Menu

Chip DVD – freeware 7.2018

Freewarové programy na Chip DVD.

Freeware měsíce

Windows Repair Toolbox 3.0

Nástroje pro Windows

Tuningové balíky pro Windows od známých světových výrobců kombinují vlastní nástroje do jednoho programu. Windows Repair Toolbox používá jiný přístup. Místo toho, aby náročně vyvíjel mnoho vlastních nástrojů pro každý jednotlivý proces ladění, sdružuje menší osvědčené nástroje jiných výrobců pod jedno grafické rozhraní.
Navíc v jeho případě není potřeba nic instalovat. Jak samotné rozhraní, tak i dílčí nástroje lze přímo spouštět třeba z USB flash disku.

Windows Repair Toolbox nabízí programy v hlavních kategoriích: »Tools«, »Malware Removal« a »Final Test«. K dispozici jsou další podkategorie. V sekci »Hardware« najdete dvanáct nástrojů pro testování počítače, jako je »SSD-Z« pro údržbu SSD nebo »HWMonitor« pro sledování hardwaru. »Backup & Recovery« představuje šest různých řešení pro zálohování a obnovu dat i celých diskových oddílů. V sekci »Malware Removal« najdete vybrané antivirové a antirootkitové nástroje od společností Microsoft, Kaspersky a dalších, abyste se mohli zbavit jakékoliv nepříjemné nákazy nebo počítač jen otestovali a vyvrátili podezření na infekci. V části »Final Tests« můžete provádět různé testy a výkonnostní srovnaní s jinými referenčními konfiguracemi počítačů. Můžete například také zkontrolovat instalace programů, prověřit asociace souborů ke správným programům, přistupovat k systémovým nástrojům Windows a kontrolovat body obnovy systému. Každý uživatel může do univerzálního rozhraní programu přidávat vlastní oblíbené utility.
TIP : Přesuňte kurzor myši na jednotlivá tlačítka. Bublina nápovědy vám pak poradí přesný popis a funkci každého programu.
TIP : V sekci »Settings / Update All« můžete automaticky stáhnout všechny nástroje najednou, takže budou ihned všechny aktuální.
Web: windows-repair-toolbox.com Operační
systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina

FileMenu Tools

Kontextová nabídka

Potřebujete získat podrobné informace o souborech a složkách nebo jen zkopírovat cestu k souboru? Nástroj FileMenu Tools rozšiřuje kontextovou nabídku Průzkumníku Windows dalšími funkcemi. Vybrat si je můžete z bohaté předpřipravené nabídky. Placená verze programu umožňuje definovat vlastní akce. Pokud jste hledali rozšíření pro pravé kliknutí myší, nyní máte možnost si je nastavit sami.
TIP: Chcete-li češtinu pro FileMenu, najdete ji na stahuj.cz.
Web: lopesoft.com
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: angličtina

RuckZuck 1.6

Udržujte programy a systém aktuální

Udržování systému a nainstalovaných programů v aktualizovaném stavu může být náročné. Tento nástroj vám situaci může zjednodušit. Jedním kliknutím projde všechny aplikace a stáhne jejich nejnovější verze. Změny se pak instalují automaticky.
TIP: Kromě aktualizací softwaru nabízí RuckZuck také doporučené programy z vlastního výběru. K dispozici je více než 400 osvědčených programů ze 14 různých kategorií.
Web: github.com/rzander/ruckzuck
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: angličtina

LicenseCrawler 1.1

Najděte sériové číslo

Ať už je to z důvodu aktualizace, nebo proto, že budete programy instalovat znovu na jiný systém, budete potřebovat jejich licenční klíče. V ideálním případě byste měli mít všechny licence pečlivě uschované anebo byste měli mít alespoň povědomí, kde je najít. Pomoci může LicenseCrawler. Ten prohledá registr Windows a zobrazí licenční klíče nainstalovaných programů.
TIP: Program existuje i v přenosné verzi, která se dá spouštět přímo z USB flash disku.
Web: klinzmann.name
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: angličtina

MuseScore 2.2

Noty k písni

Pro začínající hudebníky je tato aplikace povinností. MuseScore je vyspělý program pro hudební notaci, který uživateli umožňuje jak komponovat hudbu, tak přístup k velké databázi na internetu již zpracované hudby. Program umožňuje notové zápisy také rovnou přehrávat pomocí syntezátorů na zvukových kartách, což je dobré pro kontrolu nebo pro cvičení.
TIP: Software podporuje nejen vstupy myši a klávesnice. Pokud máte elektronický klávesový nástroj, můžete jej také připojit pomocí MIDI rozhraní. MuseScore rozpozná stisky kláves a zadá je přímo do notového zápisu.
Web: musescore.org
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: čeština

TSR Watermark Image 3.5

Ochrana obrázků

Mnoho uživatelů internetu se nezajímá o autorská práva a pro svou práci používá obrázky, které stáhnou z webu bez svolení autora. Díky této aplikaci můžete své obrázky alespoň částečně chránit vhodně umístěným vodoznakem nebo upozorněním o autorských právech. Využít lze i EXIF údaje v digitálních fotografiích. Při vkládání vodoznaku lze současně měnit i velikost obrázků.
TIP : Program je po instalaci ve výchozím nastavení v angličtině. Chcete-li aplikaci používat v češtině, klikněte v nabídce na »Language« a vyberte českou vlajku.
Web: watermark-image.com
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: čeština

Čerstvé aktualizace

WinFile bude open-source

Téměř po třiceti letech vydala společnost Microsoft zdrojový kód předchůdce Průzkumníka Windows, který se nazýval WinFile. Ten byl uveřejněn poprvé ve Windows 3.0 a nyní je možné jej spustit i pod Windows 10. Nostalgici a milovníci programu mohou správce souborů využívat, a dokonce i hlásit chyby. microsoft.com

Handbrake 1.1.0

Oblíbený převodník médií s otevřeným zdrojovým kódem přišel po dlouhé době s velkou oficiální aktualizací. Vývojáři dopřáli programu podporu nových formátů, vylepšené rozhraní a silnou podporu nových procesorů Kaby Lake. handbrake.fr

Cakewalk 24.04

Ještě nedávno drahý profesionální software pro tvorbu a úpravu hudby je nyní k dispozici zcela zdarma. Bezplatná aplikace odpovídá edici SONAR Platinum za 400 eur. Program lze nyní stáhnout prostřednictvím on-line instalátoru »Bandlab Assistant«. bandlab.com

Firefox Facebook Container 1.3

Ochrana soukromí

Mozilla, výrobce prohlížeče Firefox, reaguje na rostoucí obavy uživatelů Facebooku ohledně jejich soukromí tímto doplňkem. Modul vymaže všechny soubory cookies, které by Facebook mohl využít. Navíc od příští návštěvy Facebooku už budete surfovat v chráněném anonymním režimu. TIP: Tento doplněk nechrání uživatele před zneužitím jejich obsahu, který na Facebook nahráli sami, ale chrání je před předáváním informací Facebooku o jejich chování na internetu.
Web: mozilla.org
Operační systém: nezávislý
Jazyk: angličtina

MediaPurge 6.10

Inteligentní třídič

Ten, kdo ukládá mnoho dat na svém počítači nebo v síti, zná stejný problém. Najednou si nejste si jisti, zda nemáte stejné soubory uložené vícekrát. MediaPurge detekuje takové duplikáty a navrhne řešení pro odstranění. Nástroj také dokáže analyzovat zvukové soubory a zjistit, zda soubory s různými názvy neobsahují stejnou hudbu.
TIP: Pomocí přehledného průvodce se můžete rozhodnout, jak s duplikáty naložíte a zda je budete mazat, či synchronizovat.
Web: peter-ebe.de
Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10
Jazyk: angličtina

BirdFont 3.6.2

Vlastní písma

Chcete-li vytvořit vlastní počítačové písmo pro webové stránky nebo pro dopisy, je tato aplikace určena pro vás. Pomocí bodů a mřížky postupně vytvářejte jednotlivá písmenka, která nejlépe vyhovují vašim potřebám. Jde o celkem náročný proces, zvláště pokud se rozhodnete vytvářet celou abecedu.
TIP: Instalační balíček obsahuje dvě různé verze, protože nejnovější BirdFont je kompatibilní pouze s Windows 10. Starší verze 3.5 je však vhodná i pro uživatele s Windows 7/8.
Web: birdfont.org
Operační systém: Win 7/8/10
Jazyk: angličtina

***

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: