Menu

To nejlepší z Chip DVD – 9.2018

Bezpečnost, ochrana soukromí a zálohování - plné verze programů, které korespondují s tématy v tomto vydání Chipu. O&O DiskImage je osvědčený program pro libovolné zálohování, při instalaci Windows pomůže Partition Expert Pro, s nastavením sledování Win10PrivacyFix, s odstraněním stop po brouzdání Fast Browser Cleaner a s komplexním zabezpečením Bitdefender IS 2019, který nově obsahuje i VPN službu.

Na konci prázdnin se určitě bude hodit i HD Video Factory pro zpracování videa a elegantní fotoeditor InPixio.

SoftMaker Office NX Home

Digitální kancelář

Kancelář Office NX Home je důstojnou alternativou k MS Office a LibreOffice. Součástí jsou aplikace nahrazující Word, Excel a PowerPoint plně kompatibilní s DOCX, XLSX a PPTX. Program není nijak náročný na systémové prostředky a existuje i v přenosné verzi pro USB disky a ve verzích pro macOS, Linux a Android. Výrobce do sady integroval i osvědčeného poštovního klienta Thunderbird, který obsahuje i kalendář a úkoly. Office NX obsahuje kontrolu psaného textu pomocí českého slovníku a funkční dělení slov. Chip připravil půlroční verzi programu zdarma. Roční licence pro domácnosti vyjde na 990 Kč.

Macrorit Partition Expert Pro

Rozšířená správa disků

Partition Expert nabízí kompletní řešení pro správu pevných disků a diskových oddílů. Při instalaci nového disku vám přijdou vhod nástroje na vytvoření nových diskových oddílů a jejich formátování, při běžném používání počítače zase využijete funkce pro defragmentaci, bezpečné mazání nepotřebných dat jejich opakovaným přepsáním nebo úpravu velikosti existujících diskových oddílů podle aktuální potřeby. Bezpečí vašich dat zajistí nástroje na zálohování formou kopírování dat z celých disků nebo jejich oddílů na záložní disky. Krizové situace pomohou řešit funkce pro kontrolu a opravu chyb i vadných sektorů disku. Některé funkce programu Partition Expert byste našli i ve Windows, ale zde jsou nástroje zabaleny do uživatelsky příjemného prostředí. Více se dozvíte na S 138.
Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 750 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Win10PrivacyFix

Omezte své sledování

Aplikace Win10PrivacyFix umí upravit předvolby operačního systému Windows 10 spojené se soukromím uživatele a odesíláním dat do Microsoftu. Ve Windows 10 lze nastavit většinu voleb ohledně sdílení osobních informací i anonymizovaných metadat při instalaci. Poté je však už velmi obtížné tyto volby najít, nemluvě o tom, že jsou roztroušeny v různých menu a uživatel snadno ztratí přehled, co vlastně povolil a co ne. Naštěstí existují aplikace jako Win10PrivacyFix, které umožňují provést úpravy nastavení soukromí ve Win 10 na jediném místě. Tento program obsahuje i nabídku úpravy příslušných nastavení jediným kliknutím myší, po kterém zastaví všechny problematické funkce. Asi budete překvapeni, kolik předvoleb ohledně soukromí program zobrazuje. Více se dozvíte na S 34.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows 10.

O&O DiskImage 11 Pro

Nadstandardní zálohování

Program O&O DiskImage slouží k vytváření záloh kompletního obsahu pevných disků počítače - tedy nejen všech uživatelských dat, ale rovněž i instalace Windows a používaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů či nastavení. Podobnou funkci, nazývanou klonování, pak můžete použít i pro přenos kompletního obsahu počítače na nový, větší nebo rychlejší pevný disk. Výhodou programu je i přítomnost funkcí pro zálohování jednotlivých souborů a složek. Stačí jen zvolit data k zálohování a například i nastavení filtrů pro určité typy souborů. Ve všech případech je možné nastavit kompresi i šifrování. Na kartě »Jobs & Reports« najdete protokoly o výsledcích zálohování. S takovou výbavou předčí O&O DiskImage většinu ostatních zálohovacích nástrojů a také standardní výbavu operačního systému Windows. V programu nechybí ani možnost vytvoření kopie systémového disku, který můžete spustit jako virtuální počítač, a bootovacího DVD nebo USB flash disku pro nouzové spuštění počítače a obnovu dat ze zálohy. Více se dozvíte na na S 134.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun s možností updatu. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

InPixio Premium

Skvělý fotoeditor

V aplikaci InPixio rychle upravíte snímky pořízené smartphonem i digitálním fotoaparátem a také je můžete vylepšit celou řadou efektů. Koncepce editoru se v mnohém podobá mobilním aplikacím pro úpravy fotografií pro smartphony a tablety. Nabízí základní funkce pro otáčení nebo ořezávání snímků, korekci expozice a barev nebo třeba změnu velikosti a vytváření výřezů s daným poměrem stran. To ale samozřejmě nemůže v dnešní době stačit, takže další skupina nástrojů programu InPixio zahrnuje například velmi rozsáhlou sadu kreativních filtrů i detailně nastavitelné nástroje na rozostření vybraných částí snímků, přidání efektu vinětace nebo třeba překrytí fotografie texturou. Výsledky veškerých úprav zobrazuje InPixio Photo Editor v živém náhledu, společně s originální podobou snímku. Po dokončení hlavních úprav pak můžete doplnit ještě rámeček nebo textové popisky a pak hotový snímek uložit do počítače a třeba také rovnou nahrát ke svému profilu na sociálních sítích. Pod značkou InPixio najdete řadu dalších aplikací pro počítače i mobily. Například program Photo Clip umí ze snímků automaticky odstraňovat nežádoucí objekty.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 660 korun. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

WonderFox HD Video Converter Factory Pro 16

Blesková videotovárna

Různých typů videa existují stovky, ale ne každé zařízení tak bohatou paletu formátů podporuje. Program WonderFox HD Video Converter Factory Pro 16 slouží ke vzájemné konverzi stovek nejrůznějších formátů videa i hudby tak, abyste vždy obdrželi výstup v podobě, s jakou si poradí váš přenosný přehrávač, mobilní telefon nebo třeba herní konzole. Video Converter si poradí i s VR a 360stupňovým videem. Dále zvládne spojovat více videoklipů do jednoho souboru, odstřihávat jejich nepotřebné části nebo na ně aplikovat různé efekty a úpravy jasu, kontrastu a sytosti barev. Program využívá pro akceleraci převodů hardwarové vybavení grafických karet a vicevláknové zpracování, díky čemuž dosahuje oproti konkurenci zásadního, až 50násobného zrychlení veškerých převodů.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 500 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Bitdefender Internet Security 2019

Vítězné zabezpečení

Produkty Bitdefender patří tradičně k absolutní špičce mezi softwarem pro zabezpečení počítače před viry a všemi dalšími typy útoků z internetu. Nejinak je tomu u verze Bitdefender Internet Security 2019. Nová generace antiviru využívá umělou inteligenci pro včasnou detekci nejnovějších typů virů, ochrání váš počítač během surfování na internetu, při využívání sociálních sítí i před vyděračskými útoky prostřednictvím tzv. ransomwaru. Program obsahuje i správce hesel pro rychlé a bezpečné přihlašování k internetovým službám. Výrobce svůj antivir neustále vylepšuje - je to například ochrana Adaptive Network Protection, která včas zastaví všechny pokusy o napadení vašeho počítače po síti, a vlastní VPN služba pro šifrované připojení k síti i přes veřejné Wi-Fi hotspoty.
Licence pro Chip: Půlroční plná verze programu včetně updatu. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Bitdefender Rescue CD

Bootovací antivir

Bitdefender Rescue CD je záchranný operační systém, který se hodí při havárii Windows. Použít můžete antivir, vzdálenou správu nebo zkopírování souborů. Po nabootování počítače pomocí tohoto samostatného systému se hned připojí pevné disky původního systému, pevná síť a začnou se stahovat antivirové definice. Poté se hned spustí hloubková antivirová kontrola. Jakmile je dokončena, zobrazí se seznam hrozeb s možnostmi jejich řešení. Nejprve je dobré zkusit hrozby vyléčit, zvolte tedy »Disinfect« a dejte vpravo dole »Fix issue«. Pokud se zobrazí nějaké hrozby i po pokusu o vyléčení, neváhejte je smazat »Delete«. Bitdefender můžete spustit přímo z Chip DVD, nebo si dle návodu dále vytvořit bootovací USB disk.
Licence pro Chip: Časově neomezená free verze programu včetně aktualizací antivirových definic. Bez registrace. Samostatný operační systém založený na Linuxu.

Fast Browser Cleaner

Čistič browserů

Program Fast Browser Cleaner je šikovný nástroj na důkladný úklid počítače od dočasných souborů, historie procházení a cookies. Pomocí programu také snadno upravíte základní nastavení prohlížečů: změnu domovské stránky, volbu výchozího vyhledávače a výběr obsahu nově otevřené karty v prohlížeči. Program rovněž hledá „nechráněná“ hesla uložená v prohlížečích (»Un-Protected Password«) a případně nechráněné údaje o kreditních kartách (»Un-Protected Credit Cards«). Program se po instalaci zařadí mezi aplikace, které se automaticky spouští při startu počítače. To má smysl zejména v případě, že si pomocí dialogového okna »Schedule« naplánujete pravidelné automatické mazání stop po surfování na internetu.
Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 450 korun včetně updatů. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Simply Good Pictures 5

Vylepšení fotografií

Rádi byste vylepšili některé ze svých fotografií, ale nechcete se potýkat s rozsáhlou nabídkou funkcí složitých grafických editorů? Plná verze programu Simply Good Pictures 5 se postará o vylepšení expozice, barev či odstranění šumu z vašich digitálních fotografií.

Novinkou je inteligentní selekce objektů podobných vlastností, takže jejích úprava probíhá s jinými parametry, než je zbytek snímku. Simply Good Pictures nově podporuje i některé formáty RAW (raw, crw, orf, 3fr, nef, raf, mrw, nrw, nrw, dng, cr2, arw, x3f a rw2). Jako výstup ponechejte formát JPG, ale posuvník »Quality« upravte z výchozí hodnoty »80 %« na »100 %«, abyste kompresí nedegradovali kvalitu ukládaných fotografií. Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 500 korun. Registrace a instalace do konce října 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

ReactOS 0.4.8

Open-source Windows

ReactOs je volně vyvíjený operační systém, který má obdobnou funkcionalitu i vzhled jako Windows XP. Takže pokud patříte mezi uživatele, kterým nejvíce vyhovovalo jednoduché rozhraní Windows XP, popřípadě potřebujete rozjet „vousatý“ software, je ReactOS správná volba.

Na první pohled jde o celkem ořezaný systém, avšak pod kapotou se nachází plno příjemných vychytávek, jako například »Správce aplikací«. ReactOS má také svůj vlastní repozitář podporovaného kompatibilního softwaru, který čítá i velmi známé programy. ReactOS není určitě ještě určen pro běžné používání a nelze jej ani nainstalovat na počítač. Je třeba ho spustit ve virtuálním systému VirtualBox. Připravili jsme pro to podrobný návod.
Licence pro Chip: Časově neomezená free verze operačního systému založeného na zpětné kompatibilitě s Windows XP.

Digitální edice Chipu pro počítače a mobily

Chip je možné číst i v elektronické podobě na mobilech, tabletech a počítačích. Digitální verze nabízí možnost stažení plných verzí a doprovodného softwaru k článkům jako náhrady za Chip DVD, které je přikládané k tištěnému časopisu. Majitelům digitálního Chipu stačí do konce října 2018 zadat svůj e-mail do rámečku níže a vyčkat na zprávu. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Jsou označeny ikonou D . Více na www.chip.cz/digi. Tato služba je dostupná prostřednictvím aplikací Chip CZ pro iOS/Android/Windows/macOS a internetového prohlížeče na www.chip.cz/digi. Čtenáři Chipu v systému Alza Media dostanou zprávu s nabídkou programů ke stažení automaticky po nákupu časopisu.

»On-line DVD«

Služba »On-line DVD« je určena pro aktivní předplatitele časopisu Chip. Díky ní si mohou stáhnout plné verze a zajímavý software umístěný na Chip DVD přímo z webových stránek www.chip.cz/dvd. Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen v rozsahu odpovídajícím sjednanému předplatnému u distributorů tisku společností SEND (ČR) nebo MAGNET PRESS (SR). Předplatitel je o přidělení přístupu informován zprávou na e-mail uvedený u svého distributora. Seznam programů zařazených do této služby najdete vždy na straně 50. Programy jsou označeny ikonou D .
Přístup k »On-line DVD« je automaticky přidělen i předplatitelům digitálního a kombinovaného (papír + digi) předplatného. Tato služba není dostupná pro nákupy a předplatná digitálního Chipu v obchodech App Store, Google Play a Alza Media.

Cyberlink Power2Go 11

Vypalování filmů

Program Power2Go 11 představuje komplexní řešení pro vypalování, kopírování i konverzi všech typů multimediálních souborů. Poslouží vám ale i při zálohování důležitých dat na optická média, při kterém lze využít i 256bitové šifrování. Také je možné pomocí funkcí programu Power2Go 11 ukládat hudbu z Audio CD a převádět ji do formátů podporovaných různými typy přehrávacích zařízení. Pro soubory s videem i hudbou jsou navíc připraveny i funkce pro optimalizaci kvality obsahu a multimediální obsah je nyní také možné rovnou odesílat na YouTube, Facebook, Flickr či Vimeo. Z fotografií můžete vytvářet poutavé videoprezentace, následně vypálené na DVD nebo exportované do formátu samospustitelného souboru. Power2Go umí pracovat i s ISO obrazy optických disků. V programu si snadno vytvoříte virtuální mechaniku se zvoleným označením a pak už jen určíte obraz disku, který se v ní otevře.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 750 korun. Registrace a instalace do konce září 2018. Určeno pro Windows 7 a vyšší. Nejnovější verze zvládá konverzi videa do formátu H.265/HEVC s podporou vylepšení obrazu videí během převodu a zálohování počítače včetně předplatného cloudového prostoru 50 GB.

***

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen deseti antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelný DVD vyměňujeme poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Konkrétní informace o registracích a licenčních podmínkách najdete u instalace každé plné verze. Období registrací je zpravidla do konce října 2018.
Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1809avsecurity@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail. Podobně postupujte u AVG PC TuneUp, kde pro zaslání licence použijte chip1809avtune@chip.cz.

Foto popis| Obsah DVD je dostupný i on-line. Více na straně 55.
Foto popis| Seznam programů v Chipu 09/2018
Foto popis| Potřebujete instalovat nový pevný disk a rozdělit jej na oddíly nebo spravovat již používané disky? S funkcemi Windows si často nevystačíte.
Foto popis| Disk či diskový oddíl pro úpravy v Partition Expertu zvolíte v pravé části okna aplikace a pak z nabídky »Operations« vyberete konkrétní akci. Ke změně velikosti oddílu slouží funkce »Resize/Move Volume«, výběrem »Delete Volume« oddíl odstraníte, a pokud chcete bezpečně a nenávratně odstranit data z oddílu, použijte funkci »Wipe Volume«.
Foto popis| Pokud jste při instalaci Windows bezmyšlenkovitě odklikali nastavení soukromí, nyní můžete udělat revizi.
Foto popis| Úroveň ochrany soukromí uživatele ve Windows 10 můžete ve Win10PrivacyFix nastavit automaticky nebo manuálně pomocí připravených přepínačů. O konkrétní funkci a úrovni zabezpečení operačního systému vás pak bude informovat indikátor v pravé části okna.
Foto popis| Obnova dat z kompletního obrazu disku vám ušetří spoustu času nejen v případě havárie pevného disku, ale také při výměně starého HDD za nový SSD.
Foto popis| Na kartě »Start« jsou k dispozici hlavní funkce programu O&O DiskImage. Použití zálohovacích i klonovacích funkcí aplikace O&O DiskImage je velmi snadné, vždy stačí jen zvolit zdrojový disk (diskový oddíl) a cíl pro umístění zálohy.
Foto popis| Vytvoření obrazu disku nebo diskového oddílu znamená vygenerování jediného souboru s kompletním obsahem počítače. V detailním nastavení se můžete rozhodnout pro vyšší kompresi dat a jejich šifrování.
Foto popis| Nevyhovuje vám upravování fotografií na displeji smartphonu? Pak s nimi můžete pracovat na počítači, aniž přijdete o snadné ovládání a šikovné funkce.
Foto popis| Práce s programem InPixio Photo Editor začíná výběrem snímku, který budete chtít upravovat. Pak se vám otevře prostředí s dostupnými nástroji a efekty. Vedle běžných úprav nabízí editor také korekci barev nebo třeba nastavení rozostření, vinětace atd.
Foto popis| Upravené snímky můžete z InPixio Photo Editoru exportovat v běžných formátech, ale třeba je také rovnou nahrávat na sociální sítě. Pro zpracování většího množství fotografií slouží funkce »Batch Export«.
Foto popis| Nainstalujte si program, který si poradí s konverzí a úpravou více než 300 různých formátů videa, včetně nejnovějších formátů v rozlišení až 4K.
Foto popis| Na seznam položek ke konverzi můžete v programu HD Video Converter Factory Pro zařadit nejen různé formáty videa a zvukových souborů, ale třeba také odkazy na videa, která budou stažena z YouTube.
Foto popis| Chcete svůj počítač opravdu spolehlivě zabezpečit před viry a další havětí? Pak se nemůžete spolehnout na antivir vestavěný ve Windows.
Foto popis| Díky režimu »Autopilot« nemusíte v programu Bitdefender Internet Security nic dalšího nastavovat ani se o antivir nějak zvlášť starat. Když jej vypnete, můžete si sami zvolit provozní režim antiviru, podle svojí aktuální činnosti s počítačem.
Foto popis| V případě vážnějších problémů s operačním systémem může být antivirový záchranář tím pravým, který vám pomůže systém opět rozchodit.
Foto popis| Grafické rozhraní i ovládání je velmi podobné jako ve Windows. Prověříte počítač pomocí špičkového antiviru nebo zkopírujete data pomocí správce souborů či klienta vzdálené správy.
Foto popis| Potřebujete rychle a bez složitého nastavování smazat nežádoucí stopy po surfování na internetu? Tento program se o to spolehlivě postará!
Foto popis| Program Fast Browser Cleaner po svém spuštění provede sken počítače a zobrazí seznam nalezených dočasných souborů. Pod záložkou »Addons« najdete nainstalované doplňky a karta »Search Engines« obsahuje seznam používaných vyhledávačů.
Foto popis| Pokud nemáte ambice hrát si s detailním vylepšením fotografií, Simply Good Picture je to pravé pro vás. Snímky optimalizuje jedním kliknutím.
Foto popis| Pro úpravy snímků můžete použít automatické funkce, nebo si můžete vše nastavit sami. Posuvníky můžete upravovat intenzitu optimalizace a barevnost, což je mix sytosti barev, jasu a kontrastu. Program čistí i různé nečistoty v obraze, redukuje šum a ostří detaily.
Foto popis| Cože, Windows jako freeware? Ano, ale zatím spíše jen pro vývojáře, které zajímá kód a chtějí se připojit k vývoji open-source operačního systému.
Foto popis| Na screenshotu ReactOS vidíte »Ovládací Panely«. Většina věcí je podobná těm, které znáte z Windows XP, avšak nenajdete tady například správu disků. Zcela přepracované jsou funkce »Přidat a odebrat programy«.
Foto popis| Ve službě je vždy dostupné aktuální a dvě předchozí čísla, u kterých je zaručena platnost registrací plných verzí.
Foto popis| Pokud stále vlastníte sbírku CD a DVD, stejně jako vypalovací mechaniku, bude se vám hodit program, který s nimi umí všestranně pracovat.
Foto popis| V hlavní nabídce programu Power2Go jsou funkce přehledně rozděleny do kategorií, označených podle toho, co je možné s optickými disky a multimédii provádět.
Foto popis| Mezi nejužitečnější funkce programu Power2Go patří ty na konverzi multimédií. Například si můžete převést filmy do formátu vhodného pro přehrávání ve vašem mobilním zařízení. Nechybí přitom volba rozlišení nebo funkce pro vylepšení obrazu a zvuku.

O autorovi| martin.kucera@chip.cz

Freeware měsíce

4K Video Downloader 4.4

Nahrát a převést videa

Existuje mnoho způsobů, jak stahovat a konvertovat videa z internetu. 4K Video Downloader se vyznačuje rozsáhlou nabídkou funkcí a snadným ovládáním. Na rozdíl od jiných bezplatných programů zvládne stáhnout video v maximálním dostupném rozlišení z videoserverů YouTube a spol. Nástroj tak dostává svému jménu, protože umožňuje stahování až v kvalitě 4K. Pokud jste v prohlížeči našli video, které chcete načíst, stačí zkopírovat odkaz z adresního řádku. Jakmile přepnete na 4K Video Downloader, adresa se automaticky přenese a odkaz se začne analyzovat.
Program zobrazí různá dostupná rozlišení videa, například 480p, 720p a 1 080p. Vpravo nahoře můžete změnit formát, ale ve většině případů je MP4 nejlepší volbou. Kliknutím na »Stáhnout« uložíte klip do PC. Můžete také zvolit funkci »Extrahovat zvuk«, což znamená, že program nejprve stáhne video a poté z něj extrahuje a podle požadavků upraví zvukový soubor. To je ideální pro hudební videa a zejména pro živé koncerty, které většinou nelze získat jiným způsobem než stažením z YouTube. I zde může být nastavena kvalita a výstupní formát. V MP3 volte minimálně kvalitu 128kbps. Program existuje i v přenosné verzi a ve verzích pro macOS a Linux Ubuntu.
Výrobce nabízí i další produkty. Je to například 4K Stogram, který stahuje fotografie, videa a hudbu z instagramových profilů v maximální možné kvalitě. 4K Slideshow Maker zvládne naopak ze stažených a vybraných snímků, doprovodné hudby a efektů vytvořit poutavou videoprezentaci. TIP: Využijte volby a aktivujte »Chytrý režim« pomocí ikony žárovky. Po jeho zapnutí se spustí stahování v přednastavené kvalitě ihned poté, co v prohlížeči zkopírujete adresní řádek a kliknete na ikonu »+«.

TIP: Ušetřete si čas a využijte toho, že nemusíte čekat na dokončení stahování, a vložte do fronty stahování seznamy až 25 klipů. Pokud odebíráte na YouTube některý z kanálů, můžete si nastavit automatické stahování příspěvků.
Web: 4kdownload.com Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: čeština

Don’t Sleep 4.61

Zastavte režim spánku

Režim úspory energie ve Windows může být občas nežádoucí, zejména pokud například přeruší rozsáhlejší stahování nebo vypalování. S malým nástrojem Don’t Sleep můžete snadno dočasně zabránit automatickému vypnutí, aniž byste změnili profil nastavení úspory energie. Aplikace obsahuje i časovač pro plánované vypnutí PC.
TIP: Nástroj funguje bez instalace a stačí ho jen spustit. Po spuštění vyberte češtinu kliknutím na tlačítko »#LNG«.
Web: softwareok.com Operační systém: XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

Balabolka 2.12

Nechte číst texty nahlas

Pro někoho může být vyčerpávající číst rozsáhlé texty na obrazovce. Pomocí programu Balabolka můžete nechat počítač číst dokumenty i texty pomocí strojového hlasu. Pro české texty je ale nutné nejprve nainstalovat i český hlas, například z adresy epos.ufe.cz.

TIP : Text stačí zkopírovat do okna Balabolky. Poté nastavte interpreta a rychlost. Nakonec klikněte na zelené tlačítko přehrávání na liště nabídek. Texty lze také ukládat jako soubory MP3.
Web: cross-plus-a.com Operační systém: XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

Tweak SSD v2

Chraňte disky SSD

Jednotky SSD se stále častěji objevují na pozici rychlých systémových disků, kde jsou ale zvýšené nároky na časté přepisování úložiště různými dočasnými soubory. Je tedy namístě provést určitá nastavení, abyste prodloužili jejich životnost. Nástroj Tweak-SSD nabízí několik možností.
TIP: Nemusíte znát technické podrobnosti. Stačí kliknout na »Start SSD optimalization Wizard« a software následně vypne prediktivní Prefetch, Superfetch nebo indexování dat.
Web: totalidea.com Operační systém: 7/8/10 Jazyk: angličtina

PDF24 Creator 8.4.1

Rychlé vytváření PDF

Pomocí kompaktního nástroje PDF24 Creator můžete pohodlně vytvářet soubory PDF ze souborů Office. Můžete zvolit kvalitu převodu a optimalizovat tak velikost souborů třeba pro jejich odesílání e-mailem. Dokonce i již existující soubory PDF lze znovu komprimovat tímto způsobem. Program zvládne skládání PDF z více dokumentů, a naopak i vymazání vybraných stránek.
TIP : Během instalace budete vyzváni k registraci bezplatného účtu u výrobce. Můžete to ale jednoduše vynechat tlačítkem »Přeskočit«. Software je plně funkční i bez účtu.
Web: cs.pdf24.org Operační systém: XP/Vista/7/8/10 Jazyk: čeština

MyPhoneExplorer 1.8

Telefon v počítači

Pomocí programu MyPhoneExplorer můžete svůj smartphone s Androidem připojit k počítači a pohodlně spravovat kontakty a další obsah. Můžete také použít volbu »Extras / Create Backup« a přenést všechna důležitá data do počítače, a naopak nazpět do libovolného telefonu s Androidem. Program lze použít i pro psaní SMS z počítače.
TIP : Chcete-li ve zprávách vyhledat konkrétní konverzaci v telefonu, přejděte na »SMS« a vpravo nahoře na ikonu »Traces«. Poté můžete vyhledávat všechny zprávy v zařízení pro klíčová slova.
Web: fjsoft.at Operační systém: XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

Aktualizace kanceláře

Oblíbený open-source kancelářský balík LibreOffice získal nový exportní filtr. Od verze 6.0 je možné dokumenty ukládat i do formátu ePUB, který je používán zejména pro e-knihy. Na všech desktopových platformách lze k podepisování dokumentů používat klíče OpenPGP s experimentální podporou šifrování. Nově byl modernizován i systém nápovědy, aby byl snáze dostupný.cs.libreoffice.org

Další modely fotoaparátů

Nová verze darkatable 2.4.0, což je bezplatná alternativa k Lightroom, získala podporu mnoha nových modelů fotoaparátů. Kromě toho byly zapracovány i funkce pro kanály a pro specifické clony pro barevné prostory Lab a RGB. darktable.org

WizTree v 64bitových PC

Nástroj WizTree pro bleskové skenování velikosti souborů na disku se poprvé objevil v 64bitové verzi. Jde o verzi 3.25, která díky tomu poběží ještě rychleji. Po výběru souborů pro odstranění je toto možné provést přímo z prostředí aplikace. antibody-software.com

Cyberduck 6.6

Moderní FTP klient

Pokud občas vyměňujete soubory přes FTP servery, Cyberduck vám nabídne výkonného klienta. Svá připojení můžete snadno uložit do seznamu serverů, takže nemusíte znovu vždy zadávat parametry připojení. Samozřejmostí je možnost připojení k více FTP serverům najednou. Program je dostupný i pro macOS.
TIP: Klikněte na tlačítko »Files Transfer« na panelu nabídek a zobrazte běžící přenosy dat. Můžete je pozastavit a obnovit najednou nebo ovládat dílčí procesy.
Web: cyberduck.ch Operační systém: 7/8/10 Jazyk: angličtina

AquaSnap 1.23

Jak uspořádat okna

Windows má několik funkcí pro uspořádání oken na obrazovce. Freewarový program AquaSnap však učiní ze všech programových oken okna magnetická, takže okraje oken se k sobě přesně přilepí a vy si můžete přesně nastavit velikost a počet oken na pracovní ploše.
TIP: Když přetáhnete okno do jednoho z rohů obrazovky, automaticky se nastaví na čtvrtinu velikosti monitoru. Pokud přetáhněte okno do středu obrazovky, změní se na polovinu obrazovky vodorovně nebo svisle.
Web: nurgo-software.com Operační systém: 7/8/10 Jazyk: angličtina

Free Download Manager 5.1

Správa stahování

Stahování velkých souborů prostřednictvím browserů není pohodlné ani spolehlivé, protože může snadno dojít k jeho přerušení. Navíc stahování často brzdí samotné surfování. Free Download Manager může díky vícevláknovému připojení celý proces urychlit.
TIP: Vlevo dole najdete tlačítko pro takzvaný režim »snail«. Tím se zpomalí aktivní stahování, čímž se uvolní větší šířka pásma internetového připojení. Současně tedy můžete surfovat po síti s dostatečnou rychlostí.
Web: freedownloadmanager.org Operační systém: 7/8/10 Jazyk: angličtina

***

D Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD c


Příbuzná témata: