bezpečnostní rizika.
Foto popis| Kliknutím na tlačítko »Alarm« zobrazíte přehled upozornění k vaší e-mailové adrese. Aplikace HackCheck zjistí, u jakých webových služeb jste vaši adresu použili při registraci, a vypíše informace, zda u nich v minulosti nedošlo k úspěšnému hackerskému útoku a úniku dat.
Foto popis| Program Todo Backup neslouží jen k pravidelnému zálohování důležitých dat, ale pomůže vám také s instalací nového disku nebo s přenosem celého OS.
Foto popis| Aplikace Todo Backup automaticky doporučí složky k zálohování, nabídne kompresi a šifrování zálohovaných dat, filtrování souborů podle jejich formátu, a samozřejmě i časový plán zálohování.
Foto popis| Pokud se svým zpracováním videa míříte výš, zkuste HitFilm, kde najdete střih i zvláštní efekty pod jednou střechou.
Foto popis| Při natáčení westernového filmu využijete nejen filtry, které dají výtvoru dobovou atmosféru, ale především efekty ohně, dýmu a výstřelů s náležitým zvukovým doprovodem.
Foto popis| Ochrana počítače pomocí Comodo Internet Security je sázkou na jistotu, která přinese i pár dalších jedinečných funkcí pro zvýšení zabezpečení.
Foto popis| Comodo Internet Security se kromě běžné antivirové kontroly stará i o podezřelé soubory a běžící procesy. Mimo jiné vytváří seznam aplikací, které jsou připojeny do internetu s jejich cílovou IP adresou a množstvím přenesených dat.
Foto popis| Na serveru jsou dostupná vždy tři nejnovější vydání Chip DVD, u kterých je zaručena platnost registrace plných verzí.
Foto popis| Množí se vám v počítači složky s neuspořádanými fotografiemi? Svěřte jejich roztřídění, správu a úpravy šikovnému programu s řadou automatických funkcí.
Foto popis| Fotografie můžete třídit podle základních kritérií - jméno, velikost, datum, typ souboru a hvězdičkové hodnocení, které fotografiím přiřadíte. Photo Commander umožňuje také vyhledávání podle záznamů EXIF a IPTC, popřípadě úpravu těchto metadat.
Foto popis| Funkce pro práci s fotografiemi jsou rozděleny do logických skupin »Obecné«, »Quick-Fix«, »Objekty«, »Vytvořit« a »Organizovat«. V editoru najdete například funkce pro automatickou optimalizaci snímků, rozostření pozadí snímků nebo odstranění efektu červených očí.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: