Menu

SWK Softwarové krátké testy

Krátké testy programů a aplikací, které se dostaly k nám do redakce za uplynulý měsíc.

Vybavená grafická sada

Corel Graphics Suite 2018

Zatímco v předchozí verzi souboru Graphics Suite se Corel soustředil především na integraci funkcí pro kreslení perem na dotykové obrazovce a nový modul LiveSketch, v aktuálním vydání tohoto pokročilého grafického softwaru nechybí řada novinek a podstatně rozšířená paleta funkcí. Na základní struktuře funkcí pro kreslení a stylu ovládání ale Corel naštěstí nic zásadního nezměnil.

Jednu z hlavních funkčních novinek demonstruje Corel již v samotném logu nové verze Graphics Suite, kde se kromě nezbytného balonu, dlouholetého symbolu grafických produktů Corelu, objevil i grafický motiv květiny, vytvořený pomocí nového nástroje na kreslení symetrických objektů. S tímto novým nástrojem mohou i úplní začátečníci během chvilky a pomocí několika kliknutí myší vytvářet objekty s efektem kaleidoskopu. Můžete začít jednoduchým objektem, například elipsou, kterou lze následně zrcadlit podle libovolně nakreslené osy. Další nový nástroj slouží pro intuitivní a interaktivní přidávání vektorových stínů k objektům a textům. S nástrojem Blokovat snadno vytvoříte stín podle vlastního nastavení a se zvolenou barvou. U fotografií se špatnou perspektivou umí nový nástroj Graphics Suite provést automatickou opravu, stejně jako u fotografií pořízených s křivým horizontem. Rastrovou grafiku lze nyní interaktivně tvarovat po jejím umístění do tzv. obálky, s jejímiž uzly můžete libovolně manipulovat. S nástrojem Pointillizer lze z libovolného počtu vektorových nebo rastrových objektů vytvářet vektorové mozaiky a nástroj Impact pomůže s vytvářením grafických efektů ilustrujících pohyb. Hotovou grafiku lze přímo z aplikace Corel Graphics Suite odesílat do knihovny médií vašich webových projektů v publikačním systému WordPress.
Všechny nové funkce pracovaly při našem testování velmi svižně a provedené úpravy se zobrazovaly plynule v reálném čase. S aktuálními vylepšeními v Graphics Suite 2018 potvrzuje Corel svoji pozici mezi nejlepšími dodavateli grafického softwaru. Našince jistě potěší lokalizace uživatelského rozhraní i nápovědy do češtiny.

+ Rozsáhlé možnosti tvorby vlastního designu, svižná práce, dostatečná nápověda.
- Pro začátečníky může být nabídka funkcí poněkud nepřehledná.

***

Corel Graphics Suite 2018

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk čeština
Import všechny běžné formáty
Export všechny běžné formáty
Barevné profily CMYK, RGB, stupně šedé
Další funkce bohatá nabídka klipartů, fotek a předloh
Info corel.cz
Info ashampoo.com

HODNOCENÍ

Celkem 92,6
Nabídka funkcí (50 %) 96
Ovládání (25 %) 91
Výkon (20 %) 87
Dokumentace (5 %) 89
Cena 19 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne

Responzivní weby

WebSite X5 Professional 15

Výrobce aplikace WebSite X5 dodržuje pravidelný cyklus aktualizací, takže máme v obvyklém termínu k dispozici novou verzi tohoto pokročilého webového editoru. Princip tvorby nových internetových stránek či celých webových projektů v rámci pěti postupných kroků se ani v nové verzi nijak nezměnil. Zkušení uživatelé softwaru WebSite X5 také nezaznamenají žádné zásadní změny v uživatelském rozhraní, které je tradičně dostupné i v překladu do češtiny. Zde by si jinak funkcemi dobře vybavený webový editor inovaci už asi zasloužil. Nejzásadnější novinkou verze označené číslem 15 je především přehledný a pohodlně ovladatelný náhled vytvářených webových stránek v tzv. responzivním designu, který umožňuje automatické přizpůsobení rozložení obsahu webové stránky zobrazení na displejích mobilních zařízení. Specialitou je možnost vygenerování QR kódu, který po načtení fotoaparátem vašeho smartphonu či tabletu zobrazí náhled vytvářených webových stránek přímo na vašem mobilním zařízení. Nutné je pouze připojení vašeho počítače a mobilního zařízení ve stejné síti. Přepracováno bylo také zálohování webových projektů, kdy je možné vytvářet zálohy ručně nebo automaticky. Staré, již nepotřebné verze mohou být automaticky mazány.

***

WebSite X5 Professional 15

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk čeština
Kódování HTML5, CSS 3, UTF-8, Webfonts, responzivní design
Šablony kolem 500 dostupných témat v různých kategoriích
Další funkce moduly pro blogy a e-shopy, SEO optimalizace
Info websitex5.com

HODNOCENÍ

Celkem 92,1
Nabídka funkcí (50 %) 96
Ovládání (25 %) 87
Výkon (20 %) 89
Dokumentace (5 %) 88
Cena cca 5 600 Kč
Známka Chipu dobrý (1,6)

Obnova dat

Power Data Recovery 8

Aplikace MiniTool Power Data Recovery je k dispozici v několika různých verzích, určených pro domácí i profesionální nasazení. Jedná se o pokročilý nástroj na obnovu smazaných či z jiného důvodu ztracených dat na pevných discích i jakýchkoli jiných paměťových médiích, připojených k počítači. MiniTool Power Data Recovery pracuje velmi důkladně a při skenování obsahu disku si dává s vyhledáním souborů k záchraně opravdu na čas. Výsledkem je ale zpravidla velmi dlouhý seznam dat k obnově, která můžete filtrovat podle jejich typu či názvu a snadno tak zvolit k obnově třeba jen fotografie ze zvolené složky.
(Cena: cca 1 700 Kč, powerdatarecovery. com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)

Vylepšení fotografií

Ashampoo Photo Optimizer 7

Nová verze fotoeditoru Ashampoo Photo Optimizer přichází s přepracovaným uživatelským rozhraním, ve kterém se rychle zorientují i úplní začátečních. Ti navíc nemusí ve funkcích programu nijak moc pátrat, ale mohou se spolehnout na funkce automatické optimalizace, které si poradí s korekcí expozice a třeba i vyvážením bílé barvy. Další funkce umožňují kromě klasických úprav (otáčení, ořezávání, převracení atd.) také vyrovnání horizontu, vložení vodoznaku nebo aplikaci obrazových efektů. Samostatná nabídka funkcí (odstranění červených očí, vybělení zubů ad.) je připravena pro úpravu portrétních snímků.
(Cena: cca 560 Kč, ashampoo.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,8)

Nejen čistič registru

Netgate Registry Cleaner

Kromě čištění registru operačního systému Windows od zbytečných a poškozených záznamů má původem slovenský program Netgate Registry Cleaner ještě řadu dalších schopností. Především umí smazat z pevného disku počítače zbytečné soubory, ale například také vyhledat a odstranit všechny pozůstatky po surfování na internetu a používání běžných programů. Dále vám Netgate Registry Cleaner pomůže například zrychlit start počítače nebo odinstalovat nepoužívané programy. Čištění počítače lze provádět automaticky ve zvoleném intervalu. Veškeré změny provedené v registru jsou zálohovány a lze je snadno vrátit zpět.
(Cena: 590 Kč, netgate.sk)
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)

Zálohování dat

Abelssoft Backup 2018

Zálohovací aplikace Abelssoft Backup 2018 vypadá na první pohled velmi jednoduše, ale její funkce jsou poměrně rozsáhlé. Můžete si v ní vybrat, zdali chcete zálohovat celý diskový oddíl, soubory vybraného typu (hudba, dokumenty, fotky atd.) nebo soubory zcela dle vlastní volby. Abelssoft Backup umí zálohovaná data zašifrovat a ochránit heslem a zálohování bude provádět v pravidelných intervalech (každou hodinu, denně, týdně, měsíčně atd.). Šikovná je i možnost provést zálohu pokaždé, když bude k počítači připojen určitý disk či jiné úložné médium. V programu si můžete vytvořit libovolný počet různých zálohovacích úloh.
(Cena: cca 500 Kč, abelssoft.de)
Známka Chipu velmi dobrý (2,2)

Stahování videí

HD Downloader 3

Aplikace HD Downloader je určena pro stahování videí z YouTube a dlouhé řady jiných videoserverů na základě odkazu na webovou stránku s požadovaným videem. Do programu přitom můžete vložit celou řadu videí ke stažení a poté hromadně spustit jejich uložení do počítače. HD Downloader může stahovat kompletní videa, ale také jen jejich zvukovou stopu. Podporována jsou různá rozlišení stahovaných videí až do rozlišení 8K. Obsah z internetu může HD Downloader rovnou konvertovat do některého z desítek nabízených výstupních formátů, včetně detailního nastavení snímkové frekvence a datového toku. Podobné funkce ale nabízejí i bezplatně dostupné aplikace.
(Cena: cca 750 Kč, hdapplications.com)
Známka Chipu dostatečný (2,5)

Oprava PDF dokumentů

Recovery Toolbox for PDF 2.8

Nedaří se vám otevřít důležitý dokument ve formátu PDF, který byl poškozen třeba při stahování z internetu nebo přenosu e-mailem? Pak zkuste program Recovery Toolbox for PDF, který se specializuje právě na opravy poškozených PDF dokumentů. Recovery Toolbox for PDF podporuje PDF soubory všech typů a velikostí, ale neporadí si se soubory s šifrovaným obsahem a nepomůže vám ani ve chvíli, kdy nemáte k dispozici heslo pro odemknutí PDF souboru. Pokud se programu Recovery Toolbox for PDF podaří úspěšně obnovit obsah poškozeného dokumentu, uloží jej do nového PDF souboru, který bude možné otevřít v jakémkoli běžném PDF prohlížeči.
(Cena: cca 650 Kč, pdf.recoverytoolbox.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení