Menu

Chytrý bicykl

Jízdní kola jsou většinou off-line - zatím. Už brzy budou ale i bicykly plně propojeny s mobilním telefonem. 

Boom e-biků dal jízdním kolům baterie s velkou kapacitou a miniaturizované motory. Ale zatímco je vše kolem nich propojeno, bicykly zůstávají většinou off-line. Ani USB nabíjecí porty se jako standard nemohly prosadit. Držák mobilního telefonu na řídítkách - nic víc „smart“ zatím na kole není. To se ale brzy změní. Mobilní start-upy a inovační oddělení velkých společností již dlouho pracují na digitalizaci našich dvoukolových společníků: počínaje digitálními zámky, imobilizéry a sledovateli polohy až po propojení s fitness a tuningovými aplikacemi. Jeden výrobce nabízí dokonce i vlastní systém ABS pro elektronická jízdní kola. Brzy si pravděpodobně budeme moci koupit různé inteligentní doplňky, například nástavbu cyklistické přilby pro rozšířenou realitu v silničním provozu.
Celodigitální jízdní kolo však v současné době nabízí - kromě provozovatelů cyklopůjčoven - pouze úzce zaměřené firmy, jako je například společnost VanMoof. Její kola mají vestavěné LED obrazovky a reproduktor pro systémové a výstražné zvuky, inteligentní zvonek, detekci jezdce a propojení s aplikací (včetně funkce pro opětovné nalezení v místech hromadných cykloparkovišť). Nyní můžete bezdrátově nahrát do kola i nový firmware. Bity a biky prostě jdou dohromady.

Foto popis| Skryté technologie V kole Smart X od společnosti VanMoof se skrývá alarm, rozpoznávání jezdce, inteligentní zvonek a možnost Bluetooth připojení.
O autorovi| autor@chip.cz


Příbuzná témata: