Menu

Freeware měsíce – 6.2018

Zajímavý freeware, který je obsahem Chip DVD 6.2018.

Syncplay 1.5.2

Uspořádejte virtuální filmovou party

Přátelství na dálku nejsou ničím neobvyklá. Prostřednictvím různých on-line platforem se neustále setkáváme s novými lidmi a někdy se s nimi dokonce stáváme přáteli. Aplikace Syncplay nabízí možnost strávit společně i čas při promítání videa.

Klient služby Syncplay synchronizuje přehrávání filmu na vašem i vzdáleném počítači, takže video můžete vidět současně, a to i navzdory různým rychlostem internetového připojení. Syncplay musí být nainstalován na všech počítačích filmového dýchánku včetně podporovaného přehrávače. Ten kdo film přehrává, musí službu nastavit jako serverovou vysílací část. Počítačů připojených k promítání může být samozřejmě více. Při pozastavení videa na serveru se pozastaví video i na přijímacích počítačích. Služba umožňuje klasický textových chat. Pokud společný zážitek s přáteli chcete zesílit, doporučujeme navíc spustit on-line zvukový chat nebo videohovor třeba pomocí Mumble nebo Microsoft Skype.
Chcete-li vytvořit společné promítání, vyberete server Syncplay, uživatelské jméno a název tzv. místnosti. Po vstupu vašich přátel do místnosti se aplikace synchronizují a přehrávání se automaticky spustí z aktuální pozice, kde je film právě přehráván. Účastníci tedy sledují přesně stejný okamžik filmu. Program podporuje přehrávače VLC, MPlayer 2, Media Player Classic -Home Theater a MPV. Program existuje i v přenosné verzi pro Windows nebo i ve verzích pro Linux a macOS.
TIP: Pro správnou funkci Syncplay musíte nainstalovat knihovnu Microsoft Visual C++ 2008. Program si vyžádá její instalaci automaticky, zjistí-li její absenci v systému.
TIP : Pokud byte si nevěděli rady s konfigurací připojení, jděte na homepage programu a zde najdete průvodce a tipy, například nastavení vlastního streamovacího serveru.
Web: syncplay.pl Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Simple DNSCrypt 0.5.3

Šifrované surfování

Díky službě systému Domain Name System se při návštěvě webových stránek jejich textový název změní na skutečnou IP adresu, která je posléze zobrazena. Tato aplikace šifruje celý proces přenosu informací.
TIP: Někdy může být problém s připojením do hotspotů Wi-Fi, které vyžadují přihlášení přes webové stránky, protože přesměrování na přihlašovací stránku nefunguje. Jednoduše aktivujte šifrování až po přihlášení k Wi-Fi hotspotu.
Web: simplednscrypt.org Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Driver Store Explorer 0.9.5

Najděte staré ovladače

Aktuální ovladače pomáhají udržovat systém vysoce výkonný a bezpečný. Tato aplikace spravuje všechny nainstalované ovladače. Klikněte na »Select Old Drivers«, zobrazí se vaše zastaralé ovladače, které byste mohli aktualizovat. Aplikace sahá hluboko do systému a vymazání důležitých ovladačů může způsobit jeho kolaps.
TIP : Pokud chcete provést změny, aplikace vyžaduje práva správce. Po kliknutí na tlačítko »Restart as Admin« se program restartujte s právy administrátora.
Web: github.com/lostindark Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Anki 2.0.50

Naučte se slovíčka

Učíte se nový cizí jazyk nebo se blíží zkouška? Anki je systém digitálních kartiček, tzv. flashcards, a pomáhá s efektivním zapamatováním slovní zásoby nebo jiných témat. Jde o on-line systém, do kterého se můžete připojit i z mobilních aplikací pro Android a iOS. TIP: Chcete-li stahovat hotové sady, klikněte na tlačítko »Download Pile«. Prostřednictvím prohlížeče budete přesměrováni na oficiální webové stránky Anki English, kde si můžete stáhnout libovolnou lekci.
Web: apps.ankiweb.net Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

FocusWriter 1.6.12

Přehledný spisovatel

Tento textový editor je určen především pro minimalisty. Svým střízlivým a přehledným prostředím zajišťuje, že nejste při psaní zbytečně rozptylováni nadbytečnými nabídkami funkcí a můžete se soustředit na psaní samotné. Program obsahuje čtyři grafická témata a existuje i v přenosné verzi pro USB flash disk nebo i ve verzích pro Linux a macOS.
TIP : FocusWriter běží ve výchozím nastavení v režimu celé obrazovky. Pokud přesunete myš nad horní okraj obrazovky, zobrazí se lišta nabídek. Chcete-li přepnout do režimu okna, stiskněte klávesu [F11].
Web: gottcode.org/focuswriter Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

TileIconifier 2.2.6640

Upravte nabídku Start

Pomocí nástroje TileIconifier můžete přizpůsobit zobrazení dlaždice menu Start ve Windows 10, což Microsoft v tomto ohledu příliš neřeší. Pomocí několika kliknutí můžete použít vlastní ikony nebo vybrat ze sady ikon uložených v programu. Vyberte svou aplikaci ze zobrazeného seznamu a upravte nastavení podle svých představ. Změnit můžete i barvu dlaždice nebo styl použitého písma v názvu programu.
TIP : Stejně tak snadno, jako upravíte dlaždice s ikonou pomocí funkce »Tile Iconify!«, můžete dlaždice zase obnovit do původního stavu. Klikněte na tlačítko »Remove Iconify«.
Web: github.com/Jonno12345 Operační systém: Win 10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Godot Engine 3.0

Godot je bezplatný open-source game engine, tedy prostředí, které lze použít pro naprogramování vlastní hry. Nyní, po dlouhém vývoji, byla uvolněna verze 3.0, která obsahuje kompletně přepracovanou podporu 3D. Nově nabízí velmi komplexní podporu vykreslování reálných materiálů.
godotengine.org

Kali Linux pro Windows 10

Společnost Microsoft vydává novou distribuci systému Linux jako aplikaci Windows 10. Tentokrát jde o Kali Linux, známý také pod názvem Hacker Linux. Po instalaci jej můžete spustit v okně jako jinou aplikaci. Obsahuje předinstalované aplikace, které se specializují na ověření bezpečnosti ostatních systémů. kali.org

Ghostery 8.1

Populární doplněk prohlížečů zabraňuje sledování chování uživatele na nepřiměřeně zvědavých webových stránkách a tím poskytuje uživatelům větší soukromí. Výrobce se nyní rozhodl uvolnit svůj nástroj pod licencí s otevřeným zdrojovým kódem. ghostery.com

Ultracopier 1.4.0

Rychlá kopírka

Kopírování velkého souboru nebo většího množství menších souborů není pro Windows snadný úkol. Trvá to dlouho a do jisté míry tato činnost zablokuje váš počítač. Napravit to lze nástrojem Ultracopier. Nabízí více možností kopírování včetně přerušení a odložení.
TIP : Po instalaci je zástupce Ultracopier umístěn na hlavním panelu a automaticky přebírá kopírovací úlohy realizované pomocí Průzkumníku. Klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu můžete program uzpůsobit nebo ukončit.
Web: ultracopier.first-world.info Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Multi-Account Containers 6.0

Oddělený Firefox

Používáte-li stejný prohlížeč pro firemní i pro osobní účely, měli byste vyzkoušet doplněk, který oddělí jeho používání na dva nezávislé účty. Kontejnery, kde se ukládají dočasné soubory, historie a cookies, jsou naprosto nezávislé a uživatelé se navzájem nijak neovlivňují ani do sebe nezasahují. TIP: Po instalaci doplňku jej najdete v panelu nástrojů. Můžete upravit předkonfigurované kontejnery nebo přidat další. A pokud klepnete na tlačítko »Seřadit«, budou roztříděny otevřené karty.
Web : mozilla.org Operační systém: nezávislé Jazyk: angličtina

TagScanner 6.0.27

Správa hudby

Velkou hudební sbírku je těžké udržet v přehledném setříděném stavu. Úkolem TagScannereru je napomoct uživateli upravovat doprovodné metainformace zvukových souborů. Pokud tato data chybí, aplikace se pokusí je automaticky doplnit pomocí různých on-line databází. TagScanner podporuje MP3, OGG, FLAC, WMA, MPEG4, Opus, Monkey‘s Audio, AAC, AIFF a další.
TIP : Program nevyžaduje instalaci do počítače, a lze jej tedy spustit třeba z USB klíče.
Web: xdlab.ru Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

***

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: