Menu

Kompletní zálohování

S plnou verzí programu O&O DiskImage vám nabízíme všestranný nástroj na zálohování jednotlivých souborů i celých disků a diskových oddílů.

V programu O&O DiskImage si můžete velmi jednoduše nastavit pravidelné zálohovací úlohy, které se mohou lišit podle toho, zda budete zálohovat jednotlivé soubory ve zvolených složkách, nebo kompletní obsah celého disku či diskového oddílu. Vždy přitom máte k dispozici možnost automatického výběru souborů podle jejich typu, kompresi a šifrování zálohy nebo její rozdělování na menší části. Zálohovací úlohy je možné libovolně kombinovat a kromě plných záloh vytvářet také zálohy přírůstkové (inkrementální).

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Plnou verzi programu O&O DiskImage můžete používat zcela zdarma, stačí jen provést jednoduchou registraci na webu podle návodu uvedeného na Chip DVD nebo popisu v elektronické verzi Chipu. Před instalací je třeba si podle verze vašeho operačního systému zvolit 32- nebo 64bitovou verzi instalátoru. Instalátor programu O&O DiskImage vám nabídne i možnost vyhledání a stažení nejnovější verze aplikace, tu však nemůžete využít, protože licence plné verze z Chipu se vztahuje pouze na verzi 11. Pokračujte tedy tlačítkem »Ne«, potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a jako typ instalace zvolte »Complete«. Pak dokončete instalaci a restartujte počítač.
Spusťte program O&O DiskImage a v úvodním okně použijte volbu »Enter your registration code«. Po kliknutí na »Další« zadejte jako »Name« i »Company« stejný e-mail, jako jste použili při registraci, a pak sériové číslo z registračního e-mailu. Kliknutím na »Další« dokončíte registraci a můžete začít program O&O DiskImage používat.

2 Obraz disku

Pro vytváření zálohy kompletního obsahu disku či oddílu slouží funkce »One-click imaging« na kartě »Drive operation«. O&O DiskImage automaticky analyzuje všechny disky připojené k počítači a nabídne vám jejich přehled, včetně vyznačení velikosti a stavu zaplnění diskových oddílů. Pro vytvoření přesné kopie, včetně instalace Windows a všech aplikací, uživatelských dat i nastavení, vám stačí jen vybrat požadovaný diskový oddíl a kliknout na tlačítko »Start drive imaging« v pravém dolním rohu okna programu. Aplikace se vás už jen zeptá na umístění archivního souboru s kompletním obsahem diskového oddílu a po kliknutí na tlačítko »Start« se pustí do práce.

3 Úprava nastavení

Detailnější nastavení je třeba připravit, ještě než se pustíte do vytvoření obrazu disku nebo diskového oddílu. Na kartě »Drive operation« klikněte na »Imaging options« a v nově otevřeném okně můžete zvolit například jiný způsob komprese dat, aktivovat jejich šifrování nebo rozdělení záložního archivu na menší části. Také zde najdete předvolbu pro převedení záložního obrazu na virtuální disk ve formátu VHD. Po přepnutí na kartu »Advanced« lze upravit filtr souborů, který vám umožní zkrátit dobu potřebnou k zálohování vynecháním souborů zvoleného typu (například videí atd.). Důležitá je také možnost uložit si vlastní nastavení jako opakovaně použitelný profil.

4 Zálohování dat

Pokud nechcete zálohovat kompletní obsah pevného disku, nabídne vám O&O DiskImage řešení v podobě zálohovacího nástroje pro vybrané složky se soubory. Funkce »Start file backup« na kartě »File operation« otevře nabídku s výběrem složek k zálohování, které stačí označit ve stromové struktuře obsahu pevného disku. Další možnosti nastavení jsou podobné jako v případě vytváření kompletních obrazů disků a vyvoláte je tlačítkem »File backup options«. Opět lze vytvářet kompletní i rozdílové zálohy nebo použít šifrování či rozdělení na menší části.

5 Plánovaná záloha

V programu O&O DiskImage nechybí ani možnost nastavit si plán pravidelných záloh. Najdete ji vlevo dole v oknech »Drive operation« a »File operation« pod tlačítkem »Add as job«. Když na něj kliknete, otevře se jednoduchý průvodce nastavením, kde zadáte název automaticky spouštěné úlohy a harmonogram provádění zálohy. Dále je možné nastavit notifikace nebo akce prováděné před a po automatickém zálohování. Přehled vytvořených automatických úloh je k dispozici také na kartě »Jobs & Reports«, kde je rovněž možné vytvářet nové úlohy. Sloučí k tomu tlačítko »Start wizard«, kterým vyvoláte přehledného průvodce nastavením. Pokud spravujete více počítačů, je možné zálohovací úlohy exportovat a importovat je v jiném počítači, abyste ušetřili čas s nastavováním.

6 Klonování disků

Vytvoření přesné kopie disku či diskového oddílu je ještě mnohem jednodušší než uložení kompletního obrazu, popisované výše. Stačí jen zvolit zdrojový disk či oddíl a cílovou jednotku. Možnosti nastavení zahrnují zejména volbu způsobu kopírování dat, kdy lze zkopírovat buďto kompletně celý disk, tedy včetně neobsazených sektorů, nebo jen sektory obsazené daty. Klonování se ovládá prostřednictvím funkce »Cloning« na kartě »Drive operation«.

7 Obnova dat

Program O&O DiskImage nabízí hned několik způsobů, jak zálohovaná data opět obnovit. Na kartě »Drive operation« lze po kliknutí na »Drive restoration« zahájit obnovu celého disku či diskového oddílu. Tu ale není pochopitelně možné provést se systémovým diskovým oddílem nebo na havarovaném disku. Proto je pro tyto případy potřeba nejprve si vytvořit bootovací DVD nebo USB flash disk, ze kterého v nouzi počítač nastartujete a obnovíte data ze zálohy. Příslušnou funkci najedete pod volbou »Create bootable disk« na kartě »Start«. Budete k tomu ale potřebovat instalační DVD nebo rozbalený ISO obraz instalačního disku Windows, ze kterého si O&O DiskImage vezme potřebné soubory. Pro obnovu jednotlivých souborů slouží funkce »Start file restoration« na kartě »File operation« nebo funkce na kartě »Tools«, se kterými lze otevřít záložní archiv jako virtuální disk.

***

Plnou verzi programu O&O DiskImage 11 Professional Edition najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení