Menu

Postřehy redakce – 6.2018

Postřehy redakce z událostí uplynulého měsíce.

Postřehy redakce

+/ - WhatsApp až od 16? Oblíbený messenger WhatsApp zvyšuje minimální věk pro své uživatele z 13 na 16 let. Je zřejmé, že to souvisí s novými ustanoveními GDPR, která stanoví, že je výslovně zakázáno zpracovávat osobní údaje osob mladších 16 let. Aplikace se však v současné době svých uživatelů na věk neptá. Je nepravděpodobné, že se v této praxi něco změní.

+ Vzestup Twitteru: Po letech trápení nastává u sociální sítě Twitter oživení a růst. Služba vykázala za první tři měsíce letošního roku příjem 665 milionů dolarů a čistý zisk se dostal na 61 milionů dolarů. Jde v pořadí už o druhé čtvrtletí, kdy je Twitter v zisku. Celkem 575 milionů dolarů pocházelo z reklamy a polovina z této částky z reklamních videí. Narostly také počty aktivních uživatelů, z 330 milionů měsíčně na 336 milionů.

+ PayPal v češtině: Česká republika se stala jednou z prvních zemí střední a východní Evropy, v kterých PayPal spustil služby v místním jazyce. Zatím je v češtině základní obsah webu, v procesu lokalizace je také příslušná mobilní aplikace. PayPal si od toho slibuje zvýšení počtu českých zákazníků. Také čeští obchodníci mohou už vystavovat faktury v češtině a zobrazit si veškeré nezbytné informace o účtu v místním jazyce.

- Nezabezpečené flash disky: Podle společnosti Kingston Digital se v minulém roce v ČR a na Slovensku prodalo 621 635 kusů přenosných paměťových disků značek Kingston a HyperX. Vzhledem k odhadovanému tržnímu podílu značky v tomto segmentu v obou zemích mezi 40 a 50 % je tedy zřejmé, že celkově se na obou trzích prodá za rok kolem 1,2 až 1,5 milionu flash disků všech značek. Hardwarově šifrovaných flash disků přitom Kingston u nás prodal pouze 0,29 %.

+/ - Mzdy v IT se blíží vrcholu: Nedostatek lidí v IT způsobil v ČR v minulých letech plošný růst mezd. Asi nejvíce chybí vývojáři, firmy také hledají specialisty zaměřené na data, jejich analýzu či administraci a IT bezpečnost. I letos dojde k dalšímu zvyšování mezd, podle odhadů půjde o jednotky procent. U některých pozic však mzdová úroveň dosáhla na své maximum, proto se dá čekat stagnace, či dokonce mírný pokles. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment.

+ Výroční CPU: Intel údajně plánuje na 8. června novou rychlou CPU ke 40. výročí svého přelomového čipu 8086. Zatímco originál uvedený v roce 1978 pracoval s taktem 5 MHz, Core i7 8086K by měl mít frekvenci 5 GHz. Mělo by se jednat o procesor pro nadšence, kteří chtějí mít doma rychlý PC. Současná vlajková loď Intelu i7 8700K má pracovní frekvenci pouze 4,7 GHz. Model 8086K bude pocházet ze stejné řady Coffee Lake a bude mít také šest jader.


Příbuzná témata: