Menu

Novinky 6.2018

Kaleidoskop událostí a novinek za uplynulý měsíc.

Zvuk ve 3D kvalitě

Nová sluchátka Ambeo Smart Headset umí nejenom reprodukovat zvuk, ale také ho zaznamenávat ve 3D kvalitě. Uživatel může například pořídit video s prostorovým zvukem. Kromě toho je headset vybaven tlumičem ruchů, který uživatele silněji vtáhne do akustického světa. Pomocí přepínače je možné „vypnout“ vnější ruchy, například provoz na ulici. Zařízení dosud funguje jenom na přístrojích s iOS, tedy na iPhonu a iPadu.

Herní počítače od HP

hp pavilion Gaming je označení nové řady notebooků, stolních počítačů a monitorů navržených pro běžné herní nadšence, kteří nemohou do herního zařízení investovat příliš vysokou částku. přitom jim produkty nabídnou dostatečnou dávku výkonu, odvážný design i všestrannost.

Mezi novinky této řady patří například Pavilion Gaming Laptop 15, což je přenosný herní počítač s 15,6“ displejem. Nechybí mu rychlé úložiště, rychlá Wi-Fi, vylepšený zvuk a výkonné chlazení v podobě dvojice větráčků s výdechy v zadních rozích. Nadstandardní výkon dokáže zajistit až 8. generace šestijádrových mobilních procesorů Intel Core i7+, až 256GB PCIe NVMe SSD disk, případně až 1TB HDD spárovaný s 16GB paměťovým modulem Intel Optane. Grafický výkon pak obstará výběr čipů s nejvyšší variantou v podobě Nvidia GeForce GTX 1060 s podporou MAX-Q. Ceny začínají na 22 990 Kč.

Stolní počítače Pavilion Gaming 690 a 790 utáhnou podle HP i ty nejnovější herní tituly. Řadu prvků mají oba modely společnou, včetně designu s černým broušeným povrchem a zeleným LED proužkem na přední hraně. Obě verze také přináší skvělý poslechový zážitek díky podpoře prostorového zvuku 5.1 a technologie HP Audio Stream, která umí spárovat mobilní zařízení k PC přes Bluetooth, takže lze pouštět hudbu přes reproduktory počítače. Na výběr je více konfigurací, včetně paměti Intel Optane. HP Pavilion Gaming 690 má menší rozměry a cenu od 16 990 Kč a vyšší řada Pavilion Gaming 790 je větší a výkonnější a ceny začínají na 22 490 Kč.

Komiks z videa

Pomocí bezplatné aplikace jménem Storyboard pro Android 5.0 nyní mohou uživatelé smartphonů proměnit video na komiksové stránky.

Aplikace, která pochází z dílny Google Research, používá experimentální algoritmy pro rozpoznání objektů a osob a také nabízí vlastní stylizace.

Do softwaru je importováno video pořízené smartphonem. Je přitom jedno, jestli je dlouhé dvě minuty, nebo tři čtvrtě hodiny. Po několika vteřinách Storyboard zobrazí první výsledek. Aplikace pak nabídne šest různých komiksových stylů a variace výběru scén, výřezů obrazů a finální layout. Podle autorů nástroje je tak možné vytvořit až 1,6 miliardy různých podob komiksu. Výsledek je přesvědčivý u videí s lidmi a jejich interakcemi, například při zobrazení dynamických pohybů na skateboardech. Naproti tomu záběry na krajinu v komiksovém stylu ztrácejí na působivosti.

Platební karty PayPalu

PayPal, jedna z největších internetových platebních bran, experimentuje se službami, které jsou typické pro běžné banky. Podle listu Wall Street Journal zkouší v uzavřeném testu vlastní platební debetní karty, výběry z bankomatů a další transakční operace. PayPal samotný nemá v USA bankovní licenci a tyto služby tak nabízí prostřednictvím několika menších bank. Podle PayPalu se však jedná pouze o pilotní test pro úzké spektrum zákazníků, kteří používají primárně PayPal a chtějí jej takto mít úzce svázaný s tradičním bankovním účtem.

Poloviční sféra

Běžné sférické kamery mají tu nevýhodu, že autor snímků je vždy zachycen v obraze. Jako reakci na to nyní Google se svým formátem VR180 nabízí poloviční formát. Dvě kamery jsou vybaveny objektivy typu rybího oka, které se dívají stejným směrem a pořizují 3D stereoskopický obraz. Video je možné prohlížet s VR brýlemi nebo uploadovat na YouTube. Tento formát využívá Lenovo. Jeho zařízení má dva 13Mpx snímače a má hmotnost jen 140 g. Cena by neměla být vyšší než 300 eur.

Designová myš

Gamingová myš uRage Morph2 evo upoutá svým vzhledem a použitými kovovými díly. Další její zvláštností je možnost nastavit si délku až dvoumetrového kabelu podle individuálních potřeb stejně jako tlačítko „sniper“, které snižuje její rychlost a umožňuje zvýšit přesnost míření.

Myš je osazena optickým senzorem Avago a Omron spínači. Má opletený kabel, je podsvícená pomocí RGB LED a DPI je nastavitelné až do úrovně 7 000 dpi. Je vybavena pěti programovatelnými tlačítky a vysokou obnovovací frekvenci. Na hama.cz se prodává za 1 050 Kč.

Nejlevnější Nokia s Androidem Go

Nokia 1, aktuálně cenově nejdostupnější model z portfolia chytrých telefonů HMD Global, je dostupná na českém trhu za doporučenou maloobchodní cenu 2 499 Kč. Běží na odlehčeném systému Android Go.

Nokia 1 přináší základní funkce chytrého telefonu širokému spektru uživatelů. Novinku pohání čtyřjádrový procesor MediaTek doplněný pouze 1GB pamětí RAM. Baterie má kapacitu 2 150mAh a je vyměnitelná. Smartphone nabízí 4G konektivitu, úsporný 4,5“ IPS dotykový displej, 8GB úložiště rozšiřitelné o microSD karty a 5MP hlavní fotoaparát.

Nokia 1 je vybavena čistým operačním systémem Android Oreo v edici Go, která je optimalizovaná pro zařízení s menší pamětí a zabere méně prostoru v úložišti. Pro slabší hardware jsou přizpůsobené i nové aplikace, a to např. webový vyhledávač Google Go, Google Maps Go, YouTube Go a Google Assistant. Uživatelé ale mají i přístup do Google Play, kde lze najít oblíbenou softwarovou výbavu jako WhatsApp, Facebook či Instagram. Dostupné by měly být i pravidelné bezpečnostní aktualizace.

Štíhlé či odolné

Společnost Adata představila externí 2,5“ pevné disky HV300 a HD330. S tloušťkou 10,3 mm je disk HV300 jedním z nejtenčích. Oproti tomu model HD330 je navržen s ohledem na odolnost, takže ho před pády a nárazy chrání silikonová vrstva. Disky se budou dodávat v kapacitách 1 až 5 TB za doporučené ceny od 1 449 Kč do 4 499 Kč (HV300) a 1 499 Kč až 4 549 Kč (HD330). Díky antišokovému senzoru disky přeruší aktivitu, pokud zaznamenají náraz. Navíc jsou disky vybaveny 256bitovým šifrováním AES. Připojení zajišťuje rozhraní USB 3.1.

Kompaktní notebook a tablet v jednom

Transformer Mini (T103) od Asusu je tenký a lehký počítač typu 2 v 1 s výdrží až 12 hodin bez nabíjení.

Novinka se skládá z 10,1“ tabletu o hmotnosti 620 gramů a lehké odnímatelné klávesnice. Celková hmotnost zařízení je pouhých 870 gramů. Displej má rozlišení 1 280 x 800 bodů a také široké pozorovací úhly zásluhou IPS panelu. Procesor Intel Atom X5-Z8350 má k dispozici 4 GB operační paměti. Interní úložiště o kapacitě 64 GB je možné rozšířit pomocí microSD karty o dalších až 512 GB.

Baterii je možné dobíjet prostřednictvím microUSB portu i pomocí mobilní nabíječky nebo powerbanky. Klávesnicová část obsahuje i velký touchpad s funkcí zabraňující registrovat náhodné dotyky dlaní a podporující gesta v systému Windows. Samotná klávesnice má zdvih kláves 1,5 mm. Ve spojení s aktivním stylusem ASUS Pen otevírá Transformer Mini uživatelům další kreativní možnosti v novém pracovním prostoru Windows Ink Workspace. Umožňuje zapisovat poznámky, plánovat v novém sketchpadu, přidávat poznámky k fotografiím atp. S ohledem na 1 024 úrovní přítlaku dokáže stylus rozeznat i jemné pohyby ruky. Zařízení Transformer Mini se v Česku prodává za 9 990 Kč.

Češi nechtějí internetovou reklamu na alkohol

Digitální agentura AITOM zkoumala, které z internetových reklam Čechům vadí nejvíce. 54 % uživatelů dráždí reklama na alkohol, problematickou položkou jsou také léky (47 %) a kupodivu i potraviny (42 %) a počítačové příslušenství včetně softwaru (40 %). Naopak netolerovanější reklamou je nabídka zahraničních i tuzemských zájezdů. Takovou propagaci považuje za přijatelnou 37 % všech uživatelů. V pořádku je dále reklama cílená na oblečení (nevadí 34 % uživatelů), knihy (33%) a elektroniku (30 %). Nejvíc uživatelů netoleruje reklamu v rámci svého internetového bankovnictví, v pořádku je pak během interakcí na sociálních sítích a stahování hudby, filmů či her.

Tři čtvrtiny českých uživatelů mají zkušenost s remarketingem neboli způsobem cílení reklamy na uživatele, kteří daný web již v minulosti navštívili. Pozitivně ji hodnotí jen 23 % z nich, 48 % ji naopak vnímá negativně. 36 % návštěvníků internetu se poté setkalo s geolokační reklamou, tedy možností zacílení na základě polohy. V tomto případě se čísla téměř neliší, geolokační reklamu oceňuje 20 % uživatelů, 43 % z nich ji zavrhuje. Téměř polovina Čechů je toho názoru, že na ně internetová reklama nemá žádný vliv (46 %).

Spolužáci končí

Česká společnost Seznam oznámila konec jedné z legend českého internetu - sociální sítě Spolužáci.cz. Ta sdružovala právě spolužáky ze škol a umožňovala na společné zdi sdílet texty, fotografie a dokumenty. Od května už nebude možné přidávat další spolužáky a na konci srpna Seznam službu vypne úplně. Sociální síť byla spuštěna v listopadu 1999, její ukončení tak nastane po téměř devatenácti letech. Počet nových uživatelů se podle Seznamu v posledních letech neustále snižoval. S ohledem na blížící se GDPR by bylo nutné zavést změny, které by znamenaly přepsání celého webu.

Kvantový počítač z křemíku

Kvantové počítače umí řešit komplexní problémy rychleji než superpočítače. K tomu potřebné kvantové bity jsou v současnosti vytvářeny např. supravodivými smyčkami. Lieven Vandersypen a jeho kolegové z laboratoře QuTech nyní vyvinuli jednodušší metodu. Jako základnu pro kvantový počítač se dvěma qubity použili dva kvantové body - nejprve z křemíku, podruhé z křemíku a germania - na vlastním konstruovaném mikročipu. Ten bylo možné vyrobit stejně jako běžné počítačové čipy.

Co se děje v síti?

Podle celosvětové studie bezpečnostní společnosti Sophos jsou podniky ohroženy neidentifikovaným síťovým provozem. Podle ní nejsou správci IT schopni identifikovat v průměru 45 % síťového provozu organizace a 84 % organizací přiznává, že nedostatečná viditelnost aplikací je závažným bezpečnostním rizikem. Studie se zúčastnilo více než 2 700 IT pracovníků působících ve středních podnicích v 10 zemích. Bez schopnosti identifikovat, co se v síti odehrává, nelze rozpoznat malware, narušení bezpečnosti dat a další hrozby. Podrobnosti na stránce jdem.cz/d5efw8.

Výkonnější SSD disky

Již třetí generaci SSD disků určených pro spotřebitelský segment představila společnost Samsung Electronics.

Jde o disky Samsung 970 PRO a EVO s technologií NVMe. Navazují na úspěšnou řadu 960 a nabízí vysoké přenosové rychlosti a delší životnosti. V České republice budou dostupné v průběhu června za ceny od 2 990 Kč za 250GB verzi do 21 490 Kč za 2TB verzi.

Disky Samsung 970 PRO a EVO jsou vyráběny v provedení M.2 a podporují nejnovější rozhraní PCIe Gen 3.0 x4 lane. Model 970 PRO má podle výrobce rychlost sekvenčního čtení až do 3 500 MB/s a rychlost zápisu až 2 700 MB/s, zatímco model EVO dosahuje rychlosti sekvenčního čtení až 3 500 MB/s a rychlosti sekvenčního zápisu až 2 500 MB/s. Rychlost sekvenčního zápisu se tak podařilo ve srovnání s předchozí generací zvýšit až o 30 %, k čemuž přispěla nejnovější technologie čipů V-NAND a nově navržený řadič Phoenix. Kromě zlepšení v oblasti výkonu nabízejí moduly 970 PRO a EVO i vyšší životnost a spolehlivost. Mají záruku pět let nebo až 1 200 TB zápisu, což je o 50 procent více než u předchozí generace. Technologie Dynamic Thermal Guard chrání moduly proti přehřátí tím, že automaticky sleduje a udržuje optimální provozní teplotu. Teplotu SSD modulů dále snižuje pasivní chladič a nově i poniklování řadiče.

Opět lepší 3D tisk

3Dwiser rozšiřuje nabídku stolních 3D tiskáren Ultimaker o novinku označenou S5.

Ultimaker S5 navazuje na předchůdce stejnojmenné značky a přináší řadu vylepšení, včetně většího tiskového objemu. Podle výrobce exceluje při přípravě složitých prototypů, výrobních nástrojů a pomůcek či funkčních dílů. Profesionální uživatelé dnes požadují 3D tisk geometricky složitých předloh s odolností průmyslových materiálů, opakovatelné výstupy, vysokou provozní spolehlivost i ucelené řešení, které uživatele nenechá na holičkách. Ultimaker S5 všechny tyto požadavky naplňuje díky vzájemně sladěnému hardwaru, softwaru, materiálům i předem vyladěným nastavením. Ovládání 3D tiskárny usnadňuje dotykový displej.

Do tiskového prostoru 330 x 240 x 300 milimetrů se vejdou i větší modely. Ke spolehlivosti dvoumateriálového tisku přispívá čidlo pohybu tiskové struny. Dojde-li materiál, umožňuje tiskárna automaticky přerušit a navázat tisk, aniž by to ovlivnilo kvalitu výtisku. Vylepšené automatické vyrovnání podložky zajišťuje perfektní první vrstvu a průběžnou kompenzaci tiskového podkladu. Na zařízení při práci nemusíte dohlížet. Ultimaker S5 také přináší nové možnosti nasazení s širším výběrem termoplastů.

Odolné karty

Nové paměťové karty Samsung PRO Endurance microSDHC/microSDXC jsou určeny pro náročné systémy s videonahráváním, jako jsou dozorové a bezpečnostní kamery. Zaručují totiž rychlé a stabilní pořizování nepřetržitého záznamu až ve Full HD. Dostupné budou od června za ceny od 629 Kč. Ve srovnání s předchozími typy nabízejí až 25krát delší životnost a byly navrženy tak, aby odolaly nepříznivému prostředí, tedy vodě, extrémním teplotám a magnetickému poli.

43“ herní monitor a Ambiglow

Kvalita herních konzolí se neustále zlepšuje, ale jejich majitelé doposud hráli hlavně na klasických televizorech, které nejsou optimalizovány pro ideální zobrazení rychlých scén. To může změnit nový monitor Philips 436M6VBPAB ze série Momentum. Díky 43“ VA obrazovce připomíná spíše televizor, ale nabízí špičkový UHD 4K panel s podporou HDR, maximálním jasem na úrovni 1 000 cd/m2 a pokrytím širokého barevného spektra (100% BT.709 a 97,6% DCI-P3). VA panel typu Quantum Dot zajišťuje větší intenzitu zobrazovaných barev a díky podpoře technologií Low Input Lag, SmartResponse a Adaptive Sync zobrazuje hry s 4ms dobou odezvy a bez trhání. Specialitou tohoto monitoru je osvětlení Ambiglow, které díky řadě LED diod na spodním rámečku displeje osvěcuje okolí monitoru podle barevného ladění obrazu nebo podle preferencí uživatele. Díky technologii MultiView může uživatel na monitoru sledovat signál ze dvou zdrojů současně, v módech Picture-in-Picture nebo Picture-by-Picture. Monitor je osazen řadou portů, mezi nimiž nechybí DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort, HDMI 2.0 a USB-C. Samozřejmostí je USB hub a dva integrované 7W reproduktory s podporou DTS Sound. Monitor Philips Momentum 436M6VBPAB se bude prodávat za doporučenou cenu 20 289 Kč.

Gmail mění kabát a funkce

Bezplatná e-mailová služba Googlu Gmail mění svoji podobu a přidává funkce. Vybrat si můžete jeden z typů zobrazení, která se liší svou kompaktností. Vedle e-mailu si lze nově zobrazit Kalendář, Keep a Úkoly. Kromě změny designu připravuje Google i další novinky, jako možnost posílat zašifrované e-maily. Klíč k odemknutí dorazí prostřednictvím SMS. Zajímavá bude i možnost skrýt e-mail na stanovenou dobu nebo nechat zprávy po nastavené době zmizet. Další funkce znemožní přeposlání e-mailu, jeho tisk nebo kopírování.

Vodafone kupuje UPC

Skupina Vodafone Group se dohodla se společností Liberty Global na odkupu jejích aktivit v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku v celkové hodnotě 18,4 miliardy eur. Liberty Global vlastní například kabelového operátora UPC Česká republika. Transakce bude předmětem přezkumu a schválení ze strany Evropské komise. UPC Česká republika je největším operátorem kabelových sítí v Česku s 1,5 milionu připojených domácností. V České republice toto spojení urychlí dostupnost konvergovaných služeb mobilních sítí, pevného vysokorychlostního připojení a kabelové televize.

Nabíjení laserem

Bezdrátové nabíjení pomocí pulzujících magnetických polí znamená při větších vzdálenostech značné energetické ztráty. Mikrovlny zase přenášejí jenom nízký výkon. Naproti tomu u laserů se žádný z těchto problémů nevyskytuje, jak ukázal výzkumník Vikram Iyer a jeho kolegové z Univerzity ve Washingtonu. Vědci nasměrovali laserové paprsky na křemíkový solární panel s koncentrační čočkou. Dokázali tak s účinností 23 procent přenést dva watty na vzdálenost 4,3 metru. Předpokladem je, že laserovému paprsku nic nebrání v cestě - přeruší-li paprsek například lidská ruka, vyzařování se z bezpečnostních důvodů za 0,3 milisekundy vypne.

Tenký a odolný notebook

Lehký notebook Portégé Z30-E nabízí skvělý výkon i výbavu. Je osazen množstvím nezbytných rozhraní v plné velikosti. S hmotností pouhých 1,2 kg, robustním magneziovým tělem a až 18hodinovou výdrží na baterii je Portégé Z30-E i vhodným společníkem na cesty. Jeho výhodou je matný HD nebo Full HD displej s úhlopříčkou 33,8 cm (13,3“).
Srdcem notebooků Portégé Z30-E jsou procesory Intel Core v kombinaci s pamětí DDR4 RAM. K rychlým reakcím přispívá také výkonný SSD disk. Tři porty USB 3.0 a rozhraní HDMI umožňují rychle sdílet práci nebo promítat obraz ve vysokém rozlišení na velkou obrazovku.

Vestavěný Gigabit LAN nabízí rychlý přístup do místních sítí a zachována je samozřejmě možnost bezdrátové práce. Volitelné dokovací řešení, které je kompatibilní s ostatními modely notebooků Toshiba, umožňuje připojení ke všem potřebným periferiím jediným krokem. Modul Trusted Platform Module (TPM) udržuje citlivá uložená data v bezpečí i v kritických chvílích. Inteligentní čtečky SmartCard, SecurePad a detekce otisků prstů zajišťují bezpečnost při přihlašování do systému a snadnou správu a aktualizace Portégé Z30-E umožňuje integrovaná technologie Intel Active Management Technology (AMT).

Rychlé karty

Paměťové karty Transcend microSDHC řady 500S jsou určeny pro taková zařízení, jako jsou drony, digitální zrcadlovky nebo sportovní kamery. Podle výrobce zaručují rychlostní standardy U3 a V30. Rychlost čtení je u nich 95 MB/s a rychlost zápisu 60 MB/s a mají kapacitu až 256GB. Řada 500S se také vyznačuje vysokou odolnosti proti extrémním podmínkám. Standard JIS IPX7 zajišťuje voděodolnost až 30 minut a vydrží ponoření do hloubky 1 m. Jsou odolné i proti elektrostatickým výbojům.

Batohy na notebook

Nová řada zavazadel Thule Subterra je inspirována městským stylem a určena pro manažery na cestách.

Podle výrobce nabízí mnoho úložného prostoru, skvělý design a vzhled a nejvyšší kvalitu zpracování. Batoh Thule Subterra Backpack se dodává ve dvou velikostech s objemem 23 a 30 litrů. Vejde se do něj tablet, notebook, powerbanka, dokumenty a další nezbytnosti, vše přehledně a úhledně sbalené ve velikých kapsách. Vnitřní prostor je světlý, aby byl přehledný i za horšího osvětlení.

Na zádech batohu, který je vyroben z odolné nylonové látky, jsou odvětrávací průduchy a pásek, kterým lze připevnit batoh k dalšímu zavazadlu na kolečkách. Řadu cestovních zavazadel Thule Subterra lze totiž mezi sebou kombinovat. Batoh je k dostání ve třech barevných variantách, a to Dark Shadow, Mineral a Ember. Doporučená maloobchodní cena 23l verze je 3 299 Kč a 30l verze 3 799 Kč. Pro ty, kteří potřebují ještě více prostoru, je určen batoh Thule Subterra Backpack 34L. Pro oblečení je uvnitř batohu připravený vyjímatelný samostatný vak, který lze třeba ponechat v hotelu, zatímco si vezmete na obchodní schůzku nebo na výlet pouze batoh s pracovními věcmi. Doporučená maloobchodní cena Thule Subterra Backpack 34L je 4 599 Kč.

Pracovní Philips

Uživatel 21,5“ Full HD monitoru Philips 221B8 si může zvolit některý z přednastavených profilů - Kancelář, Fotky, Film, Hry a další.

Technologie SmartImage pak nastaví kontrast, saturaci nebo jas pro co nejlepší kvalitu obrazu. Navíc je k dispozici šetřicí mód. TFT panel je vybaven i Flicker-free W-LED podsvícením pro rovnoměrný jas a snížení únavy očí. Nový model nabízí i funkci EasyRead mód pro pohodlnější čtení. Cena začíná na 3 529 Kč.

Text dovnitř, video ven

Již dlouhou dobu dokážou programy pro umělou inteligenci popsat obsah obrazů nebo videa.

Výzkumník Yitong Li a jeho kolegové z Dukeovy univerzity v Durhamu se nyní pokouší o obrácenou cestu: jejich algoritmy vytvoří videa z jednoduchých, záměrně nerealistických textových zadání, jako např. „hrát golf na vodě“ nebo „plavat ve sněhu“.

Východiskem byla databanka klipů na YouTube, setříděná podle druhů sportů (golf, surfování, plavání) a také podle prostředí (tráva, moře, bazén). Algoritmy se pak naučily, jak požadovaný sport kombinovat s libovolným pozadím a z toho vygenerovat video. Kousky filmu jsou zatím dlouhé jenom jednu vteřinu, obsahují 32 snímků a mají rozlišení 64 x 64 pixelů. Yitong Li a kolegové chtějí videogenerátor rozšířit o další lidské činnosti a zvýšit rozlišení.

Autoři vidí využití své technologie například ve filmovém průmyslu - algoritmy by mohly přímo ze scénáře vytvořit první předběžné vizualizace bez zkoušek nebo nákladných animací. Další možností by bylo zobrazení průběhu nehod na základě výpovědí svědků.

Zabezpečení koncových bodů

Společnost GFI Software vylepšila bezpečnostní platformu pro integrovanou správu a ochranu podnikových sítí OneGuard. Verze 2.0 přináší nově především službu EndPoint Control, která doplňuje existující nástroje o ochranu před neautorizovanými přenosnými médii. EndPoint Control eliminuje rizika napadení malwarem či úniku dat prostřednictvím identifikace podezřelých médií typu USB pamětí, externích disků apod.

Herní AOC s FreeSync 2 a HDR

Nový model monitoru AOC Agon AG322QC4 přichází na trh s moderními zobrazovacími technologiemi VESA Display HDR 400 a Radeon FreeSync 2 od AMD, které zajišťují živý obraz a hladký průběh hraní.

Specifikace VESA HDR400 zaručují maximální jas na úrovni 400 cd/m2, vylepšené podání černé barvy, širší barevný gamut a hlubší barvy pro zobrazení High Dynamic Range (HDR) obrazu.

31,5“ VA panel monitoru má rozlišení 2 560 x 1 440 bodů a zakřivení 1800R. Na zakřiveném monitoru mají oči uživatele více či méně stejnou vzdálenost ke každé části obrazu. V tzv. Game módu si hráči mohou nastavit monitor dle svých preferencí pro jednotlivé hry (FPS, závody nebo RTS). S přiloženým dálkovým ovládáním pak mohou nastavení přepínat. Stojan monitoru umožňuje nastavit výšku, náklon i natočení monitoru a k dispozici je držák na sluchátka. Monitor je také vybaven dvěma USB 3.0 porty a LED diodami pro podsvícení. Monitor se začne prodávat v červnu za doporučenou koncovou cenu 15 029 Kč.

Podle ČTÚ stále více datujeme

Na jednu SIM kartu využívající v mobilu datové služby připadalo v loňském roce průměrně 971 MB měsíčně přenesených dat. To je o 54 % více než v roce 2016. Počet přenesených čísel poklesl. Tyto údaje vyplývají z dat, která ČTÚ zveřejnil v rámci své výroční zprávy. Celkově objem přenesených dat v mobilních sítích meziročně vzrostl o 82 %, a to zejména díky službě fixního LTE. Podle odhadu služby fixní LTE přenesly v roce 2017 celkem 88,9 PB dat. U služeb vysokorychlostního přístupu mírně narostl podíl optických přípojek (z 523 tis. v roce 2016 na více než 589 tis. v roce 2017). Mírně posiloval i podíl přístupů přes Wi-Fi sítě (27 %). V roce 2017 se zastavil propad v počtu přenesených čísel, způsobený v roce 2014 výrazně protispotřebitelskou novelou zákona o elektronických komunikacích.

Čistý vzduch

Všude kolem nás víří částice jemného prachu a zplodin. Je nasnadě, že potřebujeme lepší informace o množství škodlivých látek v ovzduší. Produkt LaserEgg 2+ od výrobce Kaiterra má tento úkol na starosti přímo v našich domácnostech. Přístroj je možné propojit s technologiemi chytrého domu. Zařízení dokáže zaznamenat částice o velikosti 0,3 až 10 mikrometrů nebo těkavé organické látky v koncentracích mezi 1 a 999 mikrogramy na m3 vzduchu. Hardware však nedosahuje laboratorní přesnosti - měří s odchylkou deset procent. Data jsou pak odesílána na smartphone. Kromě toho je LaserEgg 2+ vybaven integrovaným displejem.

Fotoaparát do drsných podmínek

Přístroj Panasonic Lumix FT7 natáčí v rozlišení 4K, má funkci 4K photo, GPS a Wi-Fi, ale především spolehlivě poslouží i v náročných podmínkách v divočině či při drsné práci.

Odolný kompaktní fotoaparát Lumix FT7 je určen především do náročného terénu či drsného pracovního prostředí. Přístroj je vodotěsný až do hloubky 31 m a nepoškodí ho ani pád z výšky 2 m. Mezi hlavní technické přednosti patří nový elektronický hledáček s rozlišením 1,17 megapixelu, 20,4megapixelový snímač nebo objektiv s 4,6násobným optickým zoomem, začínajícím na širokoúhlém ohnisku 28 m. Kromě uvedených vlastností je fotoaparát odolný i proti mrazu (do -10 °C) a tlaku (do 100 kg). Displej na zadní straně má úhlopříčku 7,6 cm a rozlišení 1,04 Mpx.

Lumix zvládá sekvenční snímání s rychlostí 10 snímků za vteřinu. Další výhodou je systém Light Speed AF aneb rychlé automatické ostření. Dáváte-li přednost videu, oceníte záznam v ultravysokém rozlišení 4K. Do všech snímků či záznamů lze vložit geografické souřadnice (geotagging) a díky Wi-Fi je možné je snadno sdílet přes WhatsApp, Instagram či Facebook. K dalším přednostem patří časosběrné snímání a mnoho dalších kreativních funkcí, mimo jiné 22 filtrů nebo režim pro tvorbu horizontálních i vertikálních panoramat. Fotoaparát lze využít dokonce i jako kapesní svítilnu. Fotografické funkce přitom vůbec nemusí být zapnuté. Tím ale outdoorové funkce fotoaparátu nekončí - je mimo jiné vybaven kompasem a výškoměrem.

Huawei vyvíjí verzi Androidu

Zdá se, že výrobce smartphonů Huawei vyvinul vlastní alternativu k mobilnímu operačnímu systému Android. Ze strachu z možného amerického embarga, které by se mohlo týkat i operačních systémů jako je Android, měl zakladatel skupiny zadat tento úkol údajně už v roce 2012. U Huawei v posledních šesti letech vyvíjeli nejen optimalizovaný operační systém pro smartphony, ale vyvíjeli dokonce i alternativy Windows pro tablety a počítače.

Kondenzátor namísto akumulátoru

Superkondenzátory je možné nabíjet mnohem rychleji než klasické baterie. Se sedmi watthodinami na kilogram však dosahují jenom dvacetiny energetické hustoty lithiumiontových akumulátorů (jejich hodnota se pohybuje kolem 120 watthodin na kilogram). Britští vědci z Univerzity v Bristolu a podniku Superdielectrics nyní mají šanci tuto hodnotu se svými superkondenzátory překonat. Jejich prototyp sestává z hydrofilních akrylových a vinylových polymerů a z ocelových elektrod. Výzkumníci tak již dosáhli energetické hustoty od 26 watthodin na kilogram, což je srovnatelné s olověnými bateriemi. Kvůli probíhajícím patentům ale výzkumníci nesdělili další detaily. Díky porézním uhlíkovým elektrodám a přísadám oxidu manganu má dokonce být možná až šestinásobná energetická hustota. To by bylo asi o 50 procent více než u lithium-iontových baterií. Problémy však představuje rychlé samovybíjení. Podaří-li se to vyřešit, budou vyvinuty akumulátory s rychlým nabíjením, které se stanou levnou alternativou ke konvenčním lithiumiontovým bateriím.

Čtečka s krytem

Safe & Safe je označení edice klasické čtečky knih PocketBook Basic Touch 2, která obsahuje ochranné slim pouzdro, které je pevně spojeno se čtečkou. Další pouzdro již tedy k ochraně nepotřebujete. Přesto je lehká a společně s pouzdrem váží 230 gramů. Přední část ochranného krytu lze zcela překlopit na zadní stranu zařízení. Čtečka je vybavena 6 palcovým E Ink Carta displejem a Wi-Fi modulem. Nabízí volnost ve volbě elektronického obsahu, podporuje 17 textových a 4 obrazové formáty bez nutnosti konverze.

Paměť chlazená kapalinou

Adata XPG SPECTRIX D80 je první paměťový modul s hybridním kapalinově vzduchovým chlazením na světě. Modul spojuje kapalinový chladič s hliníkovým chladičem a tepelně vodivými materiály na desce plošných spojů a nabízí tak dokonalé chlazení. Navíc nabízí programovatelné RGB podsvícení. Modul je vhodný pro příznivce přetaktování. Proto nabízí široký rozsah frekvencí od 2 666 MHz až do 5 000 MHz s podporou platforem Intel X299 2 666 MHz a AMD AM4/Ryzen. Jeho kapacita je 4 GB.


Příbuzná témata: