Menu

To nejlepší z Chip DVD – 8.2018

Každý uživatel Windows se časem stává jejich mechanikem. Pro naléhavé případy je dobré mít v záloze osobní sadu osvědčených nástrojů. Pokud se jedná o smazaná data, můžete využít Disk Drill Pro, pro průběžný tuning a čištění Glary Utilities 5 Pro, pro dokonalé mazání Data Wiper 4 a pro hloubkové odvirování ESET SysRescue Live.

Ten se hodí i jako záchranný systém pro případ havárie. iMyFone Umate Pro řeší uvolnění místa v paměti iPhonů a Avast Mobile Security zabezpečení Androidu.

ESET SysRescue Live

Záchranný USB disk

Bootovací antivirový systém na DVD nebo USB disku dosahuje vyšší účinnosti, protože kontroluje počítač bez spuštěných Windows. Ačkoli je antivir ESET SysRescue Live postavený na Linuxu, grafické prostředí i ovládání věrně připomíná Windows. SysRescue navíc obsahuje i správce souborů pro případ, že by Windows nešla zprovoznit a bylo nutné alespoň zkopírovat data, a možnost vzdálené správy počítače pomocí integrovaného TeamVieweru. Chip DVD je připraven jako bootovací médium s tímto systémem nebo si můžete pomocí nástroje Rufus vytvořit bootovací USB flash disk. Více se dozvíte na DVD a na S 36.

Franzis CutOut 5 Standard

Specialista na fotomontáže

Grafický editor CutOut sice zvládne i běžné úpravy fotografií a obrázků, ale jeho specializací je ořezávání pozadí hlavních objektů na snímcích. Díky poloautomaticky pracujícím nástrojům stačí jen poměrně hrubě označit okraje objektu k ořezání a funkce programu CutOut se už postarají o zbytek práce. Při odstranění pozadí se zároveň vytvoří nová vrstva snímku, do které lze vložit jiný obrázek jako pozadí. Vzniklou fotomontáž můžete dále doladit a pak si ji uložit do nového souboru ve formátu JPG nebo PNG se zvoleným rozlišením. Z běžných úprav zvládne CutOut například otáčení a převracení snímků, nastavování parametrů jejich expozice nebo korekci barev a vyvážení bílé. Velmi šikovná je ale například i automatická funkce pro odstranění nežádoucích objektů na snímcích, které před jejich vymazáním stačí jen označit, a nechybí ani obligátní sada uměleckých filtrů.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 1 400 korun. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows Vista a vyšší a macOS 10.7 a vyšší.

Disk Drill Pro

Obnova souborů

Program Disk Drill je profesionálním nástrojem na obnovu souborů, o které jste přišli vlastním přičiněním, při útoku škodlivého softwaru nebo třeba kvůli poškození či chybám hardwaru.

Disk Drill přitom podporuje všechny běžné typy úložných médií, stejně jako všechny standardní souborové systémy (NTFS, FAT32, EXT, HFS+ ad.). Sami si přitom můžete zvolit, jaké typy souborů bude Disk Drill na disku vyhledávat, stejně jako postup skenování obsahu disku. Pokud vám rychlejší metoda skenování nepřinese očekávaný výsledek, můžete zkusit pomalejší, ale důkladnější postup vyhledávání dat k obnově. Šikovná je i funkce dodatečné ochrany důležitých souborů, která slouží jako rozšíření klasického koše, díky kterému lze rychle uvést klíčový obsah počítače do původního stavu. Obnovu všech ztracených souborů vám Disk Dril nezaručí, ale za pokus rozhodně stojí. Více se dozvíte na S 132.

Licence pro Chip: Půlroční licence plné verze programu včetně updatu. Běžná cena licence programu je 2 300 korun. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší a macOS 10.8.5 a vyšší.

iMyFone Umate Pro 5.1

Vyčistí iPhony

Aplikace iMyFone Umate automaticky rozpozná iPhone či iPad připojený k počítači a ukáže, kolik GB z celkové kapacity připojeného zařízení zbývá volných. Jedním kliknutím pak zahájíte kompletní skenování paměti zařízení. Výsledkem je přehled dat, která lze smazat, a vypočtení kapacity zabrané fotografiemi, které umí program zkomprimovat, a aplikacemi, které lze přímo odinstalovat. Smazat můžete například záznamy o chybách aplikací a iOS, dočasná data stažená z internetu i další soubory ve vyrovnávací paměti zařízení. Zajímavá je ale především funkce komprese fotografií, které mohou často zabírat opravdu značnou část úložiště mobilního zařízení. Program iMyFone Umate přitom slibuje uvolnění až 75 % místa zabraného fotografiemi, bez vlivu na jejich kvalitu. Mnoho místa uvolní i odinstalování nepotřebných aplikací, které lze provést přímo v programu iMyFone Umate. Více se dozvíte na S140.

Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 750 korun s možností updatu. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší a macOS X 10.7 a vyšší.

ScanPapyrus 17

Vylepšené skenování

ScanPapyrus je aplikace pro snadné skenování dokumentů a knih s inteligentními předvolbami a automatickým vylepšením pořízených skenů.

Program nenahrazuje ovladač skeneru ve Windows, ale rozšiřuje možnosti a použití skenovacího zařízení - bez ohledu na to, jaký model a od jakého výrobce vlastníte. Kromě běžného skenování nabízí ScanPapyrus režim automatického skenování s časovým intervalem pro výměnu či otáčení stránek skenovaného dokumentu v případě, že má váš skener automatický podavač dokumentů (ADF). Díky tomu můžete obsluhovat pouze skener a nestarat se o počítač a spouštění skenování. ScanPapyrus také naskenované dokumenty automaticky ořezává a upravuje různé deformace vzniklé při skenování různě sešitých či svázaných stránek předlohy. Skeny se ukládají do formátu PDF, DjVu, nebo se jako obrázky vkládají do wordových dokumentů nebo vícestránkových TIFF. ScanPapyrus dokáže otevřít jakýkoliv PDF dokument nebo DjVu a přeuložit všechny stránky jako obrázky.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 850 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Glary Utilities 5 Pro

Zrychlení a ochrana PC

Program Glary Utilities je osvědčený tuningový a čisticí program, který se umí postarat o pravidelnou očistu vašeho počítače od zbytečných záznamů v registru Windows, dočasných souborů na pevném disku nebo dat z vyrovnávací paměti internetových prohlížečů. Všechny tyto úkoly lze řešit jediným kliknutím myší, nebo je rovnou nastavit na automatické spouštění v pravidelném intervalu. Další funkční moduly se postarají například o optimalizaci využití operační paměti, kompletní odinstalování nepotřebných programů nebo třeba zašifrování souborů před jejich odesláním e-mailem. Hodně práce i starostí vám mohou ušetřit i funkce pro kontrolu dostupnosti novějších ovladačů hardwaru.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 700 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Ant Download Manager

Bleskové stahování

Mohlo by se zdát, že sláva programů pro správu a zrychlení stahování definitivně pohasla s ústupem pomalého vytáčeného internetového připojení a nástupem vysokorychlostních internetových přípojek. Není to ale tak docela pravda. Rychlost stahování dat totiž nezávisí jen na šířce pásma vašeho připojení k internetu, ale také na nastavení webových serverů, ze kterých data stahujete. Proto se vám i v současné době může hodit aplikace Ant Download Manager, která pro každé stahování sestaví hned několik paralelních připojení a dokáže tak výrazně urychlit především stahování skutečně velkých souborů. Stahování dat přes Ant Download Manager je maximálně automatizované a komfortní.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 600 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Bez registrace. Instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

Avast Mobile Security

Zabezpečení mobilů

I mobilní telefony je potřeba chránit před viry a hackery. Mobilní Avast patří mezi špičkové antiviry pro mobilní zařízení, který odfiltruje možné hrozby až s 99,8% úspěšností. Jeho aktivní webový štít zabrání návštěvě pochybných a nebezpečných stránek ve všech známých mobilních prohlížečích. Skenuje aplikace i obsah e-mailů, filtruje podvržené hovory a SMS zprávy, chrání fotografie i internetové bankovnictví. Mezi výčet dalších funkcí patří například kontrola připojené Wi-Fi sítě, optimalizace RAM, otestování rychlosti připojení, blokování hovorů a funkce po zcizení.

Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu s možností updatu a bez povinné registrace. Určeno pro Android 4.1 a vyšší. K dispozici je i placená verze Pro s ročním poplatkem 230 korun, která odemyká další funkce, jako je fotopast na zloděje, odstranění reklamy a zabezpečení neoprávněné výměny SIM.

Macrorit Data Wiper 4

Likvidace dat

Z použitých disků, vyhozených do popelnice nebo prodávaných v internetových aukcích, lze s trochou trpělivosti velmi často získat obsah, o kterém si předchozí majitel myslel, že je nadobro smazán.

Může jít o soukromé fotografie, osobní dokumenty nebo další velmi citlivá data, která by se rozhodně neměla dostat nikomu cizímu do rukou. Abyste zabránili takové nepříjemnosti, stačí přemazat obsah disku pomocí programu Macrorit Data Wiper, který přepíše nepotřebné soubory náhodnými daty. Soubory totiž na disku zůstávají i poté, co je smažete a vysypete z koše, a také po zformátování celého disku - do doby, než jejich fyzické umístnění na disku přepíšete novými daty.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Cakewalk SONAR

Hudební program

Cakewalk SONAR je vyspělý profesionální program pro záznam a úpravu hudby. Nabízí mnoho funkcí, efektů a nástrojů jak pro domácí, tak pro profesionální použití. Cakewalk patří mezi nahrávací studia, která kombinují nahrávání a editaci audio a MIDI stop. Výsledkem práce je zcela plnohodnotná profesionální produkce hudby, jejíž úroveň je daná pouze kreativitou a zkušenostmi obsluhy. Ještě poměrně nedávno byl hlavním problémem zpracování hudby nevýkonný a pomalý hardware. To je už naštěstí díky novým procesorům, rychlým SSD diskům a levným pamětem RAM minulostí. Dokonce i požadavek na speciální zvukovou kartu s nízkou latencí lze vyřešit speciálním ovladačem pro běžné zvukové karty obsažené v noteboocích. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 9 000 korun, kterou výrobce uvolnil k použití zdarma. Registrace v rámci sociální sítě BandLab. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Abelssoft PriWeb 2018

Bezpečný browser s VPN

Webový prohlížeč PriWeb vám prostřednictvím připojení k virtuální privátní síti (VPN) poskytne bezpečné a anonymní brouzdání na internetu. Program k tomuto účelu využívá servery umístěné v různých zemích světa - například v Německu, USA, Nizozemsku nebo ve Francii. Prohlížeč umožňuje přístup i k různým webovým službám a internetovým stránkám, které jsou pro naši zemi regionálně zablokované. Pomocí nastavení programu pak můžete např. určit, aby program ukládal naposledy použitou VPN, přerušil načítání stránek s příliš dlouhým čekáním na odezvu serveru, blokoval vyskakovací okna nebo oblíbené stránky automaticky otevřel na nové záložce.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu zahrnující 5GB datový balíček v ceně cca 250 korun. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce září 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Služba »On-line DVD« je určena pro aktivní předplatitele časopisu Chip. Díky ní si mohou stáhnout plné verze a zajímavý software umístěný na Chip DVD přímo z webových stránek www.chip.cz/dvd. Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen v rozsahu odpovídajícím sjednanému předplatnému u distributorů tisku společností SEND (ČR) nebo MAGNET PRESS (SR). Zákazník je o přidělení přístupu informován zprávou na e-mail uvedený u svého distributora. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Programy jsou označeny ikonou D .
Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen i předplatitelům digitálního a kombinovaného (papír + digi) předplatného. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatná digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

Fast Video Downloader

Specialista na filmy

Fast Video Downloader umí do počítače stahovat videa z YouTube i řady dalších videoserverů a převádět je do vybraných formátů i rozlišení.

Program Fast Video Downloader umí stahovat videa z internetu na základě odkazu na příslušnou webovou stránku. Ještě šikovnější ale může být vyhledávač v obsahu videoserverů, jako jsou YouTube, Vimeo, Dailymotion a řada dalších, který pracuje na základě klíčových slov. Videa ke stažení lze zařadit do fronty a pak spustit stahování ihned, nebo je nastavit na zvolený den a hodinu, tak aby vás stahování velkého množství dat z internetu nerušilo při práci. U stahovaných videí si můžete zvolit jejich rozlišení, nebo je rovnou nechat převést do formátu podporovaného zařízením, ve kterém je budete chtít přehrávat - typicky například pro iPhone či iPad. Volit můžete z běžných formátů videa, ale k dispozici je také formát MP3, se kterým z videa exportujete jen jeho zvukovou stopu. Pomocí vestavěného konvertoru pak lze převádět i videa, která jste si do počítače stáhli již dříve a máte je uložená na disku.
Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 500 korun s možností updatu. Registrace a instalace do konce srpna 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

***

Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen deseti antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelný DVD vyměňujeme poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Konkrétní informace o registracích a licenčních podmínkách najdete u instalace každé plné verze. Období registrací je zpravidla do konce září 2018.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1808avgis@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1808avgptu@chip.cz.

Foto popis| Seznam programů v Chipu 08/2018
Foto popis| Rádi byste upravovali fotografie jako profesionálové, ale nechcete investovat do rozsáhlého grafického programu a učit se s ním zacházet? Vsaďte na specializovaný software.
Foto popis| Po označení vnitřního a vnějšího okraje objektu pro ořezání pozadí CutOut analyzuje snímek a provede jeho odstranění. Pak můžete pokračovat s nástroji z nabídky »General matting tools« v doladění detailů ořezání, například na základě výběru barev. Výsledek uložíte tlačítkem »Apply and return«.
Foto popis| Ať už ke ztrátě vašich důležitých fotografií, videí nebo dokumentů došlo kvůli selhání hardwaru nebo nechtěnému smazání, stále máte šanci vše zachránit.
Foto popis| Výsledkem skenování je kompletní přehled souborů, které umí Disk Drill zachránit. V seznamu můžete vyhledávat podle složek, názvů souborů nebo jejich typu. Disk Drill například snadno vyfiltruje všechny obrázky a fotografie nebo třeba dokumenty. U souborů k obnově umí zobrazit i náhled jejich obsahu.
Foto popis| Dochází vám v iPhonu místo pro nové aplikace, muziku či filmy? Uvolněte maximum jeho kapacity kompresí fotografií a odstraněním zbytečných dat.
Foto popis| Analýza obsahu zařízení s iOS zabere programu iMyFone Umate jen několik okamžiků. Nezapomeňte opakovaně provést analýzu a čištění po odinstalování nepotřebných aplikací - aby zmizely skutečně i se všemi pozůstatky.
Foto popis| Odinstalování většího počtu nepotřebných aplikací uvolní cenné místo v paměti mobilního zařízení, ale provádět jej přímo v iPhonu či iPadu není ani zdaleka tak pohodlné jako hromadná odinstalace v prostředí iMyFone Umate.
Foto popis| Nevyhovuje vám skenovací aplikace, kterou dodává výrobce vašeho skeneru? Ztratili jste instalační CD? Pak použijte daleko lepší aplikaci ScanPapyrus.
Foto popis| Jednou z nejzajímavějších funkcí programu ScanPapyrus je automatické skenování s nastavitelnou časovou prodlevou pro otáčení či výměnu stránek předlohy. Budete-li skenovat knihu, ScanPapyrus se postará o rozdělení dvoustránek na samostatné stránky a jejich správně otočení.
Foto popis| Před uložením naskenovaného dokumentu do některého z podporovaných formátů lze kromě oříznutí a otočení použít i funkci pro úpravu jasu a kontrastu, se kterou lze vylepšit digitální kopii různě poškozených nebo málo čitelných dokumentů. Výsledek si můžete ihned zkontrolovat v náhledu.
Foto popis| Už vás štvou neustálé chybové hlášky a zpomalující se nebo zamrzající počítač? Máme pro vás lék na nejčastější problémy počítačů s Windows.
Foto popis| V hlavním okně Glary Utilities najdete ukazatel doby nutné ke spuštění Windows. Zkuste ji zkrátit pomocí funkcí pod tlačítkem »Správce spouštění«. V novém okně se zobrazí seznam všech aplikací a služeb automaticky spouštěných se startem operačního systému.
Foto popis| Stahujete z internetu velká množství dat a chcete mít všechny downloady pod kontrolou? Použijte šikovného správce stahování s dlouhou řadou funkcí.
Foto popis| Jestliže povolíte doplněk aplikace Ant Download Manager v internetovém prohlížeči, bude program automaticky detekovat odkazy na stahované soubory a pomůže vám s rychlejším stahováním dat z internetu.
Foto popis| Obsah mobilu je čím dál cennějším artiklem pro vyděrače. Zabezpečte si svoje zařízení s vyspělou ochranou od Avastu.
Foto popis| Pomocí uživatelského účtu my.avast lze ztracený telefon spravovat na dálku. Nálezci můžete odeslat až pětiminutové audio, spustit sirénu, poslat vzkaz na zamykací obrazovku. Můžete dokonce i tajně pořídit snímek z telefonu na dálku a lokalizovat jeho poslední polohu.
Foto popis| Prodáváte starý počítač nebo jenom nepotřebný pevný disk či jiné úložné médium? Rozhodně byste měli jeho obsah důkladně přemazat.
Foto popis| Ve volbě »Security« umožňuje Data Wiper výběr ze šesti metod bezpečného přemazání dat, lišících se svojí důkladností a s tím související časovou náročností. Velmi pravděpodobně si vystačíte s prvními třemi metodami.
Foto popis| Ještě zcela nedávno drahý profesionální software pro tvorbu a úpravu hudby je nyní k dispozici zcela zdarma. Byl by hřích toho nevyužít.
Foto popis| Cakewalk Sonar je multistopé studio, které lze použít k nahrávání hudby v reálném čase. To znamená, že při přehrávání hudby lze současně nahrávat další nástroj nebo zpěv. Počet vstupů a souběžných záznamů je omezen jen hardwarem zvukové karty.
Foto popis| Toužíte po bezpečném a anonymní surfování na internetu? Chcete mít přístup na stránky a ke službám, které jsou u nás blokovány? To vám spolehlivě zajistí šikovný prohlížeč PriWeb.
Foto popis| Spuštění anonymního surfování v prohlížeči PriWeb je velmi snadné. Stačí vedle adresního řádku kliknout na tlačítko »Select VPN« a ze zobrazené nabídky vybrat VPN server v požadované zemi.
Foto popis| Ve službě je vždy dostupné aktuální a dvě předchozí čísla, u kterých je zaručena platnost registrací plných verzí.
Foto popis| Chcete si přehrávat videoklipy a filmy z YouTube v počítači nebo smartphonu i bez připojení k internetu? Pak si je jednoduše stáhněte.
Foto popis| Videa z internetu můžete prostřednictvím programu Fast Video Downloader stahovat několika způsoby. Tím prvním je vložení odkazu na konkrétní video, například na serveru YouTube, do okna na kartě »Add Video URL«.
Foto popis| Další zajímavou možností stahování videí z internetu je použití vyhledávače integrovaného přímo v programu Fast Video Downloader. Zadejte klíčová slova do pole »Search Video« na horním okraji okna programu a klikněte na modré tlačítko s lupou.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz


Příbuzná témata: