Menu
CHIP Speedtest

Správa počítače typu „vše v jednom“

Výrobci antivirů stále častěji přidávají do svých bezpečnostních řešení i funkce pro optimalizaci výkonu počítače. Platí to ale i naopak - existuje aplikace pro správu PC, doplněná o spolehlivý antivir.

Dlouhodobě patří program Advanced SystemCare k tomu nejlepšímu, co si můžete pro průběžné čištění a optimalizaci výkonu svého počítače pořídit. Ve verzi Ultimate tento bohatě vybavený program ale navíc nabízí nejen funkce pro perfektní vyladění PC, ale také spolehlivé zabezpečení vašeho počítače před viry a další havětí, včetně například i ochrany před aktuálním nebezpečím v podobě ransomwaru. Aktuální verzi programu Advanced SystemCare v nejvyšší variantě Ultimate můžete jako čtenáři Chipu používat po dobu jednoho roku zcela zdarma. Vše, co musíte udělat, je jednoduchá registrace a aktivace programu po internetu. Podrobný návod na instalaci a registraci programu najdete na Chip DVD nebo v popisu instalátoru, staženého prostřednictvím digitální edice Chipu.

Jak na to

1 Základní předvolby

Po aktivaci plné verze programu Advanced SystemCare se zobrazí nabídka automatických funkcí aplikace, kde si můžete zvolit, které funkce budou používány. V části »Zabezpečení« najdete funkce pro ochranu počítače před hrozbami z internetu, ochranu při surfování po webu, zablokování neoprávněné změny domovské stránky v prohlížeči a výchozího internetového vyhledávače i ochranu počítače před škodlivým kódem pracujícím v reálném čase na pozadí operačního systému. Nabídka čisticích funkcí zahrnuje hloubkovou kontrolu a vyčištění registru Windows, smazání stop po surfování na internetu po uzavření okna internetového prohlížeče a bezpečné mazání nepotřebných souborů, které pak už nebude možné obnovit. Funkce pro optimalizaci výkonu počítače, dostupné ve špatně přeložené nabídce »Představení«, obsahují především důležitou předvolbu »Aktivní optimalizace« na nepřetržitou optimalizaci výkonu počítače a dále nástroje na monitorování výkonu, defragmentaci dat na pevném disku a vyladění operačního systému a internetového připojení pro maximální výkon. Pokud má váš počítač moderní SSD namísto pomalého HDD, volbu »Defragmentace« vypněte, abyste předešli zbytečnému opotřebení vašeho disku.

Poslední skupina funkcí, označená jako (»Automaticky«), se stará o průběžnou správu vašeho počítače, když s ním právě nepracujete (»Automatická údržba«), pravidelné mazání všech pozůstatků po surfování na internetu při každém restartu počítače (»Automatické čištění«) a automatické aktualizace programu.

Ve výchozím nastavení je většina předvoleb aktivována. Všechny další můžete aktivovat volbou »Zapnout všechny funkce« vpravo dole.

2 Vestavěný antivir

Hlavní výhodou aplikace Advanced SystemCare v nejvyšší verzi Ultimate je přítomnost plnohodnotného antiviru, jehož jádro dodává spolehlivý Bitdefender. Antivir pracuje automaticky na pozadí operačního systému a bez asistence uživatele se také pravidelně aktualizuje. Kompletní kontrolu počítače na výskyt škodlivého softwaru můžete spustit na výchozí kartě »Antivirus«. Po kliknutí na volbu »Detaily ochrany« můžete ovládat jednotlivé moduly zabezpečení počítače, přičemž ne všechny jsou ve výchozím nastavení aktivovány. Zapněte je tedy ručně, což vám doporučujeme například u funkce »Anti-ransomware Engine«, která chrání důležitá data na disku vašeho počítače před jejich zašifrováním vyděračským ransomwarem.

3 Kontrola počítače

Na kartě »Čištění & Optimalizace« najdete nástroje na vyčištění počítače od zbytečností. Nejjednodušší je volbou »Vybrat vše« označit všechny, s výjimkou funkce » Optimalizace disku«. Optimalizace rozložení dat na pevném disku totiž zabere hodně času. Poté již můžete kliknout na tlačítko »Skenuj« a vyčkat na výsledek kontroly počítače. Celková kontrola může trvat i delší dobu, proto je dobré spouštět ji třeba přes noc či v jiném čase, kdy s počítačem nepotřebujete pracovat. Automatické vypnutí, restart či uspání počítače po dokončení kontroly zajistí příslušná předvolba v nabídce »Automaticky opravit«. Během skenování počítače Advanced SystemCare postupně vyhledá škodlivý software, poškozené záznamy v registru, problémy s ochranou soukromí uživatele, nepotřebné soubory, chybná nastavení internetového připojení, odhalí problémy s výkonem počítače, chyby na pevném disku nebo mezery v jeho zabezpečení.

4 Za vyšší výkon

Jestliže potřebujete krátkodobě zvýšit výkon svého počítače, například kvůli hraní her nebo třeba používání jiných náročných programů, klikněte v aplikaci Advanced SystemCare na záložku »Zrychlení«. Spuštění této funkce (kliknutím na tlačítko »Zapnout« v nabídce »Turbo režim«) znamená, že Advanced SystemCare zastaví aktuálně nepotřebné procesy a služby a uvolní maximum kapacity operační paměti. Použijete-li předtím tlačítko »Konfigurovat«, můžete sami určit, které služby a aplikace budou při aktivaci funkce »Turbo režim« zastaveny, a také si nastavit tři různé režimy (»Pracovní režim«, »Herní režim« a »Ekonomický režim«) optimalizace výkonu. Pro majitele notebooků je důležitý především ekonomický režim, jehož smyslem je prodloužení výdrže akumulátoru přenosného počítače.

5 Soubor nástrojů

Na záložce »Nástroje« najdete další užitečné funkce programu Advanced SystemCare, které jsou v něm přímo obsaženy nebo které pro jejich použití stačí jednoduše stáhnout a doinstalovat. Najdete zde například »IObit Uninstaller« pro spolehlivé odinstalování nepotřebných aplikací, »Driver Booster« pro aktualizaci ovladačů hardwaru nebo nástroj »IObit Malware Fighter

« na vyhledání a likvidaci škodlivého softwaru. Užitečné jsou rovněž nástroje »Obnovovač souborů« a »Drtič souborů« na obnovu smazaných dat, nebo naopak jejich bezpečnou likvidaci. Nástroj »Správce spouštění« vám pomůže zrychlit spouštění počítače a »Smart RAM« optimalizuje využití jeho operační paměti. Uvolnit místo na pevném disku vám pomohou nástroje »Vyhledávač prázdných složek« a »Vyhledávač velkých souborů«.

6 Hlídač aktualizací

Pod záložkou »Centrum akcí« sice najdete hlavně nabídku dalšího softwaru od výrobce aplikace Advanced SystemCare, důležitá je ale i část »Aktualizátor softwaru«, kde si můžete ověřit, zda používáte nejnovější verze internetových prohlížečů. To je pro zabezpečení počítače velmi důležité, jelikož zranitelnost prohlížeče dává škodlivému softwaru a hackerům velké šance na úspěšný útok. V uživatelském rozhraní Advanced SystemCare je důležitá ještě volba »Centrum obnovy«, dostupná pod tlačítkem vlevo nahoře, která vám pomůže s obnovou nastavení počítače v případě problémů, které mohou nastat při čištění. Díky tomu mohou s programem Advanced SystemCare pracovat i méně zkušení uživatelé.

***

D Plnou verzi programu Advanced SystemCare 11 Ultimate najdete na CHIP-DVD c

Foto popis|
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: