Menu
CHIP Speedtest

Záchrana za všech okolností

Počítač, který nechce nastartovat nebo načíst data z pevného disku, nemusí znamenat nepřekonatelný problém. Alespoň v případě, kdy jste na takovou situaci dobře připraveni.

Mezi nejlépe vybavené záchranné disky na opravu počítačů s nefunkčními Windows nebo záchranu dat z havarovaných pevných disků patří bezpochyby Tenorshare Windows Boot Genius. Plnou verzi tohoto nástroje na vyřešení mnoha různých problémů s počítačem najdete na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu.

Z ISO obrazu programu Tenorshare Windows Boot Genius si velmi jednoduše vygenerujete a rovnou vypálíte záchranný disk nebo USB flash disk, ze kterého nastartujete nefunkční počítač a opravíte instalaci operačního systému nebo třeba obnovíte data ze zálohy. To vše v důvěrně známém prostředí Windows 7. Jakmile máte jednou záchranný disk vytvořený, můžete jeho pomocí opravit prakticky jakýkoli počítač.

Jak na to

1 Vytvoření záchranného disku

Z ISO obrazu Windows Boot Genius můžete v nástroji Rufus jednoduše vytvořit bootovací CD či DVD nebo USB flash disk. Stačí jej spustit a pak jako »Zařízení« zvolit buďto vypalovací mechaniku s prázdným médiem, nebo prázdný USB flash disk. Pak u nabídky »Výběr boot« klikněte na »Vybrat« a zvolte ISO obraz programu Windows Boot Genius. Kliknutím na »Start« spusťte přípravu bootovacího média pro opravy počítače, která bude trvat jen několik minut.
I samotný Chip DVD je vytvořen jako bootovací, takže můžete i z něj nastartovat počítač a rovnou začít používat nástroje programu Windows Boot Genius.

2 Spuštění počítače

Na spuštění počítače z bootovacího CD nebo USB flash disku neexistuje univerzální návod, záleží na konkrétní verzi BIOS nebo UEFI vašeho počítače. Zpravidla je nutné před načtením operačního systému Windows stisknout některou z funkčních kláves, jako je [F8], [F10] nebo třeba [F12]. Alternativně lze bootování z CD nebo USB flash disku nastavit také přímo v BIOS. Některé starší počítače bohužel bootování z USB flash disku vůbec nepodporují, takže je v nich možné použít pouze bootovací CD nebo DVD.

Spuštění počítače ze záchranného disku, vytvořeného v programu Windows Boot Genius, zabere jen několik okamžiků a hned se ocitnete v důvěrně známém prostředí Windows 7. K dispozici máte i základní nástroje operačního systému Windows, jako je Průzkumník a webový prohlížeč Internet Explorer.

Mnohem důležitější jsou však nástroje programu Windows Boot Genius, jejichž nabídka se otevře automaticky po spuštění počítače ze záchranného disku. Tyto nástroje jsou rozděleny do čtyř kategorií, přičemž slouží k opravě poškozeného operačního systému Windows, obnově zapomenutého hesla k uživatelskému účtu, záchraně dat z pevného disku a ke správě pevných disků a jejich oddílů.

3 Oprava Windows

Funkce programu Windows Boot Genius pro opravu nefunkčního operačního systému najdete v nabídce »Windows Rescue«. Nechybí zde popisy konkrétních situací, ve kterých vám může Windows Boot Genius pomoci. Například když se váš počítač zastaví ještě před načtením operačního systému, během jeho spouštění nebo těsně před zobrazením okna pro přihlášení uživatele. Rovněž je zde možné obnovit operační systém Windows a data z dříve vytvořené zálohy. Další funkce zahrnují například editor registru Windows či funkci pro opravu bootovacího sektoru pevného disku.

4 Obnovení uživatelského hesla

Jestliže je vaším problémem zapomenuté heslo k lokálnímu uživatelskému účtu ve Windows, hledejte pomoc pod nabídkou »Password & Key Recovery«. Windows Boot Genius umí resetovat heslo k uživatelským účtům v operačním systému Windows ve verzích od XP až po nejnovější Windows 10. Stačí jen kliknout na tlačítko »Windows Password Reset« a vyčkat, než program najde uživatelské účty, jejichž heslo dokáže resetovat. Pokud ale k Windows 10 používáte cloudový účet Microsoft, musíte reset hesla řešit přes funkce na webu account.microsoft.com. V případě, že potřebujete reinstalovat počítač a jeho softwarovou výbavu, bude se vám hodit i funkce »Product Key Recovery«, která dokáže z instalovaného softwaru získat produktové klíče, které budete při reinstalaci potřebovat. Podporovány jsou různé verze Windows, Office a SQL Serveru.

5 Záchrana dat

Velice důležitou skupinu funkcí najdete pod nabídkou »Data Recovery«. Především se zde můžete pokusit obnovit nechtěně smazané soubory nebo data z pevných disků či diskových oddílů, které byly přeformátovány. Funkce »Partition Recovery« se pokusí o rekonstrukci dat na diskovém oddílu, který byl poškozen například útokem škodlivého softwaru. Nástroj »Raw Recovery« pak projde kompletně všechny sektory disku a pokusí se najít a obnovit všechny dostupné soubory. Tento nástroj vám může pomoci i v případě, že předchozí funkce neuspěly.

6 Správa disků a oddílů

Neméně užitečné nástroje najdete i na poslední kartě, nazvané »Disk Tools«. V případě prodeje celého počítače nebo třeba jen jeho pevného disku použijte funkci »Data Wipe«, která zajistí spolehlivé smazání dat takovým způsobem, že je již nebude možné pomocí běžných nástrojů obnovit. Nástroj »Partition Manager« můžete použít ke správě pevných disků a jejich oddílů, konkrétně na jejich vytváření, změnu velikosti, formátování nebo odstranění, když už nejsou třeba.

Svoji pozornost věnujte rozhodně i nástrojům na zálohování a klonování obsahu pevných disků a jejich oddílů. Díky vytvoření kompletní zálohy nebo zkopírování celého obsahu disku nebudete muset při pořízení nového disku přeinstalovávat operační systém a všechny aplikace ani znovu upravovat všechna uživatelská nastavení nebo ručně kopírovat data. Windows Boot Genius samozřejmě nabízí i nástroje na obnovu dat z dříve vytvořené zálohy.

***

D Plnou verzi programu Tenorshare Windows Boot Genius 3.1 najdete na CHIP-DVD c

Foto popis|
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: