Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

First Aid Kit

First Aid Kit

First Aid Kit je sada nástrojů na záchranu dat a obnovu funkčnosti počítače, stejně jako třeba na odstranění hluboce zakořeněné virové nákazy. Plná verze - Chip 05/2019.

Stejně jako je nutné mít zálohovaná data, neobejdete se ani bez záchranného disku na spuštění porouchaného počítače. First Aid Kit umí i mnohem víc.

Idea nouzového záchranného disku je jednoduchá: V případě havárie disku, zhroucení instalace Windows nebo třeba útoku virů jednoduše nastartujete svůj počítač ze záchranného USB flash disku nebo DVD s linuxovým prostředím, vybaveným nástroji nezbytnými k obnově chodu počítače a záchraně dat. Proto jsou na záchranném disku First Aid Kit připraveny funkce na zálohování a obnovu dat, klonování obsahu pevných disků nebo kontrolu počítače na výskyt virů (použit je k tomu spolehlivý antivir Avira). Navíc nechybí ani funkce na bezpečné smazání dat z pevného disku jejich opakovaným přepsáním, pokud se chystáte svůj počítač, nebo jen pevný disk, vyřadit či prodat. A jelikož je First Aid Kit postaven na Linuxu, nechybí ani internetový prohlížeč nebo třeba základní kancelářské programy. First Aid Kit vám pomůže vyřešit většinu běžných úkonů spojených s obnovou funkčnosti počítače.

Chip DVD je připraven jako bootovací disk se systémem First Aid Kit. Takže při havárii stačí vložit Chip DVD do mechaniky a nabootovat z něj počítač.

 Obnova USB flashdisku   Pro smazání záchranného systému z flashdisku a jeho uvedení do původního stavu použijte freewarový MiniTool Partition Wizard (v přenosné verzi bez nutnosti instalace), kde v prvním kroku smažete diskové oddíly a ve druhém kroku naformátujete zpět do NTFS formátu pro Windows. Operace je vždy nutné potvrdit tlačítkem »Apply«.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Plnou verzi nástroje First Aid Kit lze používat bez časového a funkčního omezení, ale bez nároku na aktualizace a technickou podporu. Běžná cena programu First Aid Kit je necelých 800 korun. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Po nabootování zobrazí First Aid Kit hlavní nabídku funkcí, kde se nacházejí nástroje na zálohování a obnovu dat, obnovu smazaných souborů, klonování obsahu pevných disků nebo třeba důkladná antivirová kontrola. Tlačítka vpravo nahoře pak spouštějí třeba webový prohlížeč nebo linuxovou pracovní plochu. Funkce »Search for viruses« vám pomůže v situaci, kdy je váš počítač napaden škodlivým softwarem, se kterým si běžné antiviry pro Windows neporadí. Antivir Avira zkontroluje všechny soubory na disku, tedy i takové, ke kterým nelze při spuštěném operačním systému získat přístup. Linuxová pracovní plocha obsahuje například webový prohlížeč, ale především sadu nástrojů na správu počítače. Můžete s nimi opravit diskové oddíly, resetovat zapomenuté heslo k uživatelskému účtu ve Windows nebo třeba obnovit smazané soubory z pevného disku.

Postup spuštění počítače ze záchranného DVD nebo USB flash disku se liší podle výrobce základní desky, respektive instalovaného zaváděcího prostředí (BIOS/UEFI). Při startu počítače je nutné stisknout příslušnou funkční klávesu (zpravidla [Esc], [F10], [F12] atd.) a pak jako bootovací médium zvolit USB flash disk či DVD. Pak pokračujte volbou »Boot SECUPERTS – First Aid Kit«. Dále můžete použít volbu »Safe startup« pro spuštění záchranného prostředí v omezené hardwarové konfiguraci, ale to pravděpodobně nebude nutné.

Seznam všech plných verzí v Chipu 05/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení