Menu

Chip DVD – freeware 8.2018

Jaký freeware lze najít v aktuálním vydání Chip DVD.

Freeware měsíce

Clover 3.4.3

Průzkumník ve stylu Chromu

Pokud často pracujete s více okny Průzkumníka Windows, nejspíš si ihned zamilujete tento freeware. Místo nepřehledné orientace v mnoha otevřených oknech si vystačíte s přepínáním mezi jednotlivými záložkami jediného okna. Ovládání oken pomocí konceptu záložek je používáno v různých programech více než třicet let. Zejména v internetových prohlížečích se záložky a panely staly nepostradatelnými.

Clover je praktické rozšíření Průzkumníka

Windows o záložky, jak je známe například z prohlížeče Google Chrome. Kdo používá tento prohlížeč, bude se cítit okamžitě jako doma. Uživatel nemusí otevírat další nová okna Průzkumníka, ale požadované složky otevře snadno pomocí záložek. Clover navíc přináší panel, kde lze snadno ukládat a organizovat často navštěvované složky. Stisknutím tlačítka myši můžete upravit pořadí a přetáhnout záložky z lišty.

fektivita programu se výrazně zvýší při použití klávesových zkratek: [Ctrl] + [T] otevře novou záložku, [Ctrl] + [W] ji opět uzavře. Pomocí kláves [Ctrl] + [Tab] postupně rolujete jednotlivými záložkami. Kombinace [Ctrl] + [D] uloží aktuální cestu. Stejného výsledku docílíte, pokud přetáhnete myší složku do lišty záložek. Klepnete-li pravým tlačítkem myši na záložku, zobrazíte všechny dostupné akce.

TIP : Software je anglicky, ale instalace je zatím jen v čínštině. Postupujte následujícím způsobem: Po spuštění instalátoru jsou k dispozici dvě tlačítka a dva přepínače. Úplně dole je instalační cesta s tlačítkem pro její změnu. Pomocí dvou přepínačů uprostřed souhlasíte s licenčními podmínkami (vlevo), a pokud chcete, můžete nechat vytvořit zástupce programu na ploše (vpravo). Největší bílé tlačítko znamená »Instalovat nyní«. Po kliknutí na něj se spustí instalace programu a jeho automatická integrace do Průzkumníka Windows. Po dokončení procesu můžete okno zavřít.
Web: ejie.me Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Basilisk 2018

Alternativní Firefox

S velkou zimní aktualizací Firefoxu se mnozí uživatelé museli rozloučit s oblíbenými doplňky, protože nová verze je již nepodporuje. Naštěstí existuje řešení - jmenuje se prohlížeč Basilisk. Jeho vývojáři se specializují právě na kompatibilitu s nepodporovanými doplňky. Neznamená to ale, že v současnosti už běží doplňky všechny. Nicméně jejich počet se neustále zvyšuje.
TIP : V závislosti na tom, zda používáte 64bitový systém, či nikoliv, vyberte správný instalační soubor.
Web: basilisk-browser.org Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

LightBulb 1.6

Noční režim

Na mobilech je již běžně dostupný noční režim, který upravuje teplotu barev a přizpůsobuje zobrazení obrazu na displejích setmění nebo hodině. LightBulb je aplikace pro Windows, která díky podobným technikám snižuje únavu očí a upravuje teplotu zobrazených barev na displejích z denní studené modré na teplou žlutou.
TIP : Po instalaci najdete ikonu aplikace dole na hlavním panelu. LightBulb můžete vypnout úplně nebo třeba jen po omezenou dobu.
Web: github.com/Tyrrrz/LightBulb Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

SpeedyFox 2.0

Spusťte rychleji

Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost Firefoxu, Opeře, nebo Chromu -jejich spouštění se časem výrazně prodlouží. SpeedyFox analyzuje důvody a urychluje jejich spuštění bezpečnou optimalizací databáze. Stačí jen kliknout na »Optimalizovat!«.
TIP: SpeedyFox je přenosný software.
To znamená, že nevyžaduje instalaci a může být spuštěn z libovolného média. Jediné, co musíte udělat, je rozbalit soubor ZIP, abyste mohli hned začít.
Web: crystalidea.com/speedyfox Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

fx-Calc 4.9

Kalkulačka pro PC

Přestože se integrovaná kalkulačka v systému Windows 10 výrazně zlepšila, mnoha uživatelům nevyhovuje nebo jim chybí vyspělejší funkce.

fx-Calc je dokonalou náhradou. Dokáže zpracovávat složité rovnice, a dokonce vytvářet 3D vizualizace matematických funkcí. Také může analyzovat a řešit vědecké funkce a provádět lineární regresi.
TIP : Chcete-li nainstalovat fx-Calc, potřebujete . NET Framework verze 4. Pokud jste ji ještě nikdy nepoužívali, instalátor stáhne požadované komponenty přímo z webu Microsoftu.
Web: fx-calc.de Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

GeoGebra 6

Hravá matematika

GeoGebra je skvělý vizuální webový systém pro výuku matematiky. Pomocí funkcí můžete vytvářet grafy, řešit rovnice, analyzovat data nebo nechat graficky zobrazovat geometrické obrázky ve 3D. Aplikace podporuje mnoho funkcí a je vhodná zejména pro studenty středních škol. Obsahuje širokou sbírku hotových projektů.
TIP: Vývojáři GeoGebra vyvíjejí aplikace pro mobily založené na jazyce Java. Přejděte na stránku »Aplikace pro stažení« a vyberte tam např. Geometrie, Rozšířená realita, 3D Grafická kalkulačka nebo GeoGebra Klasik.
Web: geogebra.org Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

Čerstvé aktualizace

Linuxové jádro 4.16

Linuxové jádro je srdcem všech distribucí Linuxu. Nová verze 4.16 přinesla implementaci rozšíření pro VirtualBox a patchů bezpečnostních chyb Spectre a Meltdown. Další novinkou je daleko lepší podpora novějších grafik od AMD a Microsoft HyperV. linuxfoundation.org

Gimp byl revidován

Nová verze 2.10 bezplatného editoru pro zpracování obrázků nabízí po šesti letech vývoje mnoho nových věcí. Mezi ně patří uživatelsky volitelné rozhraní a především použití výkonných algoritmů využívajících vícevláknové zpracování a hardwarovou akceleraci výpočtů. gimp.org

ReactOS 0.4.8

ReactOS je open-source operační systém, ve kterém je možné spouštět aplikace pro Windows. Jeho nová aktualizace podporuje aplikace programované pro jádro NT6, což jsou Windows Vista a výše včetně Win 10. Dále byla vylepšena kompatibilita grafického rozhraní a hardwaru. reactos.com

EMDB 3.14

Filmový archiv

EMDB je aplikace, která výrazně ulehčuje kontrolu nad stavem vašich filmů a seriálů. Podporuje jak filmy na DVD, tak i na discích. Díky automatickému načtení dat z internetové databáze IMDB můžete exportovat informace o svých sbírkách. EMDB se hodí i ke kontrole půjčování DVD.
TIP : Skvěle funkční freeware Erics Movie Database (EMDB) má velmi užitečnou funkci. Při přidávání informací můžete kliknout na tlačítko »Získat IMDB«. Poté se obsah stáhne sám.
Web: emdb.eu Operační systém: Win Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

WinToHDD 2.8

Instalace bez DVD

Ne každý počítač má optickou jednotku. Tento software umožňuje instalovat systém Windows bez DVD mechaniky, a dokonce i bez USB flash disku. Po spuštění programu máte k dispozici tři možnosti. Můžete udělat přeinstalaci systému Windows na stejném počítači, vytvořit novou instalaci na jiném disku nebo oddílu nebo naklonovat stávající Windows na nový disk 1:1.
TIP : WinToHDD podporuje také virtuální obrazové formáty jako WIM, ESD, VHD, VHDX nebo SWM.
Web: easyuefi.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Style the web 3.0.5

Přizpůsobte si web

Myslíte si, že vyhledávač Google bude elegantnější v černé nebo že si i YouTube zaslouží nový vzhled? S doplňkem »Style the web« pro browser Firefox můžete přizpůsobit každý web přesně svým přáním. Stačí kliknout na tři body v nabídce a vybrat »Create design«. TIP: Můžete také stáhnout styly, které již byly vytvořeny pro různé webové stránky, přímo na domovské stránce. Například pro Facebook je k dispozici přes 4 000 nejrůznějších vizuálních skinů a témat.
Web: userstyles.org Operační systém: nezávislý Jazyk: angličtina

***

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata: