Menu

Ochrana dat před kyberútoky

Nová verze zálohovacího programu Acronis True Image využívá pro ochranu dat technologie umělé inteligence a technologii blockchainové autentizace.

Na data ve vašem počítači číhají opravdu zásadní hrozby - mezi ty nejnebezpečnější patří nechtěné smazání důležitých souborů, následuje možnost havárie pevného disku a pak samozřejmě útok škodlivého softwaru, dnes asi nejčastěji ransomwaru. Jedinou spolehlivou ochranou je pravidelné zálohování všech důležitých dat do bezpečného úložiště.

O zálohování jednotlivých souborů i kompletního obsahu pevného disku, včetně instalace Windows a používaných aplikací i všech uživatelských nastavení a dat, se postará osvědčená aplikace Acronis True Image, nově dostupná ve verzi označené letopočtem 2019. Acronis True Image ale kromě běžného zálohování zvládne i mnoho dalších úloh spojených s ochranou důležitých dat. Patří mezi ně například zálohování dat do cloudu (k dispozici je prostor o kapacitě 1 TB), klonování kompletního obsahu pevných disků a především pak snadná obnova dat a funkčnosti celého počítače v případě havárie pevného disku nebo virového či ransomwarového útoku. To vše s počítači s operačními systémy Windows i macOS.

Umělá inteligence a blockchain

Acronis True Image 2019 přináší samozřejmě i celou řadu novinek a vylepšení. Patří mezi ně především funkce Acronis Survival Kit, která obsahuje vše, co je třeba pro zálohování celého systému a jeho obnovu v případě potřeby. Acronis Survival Kit připraví externí disk na uložení kompletní zálohy, vytvoří bootovací médium pro nouzové nastartování počítače a jeho návrat do funkčního stavu s použitím záložních dat a samozřejmě také zajistí kompletní zazálohování obsahu počítače. Vytváření záloh je nyní jednodušší díky novým možnostem plánování zálohování, založeným na událostech. To znamená, že se zálohování například automaticky spustí v okamžiku připojení USB disku pro ukládání záložních dat. Možnost obnovit systém na stejný či odlišný hardware je v nové verzi dále rozšířena díky vylepšenému WinPE médiu pro nastartování počítače a obnovu dat ze zálohy. Nový WinPE builder zefektivňuje tvorbu médií detekcí síťových adaptérů a konfigurací síťových nastavení, takže je možné obnovit systém i prostřednictvím ethernetového připojení nebo Wi-Fi sítě.

Zálohování obecně znamená velké nároky na prostor na záložních médiích, ale s novým nástrojem na čištění záloh umí Acronis True Image 2019 uvolnit místo na disku výběrem nepotřebných záloh a vymazáním nadbytečných souborů.

Vylepšena byla i funkce Acronis Active Protection, která chrání data v počítači před napadením ransomwarem. Acronis Active Protection pracuje na pozadí operačního systému a pomocí heuristické analýzy a technologie strojového učení rozpoznává vyděračský software, jehož činnost umí ihned zastavit. Součástí Acronis Active Protection je také monitoring běžících procesů a správa seznamu důvěryhodných aplikací. Nově navíc technologie Acronis Active Protection chrání data i na discích sdílených v rámci domácí sítě, stejně jako v NAS serverech.
V nejvyšší verzi Premium, určené především pro profesionální nasazení ve firmách, je nově dostupná i funkce blockchainové certifikace, tedy vytváření unikátních otisků souborů, u kterých lze potvrdit jejich autenticitu a vyloučit (resp. odhalit) neoprávněné zásahy do jejich obsahu.

Jak na to

1 Přehledné uživatelské rozhraní

Abyste v programu Acronis True Image mohli využívat možnost zálohování dat do cloudu, je třeba si po instalaci aplikace vytvořit účet Acronis. Uživatelé starších verzí programu Acronis True Image se samozřejmě mohou připojit ke svému stávajícímu účtu Acronis.

2 Zálohování dat

Ve výchozím nastavení je připravena úloha zálohující obsah celého počítače do zvoleného umístění. Snadno ale můžete vytvářet i jiné zálohovací úlohy. Najeďte myší na podokno s názvem vašeho počítače a klikněte na volbu »Změnit zdroj«. Pak můžete jako zdroj dat k zálohování zvolit například určitý disk či diskový oddíl nebo vybrat konkrétní soubory a složky. Zajímavá je také možnost zálohovat obsah (především fotografie a videa) z účtů v sociálních sítích Facebook a Instagram. Nechybí ani možnost zálohovat kontakty, kalendář, fotografie nebo třeba zprávy z vašeho smartphonu s Androidem či iOS po instalaci mobilní verze aplikace Acronis True Image.

3 Pokročilá nastavení zálohování

Další užitečnou funkci najdete v pokročilých možnostech nastavení zálohování. Nazývá se »Čištění úložiště služby Acronis Cloud« a umožní vám nastavit si automatické odstraňování záloh souborů, ke kterým existuje zvolený počet nových verzí nebo které jsou o určený čas starší než nejnovější zazálohovaná data. Podobně lze čistit i zálohy v dalších umístěních - na externích discích, NAS serverech atd. Věnujte pozornost i předvolbě »Datové centrum«, která vám umožní vybrat si místo fyzického uložení vašich záložních dat. Acronis provozuje datová centra po celém světě, přičemž výchozí volbou je umístění zálohy v Německu. Ať už svá data budete ukládat kdekoli, můžete být klidní, jelikož všechny soubory mohou váš počítač opouštět bezpečně chráněné 256bitovým šifrováním. Heslo si nastavte v nabídce »Ochrana zálohy«.

4 Obnova dat

Obsah vytvořených záloh můžete procházet a obnovovat z něj potřebné soubory můžete po vyvolání funkce »Obnova« z nabídky »Zálohovat«. Velmi důležité je ale vytvořit si předem záchranný DVD nebo USB flash disk, ze kterého lze nastartovat počítač a následně obnovit data ze zálohy. Díky tomu pak můžete rychle uvést do funkčního stavu se všemi daty i počítač s havarovanými Windows nebo třeba poškozeným pevným diskem. Funkci »Program pro tvorbu záchranných médií« najdete v nabídce »Nástroje«. Užitečná je rovněž funkce »Doplněk Acronis Universal Restore«, která pomůže s obnovou kompletní zálohy obsahu počítače na jiném stroji s odlišnou hardwarovou výbavou.

5 Ochrana před ransomwarem

Zmínili jsme, že důležitou funkcí programu Acronis True Image je nepřetržitá kontrola běžících procesů a aktivní blokování všech pokusů o napadení vašeho počítače ransomwarem, resp. zašifrování důležitých souborů. Nastavení a činnost této funkce můžete kontrolovat v nabídce »Aktivní ochrana«, kde ihned uvidíte, kolik procesů bylo zkontrolováno a případně zablokováno. Pokračujte volbou »Nastavení aktivní ochrany«, abyste mohli například aktivovat automatickou obnovu napadených souborů ze zálohy nebo nastavit ochranu dat ve sdílených složkách a uložených v NAS serverech.

***

D Zkušební verzi programu Acronis True Image 2019 najdete na CHIP-DVD c

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: