Menu
CHIP Speedtest

Udržte počítač v kondici

Prakticky v každém počítači se najde spousta zbytečných souborů a dat, které jen zabírají místo na disku nebo způsobují problémy v chodu operačního systému i aplikací. 

Program Wise Care 365 Pro 5.1.9, jehož plnou, časově neomezenou verzi najdete na Chip DVD, je specialistou na kompletní analýzu a údržbu počítače. Odhalí zbytečné záznamy v registru Windows, nepotřebná data na pevném disku i možné úpravy nastavení operačního systému. Získat můžete až gigabajty volného místa a váš počítač zrychlí nejen úprava nastavení operačního systému, ale například i defragmentace registru a dat na pevném disku. Další užitečnou práci odvede Wise Care 365 při zametání stop po surfování na internetu i další práci s počítačem nebo spolehlivé likvidaci již nepotřebných dat opakovaným přepsáním. Funkce pro vyčištění a optimalizaci nastavení počítače lze naplánovat na pravidelné automatické spouštění.

Jak na to

1 Instalace a kontrola počítače

V instalačním průvodci není třeba cokoli nastavovat či měnit, během několika okamžiků je Wise Care 365 připraven k použití. Plnou verzi programu Wise Care 365 z Chip DVD není nutné nijak registrovat či aktivovat.
Wise Care 365 se spouští s nabídkou funkce »Kontrola PC«, která zjistí, jak moc je váš počítač zanesen zbytečnými soubory, neplatnými zástupci aplikací nebo nepotřebnými záznamy v registru Windows. Analýza odhalí i objem dat ve vyrovnávací paměti internetových prohlížečů, identifikuje stopy po práci s počítačem (naposledy otevřené dokumenty, přehrávaná videa ad.) a zjistí možnosti optimalizace nastavení operačního sytému a dalších komponent pro dosažení vyššího výkonu a stability. Zároveň je vypočítán souhrnný index zdraví vašeho počítače.

2 Oprava a optimalizace

Všechny nalezené problémy lze nechat automaticky vyřešit kliknutím na tlačítko »Opravit«, samozřejmě včetně uložení zálohy aktuální konfigurace počítače. Wise Care 365 však nabízí i sady nástrojů pro provedení jednotlivých kroků optimalizace počítače, které najdete pod jednotlivými tlačítky v hlavní nabídce programu. Nezapomeňte také na miniaplikace, dostupné pod nabídkou »Nástroje« v pravé části hlavního okna programu Wise Care 365. Najdete zde například nástroj na vyhledávání duplicitních souborů, záchranu nechtěně smazaných dat, uvolnění kapacity operační paměti, odinstalování nepotřebných programů nebo automatické vypnutí, restart či uspání počítače ve zvolenou dobu.

3 Důkladné čištění

Funkce z nabídky »Čištění systému« nabízí především kontrolu a vyčištění obsahu registru a nalezení zbytečných souborů a ostatních dat (dočasně stažená data z internetu, pozůstatky po různých aplikacích atd.).

Velmi zajímavá je však také funkce »Redukce systému«, která umí najít a zlikvidovat nepotřebné součásti operačního systému Windows. Možná budete sami překvapeni, kolik místa se vám na pevném disku uvolní smazáním zbytečných ukázek fotografií, videí či hudby, nepotřebných jazykových souborů a především pak již použitých instalačních souborů. Samozřejmě byste si přitom měli být velmi dobře vědomi, jaká data se právě chystáte smazat.

Dále umí program Wise Care 365 vyhledat na pevném disku také velké soubory, což mohou být například videa nebo třeba instalátory různých aplikací a her, a tím vám napoví, které soubory byste měli zazálohovat na jiný disk nebo smazat, pokud už je nepotřebujete.

4 Zrychlení Windows

Mnoho zajímavých funkcí a nástrojů skrývá rovněž volba »Vylepšení systému«. Pomocí předvoleb v nabídce »Optimizér systému« lze například optimalizovat předběžné načítání dat, zvýšit stabilitu operačního systému, zrychlit jeho odezvu a upravit parametry internetového připojení. Wise Care 365 provede potřebná nastavení automaticky po kliknutí na tlačítko »Optimalizovat«. Úprava těchto nastavení Windows s sebou navíc nenese žádné riziko.

Další zrychlení práce počítače může přinést i defragmentace registru operačního systému a zejména i dat na pevném disku počítače. Soubory uspořádané do co nejdelších celků budou poté rychleji načítány a zpracovávány.
Nástroj »Správce spouštění« identifikuje všechny programy a služby spouštěné se startem operačního systému a poskytne vám doporučení k jejich deaktivaci, nebo naopak ponechání výchozího nastavení.

5 Zametání stop

Funkce z nabídky »Ochrana soukromí« umí především vyhledat a zlikvidovat pozůstatky po práci s počítačem, jako jsou seznamy navštívených internetových stránek, otevřených souborů, sledovaných filmů a prohlížených obrázků či fotografií.

To ale není vše. Pomocí dalších nástrojů lze bezpečně zlikvidovat všechny dříve smazané soubory, které však dále fyzicky zůstávají na disku počítače, a bezpečně skartovat nepotřebné soubory jejich opakovaným přepsáním.
Mezi bezpečnostní funkce patří i generátor hesel, který vám pomůže vytvářet dostatečně silná hesla, například pro různé internetové služby, na základě zvolené délky a sady použitých znaků.

6 Užitečná nastavení

Předvolby programu Wise Care 365 najdete v hlavním menu pod nabídkou »Nastavení«. Vedle předvoleb pro automatické spouštění Wise Care 365 se startem Windows zde najdete například i funkci pro vytvoření přenosné verze programu, kterou bude možné spouštět bez instalace z USB flash disku a spravovat s ní další počítače.
Program Wise Care 365 také automaticky vytváří zálohy registru Windows, pokaždé když v něm provedete změny. Pro návrat zpět pak můžete použít funkce z nabídky »Centrum obnovy«.

Pod volbou »Čistěte svůj počítač pravidelně« v levém dolním rohu okna programu jsou pak připraveny předvolby pro automatické spuštění analýzy a optimalizace počítače v pravidelných denních nebo týdenních intervalech. V souvislosti s pravidelným čištěním je třeba ponechat aktivovanou předvolbu automatického spouštění programu Wise Care 365 se startem Windows.

D Plnou verzi programu Wise Care 365 Pro 5.1.9 najdete na CHIP-DVD c

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz S


Příbuzná témata: