Menu

Editorial 7.2018

Zamyšlení nad aktuálním děním v uplynulém měsíci.

Smartphony vyhrávají

Vážení čtenáři,

spotřební digitální svět se mění. Už mu nevládnou počítače, ale chytrá mobilní zařízení - smartphony. Není to nic, co by se stalo přes noc, i tak je ale tento vývoj neskutečně rychlý. A i když Windows a zařízení, na kterých běží, jako téma stále táhnou a zajímají značnou část uživatelů, už nejsou tím, co určuje trend a kam se orientují největší aktivity digitálního byznysu. Ty směřují do on-line světa, který se čím dál častěji odehrává na našich chytrých telefonech. Těžko říct, jestli by situace byla alespoň trochu jiná, kdyby se Microsoftu podařilo smysluplně spojit pomocí plánovaných univerzálních Windows stolní počítače a chytré mobily.

81 % Čechů starších 16 let, neboli 7,2 milionu lidí, je u nás připojeno k internetu. Vyplývá to z průzkumu Connected Consumer Study společnosti Google, který probíhal kromě Česka i v dalších zemích světa. V posledních letech se toto číslo už ani moc nemění, kdo chtěl nebo potřeboval být připojený, už to udělal. Mění se spíše náš přístup k internetu. Dáváme čím dál větší přednost mobilnímu telefonu před počítačem. Počet českých uživatelů chytrých telefonů stoupl za posledních pět let skoro čtyřnásobně a internet na nich dnes využívají skoro dvě třetiny. Přes 50 procent z nás už používá mobil stejně často, nebo dokonce častěji než stolní počítač nebo notebook. Vyhledáváme na něm, přistupujeme na sociální sítě, sledujeme videa a také nakupujeme na e-shopech. Například Alza.cz uvádí, že poprvé zaznamenala přes polovinu přístupů do svého obchodu mobilem v létě 2017 a už od ledna 2018 vedou smartphony stabilně. Navíc přes ně přichází už přes 30 procent všech objednávek.

Nejbližší vývoj je jasný: používání chytrých telefonů bude narůstat. Pomohou tomu nové výkonnější a schopnější modely smartphonů, rychlejší mobilní datové sítě i Wi-Fi připojení. A také lépe optimalizované weby, na kterých všichni předvídaví obchodníci a poskytovatelé nejrůznější on-line služeb už nějakou dobu soustavně pracují. Google jim doporučuje, aby jejich mobilní stránky bylo možné na smartphonu načíst do 3 sekund, s každou další pročekanou vteřinou významně roste pravděpodobnost, že uživatel přejde jinam. Velcí on-line hráči tohle moc dobře vědí. Říkáte si, kam až smartphony zatlačí dnešní stolní PC a notebooky? Těžko říct, na východoasijských trzích nebo v Saúdské Arábii chytré telefony už dávno vládnou, možná je to také dáno věkovou strukturou tamního obyvatelstva. U nás a v Evropě obecně se mezi lidmi připojenými k internetu stále pozitivně zvyšuje podíl věkových skupin nad 55 let a tam určitě ještě nějakou dobu budou z více důvodů populárnější počítače.

Ať už pracujete s PC, nebo s mobilem, Chip vám v červencovém čísle přináší spoustu informací z obou světů a je na vás, čemu dáte přednost. V každém případě vám přeji pohodový začátek léta a příjemné čtení.

O autorovi| Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz


Příbuzná témata: