Menu

Novinky – 9.2018

Kaleidoskop událostí a novinek na poli ICT za uplynulý měsíc

Tablet nahradí počítač

Samsung Galaxy Tab S4 s operačním systémem Android je nový tablet, který představuje dvě zařízení v jednom.

Díky vysokému výkonu, novým funkcím, možnosti připojení k monitoru a rozhraní DeX totiž nahradí i počítač. Je to vůbec poprvé, co Samsung nabízí na tabletech prostředí Samsung DeX, známé z prémiových modelů smartphonů.
Po připojení k volitelnému krytu s klávesnicí nebo po spuštění z panelu pro rychlý přístup aktivuje Galaxy Tab S4 prostředí Samsung DeX a dává tak uživatelům možnost přepnout z rozhraní operačního systému Android do prostředí stolního počítače. Pomocí prostředí Samsung DeX můžete přímo v tabletu otevřít aplikace pro Android, včetně sady Microsoft Office, v několika oknech stejně jako na stolním počítači a v případě potřeby měnit jejich velikost. Můžete rovněž přetahovat obsah mezi aplikacemi, používat příkazy a klávesové zkratky, hrát hry nebo pracovat s multimédii. K tabletu také můžete připojit externí klávesnici, myš i monitor - DeX podporuje rozlišení HD+/ FHD/WQHD. Pro připojení k monitoru je potřeba HDMI redukce EE-HG950D. Po připojení k monitoru může Galaxy Tab S4 sloužit jako trackpad nebo sketchpad a nově i jako plně funkční tablet. Součástí balení je pero Samsung S Pen.

10,5“ Super AMOLED displej tabletu má poměr stran 16 : 10 a rozlišení 2 560 x 1 600 bodů. Pokud jde o zvuk, Galaxy Tab S4 přichází se čtyřmi vylepšenými reproduktory vyladěnými od AKG a audiotechnologií Dolby Atmos. Standardní paměť tabletu Galaxy Tab S4 je 64 GB, kterou můžete pomocí microSD rozšířit na kapacitu až 400 GB. Baterie má kapacitu 7 300 mAh a vydrží až 16 hodin. Doporučená maloobchodní cena tabletu je 19 500 Kč za verzi s LTE a 18 000 Kč za verzi s Wi-Fi.

Nejmenší a nejlehčí tiskárna

Zoemini je lehká, kapesní a snadno přenosná fototiskárna Canon, která se díky tiskové technologii ZINK obejde bez inkoustu. Díky rozměrům 118 x 82 x 19 mm, hmotnosti 160 g a provozu na dobíjecí baterii ji lze využít kdekoliv a kdykoliv. Uplatnění najde například na rodinných oslavách, dovolených či při setkání s přáteli. Rychle vytiskne snímky ve formátu 5 x 7,6 cm a nabízí také možnost snadného tisku nálepek, které lze využít například k personalizaci běžných předmětů - od zrcátek a krytů mobilních telefonů až po tašky či notebooky. K dispozici je ve třech barevných kombinacích. Zdarma dostupná aplikace Canon Mini Print nabízí škálu filtrů, orámování a efektů. Nechybí ani podpora tvorby plakátů složených ze čtyř nebo devíti fotografií nebo šablony pro tisk personalizovaných koláží. Nová tiskárna si také rozumí se sociálními sítěmi a cloudovými službami, vedle Facebooku a Instagramu například s Google Photos nebo Dropboxem. Nabíjí se přes microUSB konektor a k mobilním zařízením se připojuje přes Bluetooth.

Lepší Mapy

Aplikace Mapy od Applu byla kritizována již od svého vydání v roce 2012, především kvůli chybějícím údajům a nespolehlivé navigaci. Výrobce se jí od té doby snažil vylepšovat. Podle viceprezidenta společnosti Eddyho Cuea Apple vyvíjí prakticky novou aplikaci. Už několik měsíců po USA jezdí několik dodávek vybavených speciálními senzory shromažďujícími GPS informace a skenujícími okolí. Kromě nich bude Apple využívat také anonymní data z iPodů, přesnost pak mají zaručit data ze satelitů.

Kempingová TV

Full HD televizoru Philips 22PFS5403 stačí pro napájení 12 V, a je tedy vhodný i na cesty. Můžete ho napájet z auta nebo lodi z autozásuvky místo cigaretového zapalovače. Je vybavený dvěma HDMI vstupy s funkcí EasyLink, jedním USB vstupem a 6W reproduktory. I přes své malé rozměry poskytuje podle výrobce překvapivě vysokou kvalitu obrazu. Televizor je vybaven tunery DVB-T/S/S2/C i nový standard T2. K dostání je za cenu 4 300 Kč a součástí balení je i 12V kabel s adaptérem do autozapalovače.

Ústup disků

Výrobci klasických pevných disků už začínají pociťovat klesající zájem zákazníků. Jeden z lídrů oboru, společnost Western Digital, uzavře jednu ze svých továren na pevné disky poblíž hlavního města Kuala Lumpur v Malajsii. Zákazníci se stále více zajímají o nová zařízení typu SSD, u nichž začala klesat cena. Kromě toho uživatelé více využívají cloudová úložiště. Western Digital si prozatím ponechá ještě dvě další továrny v Thajsku a bude se více soustředit na výrobu 3D NAND čipů pro své SSD disky.

Blíž zážitkům

Nový kompaktní fotoaparát canon powerShot SX740 hS je vybaven objektivem s ohniskovou vzdáleností 24 až 960 mm (f/3,3 až f/6,9). Díky až 40x zoomu tedy zvládne například focení vzdálenějších památek.

Podporuje i natáčení videí v rozlišení 4K Ultra High Definition, disponuje Wi-Fi i Bluetooth konektivitou a ovládání uživatelům zjednodušuje pomocí řady intuitivních automatických nastavení. Navíc nechybí ani možnost získat z filmového záznamu statické snímky v rozlišení 8 megapixelů. Na kvalitě výsledných snímků se podílí i nejnovější obrazový procesor DIGIC 8 a snímač CMOS s rozlišením 20,3 megapixelu. Novinka se může pochlubit i rychlým automatickým zaostřováním. Užitečné je také kontinuální snímání rychlostí až 10 snímků za sekundu.
Wi-Fi a Bluetooth konektivita zajišťuje propojení s kompatibilním chytrým zařízením s operačními systémy iOS nebo Android. Jednou z výhod je i vkládání GPS informace o poloze do metadat snímků. Uživatelé určitě ocení také možnost automatického přenosu fotografií a videí do mobilů a tabletů. Canon PowerShot SX740 HS nabízí režim Autoportrét, který v kombinaci s 3“ LCD displejem, výklopným až o 180 stupňů, umožňuje vytvářet selfie. Fotoaparát má hmotnost asi 300 g a rozměry 110,1 x 63,8 x 39,9 mm.

Řeč do textu

Již dnes existují aplikace, které proměňují mluvené slovo na psaný text. Neslyšícím tyto nástroje umožní sledovat, co říkají ostatní. Problémy však často způsobuje hluk v pozadí či mnoho lidí mluvících současně. Nyní je tu nový multimediální systém, který údajně funguje lépe. Systém SpeakSee vytvořil holandský podnikatel Jari Hazelebach, který vyrůstal se dvěma neslyšícími rodiči a dobře tak zná problémy s rodinnými rozhovory. Základ jeho nástroje tvoří tři bezdrátové Wi-Fi mikrofony, dokovací nabíječka a aplikace pro iOS a Android. Mikrofony jsou připevněny na trička osob zapojených do rozhovoru. Využívají směrování příjmu, aby zachytily řeč dané osoby, a nikoli zvuky v pozadí či řeč jiných lidí. Mikrofon pak přenáší zvuk do dokovací stanice, která může být umístěna až do vzdálenosti 20 metrů. Ta zpracovává řeč a přenáší zvuková data přes Wi-Fi do aplikace ve smartphonu. Software pak přepíše data do textu, který se zobrazuje na displeji v reálném čase, přičemž řeč každé osoby je označena odlišnou barvou. V přepisech je možné vyhledávat pomocí klíčových slov. Pro nástroj SpeakSee dnes běží crowdfundingová kampaň na portálu Indiegogo. Odhadovaná cena základní soupravy se pohybuje kolem 700 dolarů, první dodávky mají začít v únoru 2019.

Proti melanomu

Včasné rozpoznání rakoviny kůže znamená pro pacienta vyšší pravděpodobnost přežití. Kožní lékaři budou mít brzy k dispozici podporu softwaru. Mezinárodní tým z univerzitní kliniky v Heidelbergu trénoval neuronovou síť na 100 tisících obrazech zhoubných i nezhoubných onemocnění kůže. Následně 58 kožních lékařů soupeřilo s počítačem v diagnostice. Software správně rozpoznal 95 % melanomů a 63 % neškodných nádorů. Naproti tomu lékaři dosáhli při rozpoznání melanomu úspěšnosti jenom 86,6 procenta.

Mobily vedou

S rostoucí popularitou chytrých telefonů se jejich prostřednictvím stále více lidí připojuje k internetu. Podle studie Connected Consumer Study počet Čechů, kteří používají smartphone, se za posledních pět let téměř zčtyřnásobil, a internet na něm používají skoro dvě třetiny z nich. „Během posledních pěti let vzrostl počet Čechů používajících chytrý telefon ze 17 procent v roce 2012 na 65 procent v roce 2017, zatímco počítače se používají čím dál tím méně,“ uvádí František Štrupl ze společnosti Google.

Megabaterie

Li-ion akumulátory mohou v elektrické síti vyrovnávat fluktuace. Dosud však byla tato technologie považována za drahou. Nová megabaterie v jižní Austrálii, zkonstruovaná firmou Tesla, nyní ukázala, že velké investice do těchto akumulátorů se mohou vyplatit. Baterie vykazuje kapacitu od 129 magawatthodin. Zařízení za 40 milionů eur v lednu 2018 krátkodobě odlehčilo elektrické síti. Toto množství elektřiny následně bylo vráceno zpět do sítě za 14násobnou cenu.

Barevná LED s Wi-Fi

OKi rozšířila A4 barevnou tiskárnu c332 o Wi-Fi rozhraní. Kompaktní a úsporné LED zařízení najde využití především v malých firmách a v domácích kancelářích a přináší oboustranný barevný tisk s vysokým rozlišením za dostupnou cenu.

Potisknout lze papír od formátu A6 až po bannery o délce 1,3 metru, přičemž zařízení zvládá papír až do gramáže 220 g/m2. Výhodou zařízení je také automatický oboustranný tisk, který může pomoci snížit spotřebu papíru zhruba o třetinu. Kromě Wi-Fi má tiskárna k dispozici také USB a síťový konektor. Mobilní tisk ze smartphonů a tabletů je možný díky podpoře Google Cloud Print 2.0 a Apple AirPrint. OKI C332 tiskne rychlostí 26 stran za minutu barevně a 30 stran černobíle, první výtisk je k dispozici za 9, resp. 8,5 sekundy. V režimu hlubokého spánku je spotřeba tiskárny pod 1,1 W. Tonery jsou dostupné s nominální kapacitou 1 500 až 3 500 stran. Rozměry zařízení jsou 410 x 504 x 242 mm, hmotnost činí 22 kg. Zákazníci mají po registraci nárok na tříletou prodlouženou záruku za podmínky používání originálního spotřebního materiálu.

S dlouhou výdrží

Smartphone Asus ZenFone Max pro je vybaven vysokokapacitní 5 000mAh baterií, 6palcovým FullView displejem s Full hD+ rozlišením a duálním fotoaparátem, který dokáže upravovat hloubku ostrosti.

Výbavou míří novinka do střední třídy - pohání ji mobilní platforma Qualcomm Snapdragon 636 s grafickým čipem Adreno 509 v kombinaci se 4 GB operační paměti. Smartphone běží na zcela čistém operačním systému Android 8.1 Oreo.

Telefon obsahuje dva SIM sloty podporující 4G (LTE) sítě s rychlostí stahování dat až 400 Mb/s. Kromě toho je k dispozici i samostatný slot pro microSD kartu pro rozšíření úložiště až o 2 TB. Je vybaven také snímačem otisků prstů a nechybí ani technologie NFC.

Hlavní předností je dlouhá výdrž na baterie. Podle Asusu zvládne až 20 hodin přehrávání videa, až 42 hodin hovoru a až 28 hodin prohlížení webu. Smartphone se prodává v černé a stříbrné barevné variantě za 5 490 Kč.

3D obraz z 2D

Dceřiná společnost Googlu DeepMind představila nový algoritmus počítačového vnímání, který dokáže generovat 3D modely z 2D snímků. Generative Query Network (GQN) si dokáže představit scénu z jakéhokoli úhlu, z něhož ho zatím nikdo neviděl. Algoritmus umí vykreslit i opačnou, neviditelnou stranu a vytvořit trojrozměrný pohled z několika různých úhlů. Při výcviku výzkumníci vložili do GQN obrazy scény z různých úhlů, aby se algoritmus učil o texturách, barvách a osvětlení objektů.

Instagram TV

Facebook chce konkurovat YouTube a má v plánu k tomu využít Instagram. Spouští novou apliaci Instagram TV pro iOS a Android. Je specializovaná na vertikální video a umožňuje prohlížet a nahrávat delší videoklipy než s aplikací Instagram, a to až do 60 minut. Služba chce nalákat nové tvůrce videí. Chce-li Instagram přitáhnout umělce z jiných platforem, bude jim muset zaplatit - a zatím není jasné, jak to bude fungovat. Facebook ještě nevytvořil systém, jak platit za práci autorům -na rozdíl od podílu na výnosech, který nabízí YouTube.

Rychlé nabíjení do auta

Novinka od společnosti AVACOM, nabíječka do auta CarMAX 2, umožňuje rychlé nabíjení mobilních zařízení technologií Qualcomm Quick Charge na obou USB výstupech. Nabíječka je vhodná zejména pro zařízení Samsung, Xiaomi, Nokia, LG, Sony a další, která technologii Quick Charge podporují. Lze ji ale bez problémů využít i pro zařízení Apple (iPad/iPhone/iPod), smartphony, tablety, power banky, fotoaparáty, navigace a další. Součástí balení je také 1m kabel s microUSB nebo USB-C konektorem, přičemž kabel je také kompatibilní s Quick Charge technologií. Nabíječka AVACOM CarMAX 2 nabijete všechna energeticky náročná zařízení, protože umožňuje nabíjení s celkovým výstupním výkonem až 36 W. Nabíječka je vybavena inteligentní elektronikou, která rozpozná připojené zařízení a automaticky zvolí vhodný nabíjecí režim. Díky vstupu 12-24 V lze nabíječku použít v osobních i nákladních automobilech. Nabíječku je možné zakoupit v bílé nebo černé variantě.

Moucha napájená laserem

Výzkumníkům univerzity ve Washingtonu se poprvé podařilo zkonstruovat létající elektronický hmyz, který nepotřebuje kabel nebo baterii. RoboFly je o něco těžší než párátko. Energii umí přijímat z laserového paprsku, který je nasměrován na solární panel. V současnosti vše ale funguje jenom při startu a přistání, během letu laserový paprsek ještě neumí umělou „mouchu“ sledovat. Podaří-li se to vyřešit, mohly by autonomní roboti v budoucnu například vystopovat trhliny v potrubí.

Galaxy Note ve verzi 9

Samsung představil svůj nejvýkonnější smartphone Galaxy Note9

Je vybavený tužkou S Pen, která je tentokrát připojena přes Bluetooth a poslouží například jako dálková spoušť fotoaparátu, který má variabilní clonu.

Spíše než skutečnou revolucí je smartphone Note9 zdokonalenou variantou Note8. Má o 0,1 palce větší, tedy 6,4“ displej s rozlišením 2 960 x 1 440 bodů. Displej doprovázejí stereoreproduktory s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos.

Pero S Pen tentokrát není jen pasivní, ale je vybaveno kondenzátorem, který nabíjí interní Bluetooth modul. Na peru je tlačítko, které lze využít k mnoha účelům, například jako dálkovou spoušť fotoaparátu nebo pro přeskočení skladby.
Fotoaparát byl převzat z modelu Galaxy S9+, a má tedy variabilní clonu F1.5 nebo F2.4. Druhý fotoaparát má dvojnásobný zoom. Umělá inteligence rozpozná fotografovanou scénu a podle toho přizpůsobí parametry a barvy. Kromě možnosti nahrávat video ve 4K podporuje fotoaparát i superpomalé video. Čtečka otisků prstů není tentokrát hned u objektivů, ale pod nimi, takže si je tak často nezapatláte. U čeho došlo k velké změně, je baterie. Ta má totiž u modelu Note9 kapacitu 4 000 mAh, takže by měl vydržet bez problémů celý den náročného provozu. Note8 má jen 3 300 mAh.

Výborné je, že funkci DeX je tentokrát možné využít i bez DeX stanice. Stačí smartphone připojit přes USB-C nebo HDMI k monitoru a stane se z něj v podstatě počítač. Samsung nešetřil ani na paměti. Note9 se bude prodávat ve variantě s 6GB operační pamětí a 128 GB flash paměti, nebo s 8GB operační pamětí a 512 GB flash paměti. Paměť se tak dá přes microSD kartu rozšířit až na 1 TB. Doporučené maloobchodní ceny jsou 32 500 Kč za 512GB verzi a 26 000 za 128GB verzi.

Digitální klíč

Do organizace Car Connectivity Consortium se zapojilo už více než 70 společností, mezi nimi Apple, LG, Samsung, Panasonic, Audi, Hyundai, Qualcomm nebo Volkswagen. Cílem konsorcia je vytvořit standard digitálního klíče, tedy jednotnou specifikaci pro bezpečné odemknutí a nastartování vozidla. Zúčastněné společnosti by k tomu měly využít technologii NFC nebo Bluetooth Low Energy. Nový standard by zároveň zjednodušil spravování přístupu.

Disk se čtečkou

Pevný disk Verbatim Store,n‘ Go USB 3.0 je dostupný i ve verzi se čtečkou paměťových karet typu SD. Disk má kapacitu 1 TB a dodává se společně s paměťovou kartou Premium Verbatim SDHC Memory Card v kapacitě 16 GB a softwarem Nero Backup k zálohování počítače. Přenosný pevný disk Store,n‘ Go se připojuje přes USB 3.0 a je zpětně kompatibilní s porty USB 2.0. Čtečka se hlásí jako separátní disk. Doporučená cena je 2 000 Kč. Verze s kapacitou 2 TB přijde na trh v následujících měsících.

Konference plná inovací

Již čtvrtým rokem společnost Compos Distribution přináší odborné veřejnosti konferenci zaměřenou na značku Supermicro. Letos se konference bude konat ve čtvrtek 20. září v Clarion Congress Hotelu, Praha - Vysočany. Tato akce přinese jako první do České republiky novinky ze světa serverů Supermicro, a dále se o inovace a trendy podělí také partneři akce - značky Intel, APC by Schneider Electric, Cisco a ESET. Návštěvníci se tak mohou potkat se zajímavými osobnostmi světa výpočetních technologií v příjemné a přátelské atmosféře. Všichni partneři a pořadatelé jsou samozřejmě připraveni zodpovědět dotazy návštěvníků a diskutovat nad jednotlivými tématy. Zájemci o účast se mohou do 10. září 2018 registrovat na stránce http://www.compos.cz/konference.

Špunty Thomson

EAR3827NCL jsou sluchátka s aktivním potlačením hluku ve špuntovém (in-ear) provedení. Technologie aktivního potlačení hluku snímá zvuky z okolí a ve sluchátkách je eliminuje, čímž spolu s dobře těsnícími silikonovými špunty zajišťuje zvukovou izolaci. To vše v kompaktním a lehkém provedení. Funkci aktivního potlačení hluku po dobu až 12 h zajišťuje miniaturní akumulátor. Funkci je možné vypnout. Samozřejmostí je mikrofon na kabelu pro možnost použití jako headset. Cena sluchátek je 1 500 Kč.

Platby mobilem

Majitelé smartphonů s NFc a účtu u České spořitelny mohou nově platit u obchodníků mobilním telefonem. V obchodě Google play je ke stažení připravena aplikace Saifu.

Aplikace uživatelům nabízí nejen mobilní platby, ale také možnost vygenerovat si tzv. jednorázovou platební kartu, jejíž číslo zanikne ihned po provedení platby. Jednorázová platební karta tak klientům poskytuje v tuto chvíli unikátní ochranu například při platbách v některých e-shopech, které nedostatečným způsobem chrání zákaznická data.
Uživatelé Saifu mohou využívat také slevový program, který v tuto chvíli zahrnuje nabídku více než stovky prodejců v deseti různých kategoriích (e-shopy, auto-moto, bydlení, zahrada, cestování, elektro, děti, ubytování, restaurace…). Slevový program funguje na bázi okamžité slevy, kterou uživatel Saifu získá na zboží, k jehož zaplacení použil aplikaci Saifu. Například při nákupu v síti obchodů s hračkami Sparkys tak uživatel, který zaplatí přes Saifu, získá okamžitou slevu na daný nákup ve výši 20 %. V průběhu roku 2019 nabídne ČS bezkontaktní platby nejspíše už přímo v rámci v mobilní aplikace George. Pokračuje také jednání s představiteli společností Google a Apple o potenciálním využití platebních aplikací Google Pay a Apple Pay v rámci mobilní aplikace George.

Bez hluku

Panasonic HD605N je označení nových bezdrátových sluchátek, která jsou vybavena adaptivním systémem tlumení okolního hluku a mají čistý a kvalitní zvuk s vysokým rozlišením při připojení přes Bluetooth i běžný kabel. Mikrofon na vnější straně náušníků snímá zvuky okolí a elektronika se stará o jejich eliminaci při reprodukci uvnitř sluchátek. Sluchátka vydrží přibližně 20 hodin.

Stále ve spojení

chytré hodinky Galaxy Watch mají podle Samsungu podstatně zlepšenou výdrž baterie, a to na více než 80 hodin.

To odstraňuje nutnost každodenního dobíjení. Díky delší výdrži baterie mohou teď hodinky snadno fungovat nezávisle na smartphonu a mohou tak skutečně autonomně poskytovat služby v oblasti volání a zpráv, map a hudby.
Galaxy Watch přidávají 21 nových cvičení do interiéru a nabízejí tak celkem 39 cvičení, která zákazníkům umožňují změnit a personalizovat si svůj denní režim. Kromě sportovních aktivit mohou uživatelé využít i funkci sledování spánku a stresu. Hodinky jsou k dispozici ve více velikostech a stylech: ve velikosti 46 mm jsou stříbrné, ve velikosti 42 mm černé nebo v barvě rose gold. Poprvé nabízejí analogové tikání hodinek a „odbíjení“ hodin a také hloubkový efekt vrhající stíny. 33mm displej s rozlišením 360 x 360 bodů chrání sklo Corning Gorilla Glass DX+ a celé hodinky mají odolnost vůči vodě v hodnotě 5 ATM a vyhovují IP68. Bluetooth verze bude v prodeji od září, dostupnost LTE verze ještě nebyla stanovena, ale jeden z operátorů by měl eSIM brzy podporovat.

Multibankovní aplikace

Odstartoval pilotní provoz první multibankovní platformy na českém trhu. Aplikace Richee společnosti Creditas přináší „all-in-one banking“, kdy klient své účty v různých bankách vidí a ovládá z jednoho místa. Richee je v tuzemsku první a jedinou aplikací tohoto typu, která splňuje podmínky směrnice PSD2. Kromě přehledů o financích aplikace generuje také statistiky příjmů a výdajů. V ostré verzi pak umožní zadávat platby z jakéhokoliv napojeného účtu. Přihlásit se do testu je možné na stránce richee.cz. Otevřenost patří k jedněm z hlavních atributů a výhod aplikace Richee stejně jako komfort správy mnoha účtů na jednom místě. Přístup k účtům je umožněn napojením přes API rozhraní dané banky a autorizovaným přihlášením, nikoli tzv. scrappingem, tedy strojovým čtením dat z klientova účtu po poskytnutí přihlašovacích údajů cizí aplikaci. V testovacím stavu umí aplikace připojit účty ze čtyř bank - CREDITAS, Equa, Fio, Air Bank - a další bude postupně přidávat. Creditas také pracuje na dalších funkcích aplikace.

Kompakt s APS-C

Kompaktní fotoaparát Fujifilm XF10 je vybaven 18,5mm objektivem se světelností F2,8 a 24,2megapixelovým senzorem velikosti APS-C. Ten je asi 14x větší než senzor ve standardním chytrém telefonu a většinou se používá u zrcadlovek a bezzrcadlovek. Fotoaparát má řadu nových funkcí a nabízí například snadný přenos snímků do smartphonu. Má kapesní velikost a hmotnost 280 g. Nabízí 11 módů filmové simulace, unikátních pro Fujifilm, a 19 pokročilých filtrů. Podporuje 4K video.

Levný Alcatel s Androidem 8

Alcatel 1 je aktuálně cenově nejdostupnějším telefonem s FullView displejem s moderním poměrem stran 18 : 9. Novinka běží na operačním systému Android 8 Oreo (Go edition), který byl navržen speciálně pro méně výkonná zařízení s menší operační pamětí a menší interním úložištěm.
Díky ceně pod 2 000 Kč jde o ideální první smartphone.

Displej má velikost 5 palců a rozlišení 960 x 480 bodů. Zadní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a disponuje bleskem, přední kamera je 2Mpx a pomocí intrerpolace s ní lze pořizovat až 5Mpx snímky. Telefon kromě systému obsahuje přímo z výroby sadu aplikací od Googlu, např. Google Go, Google Maps Go, Gmail Go a další. Obchod Google Play obsahuje nabídku mnoha dalších aplikací, vytvořených přímo pro zařízení využívající systém Android Go edition. Android 8 Oreo (Go edition) zabírá dvakrát méně prostoru na interním úložišti telefonu než standardní Android. Alcatel 1 je navíc vybaven slotem pro paměťové microSD karty s kapacitou až 32 GB.


Příbuzná témata: