Menu

To nejlepší z Chip DVD – 11.2018

Pokud vám Microsoft každý půlrok v rámci aktualizací svévolně přeinstaluje operační systém a nezaručí vám, že vaše programy budou fungovat a že se vaše data neztratí, začnete updaty systému pozorněji sledovat a data zálohovat.

Pokud vám Microsoft každý půlrok v rámci aktualizací svévolně přeinstaluje operační systém a nezaručí vám, že vaše programy budou fungovat a že se vaše data neztratí, začnete updaty systému pozorněji sledovat a data zálohovat. Kromě informačního minima jsme na DVD připravili nástroje na update Windows 10. Data doporučujeme zálohovat pomocí EasyBackup. Nejnovější ovladače najde Driver Booster a s dokonalou odinstalací programů pomůže Uninstaller. martin.kucera@chip.cz S

AVG Internet Security S Chipem v bezpečí AVG Internet Security představuje komplexní ochranu počítače včetně zabezpečení browseru a platebních operací, prevenci před hackerskými útoky, ochranu identity, zamezení zneužití webové kamery a možnost šifrování citlivých dat. Více se dozvíte na S30. Čtenáři Chipu mohou AVG využívat zdarma již sedmnáctým rokem. Každý měsíc je k dispozici nová licence, která prodlouží jeho provoz o další období. Termíny jsou voleny tak, aby bylo vždy dostatek času na zadání dalšího licenčního čísla z následujícího časopisu. Stačí poslat e-mail na adresu uvedenou pravidelně v časopisu na S 51. Předplatitelé mají licenci pohodlně dostupnou také na webu Chipu v rámci »On-line DVD«.

Ovladače bez starostí

Driver Booster 6 Pro

Driver Booster provede ihned po svém spuštění kompletní analýzu hardwaru vašeho počítače, při které zjistí verze a aktuálnost instalovaných ovladačů.

O výsledku budete informováni v hlavním okně programu, s podrobným rozpisem hardwarových zařízení a souvisejících ovladačů. Tím ale práce programu nekončí. Driver Booster dokáže příslušné ovladače stáhnout z internetu a zcela automaticky, na pozadí operačního systému, provést aktualizaci. Jako uživatel se nemusíte vůbec o nic starat, a navíc máte možnost, díky automaticky vytvářeným bodům obnovy systému, v případě potřeby vrátit provedené změny zpět. S programem Driver Booster lze jedním kliknutím myší stahovat celé sady ovladačů, takže vám dobře poslouží třeba i při kompletní reinstalaci

Optimálního výkonu vašeho hardwaru dosáhnete jen s aktuálními ovladači. Pokud se po nich nechcete neustále shánět sami, pomůže vám užitečná aplikace.

počítače. Na základě zastaralosti konkrétních ovladačů vás Driver Booster informuje i o tom, jaký mají neaktuální ovladače vliv na výkon vašeho stroje. Více se dozvíte na S134.
Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 600 korun. Registrace a instalace do konce prosince 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| Driver Booster dokáže v pravidelných intervalech kontrolovat dostupnost nových ovladačů pro hardwarové komponenty vašeho počítače.

Odinstalace programů a plug-inů

Uninstaller 8 Pro

Úkolem aplikace IObit Uninstaller je rychlé a kompletní odstranění veškerého nepotřebného softwaru z vašeho počítače. Může přitom jít o programy, které již nechcete používat, zbytečné součásti výbavy Windows 10 nebo třeba různé doplňky internetových prohlížečů, o jejichž instalaci možná ani nevíte a které mohou představovat bezpečnostní riziko. Samostatnou kapitolou jsou různé programy, předinstalované výrobcem počítače, stejně jako zbytečnosti, pokoutně instalované společně s aplikacemi, které chcete opravdu používat. IObit Uninstaller spolehlivě identifikuje a kompletně odstraní i software, kterého se s využitím standardních postupů nemůžete zbavit. Součástí odinstalování je

Už když vybalíte nový počítač z krabice, obsahuje mnoho programů, které nepotřebujete. S šikovným nástrojem se jich zbavíte najednou a beze zbytku.

vždy i vyčištění disku počítače a registru Windows od souborů a záznamů spojených s daným softwarem. Více se dozvíte na S130.

Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 500 korun. Registrace a instalace do konce prosince 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| IObit Uninstaller umí hromadně a bez pozůstatků odinstalovávat nepotřebné aplikace a softwarové doplňky i součásti základní výbavy Windows 10.

Antiviry, reklamace DVD, registrace plných verzí, licence AVG

Chip DVD byl prověřen deseti antiviry. Podezřelé soubory doporučujeme skenovat pomocí www.virustotal.com. Nečitelný DVD vyměňujeme poštou na základě žádosti zaslané na reklamacedvd@chip.cz. Konkrétní informace o registracích a licenčních podmínkách najdete u instalace každé plné verze. Období registrací je zpravidla do konce prosince 2018.

Plná verze AVG Internet Security dlouhodobě přináší čtenářům Chipu komplexní zabezpečení počítače. Licenci je nutné každý měsíc prodloužit novým licenčním klíčem. Na adresu chip1811avgchip@chip.cz odešlete jakýkoliv e-mail, obratem obdržíte licenci i potřebné informace.
Předplatitelé najdou licenci také v »On-line DVD«.

Bezpečný internetový banking

Program Zemana AntiLogger Premium ochrání počítač před špehovacími programy a nástroji, které zaznamenávají aktivity uživatele na počítači a snaží se tak získat jeho důvěrné osobní údaje. AntiLogger při těchto pokusech okamžitě zablokuje jakoukoli podezřelou aktivitu.

Po instalaci a spuštění pomocí protokolu SSL zajistí bezpečný přenos dat prostřednictví internetu a spolehlivě tak ochrání čísla vašich kreditních karet a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a dalším službám. Zesílené zabezpečení v reálném čase se zapnutým aktivním testovacím prostředím v cloudu Pandora umožňuje ochranu před nejnovějšími hrozbami a ransomwarem, který zašifruje obsah disku napadeného počítače. Samozřejmostí je standardní antimalwarová kontrola, která vyhledá a odstraní případný škodlivý software skrytý v počítači. Doporučujeme naplánovat si na kartě »Skenování« pravidelnou kontrolu/skenování počítače v určitém čase a zejména zapnout volbu vytváření bodů obnovení systému.

Licence pro Chip: Roční plná verze programu v ceně 600 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Každý, kdo na svém počítači využívá služeb internetového bankovnictví nebo platí kartou, by měl svůj počítač účinně chránit.

Foto popis| Ihned po dokončení instalace a aktivace programu Zemana AntiLogger vám doporučujeme provést úvodní kontrolu počítače kliknutím na tlačítko »Skenovat«. Ta v závislosti na velikosti pevného disku, množství dat na něm uložených a na rychlosti počítače může trvat i desítky minut.
Foto popis| V nastaveních programu vám doporučujeme na kartě »Ochrana v reálném čase« aktivovat zaškrtávací políčko »Aktivovat testovací prostředí v cloudu Pandora«. Tato funkce spouští neznámé procesy nejprve v ochranném prostředí a testuje jejich chování mimo váš počítač.

TV přehrávač

DVDFab Player 5

DVDFab Player je univerzální přehrávač filmů na DVD i v souborech všech běžných formátů. Jeho prostředí je přizpůsobeno i sledování filmů na televizi. V záplavě bezplatně dostupných videopřehrávačů a softwarových mediacenter má aplikace DVDFab Player hned několik zásadních předností.

Především nabízí jak rozhraní pro používání na monitoru počítače, tak i verzi s velkými ovládacími prvky, která vám přijde vhod, pokud si přehráváte filmy v počítači připojeném k televizní obrazovce. V rozporu se svým názvem pak DVDFab Player samozřejmě přehrává nejen filmy na DVD, ale také soubory s videem ve všech běžných formátech. Poradí si i s Blu-ray disky, ale jen ve zjednodušeném režimu, kdy přehraje hlavní titul, ale nezobrazí menu s výběrem obsahu k přehrávání. Filmy z DVD a Blu-ray disků je možné přehrávat i z jejich ISO obrazů. Oproti běžným softwarovým přehrávačům podporuje DVDFab Player například i dekódování prostorového zvuku ve všech moderních formátech až do 5.1 zvukových kanálů.

Licence pro Chip: Dvouletá plná verze programu v ceně 1 400 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows Vista a vyšší.

Operační systém Windows není příliš dobře vybaven na přehrávání filmů na DVD nebo jejich ISO obrazů. Lépe vám poslouží speciální přehrávač.

Foto popis| DVDFab Player můžete používat ve dvou různých režimech: »PC Mode« pro přehrávání filmů v běžném okně na displeji počítače, a »TV Mode« pro sledování videí na televizi, ke které je váš počítač připojen. V »TV Mode« má DVDFab Player zvětšené ovládací prvky a zjednodušené uživatelské rozhraní.
Foto popis| V nabídce »Settings General UI Language« si ze všeho nejdříve přepněte jazyk uživatelského rozhraní přehrávače DVDFab Player do češtiny a pak se můžete pustit do dalších úprav nastavení. Zvolit si můžete například preferovaný jazyk zvukové stopy a titulků nebo styl přehrávání videosouborů a filmů z DVD.

Foto/videoeditor na 4 měsíce

Zoner Photo Studio X

Program Zoner Photo Studio X vám pomůže zpracovat a upravit pořízené fotografie a videa. Chip přináší exkluzivní čtyřměsíční zkušební verzi, která nemá žádná funkční omezení a pomocí které můžete vyzkoušet všechny novinky. Na placenou verzi lze snadno přejít jen

Výborný nástroj, který uživatelům nabízí vše potřebné pro komplexní zpracování fotografií a videosouborů, od jejich stažení do počítače přes úpravy až po sdílení na internetu.

zakoupením roční nebo měsíční licence. Podzimní aktualizace programu obsahuje možnost importu a exportu presetů, což jsou dávková nastavení parametrů úprav fotografií. Díky tomu můžete svá oblíbená nastavení snadno sdílet i s dalšími fotografy. A protože každý majitel fotoaparátu nebo smartphonu natáčí i videa, bylo jen otázkou času, než se v ZPS objeví videoeditor. Výrobce přeskočil základní verzi a rovnou zařadil funkce obvyklé u videoeditorů střední třídy.
Licence pro Chip: Čtyřměsíční verze programu. Registrace a instalace do konce prosince 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Foto popis| Podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X obsahuje zcela nový nástroj na tvorbu videa, ve kterém můžete pracovat s více stopami videa a zvuku, mixovat je mezi sebou, přidávat přechody, efekty nebo titulky.

Poslední šance zaregistrovat plné verze z nabídky Chipu

BoostSpeed Zrychlete PC V BoostSpeed najdete řadu nástrojů sloužících k optimalizaci výkonu počítače, odstranění zbytečností a ochraně soukromí při surfování na internetu.

Screen Recorder Nahrávání obrazovky Cyberlink Screen Recorder je nenápadný nástroj na všestranné nahrávání obrazovky počítače včetně možnosti umístění obrazu z webkamery do nahrávaného videa.

IOTransfer 3 PRO Náhrada iTunes Telefony od Applu se těší velké oblibě. V IOTransfer 3 PRO najdete zdatného pomocníka pro správu obsahu vašeho iPhonu, který s vámi bude komunikovat česky.

Music Studio 2018 Příprava MP3 V programu Music Studio lze zpracovávat hudbu v počítači bez nutnosti používat externí nástroje. K MP3 automaticky doplňuje informace dostupné na internetu.

Zapomenutá hesla

Advanced Password Recovery Suite

Program Advanced Password Recovery Suite umí prohledat různá zákoutí pevného disku vašeho počítače i kompletní obsah registru operačního systému Windows, aby našel cenné údaje. Patří k nim například licenční čísla ke komerčnímu softwaru, který

Potřebujete přeinstalovat nějaký software, ale ztratili jste krabici nebo certifikát s licenčním číslem? Snadná pomoc, najdete jej v registru Windows.

máte ve svém počítači instalovaný a aktivovaný, ale potřebujete jej třeba reinstalovat nebo přenést do jiného počítače. Za tímto účelem podporuje program na 1 500 různých typů programů a počítačových her. Dále je možné zjistit klíče ke všem Wi-Fi sítím, ke kterým jste se se svým počítačem v minulosti připojili, stejně jako třeba přihlašovací jména a hesla k e-mailovým aplikacím typu Outlook či Thunderbird. Dále program umí najít i zapomenutá hesla k FTP serverům a v omezené míře dokáže vytěžit i informace z databází internetových prohlížečů.

Licence pro Chip: Šestiměsíční verze programu. Registrace a instalace do konce prosince 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Foto popis| V hlavní nabídce »Přehled« najdete přepínače všech vyhledávacích funkcí programu Advanced Password Recovery Suite. Vyhledávání registračních klíčů softwaru funguje velmi dobře.

Jednoduché zálohování

EasyBackup 2019

Abelssoft EasyBackup má jediný úkol – spolehlivě zálohovat nezbytná data bez jakékoliv obsluhy ze strany uživatele. Program už v základu automaticky zálohuje osobní složky, jako jsou dokumenty, obrázky, videa a hudba, přičemž rozsah zálohy lze kdykoli libovolně konfigurovat. K záloze dat dochází

"Nástrojů na zálohování je mnoho. Pokud chcete nastavit jen základní zálohování a nic dál neřešit, je EasyBackup vašim šampionem."

na pozadí automaticky vždy při připojení vybraného přenosného USB úložiště, případně lze v programu nastavit pravidelné zálohování na lokální disk. Pro jistotu je v nabídce také možnost upomínek na připojení zálohovacího disku dle požadované frekvence. V případě potřeby záchrany zálohovaných dat stačí využít zabudovaný kalendář záloh, který vizuálně znázorňuje provedené zálohy v chronologickém pořadí, a vybrat přesně bod obnovy, do kterého se vrátit.
Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 510 korun. Registrace a instalace do konce prosince 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Foto popis| Program EasyBackup 2019 od prvního spuštění automaticky zálohuje nezbytné složky včetně dokumentů, hudby, obrázků a videí. Stačí tedy akorát připojit externí zařízení a data jsou v bezpečí, bez nutnosti jakéhokoli nastavování.

Encyklopedie Svět energie

Obnovitelné zdroje energie 3D

Volné pokračování multimediálního projektu ČEZ Svět energie nabízí základní informace k problematice obnovitelných zdrojů energie. Stejnojmenná aplikace vás pomocí deseti názorných 3D modelů uvede mezi jednotlivá odvětví výroby energie, při kterých nejsou nenávratně spotřebovávány zdroje vzniklé při

Náhled do problematiky výroby elektrické energie a tepla ze zdrojů, které patří mezi obnovitelné a nehrozí jejich brzké vyčerpání.

formování Země (např. uran) nebo v jeho dávných obdobích, jako například uhlí, ropa, zemní a břidlicové plyny. Naopak pro výrobu elektrické energie a tepla se využívají ty zdroje, které jsou v rámci naší lidské existence nevyčerpatelné. To jsou slunce, vítr, pohybující se voda a geotermální teplo nebo energie. Případně zdroje, které vznikají činností člověka, jako je biomasa a odpad. Předchozí tři díly encyklopedie – tepelné, vodní a jaderné elektrárny – najdete také v tomto vydání Chipu.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu. Bez registrace. Určeno pro Windows 7 vyšší.

Foto popis| Obsahem aplikace jsou větrné elektrárny, vodní elektrárny, geotermální energie, sluneční fotovoltaické elektrárny, sluneční termální elektrárny, bioplynová stanice a spalování biomasy, domácí zdroje tepla a elektřiny a energie mořské vody.

Úprava zvuku

MP3 cutter

Abelssoft MP3 cutter se nezabývá složitostmi a ihned od spuštění zobrazí jediný panel, kde probíhá střih a úprava MP3 souborů. Hlavní obrazovka obsahuje pouze dva nástroje – editaci a střih jednotlivých souborů, a naopak možnost spojení několika souborů dohromady. Pro plynulé

Pro rychlé sestříhání záznamu koncertu na jednotlivé skladby není potřeba instalovat komplikované editory. MP3 cutter to snadno zvládne.

a přirozené spojení hudby dohromady program disponuje šesti přechody pro nejvhodnější změnu. Základní síla programu tkví v editačních nástrojích.

Pomocí audio histogramu přehledně zobrazuje přesné místo hudby pro změny a umožňuje kromě jednoduchého oříznutí a vystřižení také přesunutí a replikaci vybrané pasáže. Po dokončení všech úprav lze výsledný produkt exportovat do formátů FLAC, AAC, WMA, WAV, OGG a samozřejmě i MP3.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 300 korun. Registrace a instalace do konce prosince 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows 7 a vyšší.

Foto popis| Veškeré úpravy a práce s editorem MP3 cutter probíhají přímo na audio histogramu, kde lze jednoduše označovat a přesouvat či ořezávat libovolná místa ve skladbě. Pro nastavení hlasitosti se dále nabízí čtyři globální úrovně a funkce pro postupné zesílení či zeslabení.

Posilte svůj systém

O&O Defrag 20 Pro

Defragmentační aplikace O&O Defrag analyzuje pevný disk počítače až třikrát rychleji než standardní funkce pro defragmentaci dat, vestavěná v operačním systému Windows. Tento specializovaný program také najde více fragmentovaných bloků dat.

Jestliže navíc máte ve svém počítači více fyzických pevných disků, bude O&O Defrag jejich obsah optimalizovat v paralelním režimu, což výrazně zkracuje celkovou dobu potřebnou k defragmentaci dat. Také další funkční výbava programu je bohatá: kromě různých způsobů defragmentace (průběžně na pozadí operačního systému, v době nečinnosti počítače nebo ve zvolenou dobu) obsahuje O&O Defrag i nástroje na optimalizaci disků typu SSD a funkci pro důkladné přemazání prázdného místa na discích, aby nebylo možné obnovit staré soubory.

Hlavní novinkou aktuální verze O&O Defrag 22 je zcela nová metoda defragmentace pevných disků typu SSD, která snižuje opotřebení paměťových buněk. Jde o metodu, která uspořádá data na SSD tak, aby omezila počet paměťových buněk, ze kterých se budou data číst a zapisovat.

Licence pro Chip: Časově neomezená plná verze programu v ceně 700 korun. Registrace a instalace do konce listopadu 2018, detaily u programu. Určeno pro Windows XP a vyšší.

Startuje váš počítač pomalu a načítání velkých souborů trvá celou věčnost? Pomůže vám defragmentace dat s použitím specializované aplikace.

Foto popis| O&O Defrag má šikovné funkce pro automatickou defragmentaci dat a optimalizaci obsahu pevného disku. Můžete aktivovat defragmentaci na pozadí, během doby, kdy počítač nepoužíváte, nebo v přesně nastavený čas.
Foto popis| Optimalizaci obsahu pevného disku zahájíte tlačítkem »Analysis«, které spustí kontrolu fragmentace dat. Pokud se po analýze zobrazí velký počet červených čtverečků, znamená to, že jsou data na disku fragmentována, a mělo by tedy dojít k jejich defragmentaci. Tu spustíte tlačítkem »Start«.

Freeware měsíce

MEmu 5.6

Emulátor Android pro hry a další

Android je nejpoužívanější mobilní operační systém. Mnozí si zvykli na jednoduchý koncept provozu a relativně nezávislé prostředí. Android však není ideální jen pro začátečníky, kteří se smartphony teprve začínají, ale i pro uživatele, kteří používají telefon pro práci nebo stále častěji i pro hraní. Aplikací je v obchodech velké množství a vybere si opravdu každý.

Chcete-li zkoušet tento systém, můžete jej spustit ve virtuálním počítači nebo zvolit emulaci. Ta simuluje prostředí tabletu s Androidem. Podívali jsme se na freewarový emulátor MEmu od čínského výrobce Microvirt se systémem Android Lollipop 7.1.

MEmu lze použít ihned po instalaci, software se automaticky postará o nastavení, které považuje na vašem počítači za nejlepší. Vlastní nastavení hardwarových prostředků můžete také provést kliknutím na ikonu ozubeného kola vpravo. Je možné emulátoru přidělit více jader CPU nebo paměti. Na panelu s tlačítky napravo najdete vše, co potřebujete k ovládání aplikací pro Android. Jsou to ovládací prvky hlasitosti, tlačítko pro otáčení obrazovky a nechybí ani funkce pro snímání pohybu zařízení. K dispozici je i zkratka pro získávání screenshotů. Klepnutím na ikonu klávesnice si zobrazíte nastavení jednotlivých kláves, abyste si na používání dotykové aplikace zvykli. Obchod Google Play je v emulátoru předinstalovaný, takže můžete ihned začít stahovat vybrané aplikace. K instalaci a testování lokálně uložených instalačních souborů APK lze použít ikonu »APK«.

Pravděpodobně nejdůležitějším nástrojem pro herní fanoušky je funkce, pomocí které můžete nastavit klávesové kombinace. Typické vstupy systému Android, jako je přetahování po obrazovce, naklonění telefonu nebo klepnutí na obrazovku, lze nahradit zkratkami nebo myší.

TIP: Pokud jsou zobrazované reklamy nepříjemné nebo se vám nelíbí předinstalovaný spouštěč, můžete do MEmu nainstalovat libovolný jiný spouštěč Androidu. To má příjemný důsledek – zmizí reklama.

Web: memuplay.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

Sardu 3.2.4

Multivirový skener

Existuje mnoho antivirových skenerů a všechny mají své výhody a nevýhody. Se Sardu se nemusíte rozhodovat, který použít, protože ten kombinuje všechny známé on-line skenery pod jednou střechou. Sardu vytvoří podle vašeho výběru bootovací médium CD/DVD nebo USB flash disk, založené na Linuxu nebo Windows PE.
TIP: K dispozici nejsou pouze antivirové programy. V předpřipravených kategoriích najdete nástroje na obnovu systému, zálohování a správu disků.

Web: sarducd.it Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

VidCoder 3.15

Videopřevodník

Pomocí tohoto open-source nástroje si můžete zkopírovat filmové DVD a Blu-ray disky a uložit je ve formátu MP4, MKV nebo H.264. Základní ovládání je jednoduché. Program existuje i v přenosné verzi pro USB flash disky.
TIP: VidCoder je založen na známém transkodéru Handbrake. V souladu s tím program nemůže zpracovávat média s chráněným obsahem proti kopírování. V takových případech potřebujete stáhnout knihovny programů jako libdvdcss.

Web: vidcoder.net Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: česky

SDIO 1.4.5

Zkontrolujte ovladače

Chybějící nebo zastaralé ovladače mohou zpomalit systém. I když systém Windows Update nabídne alespoň základní verze ovladačů, je lepší použít nejnovější přímo od výrobce. Pomocí SDIO zapomenete na únavné manuální vyhledávání nejnovějších ovladačů, najde je za vás.

TIP: Neúmyslně nainstalované nebo neodladěné ovladače mohou způsobit nepředvídatelná chování systému. Proto z bezpečnostních důvodů aktivujte možnost vytvořit bod obnovy.

Web: snappy-driver-installer.org Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina PicPick 5.0.2

Snímky obrazovky

Pomocí tohoto malého a inteligentního programu můžete vytvářet snímky obrazovky, stejně jako v případě předinstalovaného nástroje »Výstřižky« ve Windows. PicPick obsahuje navíc rozsáhlé nástroje, takže jde v podstatě o zajímavý obrázkový editor, obsahující i pixelové měřítko a kapátko. To ocení zejména weboví vývojáři.
TIP: PicPick nabízí už při svém spouštění možnost ovlivnit své funkce a výstupní formáty. Pomocí přidržení ikony myší a rozbalovacího menu lze vybrat přesně úlohu, kterou od programu očekáváte.

Web: picpick.org Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

ConEmu 18.06

Praktický terminál

Zadávání textových příkazů je původně z časů DOSu, což není příliš praktické ani moderní. Navíc v klasickém okně »Příkazový řádek« chybí další funkce. Lepší alternativou je ConEmu. Má moderní design a prvky a umožňuje hostovat jakoukoliv konzolovou aplikaci vyvinutou pro WinAPI (CMD, PowerShell, FAR...) nebo Unix PTY (cygwin, msys, wsl bash).
TIP: ConEmu umožňuje použití více konzolových aplikací najednou. Pokud stisknete kombinaci kláves [Win] + [Shift] + [W], otevře se okno konzoly, ve kterém použijete třeba PowerShell.

Web: conemu.github.io Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

qBittorent 4.1.1

Torrent klient

Klientů služby Torrent je opravdu nepřeberné množství. Často se však stává, že s jejich rostoucí popularitou do nich výrobci přidávají různé další funkce a zejména reklamy. qBittorent jde opačným směrem, poskytne všechny služby s maximální optimalizací kódu a minimální velikostí programu.

TIP: V programu qBittorent nechybí možnost nastavení limitů rychlosti stahování i odesílání a podpora proxy serverů. Existuje i ve verzi pro Linux a macOS.

Web: qbittorrent.org Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

SharpKeys 3.7

Přemapovat klávesy

Nástroj SharpKeys umožňuje přemapovat funkce klávesnice a každému tlačítku přiřadit novou funkci. To může být praktické. Můžete například zabránit náhodnému klepnutí na tlačítko [Caps Lock], když jej třeba změníte na normální [Shift]. Změny se dějí změnou parametrů v registrech. Program rozpozná i nestandardní klávesy. TIP: S SharpKey je potřeba pracovat opatrně. Změny jsou totiž zapsány do registru. Proto si nejprve vytvořte zálohu tlačítkem »Save keys ...«

Web: randyrants.com Operační systém: Win XP/Vista/7/8/10 Jazyk: angličtina

ClickMonitorDDC 5.0

Správa monitorů

Změna nastavení monitoru pomocí hardwarových tlačítek pod obrazovkou je často docela složitá. Pokud to budete muset dělat častěji, raději použijte tuto elegantní utilitu, která dokáže hodnoty monitoru ovládat pomocí myši a jeho kolečka. Program zvládne definovat i dávkové příkazy pro hromadnou změnu parametrů.
TIP: Po instalaci se program zobrazí na hlavním panelu. Pokud pohybujete kurzorem myši nad ikonami, můžete rychle ovládat parametry monitoru.

Web: clickmonitorddc.bplaced.net Operační systém: Win 7/8/10 Jazyk: angličtina

Čerstvé aktualizace

ownCloud Community 10.0.9

Privátní cloudový systém získal novou aktualizaci. Jde o open-source řešení pro provoz cloudového řešení na vlastních serverech. Software je nyní upraven s ohledem na GDPR. Kromě toho byly odstraněny drobné chyby a integrovány nové pracovní funkce.

owncloud.org

Classic Finder 1.1.2

Nejen uživatelé systému Windows jsou nostalgičtí. Po oživení programu Microsoft WinFile se podobným směrem dali i další vývojáři a vydali klasický Mac OS Finder pro nové verze macOS. Tento open-source software je k dispozici zdarma.

classicmacfinder.com

Chyba CUPS

Nová chyba CUPS ohrožuje mnoho systémů, které používají tiskový servis založený na Unixu. Týká se to systémů Debian, Ubuntu a macOS.
Všem uživatelům se doporučuje aktualizovat své zařízení, jakmile budou dostupné opravy.

blog.gdssecurity.com

Programy z rubriky Freeware měsíce najdete na CHIP-DVD c


Příbuzná témata:  Komerční sdělení