Menu

To nejlepší z Chip DVD – 7.2018

Jarní update Windows 10 přinesl nemalé problémy, a proto v Chipu přinášíme návod, jak si lze bezpečně osahat nové funkce. Na experimenty i ostrý update můžete použít přímo Chip DVD, který je připraven jako instalační médium.

Se snadnou administrací programů pomůže plná verze UnInstaller, s automatizovanou údržbou systému WashAndGo a se sledováním pevných disků Hard Disk Sentinel. Mnozí rádi sáhnou po Start Menu X, které novému systému dodá ovládání a vzhled Windows 7. Redakčním tipem pro tento měsíc se stal prohlížeč Opera.

Windows 10 v1803

Jarní update

Windows 10 znají jen dvě roční období. Microsoft vždy na jaře a na podzim uvádí zásadní upgrade tohoto operačního systému. Připravované aktualizace nesou kódové označení Redstone, takže máme za sebou loňský podzimní upgrade Redstone 3 a nově se do našich počítačů instaluje aktualizace vyvíjená pod názvem Redstone 4, respektive Windows ve verzi 1803. Pokud jste ještě svůj systém neaktualizovali, můžete využít Chip DVD, které je připraveno jako instalační bootovací médium s nejnovějšími Windows 10. Případně sáhněte po nástroji Media Creation Tool a vytvořte si bootovací flash disk. Více se dozvíte na S 34.

BullGuard Internet Security 2018

Zabezpečení pro dvě zařízení

Aplikace BullGuard Internet Security zastane všechny důležité úlohy při zabezpečení počítače. Její antivirové jádro si pravidelně odnáší nejvyšší ocenění v testech spolehlivosti, ve kterých si poradí se všemi typy škodlivého softwaru. Další úroveň ochrany poskytují funkce pro detekci vyděračského ransomwaru i podezřelých aktivit malwaru. Bezpečné surfování na internetu zase zajistí ochrana před podvrženými webovými stránkami, stejně jako rodičovská kontrola obsahu navštěvovaných webových stránek. Zabezpečení dále posiluje i podařený firewall, kterému neuniknou žádné podezřelé síťové aktivity, směřující dovnitř i ven z vašeho počítače. Aby toho nebylo málo, umí BullGuard Internet Security také optimalizovat výkon počítače a vyčistit zbytečná data z jeho pevného disku. V tzv. herním režimu pak potlačí všechny aktuálně zbytečné aktivity a rezervuje maximum výkonu pro náročné aplikace. Více se dozvíte na S 128.

Licence pro Chip: Roční licence plné verze programu v ceně 1 500 korun pro dvě libovolná zařízení včetně updatu. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Win Vista a vyšší, macOS 10.11 a vyšší a Android 4.0 a vyšší.

Ashampoo UnInstaller 6

Kvalitní odinstalace

Programy používané pod Windows nechávají i po svém odinstalování po sobě mnoho pozůstatků - ať už v podobě zbytečných dat na disku, nepotřebných záznamů v registru, zástupců nebo změn v nastavení operačního systému. UnInstaller vám pomůže s kompletním odinstalováním programů a navrácením Windows do stavu před jejich instalací. Aplikace sleduje celý instalační proces nových programů, zaznamená všechny provedené změny, a proto může vrátit počítač do původního stavu ve chvíli, kdy již některý z programů nepotřebujete a chcete jej odinstalovat. Kromě toho UnInstaller nabízí ještě mnoho dalších funkcí a nástrojů pro vyčištění počítače, zrychlení jeho práce a zvýšení stability. Vedle správy bodů obnovy v něm totiž najdete také funkce pro vyhledání a odstranění prázdných složek, nepotřebných a duplicitních souborů, defragmentaci disků a rovněž i vyčištění registru Windows. Více se dozvíte na S 140.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 550 korun. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Ashampoo Snap 9

Filmy z obrazovky

Stisknutí Print Screen, otevření Malování, zkopírování snímku, oříznutí okrajů, uložení do vhodného formátu -to vše je možné pomocí programu Snap provést jediným stisknutím. Pro pokročilé potřeby úprav není potřeba otvírat další program, Snap nabízí jak klasický fotoeditor, tak i nástroje na tvorbu GIFů, odebrání kurzoru ze záznamu či rozpoznávání barev a převod obrázků na základní text pomocí OCR. Samotné snímání lze automatizovat v časosběrném režimu, lze zachytit všechna okna najednou, snímat podle výběru a pořizovat snímky celých webových stránek, kontextových menu a podobných rolujících oken. Kromě pořizování screenshotů umožňuje Snap také nahrávat obsah obrazovky, včetně možností záznamu obrazu z webkamery a zvuku z mikrofonu nebo ze zvukové karty a vizuálního znázornění stisků kláves a myši.

Pro případnou editaci obsahuje Snap i zabudovaný fotoeditor, který kromě klasických fotoeditačních nástrojů nabízí i přidávání různých vysvětlivek a tlačítek, rozmazání citlivého obsahu a řadu přednastavených profilů pro rychlé hromadné úpravy s možností exportu do cloudových služeb, sociálních sítí či dalších editačních programů.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 800 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

WashAndGo 19

Čistý systém bez chyb

Program WahAndGo je praktický nástroj pro rychlou a bezpečnou očistu počítače od nepotřebných souborů. Při každém spuštění provede sken počítače a vyhledá a odstraní pozůstatky po surfování na internetu: cache prohlížeče a soubory cookie, historii navštívených stránek a mnoho dalších důvěrných stop, které ukládají internetové prohlížeče. Program dále vyhledá a odstraní chybné záznamy v registrech Windows, nefunkční zástupce na pracovní ploše, nedostupné položky ve složce s nedávno otevřenými soubory a nefunkční položky v seznamu nainstalovaných aplikací v systému Windows. Prostřednictvím karty »Automation« aplikace umožňuje nastavit automatické čištění. Používání programu je navíc velmi bezpečné, protože nabízí odstranění jen těch položek, u kterých si je téměř 100% jist, že jsou zcela zbytečné a můžete je bezpečně a bez obav smazat. V případě, že by přece jen mohlo dojít k problému a případné nestabilitě systému, vytvoří program bezpečnostní zálohu, která vám umožní zrušit všechny změny po dobu 7 dní po úklidu počítače.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 800 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Start Menu X 6 PRO

Tlačítko »Start«

Start Menu X po instalaci nahradí nabídku Start, otevíranou tlačítkem myši v levém dolním rohu pracovní plochy Windows. Zásadní změna bude na první pohled viditelná i bez dalšího nastavování - Start Menu X totiž nepoužívá animované dlaždice jako Windows 10, ale klasické ikony ve stylu Windows 7 a ostatních starších verzí tohoto operačního systému. Navrch ale Start Menu X přidává ještě mnoho dalších funkcí, které mohou podstatným způsobem zrychlit a zpříjemnit práci s počítačem. Tato alternativní nabídka Start například pracuje se samostatnými panely, které mohou při přístupu ke složkám a souborům na pevném disku nahradit Průzkumník souborů. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 300 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace. Instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Plex Media Center

Domácí videotéka

Plex Media Center je multimediální centrum pro vaši domácí síť pro přehrávání hudby, videa, prohlížení fotografií, sledování TV a mnoho dalšího. Součástí služby nejsou jen funkce domácího kina, ale i zprostředkovaný přístup k serverům a službám YouTube, Google Photos, iTunes a mnoha dalším. Instalace Plexu se skládá ze dvou částí - serverové a klientské. Pod serverem si můžete představit třeba starší dvoujádrový počítač s větším pevným diskem. Můžete to být i samostatný NAS. Server následně umožňuje spojení s klientem. K dispozici jsou aplikace pro počítače a mobily, ale také pro Xbox, Playstation a další.

Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu s povinnou registrací.
Placená verze Premium nabídne další automatizované a synchronizační funkce. Určeno pro Windows 7 a vyšší, zařízení NAS, iOS, Android, macOS a další.

Prohlížeč Opera

Doporučovaný browser

Prohlížeč Opera je internetový nástroj nabitý přidanými funkcemi, které uživatelům zpříjemňují surfování, zvyšují jeho bezpečnost a redukují objem stahovaných dat.

Opera obsahuje integrovaného VPN klienta, který vaše data zabezpečí prostřednictvím vlastních serverů po celém světě.

Opera do svého prohlížeče navíc zabudovala i doplněk pro blokování reklam. Při využití funkce Turbo dokonce dochází ke komprimaci obrázků na internetových stránkách a k další úspoře při stahování dat. Batery saver šetří výkon procesoru a výdrž baterie. Kromě jiného najdete v Opeře i chatovací klienty služeb Facebook, WhatsUp a Telegram. Díky tomu můžete mít své kontakty trvale po ruce, aniž byste museli něco dalšího instalovat nebo spouštět.
Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu. Pokud uvažujete o praktické synchronizaci prohlížečů na více zařízeních, je vyžadována registrace. Určeno pro Windows 7 a vyšší, Linux, macOS, iOS a Android.

Ashampoo Backup 2018

Přehledné zálohování

Ashampoo Backup má v zásadě velmi jednoduchou, ale to důležitější funkci - vytváří zálohy kompletního obsahu pevných disků či jednotlivých diskových oddílů, ze kterých lze velmi rychle obnovit jednotlivé ztracené soubory i kompletní obsah potřebný k provozu počítače.

Program zálohuje celou instalaci Windows, všechny instalované aplikace, uživatelská nastavení i veškerá data, která máte uložena jak ve výchozích systémových složkách (Dokumenty, Fotky, Hudba atd.), tak kdekoli jinde na pevném disku. Zálohování probíhá podle časového plánu a podle kapacity záložního úložiště se můžete rozhodnout, kolik postupných verzí záloh bude uchováváno.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 400 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Pro firemní nasazení je určena komerční verze Ashampoo Backup Pro. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Top Ten XP

Rubrika uživatelů XP

Jestli počítač s Windows XP patří do starého železa, rozhodujete jen vy! A jste to také vy, kdo může ostatním čtenářům Chipu doporučit osvědčené programy, které jsou aktualizované a lze je spolehlivě provozovat pod Windows XP. Zašlete nám na e-mailovou adresu xp@chip.cz vaše tři tipy na software (opravdu jen tři) pro Windows XP, které byste doporučili ostatním čtenářům Chipu. Není podmínkou, aby vaše tipy byly pouze na bezplatné programy, ale vycházíme z toho, že majitelům počítačů s XP se nevyplatí investovat do placeného softwaru.

Děkujeme všem čtenářům za e-maily a zaslané tipy na programy. Potěšilo nás, že jste mezi oblíbenými aplikacemi hojně uváděli plné verze z Chipu. Nejčastěji byl zmíněn TuneUp Utilities, který Chip stále přináší v exkluzivní plné verzi. Jde o tuningový program, jehož působení je v XP opravdu výrazně účinné. Zejména čisticí a defragmentační funkce registru Windows jsou excelentní.

Dalším zmiňovaným nástrojem byl zálohovací program Acronis True Image, ten ale v dnešní době není možné pořídit zdarma. Pokud však máte více počítačů, určitě tuto investici zvažte. Jde o nejoblíbenější tuzemský zálohovací program.

Redakce Chipu opět oprášila archiv starších vydání časopisů a pro tento měsíc vybrala článek v PDF o ukončení podpory Windows XP. Jak ukázal čas, obavy z děravého systému se nenaplnily a XP jsou tu s námi dále. Těšíme se na vaše e-maily. Redakce Chipu.

Riffstation

Hudební software

Riffstation ulehčuje úmornou práci kytaristů a dalších polyfonních hudebníků - jeho hlavní předností je automatické rozpoznávání akordů skladeb. Ty dokáže zjistit s více než 80% úspěšností.

Nesrovnalosti pak stačí přímo v rozhraní programu manuálně opravit, případně se neznámé akordy přímo v prostředí programu doučit. Riffstation nabízí i nástroje na procvičení odposlouchané skladby. Kromě nezbytného metronomu umožňuje změnu tempa bez změny ladění a nápodobně také změnu ladění bez změny rychlosti přehrávání. Pro případ nutnosti procvičení specifické části skladby umožňuje program izolovat jednotlivé nástroje a tvořit z vybraných pasáží rify a ty následně poskládat podle potřeby.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun, kterou nyní výrobce uvolnil zdarma.
Bez registrace. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu.
Majitelům digitálního Chipu stačí do konce srpna 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Služba »On-line DVD« je určena pro aktivní předplatitele časopisu Chip. Díky ní si mohou stáhnout plné verze a zajímavý software umístěný na Chip DVD přímo z webových stránek www.chip.cz/dvd. Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen v rozsahu odpovídajícím sjednanému předplatnému u distributorů tisku společností SEND (ČR) nebo MAGNET PRESS (SR). Zákazník je o přidělení přístupu informován zprávou na e-mail uvedený u svého distributora. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Programy jsou označeny ikonou D .

Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen i předplatitelům digitálního a kombinovaného (papír + digi) předplatného. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatná digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

Hard Disk Sentinel 5

Diskový strážce

Průběžnou analýzu spolehlivosti uložení dat byste neměli v žádném případě podceňovat - ať už využíváte klasické disky s magnetickými plotnami, nebo disky typu SSD bez pohyblivých částí. Základem hodnocení kondice disku jsou tzv. S. M. A. R. T. data, sledující parametry čtení a zápisu dat, chybovost, výkon disku a řadu dalších charakteristik, dle kterých lze posoudit stav a očekávanou životnost pevného disku vašeho počítače. Důležité přitom nejsou ani tak samotné hodnoty, ale závěry, které z jejich analýzy program Hard Disk Sentinel prezentuje.

Program Hard Disk Sentinel navíc umí i porovnávat výsledky S. M. A. R. T. analýzy vašeho disku s hodnotami naměřenými u stejného modelu dalšími uživateli. Při hrozících problémech s pevným diskem zobrazí Hard Disk Sentinel varování, že byste měli cenná data přesunout do bezpečnějšího úložiště. Mimo to umí Hard Disk Sentinel otestovat i výkon vašeho disku.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 450 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace. Instalace do konce srpna 2018. V placené verzi Professional umí program opravovat poškozená data na pevném disku a monitorovat i stav NAS serverů. Určeno pro Windows XP a vyšší.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen deseti antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelný DVD vyměňujeme poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Konkrétní informace o registracích a licenčních podmínkách najdete u instalace každé plné verze. Období registrací je zpravidla do konce srpna 2018.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1807avgsecurity@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1807avgpctune@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 07/2018
Foto popis| Komplexní řešení zabezpečení, zálohování a tuningu šetří čas při instalaci i nastavení. Navíc při provozu konzumuje jen minimum systémových prostředků.
Foto popis| Řešení BullGuard Internet Security se skládá z několika modulů, ovládaných ve společném uživatelském rozhraní. Na první pohled pak vidíte, že je se zabezpečením počítače něco v nepořádku a můžete provést nápravu.
Foto popis| Pokud zkoušíte programy ve Windows, je dobré nechat jejich odinstalaci na specialistovi, který monitoruje změny v systému a uvede jej do původního stavu.
Foto popis| UnInstaller umí kvalitně odstranit i programy, ke kterým neexistuje záznam změn provedených během jejich instalace. Aplikace nejprve použije standardní odinstalační proceduru, ale následně provede analýzu počítače a po aplikaci důkladně zamete.
Foto popis| Uživatelé, kteří často pořizují screenshoty, určitě uvítají možnost automatizace a urychlení celého procesu. Zaznamenávat lze i filmy běžící na monitoru.
Foto popis| Obsluha programu probíhá pomocí nenápadných lišt na okraji obrazovky. Pokud funkce přednastavené v základní liště nestačí, Snap nabízí zabudovaný fotoeditor pro pokročilejší fotoeditační potřeby.
Foto popis| V nastaveních lze jednoduše screenshotům přidat volitelné okraje, nastavit pozadí a velikost výběru, nebo dokonce automaticky přidat vlastní vodotisk a animace kurzoru. Při snímání lze navolit i libovolnou oblast obrazovky.
Foto popis| Potřebujete snadno vymazat zbytky dočasných systémových souborů nebo opravit chyby v registrech? Použijte osvědčený nástroj WashAndGo.
Foto popis| Ihned po spuštění provede WashAndGo kontrolu počítače a vyhledá pozůstatky po surfování na internetu a další stopy, které ukládají internetové prohlížeče. Program nalezne i chybné záznamy v registrech a další systémový odpad.
Foto popis| Na kartě »Tool & Helpers« najdete nástroj »FolderVisualizer« pro analýzu obsahu disku, která vám pomůže s nalezením složek a souborů zabírajících nejvíce místa. Pomocí nástroje »Erase files safely« bezpečně odstraníte vybrané soubory i úplný obsah složek.
Foto popis| Nový design nabídky Start s dlaždicemi ve Windows 10 nemusí vyhovovat každému. Změňte ho zpět na osvědčený styl Windows 7.
Foto popis| Tlačítko »Ovládání napájení« ve Start Menu X vyvolá nabídku funkcí na restartování, uspání nebo vypnutí počítače v určený čas. V nastavení si můžete navíc zvolit i další ovládací tlačítka, která budou v nabídce zobrazována.
Foto popis| Konečně můžete mít pocit, že nejste otrokem kopírování a přenášení filmů, fotografií a hudby. Stačí je mít uloženy na jednom místě. Dostanete se k nim odkudkoli.
Foto popis| Hlavní stránka Plex Playeru vás vždy přivítá nedokoukanými filmy a novinkami v knihovně. Spodní část informuje o právě přehrávaném médiu, kde lze nastavit jeho kvalitu, jazyk dostupných titulků nebo lze upravit playlist přehrávání.
Foto popis| Díky integrovanému blokování reklam a VPN vám bezplatný prohlížeč Opera pro různé operační systémy zajistí vyšší rychlost a více soukromí.
Foto popis| Blokování reklam najdete v nastavení Opery nebo pod zkratkou [ALT]+[P]. Je možné zapnout i seznamy připravené pro české reklamní systémy a bezpečnostní filtr na omezení skriptů pro těžbu kryptoměn.
Foto popis| Vytvořením zálohy pevného disku včetně instalace operačního systému, všech aplikací, dat i nastavení si zajistíte možnost rychlé obnovy po havárii.
Foto popis| Ashampoo Backup má velmi jednoduché a přehledné ovládání. Stačí si zvolit disk či oddíl k zálohování a cíl pro umístění zálohy. Jednotlivé soubory ze zálohy lze obnovit po použití volby »Zobrazit obsah zálohy«.
Foto popis| Akordy nejsou nikde k nalezení a skladbu je potřeba rychle nacvičit? Ať hrubou práci udělá stroj. Riffstation odposlouchá harmonii a naservíruje vám akordy doslova na stříbrném podnose.
Foto popis| Už není potřeba ztrácet hodiny odposloucháváním písniček, stačí si nechat poradit od programu Riffstation. Využít lze i virtuálního kapodastru a akordy transponovat do polohy, kde nejsou tak náročné.
Foto popis| Ve službě je vždy dostupné aktuální a dvě předchozí čísla, u kterých je zaručena platnost registrací plných verzí.
Foto popis| Na základě sledování klíčových parametrů dokáže Hard Disk Sentinel předvídat problémy se spolehlivostí disku a tím i hrozící riziko ztráty dat.
Foto popis| Největší indikátory zobrazují přímo v hlavním okně programu Hard Disk Sentinel informace o teplotě, výkonu a celkovém zdraví disku. Změna kteréhokoli parametru může znamenat velké nebezpečí pro vaše data. Jednotlivé ukazatele jsou rovněž podrobněji prezentovány na samostatných podnabídkách.
Foto popis| Záložka »Informace« skrývá velmi detailní diagnostiku hardwarových parametrů pevného disku, včetně přehledu podporovaných služeb a funkcí. Velmi snadno tak například zjistíte, k jakému rozhraní a jakou rychlosti je disk připojen a další důležité informace.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: