Menu

Chrome automaticky přihlašuje uživatele

Prohlížeč Chrome od verze 69 přinesl řadu novinek, z nichž některé ohrožují soukromí uživatelů. 

Internetový prohlížeč Chrome si získává stále větší popularitu na úkor svých konkurentů. Co se týká desktopových verzí, má v současné době celosvětově asi 63procentní podíl. Na druhém místě je prohlížeč Internet Explorer se 11,43 % a následuje Firefox s 10,23 %. Podíl Chromu roste i v zemích, kde měl dlouhodobě velmi dobré postavení prohlížeč Firefox - například v sousedním Německu využívá Firefox už jen 16 procent uživatelů.

Nicméně verze Chromu 69, která byla uvedena v září, přinesla několik novinek, z nichž některé jsou z hlediska bezpečnosti kontroverzní. Například uživatelé, kteří se přihlásí k některé službě Googlu, jako například k e-mailové službě Gmail pomocí tohoto prohlížeče, jsou prostřednictvím svého účtu automaticky přihlášeni i přímo do prohlížeče Chrome. To má ale důsledky, které si nemusí všichni uživatelé uvědomit. Ve výchozím nastavení se totiž po přihlášení do prohlížeče také automaticky synchronizují všechna data do cloudu Googlu, a to například i data o tom, kde uživatel surfoval. Synchronizují se i hesla, aplikace a automatické vyplňování.

To samozřejmě řada uživatelů kritizovala a na tento tlak Google rychle zareagoval tak, že přihlašování upraví v nové verzi 70 a zavede možnost deaktivace automatického přihlašování k prohlížeči. Nejde však o jediné změny ve verzi Chrome 69, které vedly ke kritice. Prohlížeč totiž ani na přání uživatele nevymaže všechny soubory cookies pro ověřování a některé zůstávají beze změny uloženy.

I v tomto případě Google slíbil, že zjedná nápravu a na přání uživatele budou smazány opravdu všechny cookies. Verze 70 by se měla objevit v nejbližší době.

Foto popis| Z malého profilového obrázku v pravém horním rohu poznáte, že nejste přihlášeni jen ke službám Googlu, ale i do vlastního prohlížeče.


Příbuzná témata: