Menu

Mobilní aplikace – 8.2018

Krátké testy aplikací, které jsou určeny především pro mobilní platformy.

Retro vzhled pro vaše fotografie

Glitchr

Možná si ještě pamatujete na zelenou obrazovku prvních Gameboyů, kostičkované postavičky ve hrách na ZX Spectrum nebo rozklepaný a poškozený obraz tisíckrát přehraných a přemazaných videokazet. Tento odkaz devadesátých let přežívá už opravdu jen v myslích pamětníků. Připomenout si jej ale můžete prostřednictvím mobilní aplikace Glitchr, určené pro smartphony a tablety s Androidem. Tato aplikace vylepší vaše snímky dokonalými retro efekty, mezi kterými nechybí například ASCII art, efekt VHS kazety, extrémně zkomprimovaného JPEG souboru, anaglyfní 3D a několik dalších speciálních efektů. Takto upravené snímky pak můžete přímo z aplikace sdílet v sociálních sítích.

Poutavý je i design samotné aplikace, který evokuje nejstarší verze operačního systému Windows. Je to samozřejmě záměr tvůrců, kteří chtějí dodržet retro nádech i v prostředí aplikace Glitchr a nejen v jejích výstupech.
Další výbava aplikace je ale hodně slabá. Zcela chybí klasické funkce pro úpravu expozice snímků nebo jejich oříznutí. Glitchr umí upravované fotografie jen otáčet, takže pro úpravu kontrastu či jasu musíte použít jinou aplikaci. Také funkce fotoaparátu, kterým je možné pořizovat snímky k úpravám, neodpovídá zdatnější konkurenci. Snímky jsou totiž pořizovány v běžné podobě a zvolený efekt je na ně aplikován až poté. Chybí tedy důležitá funkce živého náhledu ve výsledném designu snímku, což trochu komplikuje tvorbu upravených fotek.

Nicméně, pokud jste zažili devadesátá léta, aplikace Glitchr vás bezpochyby osloví a užijete si s ní spoustu zábavy. Navíc je k dispozici zcela zdarma, bez dodatečných nákupů nebo zobrazování reklamy.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (2,4)

Foto popis| Víc retro už to nejde: Pomocí řady realistických efektů dodá Glitchr fotografiím vzhled z minulého tisíciletí.

Dechová cvičení

Prana Breath

Meditační aplikace Prana Breath má za cíl pomoci svým uživatelům prostřednictvím meditačních dechových cvičení na podporu mozkové činnosti, uvolnění od stresu, zlepšení soustředění nebo třeba zvýšení fyzické vytrvalosti. Cvičení zabere jen několik minut denně a není k němu potřeba nic jiného než sledování pokynů na obrazovce. Ve výběru typu cvičení si můžete zvolit například i počet cyklů opakování nebo úroveň náročnosti, ale také si nastavit vlastní dechové cykly. K dispozici je i dynamický mód, při kterém se postupně zvyšuje náročnost cvičení. Aplikace Prana Breath uchovává i kompletní statistiku všech vašich cvičení a může vás upozornit, že je čas cvičit.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,7)

Pohlednice do světa

TouchNote

V aplikaci TouchNote si můžete pomocí mnoha připravených šablon vytvořit ze svých fotografií osobní pohlednice a přání a poté je nechat vytisknout a poslat svým přátelům. Pokud se vám nechce přání a pohlednice vytvářet, můžete použít i hotové vzory s fotografiemi. Jednu pohlednici je možné nechat poslat až na padesát adres. Jestliže navíc povolíte aplikaci TouchNote přístup k adresáři vašich kontaktů a máte u nich uloženy i poštovní adresy, nebudete se muset starat o nic dalšího. Samotná aplikace TouchNote je k dispozici zdarma, ale za tisk a zaslání pohlednic a blahopřání se pochopitelně platí. Konkrétně kolem 120 korun za jednu pohlednici, což není úplně málo.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,7)

Sdílení odkazů

Clean Share

Jednoduchá, bezplatně dostupná aplikace Clean Share má za úkol odstranit z adres webových stránek, které se chystáte sdílet s někým dalším, dlouhé řetězce znaků, které slouží k měření sledovanosti návštěvnosti webů. Odkazy s těmito kódy jsou zpravidla velmi dlouhé a nepřehledné, takže je aplikace Clean Share zkrátí jen na prosté URL dané stránky. Postup odstranění sledovacích kódů je přitom velmi jednoduchý. Nejprve je třeba nasdílet stránku prostřednictvím aplikace Clean Share, která odstraní sledovací kód. Pak vám Clean Share automaticky nabídne sdílení očištěného odkazu prostřednictvím e-mailu nebo třeba různých internetových komunikátorů.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,9)

Informace o dobíjení

Battery Charging Animation

Aplikace Battery Charging Animation vám pomůže pečlivě sledovat stav nabití akumulátoru vašeho androidového smartphonu či tabletu a také proces jeho dobíjení. V aplikaci si můžete nastavit úrovně nabití baterie, při kterých vás zařízení upozorní na nutnost připojení nabíječky, stejně jako dosažení určité úrovně nabití. Také si můžete zvolit vlastní animaci během dobíjení, zobrazovanou na displeji mobilního zařízení. O stavu nabíjení vašeho smartphonu či tabletu vás může informovat také miniaplikace na domovské obrazovce. Díky nastaveným oznámením vám aplikace Battery Charging Animation pomůže s lepší péčí o akumulátor vašeho zařízení.

Platforma - 20 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)

Tvorba grafiky

Adobe Spark Post

Nová aplikace Adobe Spark Post přináší opravdu rozsáhlou nabídku šablon, připravených pro tvorbu pohlednic, přání, plakátů a dalších grafických výstupů. Tyto šablony můžete použít tak, jak jsou, nebo do nich vložit vlastní fotografie, obrázky a texty. Aplikace Adobe Spark Post vám pomůže s automatickým přizpůsobením vašeho obsahu a nabízí i další funkce pro úpravu grafiky. Můžete použít celá barevná témata, barevné efekty a filtry, stejně jako například funkce pro změnu velikosti a rozložení celé upravované šablony. Hotovou grafiku můžete rovnou z aplikace Adobe Spark Post vystavit na sociálních sítích nebo sdílet přes internetové komunikátory.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,5)

Poslech podcastů

Podcasty Google

Další novou mobilní aplikací v portfoliu Googlu je aplikace s všeříkajícím názvem Podcasty Google. V aplikaci si můžete přehrávat podcasty z celého světa, ale české uživatele bude asi nejvíce zajímat poměrně rozsáhlá nabídka podcastů produkovaných českými rádii. Aplikace Podcasty Google obsah v češtině samozřejmě upřednostňuje. Ve velmi prostém uživatelském rozhraní jsou k dispozici jen základní ovládací prvky a výběry nejlepších podcastů. Samozřejmě nechybí vyhledávač, ale postrádáme možnost výběru zdrojů podcastů nebo možnosti třídění obsahu. V nastavení lze zvolit jen dobu odstranění přehraných podcastů, resp. podcastů, které jste si zatím neposlechli.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (2,2)

Pořádek v úložišti

Files Go

Z dílny Googlu pochází také aplikace Files Go, která primárně slouží k vyčištění úložiště androidových smartphonů a tabletů od nepotřebných dat. Files Go najde zbytečný obsah, který je možné smazat (jde především o různé dočasné soubory instalovaných aplikací), fotografie, které jsou již zazálohovány prostřednictvím služby Fotky Google, stažené soubory nebo třeba multimediální soubory získané přes různé internetové komunikátory. Identifikovány jsou rovněž nepoužívané aplikace nebo největší soubory. Velmi zajímavá je ale také funkce pro přenos souborů pomocí přímého propojení dvou mobilních zařízení prostřednictvím Wi-Fi, a tedy bez použití internetu.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Krátce

Netflix

V nové verzi klientské aplikace streamovací služby Netflix se objevila šikovná funkce zobrazování náhledů filmů a seriálů ve výsledcích vyhledávání, která vám usnadní výběr obsahu ke sledování. (Android, iOS; zdarma)

Photoshop Express

Aplikace pro úpravy fotografií ve smartphonech a tabletech z dílny Adobe má ve své nabídce efektů a filtrů nově také efekt vinětace a umožňuje i vkládání různých štítků a textových popisků. Vylepšeno bylo i propojení s aplikací Lightroom. (Android, iOS; zdarma)

Scanbot

Aplikace pro skenování papírových dokumentů prostřednictvím fotoaparátu smartphonu byla kompletně přepracována. Přibyly nové filtry s manuálním nastavením, stejně jako motivy výstupů. Také je nyní možné přidávat poznámky a spojovat PDF dokumenty. (Android, iOS; zdarma)

Microsoft Outlook

V nastavení bezplatně použitelného e-mailového klienta od Microsoftu přibyla nová položka, která umožňuje zakázat stahování obrázků ve zprávách z externích zdrojů. Jde o způsob, jakým odesílatelé mohou zjišťovat informaci o přečtení zprávy. (Android, iOS; zdarma)

Firefox

Nová verze internetového prohlížeče vykresluje díky optimalizaci Quantum CSS rychleji internetové stránky a také umožňuje rychlejší skrolování jejich obsahu. Pro zvýšení zabezpečení nyní podporuje nejnovější návrh specifikace TLS 1.3. (Android; zdarma)

Microsoft Edge

Do aktuální verze (která je stále označená jako Beta) svého webového prohlížeče implementoval Microsoft nástroj AdBlock Plus na blokování internetové reklamy. Ve výchozím nastavení je AdBlock Plus deaktivován, je třeba jej spustit ručně. (Android, iOS; zdarma)

StatFlix

Zajímavá aplikace se propojí s vaším uživatelským účtem u streamovací služby Netflix a poté vám poskytne zajímavé statistiky o vašem sledování filmů a seriálů. Zjistíte například celkovou dobu sledování streamovaného obsahu, nejoblíbenější tituly atd.
(Android; zdarma)

Nejlepší výbava pro Android TV

Platforma Android TV pohání různé chytré televize, set-top-boxy, stejně jako třeba zařízení Nvidia Shield TV. Velkou výhodou těchto zařízení je vysoká flexibilita jejich použití i možnost instalace dalších aplikací, a tedy rozšíření jejich funkcí.

YouTube

Nezbytný základ

Klientská aplikace videoserveru YouTube je v zařízeních na platformě Android TV často již předinstalována. Největší efekt má YouTube ve spojení s hlasovým vyhledáváním, jako to umí Nvidia Shield TV. S touto funkcí budete za opravdovou hvězdu domácích večírků. YouTube přehrává 4K video s HDR, stejně jako třeba 360stupňová videa. Společně s přehledným systémem kanálů a doporučení videí se především mladší uživatelé pravděpodobně úplně obejdou bez klasického televizního vysílání. Uživatelské rozhraní YouTube je celkem zásadně přepracováno v zájmu optimálního zobrazení na velkoplošných obrazovkách.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,0)

Kodi

Nejlepší mediacentrum

Další, prakticky nezbytnou aplikací pro platformu Android TV je mediacentrum Kodi. Budete jej potřebovat zejména v případě, že máte zájem o přehrávání filmů, seriálů a hudby nebo prohlížení fotografií z NAS serveru ve vaší domácí síti, stejně jako z externích disků, připojených přímo k zařízení s Android TV. Po instalaci aplikace stačí jen napojit zdroje obsahu, ke kterým Kodi automaticky načte doplňující informace z internetu. Podporovány jsou všechny běžné multimediální formáty, stejně jako titulky v externích souborech nebo výběr z více zvukových stop videa. K dispozici jsou i rozsáhlé možnosti nastavení funkcí a vzhledu mediacentra.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,0)

Plex

Multimédia profesionálně

Alternativou k bezplatně dostupnému mediacentru Kodi je profesionální řešení Plex. To se skládá ze dvou částí - serveru, který může běžet v počítači nebo v NAS serveru, a klientských aplikací, instalovaných v zařízeních, kde chcete multimediální obsah vašeho Plex severu přehrávat. Pro Android TV se logicky nabízí použití klientské části aplikace, ale zajímavou možností je i provoz Plex serveru na zařízení Nvidia Shield TV. Plex server zde může běžet i ve chvíli, kdy je toto zařízení v režimu spánku a konzumuje jen několik wattů energie. Streamovat po síti lze typicky multimédia z externího pevného disku.
Platforma - cca 1 000 Kč/rok
Známka Chipu výborný (1,0)

Netflix

Videotéka

Na platformě Android TV nemůže chybět klientská aplikace streamovací videoslužby Netflix. Pokud navíc máte televizi s 4K rozlišením, představuje Netflix prakticky jedinou cestu, jak získat trvalý přísun hodnotného obsahu ve 4K. Musíte si ale ohlídat, zda vaše zařízení na platformě Android TV přehrávání streamů ve 4K rozlišení skutečně zvládne. Další důležitou otázkou je pak samozřejmě i propustnost vašeho internetového připojení, které my mělo mít minimálně kolem 30 Mb/s. Kromě Netflixu lze na Android TV instalovat také klientské aplikace streamovacích služeb Amazon Prime Video nebo HBO GO. Nechybí ani klientská aplikace služby Hulu.
Platforma - cca 200 Kč/měsíc
Známka Chipu výborný (1,0)

VLC for Android

Videopřehrávač

Pokud nechcete ve svém Android TV zařízení provozovat rovnou mediacentrum, ale vystačíte si s jednoduchým přehrávačem videí, uložených na externím disku připojeném přes USB rozhraní, máte na výběr hned z několika vhodných aplikací. Výbornou volbou je přehrávač VLC for Android, který si poradí se všemi běžnými formáty videa, více zvukovými stopami i zobrazováním titulků. Podobnou funkci zastane také MX Player, rovněž hodně známý ze smartphonů a tabletů. Zajímavou volbou je také Archos Video Player, přehrávač s podporou formátů AC3 a DTS i jednoduchým ovládáním. Všechny zmíněné přehrávače umí čerpat i obsah z NAS serverůs.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,0)

Spotify

Příval hudby

Stejně jako klientské aplikace pro největší služby na streamování videa z internetu jsou pro platformu Android TV k dispozici také aplikace hudebních streamovacích služeb. Je mezi nimi samozřejmě Spotify a teprve před několika týdny byla pro operační systém Android TV uvolněna také nativní klientská aplikace streamovací služby Deezer. Dále nechybí ani aplikace služeb Hudba Google Play a Tidal. Také klientské aplikace hudebních streamovacích služeb jsou upraveny tak, aby využívaly obrazovku televize ve vašem obýváku a bylo je možné pohodlně ovládat dálkovým ovladačem nebo třeba prostřednictvím mobilní aplikace ve smartphonu.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,0)

TuneIn Radio

Internetová rádia

O hudební zábavu se mohou postarat také internetová rádia. Pro platformu Android TV je dostupná například i klientská aplikace oblíbené služby TuneIn Radio, která zprostředkuje poslech internetových rádií z celého světa. Rádia jsou rozdělena podle žánru, můžete v jejich nabídce vyhledávat a také si pro rychlé spuštění poslechu označit a uložit vaše oblíbené stanice. Aplikace TuneIn Radio existuje rovněž ve verzi Pro, která přijde na necelých 300 korun, nezobrazuje reklamu a umožňuje ukládat hudbu z internetových rádií pro pozdější přehrávání. Pro běžný poslech si ale vystačíte i s bezplatnou verzí služby a aplikace TuneIn Radio.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Lepší. TV

Televizní vysílání

Díky aplikaci Lepší. TV a předplatnému související služby se zcela obejdete bez televizní antény. Navíc můžete takto po internetu „naladit“ několik desítek televizních kanálů. Lepší. TV nabízí funkci posunu v čase, zpětné přehrávání televizních pořadů nebo nahrávání zvoleného úložiště do cloudového archívu. Velmi podobnou službu, téměř za stejnou cenu, odvede také internetová služby Kuki a stejnojmenná aplikace, která je taktéž dostupná pro platformu Android. TV. Z Internetových televizí můžete na svém zařízení s operačním systémem Android TV sledovat také Stream. cz, webovou televizi českého Seznamu.
Platforma - 189 Kč/měsíc
Známka Chipu výborný (1,1)

Weather for Android TV

Předpověď počasí

Mezi další šikovné aplikace, dostupné pro zařízení na platformě Android TV, patří například ještě Weather for Android TV, zobrazující v pěkné grafice detailní informace o aktuálním počasí a předpověď na následující dny. Aplikace Weather for Android TV automaticky detekuje vaši polohu a zobrazí odpovídající informace o počasí. Můžete si ale také vyhledat počasí v jiných městech. Užitečný může být rovněž souborový manažer ES File Explorer. Pomůže vám například s organizací obsahu na externím pevném disku, připojeném přes USB rozhraní nebo třeba s přístupem k souborům na vašem NAS serveru.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení