Menu

Více prostoru v iPhonu

Místa v paměti smartphonů a tabletů není nikdy dost - a což teprve v iPhonech a iPadech, jejichž kapacitu nelze rozšířit pomocí paměťových karet.

Za kapacitu interního úložiště iPhonů a iPadů si nechává Apple velmi draze zaplatit, takže se řada uživatelů rozhodne pro pořízení základní veze s malým úložištěm. Časem nevyhnutelně dojde k situaci, kdy do mobilního zařízení nebude možné z kapacitních důvodů instalovat nové aplikace - a co hůř, nebude moci proběhnout ani aktualizace na novější verzi operačního systému iOS, ke které bývá potřeba i několik GB místa v úložišti smartphonu či tabletu. Řešení, jak téměř bezpracně uvolnit kapacitu vnitřního úložiště iPhonu či iPadu, nabízí aplikace iMyFone Umate. Šikovný program používá ke svému účelu hned tři různé postupy.

Stovky MB až několik GB místa v úložišti smartphonu či tabletu s iOS můžete ušetřit kompresí fotografií uložených v paměti mobilního zařízení. Komprese samozřejmě znamená jistou degradaci kvality snímků, proto ji používejte pouze v případě, že máte originální snímky zazálohovány v počítači nebo třeba v úložišti iCloud. Komprese prováděná programem iMyFone Umate je velmi citlivá, takže při prohlížení snímků na displeji mobilního zařízení nebo jejich vystavení na Facebooku prakticky nepoznáte rozdíl. Záloha originálů je důležitá pro případ, že byste chtěli snímky později tisknout nebo je třeba upravovat v počítači.

O něco méně dat (spíše desítky MB) lze uvolnit smazáním zbytečných a dočasných dat operačního systému iOS a instalovaných aplikací. Další prostor v úložišti umí iMyFone Umate získat odinstalováním nepoužívaných aplikací. Výhodou je, že lze aplikace odinstalovávat hromadně - stačí je pouze označit, a iMyFone Umate se postará o jejich odstranění.

Program iMyFone Umate v plné verzi z Chip DVD můžete používat bez jakýchkoli funkčních omezení po dobu jednoho roku od jeho instalace a registrace.

Jak na to

1 Instalace

Pro instalaci plné verze programu iMyFone Umate je nezbytný registrační kód, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu softwaru staženého prostřednictvím elektronické verze Chipu.

Program iMyFone Umate se instaluje standardním způsobem, stačí jen souhlasit s licenčními podmínkami a projít instalačním procesem. Při prvním spuštění klikněte v automaticky otevřeném okně na odkaz »You‘ve got registration code, then register now« a následně zadejte e-mail (stejný jako při registraci) a registrační kód. Pak klikněte na tlačítko »Register«, a můžete začít program používat.

2 Připojení iPhonu

Pro správnou funkci programu iMyFone Umate je nezbytné mít v počítači instalovanou i aktuální verzi softwaru iTunes. Jedině pak se může iMyFone Umate dostat k obsahu zařízení s iOS. Jednoduše připojte iPhone přes USB kabel k počítači a okamžik vyčkejte, než iMyFone Umate prohledá jeho obsah. Výsledkem je identifikace mobilního zařízení a jeho úložiště. Při opakovaném použití programu se v jeho úvodním okně budou zobrazovat také informace o celkově uvolněném prostoru díky použití aplikace iMyFone Umate a datum posledního použití programu.

3 Kontrola paměti zařízení

Vyhledání dat, jejichž odstraněním je možné uvolnit cennou kapacitu paměti telefonu či tabletu, zahájíte tlačítkem »Quick Scan«. Kontrola úložiště mobilního zařízení zabere jen několik okamžiků a iMyFone Umate hned zobrazí údaj o celkové kapacitě, kterou lze použitím čisticích a optimalizačních funkcí získat. Především v případě, že máte ve svém smartphonu či tabletu s iOS velké množství fotografií, může jít o stovky MB až několik GB místa. iMyFone Umate zároveň rozepíše, kolik prostoru můžete získat odstraněním zbytečných dat, optimalizací fotografií nebo odinstalováním nepoužívaných aplikací.

4 Odstranění zbytečných dat

Operační systém iOS nemá problém s hromaděním stovek MB dočasných dat či záznamů o chybách, přesto lze ale očekávat, že několik (desítek) MB zbytečných dat v paměti iPhonu či iPadu iMyFone Umate najde. Ve výpisu z kontroly úložiště mobilního zařízení klikněte v řádku »Junk Files« na tlačítko »Clean« a v následujícím okně označte typy dat, která má program iMyFone Umate smazat. Může jít například o záznamy o pádech aplikací (»Crash Logs«), data z vyrovnávací paměti aplikací pracujících s fotografiemi (»Photo Caches«) nebo dočasná data stažená z internetu (»Download Temp Files«). Další zbytečná data vytvářejí instalované aplikace (položky »User Storage Files«). V zásadně nic nebrání tomu, abyste označili všechny typy zbytečných dat, které iMyFone Umate najde, a tlačítkem »Clean« provedli jejich likvidaci.

5 Komprese fotografií

Dalším krokem pro uvolnění kapacity úložiště mobilního zařízení je komprese fotografií uložených v paměti iPhonu či iPadu. Použijte tlačítko »Clean« v řádku »Photos«, které otevře okno s informací o kapacitě úložiště, již lze kompresí získat, a rovněž náhledem ukázkového snímku před a po kompresi. Můžete se přesvědčit, že rozdíl je opravdu neznatelný. Poté pokračujte tlačítkem »Backup & Compress« ke spuštění procesu komprese. Pamatujte však na to, že iMyFone Umate zkomprimuje všechny snímky v paměti mobilního zařízení -nemůžete si sami zvolit, které ano, a které ne. Komprese probíhá v počítači, ke kterému je iPhone či iPad připojen, iMyFone Umate do něj snímky zkopíruje a po zkomprimování je vrátí zpět do mobilního zařízení.

6 Správa aplikací

K hromadnému odstranění nepoužívaných aplikací slouží funkce »Clean«, použitá v řádku »Apps«. Ve výpisu aplikací nechybí označení jejich verze a výpočet velikosti dat, kterými aplikace zabírá místo v paměti zařízení. iMyFone Umate umí odinstalovat jednotlivé aplikace, ale zvládne i hromadnou odinstalaci většího množství aplikací. Samozřejmě nelze odinstalovat aplikace, které jsou součástí instalace operačního systému iOS. Tyto aplikace se v seznamu ani nezobrazí.

***

plnou verzi programu iMyFone Umate Pro 5.1 najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení