Menu

To nejlepší z Chip DVD – 6.2018

Jedním z témat tohoto vydání Chipu jsou »Chytré opravy svépomocí«. Pro tyto účely se výborně hodí programy Software Update Pro a Process Lasso Pro. Pomohou vám s údržbou systému i používaných programů.

Pro další téma »Konec šmírování« jsou zase připraveny programy Anti-Spy a Anti-Logger, kde první omezuje čmuchání samotných Windows a druhá omylem nainstalovaných key-loggerů. Na S 53 se dočtete, že startujeme novou rubriku pro stále populární Windows XP.

Ubuntu 18.04 LTS

Konec problémů s Windows

Mnoho věcí funguje v novém Ubuntu lépe než v operačních systémech Microsoftu, a navíc se tato linuxová distribuce i snadno ovládá. Připravili jsme pro vás podrobný návod, podle kterého můžete Ubuntu Linux buď jen vyzkoušet, nebo si ho bez obav nainstalovat na pevný disk jako druhý operační systém. V prvním případě vám ukážeme, jak systém testovat z instalačního USB flash disku nebo z Chip DVD. Ve druhém případě vás provedeme instalačním procesem. Více se dozvíte na S 110

Software Update Pro 5

Pohodlná aktualizace

Aktualizace programů nejsou důležité jen kvůli novým funkcím a opravám chyb, ale často také přinášejí záplaty bezpečnostních mezer. Pravidelná kontrola dostupnosti nových verzí používaných programů se vám tedy vyplatí hned dvakrát. Bylo by ale zdlouhavé procházet webové stránky tvůrců jednotlivých aplikací, které často neumí dostupnost svých nových verzí kontrolovat samy. Pomůže vám aplikace Glarysoft Software Update Pro 5, která provádí kontrolu dostupnosti aktualizací instalovaného softwaru automaticky a upozorní vás na nové verze ke stažení. Následně vám Software Update pomůže stáhnout nejnovější instalátor, rovnou jej spustí a zcela bez vašeho zásahu provede i instalaci nové verze softwaru. Zároveň vás Glarysoft Software Update upozorní i na užitečné, zdarma dostupné aplikace pro různé účely, které si můžete také rovnou stáhnout a instalovat.
Licence pro Chip: Roční licence plné verze programu v ceně 220 korun včetně updatu v rámci verze. Registrace do konce července 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Process Lasso Pro 9

Procesy ve Windows

Process Lasso je mnohem důkladnější a podrobnější nástroj na kontrolu a správu běžících procesů než Správce úloh ze standardní výbavy Windows. Zjistíte z něj nejen informace o aktuálně běžících procesech, ale nechybí ani pohled do minulosti na procesy spuštěné od posledního restartu počítače. Samozřejmě zde můžete konkrétní procesy zastavit, ale daleko zajímavější jsou možnosti jejich řízení - přidělování priority, nastavování limitů nebo například zajištění nepřetržitého běhu. Process Lasso pracuje i automaticky a procesům aplikací, se kterými právě pracujete, přiděluje větší porci systémových zdrojů. Díky tomu je možné i na strojích se slabším procesorem a menší operační pamětí dosáhnout lepší odezvy náročnějších aplikací. Více se dozvíte na S 126.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 650 korun s 30denní možností updatu. Registrace do konce července 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší. Seed4. Me VPN

Zašifrovaný internet

Aplikace Seed4. Me VPN zašifruje a anonymizuje vaše internetové připojení pro bezpečnější surfování nebo zpřístupnění regionálně omezených služeb.

Seed4. Me VPN má především velmi snadné ovládání, takže si s ní mohou svoji internetovou komunikaci zabezpečit i uživatelé, kteří jinak o nastavování VPN připojení a přesměrování přes proxy servery v cizích zemích vůbec nic netuší. Stačí si jen zvolit zemi pro přesměrování internetového připojení a kliknout na jediné tlačítko. Další výhodou je dostupnost mobilních aplikací pro platformy Android a iOS, takže můžete se Seed4. Me VPN surfovat bezpečně i ze svého smartphonu či tabletu. V nastavení aplikace Seed4. Me VPN v počítači si můžete aktivovat automatické připojování k VPN nebo tzv. »Kill-Switch«, tedy funkci, která zablokuje veškerá internetová připojení z počítače, pokud nebude VPN aktivní.
Licence pro Chip: Licenci v ceně 750 korun můžete používat po dobu jednoho roku včetně nároku na aktualizace klientů služby. Registrace do konce července 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší, Android, iOS a macOS.

PDF Combine 6

Snadné spojování PDF

Plná verze programu PDF Combine 6 umožňuje snadno a bez složitého nastavování spojit více PDF dokumentů do jednoho. Prostřednictvím »Total PDF Combine« můžete vytvořit a do výsledného dokumentu vložit záložky, novou titulní stránku a jeho obsah. Dále je možné automaticky do dokumentu vložit společné záhlaví a zápatí, stejné liché nebo sudé stránky - a to buď prázdnou, nebo libovolnou PDF stránku. Dokument je také možné zašifrovat a přístup k němu ochránit heslem, které je možné vytvořit dvouúrovňově - tedy jak pro vlastníka dokumentu, tak jen pro jeho uživatele. Podle potřeby můžete třeba zablokovat tisk dokumentu ve vysokém rozlišení. Výsledný dokument je také možno elektronicky podepsat prostřednictvím souboru s certifikátem ve formátu PFX. Program je z velké většiny přeložen do češtiny a ovládání je snadné. Pomocí vyšší placené verze lze do výsledného dokumentu přidávat i soubory standardních textových, tabulkových a obrázkových formátů.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 300 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce července 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

CyberLink YouCam 6

Efekty pro kamery

Program CyberLink YouCam spolupracuje se všemi běžnými modely webových kamer, vestavěných ve vašem notebooku nebo připojených k počítači prostřednictvím portu USB. Do obrazu kamery přidává CyberLink YouCam v reálném čase zajímavé efekty, pozadí, rámečky či další grafiku a umožní vám jeho záznam formou videa či statických snímků pohybu s možností vystavení získaného záznamu na YouTube či Facebooku. Během hovoru lze sdílet pracovní plochu vašeho počítače nebo přehrávat prezentace a ukazovat fotografie. Užitečná je i funkce automatického nahrávání obrazu z kamery s detekcí, vytváření HDR fotografií nebo třeba transformace obrazovky počítače na zrcadlo.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 450 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce června 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Top Ten XP

Nová pravidelná rubrika pro XP

Jestli počítač s Windows XP patří do starého železa, rozhodujete jen vy! A jste to také vy, kdo může ostatním čtenářům Chipu doporučit osvědčené programy, které jsou aktualizované a lze je spolehlivě provozovat pod Windows XP. Zašlete nám na e-mailovou adresu xp@chip.cz vaše tři tipy na software (opravdu jen tři) pro Windows XP, které byste doporučili ostatním čtenářům Chipu. Mohou to být programy pro tuning nebo jen dílčí úpravy systému a zajímají nás i diskové nástroje. Velkým otazníkem nad XP je bezpečnost. Jak ji řešíte vy? A máte oblíbený prohlížeč nebo své internetové připojení šifrujete? A který program se vám osvědčil jako e-mailový klient? Můžete se podělit i o tipy na software, pokud jste v počítači měnili pevný disk za SSD a původní disk dali třeba do přenosného USB rámečku. Není podmínkou, aby vaše tipy byly pouze na bezplatné programy, ale vycházíme z toho, že majitelům počítačů s XP se nevyplatí investovat prostředky do placeného softwaru.

Redakce Chipu opráší v archivu starší vydání časopisů a uveřejní zde zajímavé články v PDF, které se týkají XP. Tentokrát jsme vybrali článek o defragmentaci pevných disků a jejím vlivu na rychlost počítače. V testu je zmíněn i TuneUp Utilities, který Chip dlouhodobě přináší v exkluzivní plné verzi. Těšíme se na vaše e-maily. Redakce Chipu.

AntiLogger 2018

Kladivo na špehy

Existuje několik způsobů, jak lze z počítače zcizit citlivé údaje. Nejznámější variantou jsou key-loggery, které zaznamenávají každý stisk klávesy. Další variantou je například zcizení hesel ze schránky během jejich přenosu mezi programem, kde je máte uložená, do přihlašovacího formuláře na internetové stránce. Také může jít o zcizení záznamu z webkamery nebo mikrofonu vašeho počítače. Špehové mohou kompletně odposlouchávat vaši komunikaci se světem, včetně údajů zadávaných do internetového bankovnictví, při jiných finančních operacích nebo při přihlašování do různých služeb a sociálních sítí. Abelssoft AntiLogger 2018 nabízí aktivní štít, který vás okamžitě upozorní na podezřelé aplikace.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 600 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce července 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Steganos Password Manager 18

Trezor na hesla

Steganos Password Manager bezpečně ukládá hesla, přihlašovací údaje, čísla kreditních karet a další citlivé informace, které můžete třídit do kategorií a snadno v nich vyhledávat. Připraven je navíc i generátor hesel na základě požadavků uživatele a plovoucí okno pro pohodlné vkládání hesel do přihlašovacích formulářů na internetových stránkách. Do trezoru s hesly si můžete ukládat rovněž odkazy na své oblíbené internetové stránky, u kterých nechcete, aby je viděli ostatní uživatelé vašeho počítače. Namísto v záložce browseru najdete seznam svých oblíbených stránek pod nabídkou »Private Favorites«. Více se dozvíte na S 140.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 500 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce července 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

CyberLink AudioDirector 7 LE

Dokonalý zvuk

Program CyberLink AudioDirector pracuje se zvukovými a hudebními soubory ve všech běžných formátech nebo si přímo v programu můžete pořizovat záznamy z mikrofonu či jiného zvukového vstupu připojeného k počítači. V rámci editoru programu CyberLink AudioDirector lze na časové ose hudbu stříhat, vylepšovat dlouhou řadou dostupných efektů a všestranně upravovat. Mezi funkcemi najdete třeba automatické odstranění hlasu ze skladby nebo transformaci zvuku na mužský, ženský, dětský nebo třeba robotický hlas. Veškeré úpravy lze okamžitě přehrát. K dispozici máte až 99 nezávislých zvukových stop, s možností řízení hlasitosti, aplikace efektů a dalších úprav.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace on-line do konce července 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

FileFusion 2018

Duplikáty souborů

Hlavním úkolem programu File Fusion je kontrola obsahu pevného disku počítače a vyhledání všech duplicitních souborů. Ty pak můžete smazat, abyste ušetřili cenné místo pro jiná data. FileFusion však odstraňuje duplicity velmi chytrým způsobem - namísto prostého smazání duplicitního souboru vytvoří na stejném místě odkaz, kterým opakující se data nahradí. Duplicitní fotografie či dokument pak zůstane dostupný z různých míst, ale zároveň bude v počítači uchovávána pouze jediná kopie. Duplicity jsou vyhledávány podle kontrolních součtů, takže pozornosti neuniknou ani přejmenované soubory se stejným obsahem. Ovládání programu je velmi snadné i pro méně zkušené uživatele.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 350 korun bez možnosti updatu a technické podpory.
Registrace on-line do konce července 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce července 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Služba »On-line DVD« je určena pro aktivní předplatitele časopisu Chip. Díky ní si mohou stáhnout plné verze a zajímavý software umístěný na Chip DVD přímo z webových stránek www.chip.cz/dvd. Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen v rozsahu odpovídajícím sjednanému předplatnému u distributorů tisku společností SEND (ČR) nebo MAGNET PRESS (SR). Zákazník je o přidělení přístupu informován zprávou na e-mail uvedený u svého distributora. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Programy jsou označeny ikonou D .
Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen i předplatitelům digitálního a kombinovaného (papír + digi) předplatného. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatná digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

WonderFox Video Converter

Převody videa

V posledních letech se sice pro kódování videa používá jen několik hlavních formátů, to ale neznamená, že by si s těmito formáty poradila všechna zařízení, včetně chytrých televizí, smartphonů a tabletů nebo třeba herních konzolí. Často se také stává, že máte k dispozici video ve zbytečně velkém rozlišení s ohledem na displej přehrávacího zařízení, takže by jen zbytečně zabíralo cenné místo v paměti mobilního zařízení. Za účelem konverze videa pro smartphony a tablety nabízí WonderFox Video Converter desítky předvoleb pro konkrétní modely různých výrobců. Rovněž je možné použít několik filtrů, jako je rozmazání, zaostření, odstranění šumu, barevná úprava, změna na starý film s přidáním škrábanců apod. Novinkou je export zvuku z videa do audioformátů MP3, AAC a WMA a modul Ringtone Studio pro přípravu vyzváněcích zvuků pro mobily. Program má velmi příjemné a přehledné uživatelské prostředí, díky využití výkonu grafických karet pracuje při převodech velmi rychle a výsledky jsou při použití přednastavených profilů brilantní.
Licence pro Chip : Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 000 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace do konce července 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen osmi antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelné DVD vyměňujeme obratem poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Informace o on-line registracích, instalacích a aktivacích plných verzí najdete přímo u programů a jsou zpravidla zaručeny do konce července 2018.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1806avgis@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1806avgtune@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 06/2018
Foto popis| Komu by se chtělo pravidelně kontrolovat a případně aktualizovat programy instalované v počítači? Glarysoft Software Update tuto práci zajistí za vás.
Foto popis| Nejdůležitější funkci programu Glarysoft Software Update najdete v nabídce »Aktualizace«. Jde o seznam instalovaných aplikací, ke kterým je k dispozici novější verze. Můžete si přitom zkontrolovat označení verzí a tlačítkem »Instalace« si stáhnout a následně instalovat aktualizaci.
Foto popis| Zadrhává se váš počítač a máte pocit, že se některým programům nedostává potřebného výkonu? Process Lasso upřednostní jejich procesy nad ostatními.
Foto popis| Procesy aplikací, které označíte jako náročné na výkon (»Classify as a High Performance process«), získají maximum volných zdrojů. Je však třeba ještě aktivovat výkonný režim předvolbou »Performance Mode enabled« v nabídce »Main«. Samozřejmě není rozumné takto označit zbytečně mnoho procesů, protože by se ve výsledku nezvýšil výkon žádného.
Foto popis| Na nebezpečí otevřených Wi-Fi sítí vás v Chipu upozorňujeme opakovaně. Prostřednictvím VPN bude ale vaše internetová komunikace vždy bezpečná a soukromá.
Foto popis| Ihned po spuštění programu Seed4. Me VPN si můžete vybrat zemi, prostřednictvím které bude vaše internetové připojení přesměrováno. Pokud vám jde jen o anonymizaci pohybu po internetu, není důležité, jakou zemi zvolíte. Pro přístup ke geograficky omezeným službám je pak třeba zvolit zemi, ze které mají uživatelé ke službě přístup.
Foto popis| Ve verzi pro Android má aplikace Seed4. Me VPN šikovnou funkci tzv. důvěryhodných sítí. V nabídce »Trusted Networks« můžete označit důvěryhodné Wi-Fi sítě, typicky vaši domácí síť, pro které se nebude používat šifrování a přesměrování přes zahraniční servery.
Foto popis| Potřebujete spojit více PDF dokumentů? Vložit do vytvořeného dokumentu záhlaví a zápatí? Nebo snad přístup k souboru ochránit heslem a jeho obsah zašifrovat? To vše hravě zvládne PDF Combine!
Foto popis| V hlavním okně PDF Combine 6 stačí pomocí integrovaného průzkumníka vyhledat a v prostřední části okna označit ty dokumenty, které chcete sloučit do jednoho souboru, a poté v levém horním rohu okna kliknout na tlačítko »Kombinovat do PDF«.
Foto popis| Výsledný dokument je možné zašifrovat a přístup k němu ochránit heslem. Pomocí hesla pak můžete zablokovat tisk, vkládání poznámek a kopírování obsahu dokumentu.
Foto popis| Máte kameru v notebooku a používáte ji na videohovory přes Skype či jiný internetový komunikátor? Proč nevyužít plně její možnosti a nevylepšit video vychytávkami?
Foto popis| V obrovské nabídce efektů, emotikonů nebo třeba nástrojů na kreslení přímo do záběru kamery nás zaujala funkce pro záměnu vaší tváře za avatar, který bude kopírovat vaše pohyby úst i celé hlavy nebo třeba mrkání.
Foto popis| Pomyšlení na to, že by vás někdo odposlouchával, není nic příjemného. V počítačovém světě se to však může běžně dít. Braňte se!
Foto popis| Jakmile je vyhledávání v AntiLoggeru hotovo, objeví se obrazovka s výsledkem. Pokud jste přesvědčeni, že daná aplikace je z důvěryhodného zdroje a není pro vás škodlivá, můžete u ní kliknout na »Ignore« a Anti logger si jí nebude všímat.
Foto popis| Těch, kdo dokážou nosit všechna různá hesla a osobní údaje v hlavě, je asi málo. Ale netrapte se, stačí znát jen jediné hlavní heslo k celé databázi.
Foto popis| Pro rychlé vkládání přihlašovacích jmen a hesel na webových stránkách využívá Steganos Password Manager plovoucí okno s tlačítky na otevření internetové adresy v prohlížeči a snadné přetažení jména a hesla myší do příslušných políček přihlašovacích formulářů.
Foto popis| Potřebujete vyčistit nahrávku, pracovat s větším počtem zvukových stop, používat efekty anebo jen oříznout konec skladby? Máme pro vás výborný software.
Foto popis| Velmi důležitou sadu funkcí audioeditoru AudioDirector najdete pod nabídkou »Restore«. Jde o nástroje na opravu archivních nahrávek z vinylových desek nebo audiokazet, s automatickými funkcemi i detailním ručním nastavením.
Foto popis| S rostoucím počtem uložených fotografií, hudby, filmů či seriálů se pevný disk rychle zaplní a také snadno ztratíte přehled o duplicitních souborech.
Foto popis| Stačí jen kliknout na tlačítko »Optimize« a FileFusion se s duplicitními soubory vypořádá a zobrazí výsledek operace. Kromě celého disku počítače může pracovat jen s vybranými diskovými oddíly nebo složkami.
Foto popis| Ve službě je vždy dostupné aktuální a dvě předchozí čísla, u kterých je zaručena platnost registrací plných verzí.
Foto popis| Chcete si stahovat on-line videa a přehrávat si je v mobilu i bez připojení k internetu? Nebo vystřihnout reklamu z filmu? Nástroj Video Converter vám pomůže.
Foto popis| Jednou z žádaných funkcí programu WonderFox DVD Video Converter je možnost stahování videí z YouTube a Facebooku a jejich konverze do zvoleného formátu. Stačí jen zkopírovat odkaz na video do okna vyvolaného tlačítkem »Download Video«. Pak pokračujte tlačítkem »Analyze«, zvolte si kvalitu videa a klikněte na »Download«.
Foto popis| Pro konverzi videí je v programu připraveno několik desítek předvoleb nastavení, vhodných pro konkrétní zařízení různých výrobců. Po kliknutí na volbu »Settings« můžete sami detailně upravovat rozlišení, poměr stran, snímkovou frekvenci nebo datový tok videa i jeho zvukové stopy.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení