Menu

Správa pevných disků

S plnou verzí programu Macrorit Partition Expert Professional 2018 z Chip DVD si snadno rozdělíte velký disk na menší oddíly, se kterými můžete v aplikaci dále pracovat.

Pevné disky počítačů mají dnes velikost v řádu terabajtů (klasické HDD) nebo stovek gigabajtů (u moderních SSD). Je tedy praktičtější, a koneckonců i bezpečnější, rozdělit je na menší diskové oddíly - tzv. svazky nebo partitions. Můžete si tak k základnímu oddílu s instalací Windows a dalších používaných aplikací vytvořit samostatný oddíl pro ukládání multimediálních souborů, oddíl na záložní data atd. Výhodou je, že můžete bez obav například zformátovat oddíl s operačním systémem a přeinstalovat jej, aniž by byla dotčena jiná data v dalších oddílech. Macrorit Partition Expert Professional 2018 v plné verzi na Chip DVD slouží právě k rozdělování pevných disků na oddíly a lze s ním také měnit jejich velikost. Partition Expert umí rovněž vytvořit záchranný CD, se kterým můžete nastartovat havarovaný počítač a obnovit data na discích a v oddílech.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu Partition Expert budete potřebovat licenční klíč, který získáte podle návodu uvedeného v popisu aplikace na Chip DVD i v elektronické verzi Chipu. Instalace aplikace Partition Expert probíhá standardním způsobem, stačí jen potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a dokončit instalačního průvodce. Při prvním spuštění programu použijte tlačítko »Activate!« a do nově otevřeného okna vložte licenční klíč získaný při registraci. Pak už jen klikněte na tlačítko »Activate« a můžete začít program Partition Expert používat. Plná verze programu Partition Expert z Chip DVD vám bude se svými funkcemi k dispozici jeden rok od instalace a aktivace.

2 Vytváření oddílů

Vytvoření nového oddílu na pevném disku počítače je s nástrojem Partition Expert záležitostí pouhých několika kliknutí myší. Je ale třeba, aby na některém z disků buďto nebyl vytvořen žádný oddíl, nebo aby se na něm nacházel nealokovaný prostor. V hlavním okně programu zvolte funkci »Create Volume« z nabídky »Operations«. Otevře se nové okno, kde můžete zadat název nového oddílu, zvolit si písmeno pro označení nové diskové jednotky a následně i velikost oddílu. Jako souborový systém určitě použijte »NTFS« a nové nastavení potvrďte kliknutím na tlačítko »OK«.

3 Správa oddílů

Pomocí dalších funkcí programu Partition Expert můžete měnit velikost existujících diskových oddílů nebo třeba oddíly spojovat a rozdělovat je. Pro spojení oddílů slouží funkce »Merge Volume«, ale při jejím použití pamatujte na to, že obsah oddílu, o který budete jiný disk zvětšovat, bude kompletně smazán. V případě, že máte na disku nealokovaný prostor, můžete také použít funkci »Resize/Move Volume«, která slouží ke zvětšení kapacity existujícího oddílu nebo přesunutí fyzického umístění jeho dat na jinou část pevného disku.

Abyste mohli některý z oddílů na zcela rozděleném disku rozšířit, bude se vám hodit funkce »Delete Volume«, kterou některý z existujících oddílů odstraníte a získáte tak nealokovaný prostor. S funkcí »Change Label« lze změnit písmeno označující daný diskový oddíl v Průzkumníku souborů.

4 Zálohování dat

Partition Expert má ve své výbavě i funkce, které vám pomohou se zálohováním dat nebo instalací nového pevného disku. Funkce »Copy Volume« vytvoří identickou kopii obsahu zvoleného diskového oddílu, takže pokud jde o systémový oddíl, vznikne kompletní záloha instalace operačního systému i všech aplikací, uživatelských nastavení a dat. S takovou zálohou pak můžete velmi rychle zprovoznit počítač v případě havárie pevného disku nebo se snadno vrátit k funkční konfiguraci vašeho stroje při jakýchkoliv problémech.

Abyste mohli snadno zprovoznit počítač ze zálohy, nezapomeňte si pomocí funkce »Create bootable media« předem vytvořit bootovací DVD nebo USB flash disk pro nouzové spuštění počítače. Partition Expert vygeneruje ISO obraz záchranného disku, který je třeba vypálit na prázdné médium nebo přehrát na USB flash disk, například pomocí nástroje Rufus (rufus.akeo.ie).

5 Přenos operačního systému

Funkce programu Partition Expert vám pomohou i v případě, že si pořídíte nový pevný disk, typicky rychlý SSD, a chcete jej s co nejmenším úsilím instalovat do počítače. Můžete k tomu použít funkci »Migrate OS wizard«, která slouží k bezproblémovému přenosu instalace operačního systému i aplikací na nový pevný disk. Průvodce vám pomůže s výběrem disků a obsahu k přenosu a následně dojde k migraci dat na nový disk. Partition Expert vám takto ušetří spoustu práce a času, který byste jinak museli věnovat reinstalaci celého počítače.

6 Další užitečné funkce

V programu Partition Expert najdete ještě řadu dalších užitečných funkcí. Patří mezi ně například bezpečné mazání diskových oddílů tak, aby již nebylo možné obnovit z nich vaše osobní data. Tuto funkci vyvoláte volbou »Wipe Volume« a v nově otevřeném okně si zvolíte způsob spolehlivého přemazání dat. Pro většinu případů plně postačí výchozí volba jednonásobného přepisu nulovými daty (»Fill sectors with zero«). Vícenásobný přepis zabere dlouhou dobu, ale praktický význam nemá.

U klasických magnetických pevných disků se vám může hodit také funkce defragmentace, která pospojuje soubory rozdělené na pevném disku na mnoho částí a zajistí optimalizaci fyzického rozmístění dat na pevném disku pro jejich rychlejší načítání při zpracování aplikacemi.

Pokud nepotřebujete data v diskovém oddílu nadobro zlikvidovat, ale potřebujete oddíl jen promazat, použijte běžnou funkci pro formátování disků, která v programu Partition Expert samozřejmě nechybí. Funkce »Surface Test« pak slouží ke kontrole povrchu pevného disku na výskyt vadných sektorů či jiných chyb.

Plnou verzi programu Macrorit Partition Expert Professional 2018 najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata:  Komerční sdělení