Menu

Postřehy redakce 9.2018

Postřehy redakce, co se událo zajímavého za uplynulý měsíc

Postřehy redakce


+/ - Microsoft znovu rozjíždí kampaň na Windows 10: Důvodem je tentokrát blížící se datum ukončení podpory oblíbených Windows 7: 14. leden 2020. Přesvědčit uživatele k přechodu na nejnovější verzi Windows ale nebude jednoduché. Sedmičky mají v desktopových systémech stále ještě zhruba 40% zastoupení, tedy více než Windows 10.

+/ - Kdo je největší výrobce telefonů? Stále je to Samsung, ale na druhé místo už se dostal čínský Huawei, který tak sesadil Apple na bronzovou příčku. Díky svému modelu P20 a střední třídě smartphonů Nova prodal za poslední čtvrtletí o 10 milionů zařízení víc než jeho americký konkurent. Analytici IDC zjistili, že růst celosvětových prodejů chytrých telefonů zpomaluje, což prý nejvíce postihlo právě Samsung. Převálcuje Huawei nakonec i jeho?

- Facebook a jeho obchodní zvraty: Koncem července zažily akcie Facebooku nebývalý pád. Během jediného dne se hodnota sociální sítě propadla o neuvěřitelných 120 miliard dolarů. Jedná se o historický rekord. Pádu předcházelo zveřejnění finančních výsledků hospodaření za poslední tři měsíce. Výdělky sice stále rostou, ale snižuje se tempo přírůstku nových uživatelů. Za chvíli už nebude kde brát nové lidi.

+ PC se konečně prodávají lépe: Poprvé po dlouhé době se ve druhém čtvrtletí roku 2018 výrazně zvýšily celosvětové prodeje osobních počítačů. Podle agentury IDC trh narostl o 2,7 procenta oproti stejnému období loni a prodalo se tak 62,3 milionu počítačů. Podobný úspěch slavil počítačový trh naposled v prvním čtvrtletí roku 2012, od té doby stagnoval nebo klesal. K aktuálnímu růstu přispěly hlavně firemní počítače a notebooky, v menší míře chromebooky, výkonné notebooky a herní PC.

+ Multibankovní aplikace: První aplikaci na českém trhu, která agreguje účty z různých bank a uživatelům umožňuje jejich aktivní správu z jednoho bodu, uvedla Banka Creditas. Jmenuje se Richee a vyvinula ji společnost Cleverlance. Je to první výsledek evropské směrnice PSD2. Zatím nabízí správu účtů Banky Creditas, Fio banky, Air Bank a Equa bank, další by měly brzy následovat.

- 3D Xpoint paměti to mají nahnuté: Intel a Micron ukončily společný vývoj paměťové technologie 3D Xpoint. Tyto paměti se používají jako nízkolatentní alternativa k NAND Flash v jednotkách Intel Optane. Technologii, která měla v budoucnu spojit RAM a velkokapacitní paměti, budou nyní společnosti údajně vyvíjet samostatně.


Příbuzná témata: