Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

ESET SysRescue Live

ESET SysRescue Live

Viry se můžou v běžícím systému skrývat tak, že je neodhalíte. Proto je potřeba důkladné kontroly v samotných kořenech bez spuštěných Windows. Free verze - Chip 08/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud se váš počítač začne podivně chovat a běžný antivir mlčí, je nejvyšší čas nabootovat ze záchranného systému a provést jeho totální kontrolu.

 ESET SysRescue Live je speciální antivirový systém postavený na Linuxu. Spouští se z USB disku nebo CD/DVD a hloubkově kontroluje počítač, zda neobsahuje viry a jiné škodliviny. Pracuje bez spuštěného základního systému počítače, což mu umožňuje prozkoumat všechna zákoutí vašeho počítače a odkrýt i chytře schované viry a spyware všeho druhu. Samozřejmostí je on-line aktualizace antivirových řetězců. Tento systém obsahuje také další nástroje. Jedná se o poznámkový blok, prohlížeč fotografií, aplikaci pro správu souborových systémů (GParted), prohlížeč PDF souborů (ePDFViewer), správce souborů (Midnight Commander) nebo internetový prohlížeč (Chromium). K dispozici je i vzdálená správa systému pomocí aplikací Team Viewer a Bomgar. Tento systém není možné spustit ve Windows.

Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím systému ESET SysRescue Live. Jde o samostatný operační systém, kterým spustíte počítač. U většiny počítačů stačí při startu počítače mačkat klávesu [F8] nebo [F12], až se objeví seznam disků, ze kterých je možné počítač nabootovat. Zde vyberte svou DVD mechaniku, případně USB flash disk. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a DVD mechaniku vybrat jako »First boot device«. Restartujte a dostaňte se tedy do BIOSu (klávesou »Delete«, »F2«, »F10« nebo jiné, univerzální postup pro všechny typy BIOSů bohužel neexistuje) a přejděte do části nazvané »Boot«, »Boot order« nebo podobně. Zde by měl být vidět seznam všech zařízení, ze kterých můžete bootovat. Na první pozici přesuňte optickou mechaniku, změnu uložte a restartujete počítač.

Na DVD najdete i instalační soubory bezpečnostní programů ESET ve zkušebních verzích a praktické freewarové utility pro Windows a Mac.

  • Free verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 08/2018
  • Info: www.eset.com
  • Jazyk: anglicky
  • Linux (32 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená freewarová licence pro volné použití.

Úvodní bootovací obrazovka s výběrem spuštění hlavního programu nebo kontroly paměti nebo disku. Pro pokročilé uživatele nabízí ESET možnost nastavení doplňujících prvků scanu (jak čistit, na jaké soubory se soustředit, omezení pouze na určité velikosti apod.). Kromě Team Vieweru a Bomgaru je v záchranném disku připraven i správce souborů, poznámkový blok, klasická příkazová řádka a další.

Objeví se před vámi několik možností:
»Run ESET SysRescue« - spuštění hlavního programu ESET SysRescue Live environment,
»Check disk for defects« - zkontroluje integritu médií,
»Test Memory« - Memtest86+, který kvalitně otestuje stabilitu paměti RAM,
»Boot from 1st HDD« - pokračování v bootování systému z disku.
Po prvním spuštění je nutné vybrat v okně s licenčními podmínkami nabízené možnosti a potvrdit »I accept the terms of License Agreement«. Vzápětí se objeví klasické okno ESET antivirového programu. Doporučujeme udělat »Update« virové databáze (je třeba být připojen k internetu).
 
• V záložce »On-demand scan« je možno zvolit:
»Smart scan« - rychlá kontrola s automatickým ošetřením bez nutnosti uživatelského zásahu do procesu (doporučujeme začátečníkům),
»Custom scan« - umožní specifikovat kontrolovaná místa a jejich parametry (metoda kontroly, co přesně kontrolovat, velikosti souborů) - vhodné pro pokročilé a kutily.

• Záložka »Tools« obsahuje taktéž zajímavé funkce:
»Log Files« - záznam o důležitých informacích (nalezení virů, updaty),
»Protection statistics« - ukáže graficky poměr prozkoumaných / infikovaných / vyčištěných souborů,
»Quarantine« - pokud se najdou infikované soubory, budou přemístěny právě sem (občas se může stát, že jsou nalezeny a zamčeny soubory, které nejsou škodlivé - proto zde máte možnost je nazpět obnovit stisknutím na »Restore«),
»Submit file for analysis« - jestliže máte podezření, že je soubor škodlivý a ESET ho i tak považuje za bezpečný, máte možnost ho odeslat rovnou do společnosti na podrobnější analýzu.

Seznam všech plných verzí v Chipu 08/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨