Menu

Pen místo fixu

Samsung Flip kombinuje pocit z analogového flipchartu s výhodami digitálního dotykového displeje. 

To, že si zapamatujeme mnohem více informací, když píšeme s kolegy společně na velký papírový flipchart, než v případě, kdy jen zhlédneme powerpointovou prezentaci, je předmětem diskuse v moderních konferenčních místnostech už delší dobu. Analogová zařízení mají ale samozřejmě i své nevýhody. Chyby se obtížně opravují a archivace a distribuce kolektivní práce je poněkud nepraktická. Kromě toho se papír vždycky zaplní v tom nejnepříznivějším okamžiku nebo fix přestane psát a nový není k dispozici.

Těmto nevýhodám se však vyhnete při použití digitální varianty. Není tedy překvapivé, že už existuje řada interaktivních tabulí nebo velkých dotykových displejů, které spojují výhody analogové i digitální technologie. Mnohá řešení je ale poměrně obtížné instalovat, nebo digitální tabule vyžaduje projektor a počítač, nebo jde o drahé a poměrně rozměrné počítače typu vše v jednom.

Funkčně jednoduché řešení

Do trhu s prezentačními zařízeními se pustil i Samsung. S koncovou cenou kolem 75 000 Kč (pozor, stojan stojí dalších 25 000 Kč) není Samsung Flip (WM55H) zrovna nejlevnější řešení, ale zaujme svou puristickou koncepcí. Jedná se přímo o digitální flipchart, a ne o nějaké multifunkční multimediální centrum. K tomuto účelu použil korejský výrobce 55palcový PVA panel s rozlišením UHD vybavený dotykovou vrstvou, který je v zadní části připevněn na otočný držák, pomocí něhož může být flipchart namontován na stěnu nebo na pojízdný stojan. Tento stojan byl však při našich testech jakousi Achillovou patou tohoto zařízení. Musí totiž udržet váhu asi 30 kg, kterou dotykový displej má, takže ho Samsung vybavil robustními nohami o šířce 95 cm. Pak je ale problém dostat pohodlně celé zařízení například přes standardní dveře nebo do úzké kabiny výtahu, pokud ho chcete využívat ve více místnostech firmy. Je třeba také zmínit, že kolečka stojanu jsou příliš malá, takže se s nimi obtížně jezdí po hlubším koberci a mohly by se snadno zaseknout.

Jakmile se vám ale Samsung Flip podaří umístit na požadované místo, už jeho využití a zábavě nic nestojí v cestě a můžete začít psát a kreslit. Stačí do ruky uchopit malou dřevěnou tužku umístěnou v držáku. Její špička slouží pro kreslení, tupý konec pro zvýraznění. Pokud se vám originální tužka někam zatoulá, můžete místo ní použít v podstatě jakýkoli předmět podobných rozměrů - v praxi se nám například osvědčila italská chlebová tyčka grissini. Pro přepínání mezi perem a zvýrazňovačem si jen trochu pohrajete s náklonem. Prst interpretuje Samsung Flip jen jako gumu. Podle výrobce je zpoždění při psaní pouze asi 42 ms. V praxi je rušivě znatelné pouze při extrémně rychlých tazích.

Dokončené listy z flipchartu lze ukládat do interní paměti nebo jednoduše zkopírovat na USB flash disk. Flip lze ale také připojit k místní síti prostřednictvím LAN nebo Wi-Fi, a obrázky je tedy možné zaslat všem účastníkům konference e-mailem nebo uložit na NAS pro účely archivace. Přímý tisk je však trochu komplikovanější, protože vyžaduje, aby byl do počítače ve stejné síti nainstalován software pro tisk Flip Printing.

Samsung Flip lze využít i jako velký monitor. Snadno se k němu připojíte například ze smartphonu s Androidem
přes Smart View (zasílání obsahu přes Wi-Fi) nebo třeba z notebooku přes HDMI. Smartphone a notebook můžete ovládat přes dotykové rozhraní Flipu, pokud kromě HDMI použijete i USB rozhraní.

***

Z testovací laboratoře

> Vybavení 55“ PVA panel (3 840 x 2 160 bodů), LAN, Wi-Fi, NFC, Smart View, 2 x USB, USB-Touchout, HDMI in
> Naměřené hodnoty Vysoký maximální kontrast (3 117:1), vynikající šachovnicový kontrast (204:1), 27° úhel pohledu při polovičním kontrastu je slabý. Hodnota maximálního jasu 220 cd/m2 je průměrná, pokrytí barevného prostoru 98 % sRGB je pro kancelářský monitor dostatečné; úroveň podsvícení u plné černé barvy je trochu nerovnoměrná (26 %), průměrná je hodnota u bílé (8 %). U testovacího snímku je vidět jednostranné osvětlení okraje na pravé straně.

Foto popis| Bezdrátově Ze smartphonu můžete posílat obraz přímo přes Smart View.
Foto popis| Funkce pivot Flip můžete použít na výšku i na šířku.
Foto popis| Pohotové Hotové listy lze hned odeslat e-mailem.
Foto popis| Chyba orientace Další dotyková vrstva vyžaduje paralaxu mezi perem a displejem.
Foto popis| Flexibilní Namísto pera můžete použít i jiný podobný předmět.
Foto popis| Okamžité zapnutí Pohybový senzor zařízení ihned probudí.
Foto popis| Jednoduché Dokončené obrázky lze uložit na USB flash disk.
Foto popis| Příliš široké S rozchodem 95 cm neprojde podstavec Flipu s kolečky skrz standardní dveře.
Foto popis| Příliš malé Kolečka jsou příliš malá pro těžké zařízení jedoucí po tlustém koberci.
Foto popis| Pokud není po ruce pero, můžete na konferenci použít sýrovou tyčku nebo jiný předmět podobných rozměrů.
Foto popis| Dokončené flipcharty můžete snadno uložit na USB flash disk nebo je můžete přímo odeslat e-mailem.
Foto popis| VYZKOUŠENO c Samsung Flip, s 55palcovým displejem stojí cca 75 000 Kč, pohyblivý stojan dalších 25 000 Kč.
Foto popis| Promyšlený systém Samsung Flip nenabízí zbytečné a složité funkce a omezuje se na to nejdůležitější.

O autorovi| MARTIN JÄGER, autor@chip.cz


Příbuzná témata: