Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

GIMP 2.10

GIMP 2.10

Nejnovější aktualizace je pro použitelnost open-source grafického editoru GIMP klíčová. Přináší totiž jeho výkonné nástroje a funkce do zcela standardního uživatelského prostředí a navíc zavádí novinky, jako jsou nedestruktivní úpravy obrázků, hardwarová akcelerace výpočtů, rychlé náhledy a hromadná editace pomocí scriptů. Open-source verze - Chip 10/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Ať už jste grafický návrhář, fotograf, ilustrátor nebo vědec, GIMP vám nabízí propracované grafické nástroje, které vám pomohou dosáhnout vaši práci a zvýšit produktivitu.

Pokud v zaměstnání upravujete fotky, kreslíte, či děláte webovou grafiku, zřejmě používáte Photoshop. Pokud to samé budete dělat na domácím počítači, budete si muset spočítat, jestli se vám tato nezanedbatelná investice vyplatí. Nejkvalitnější bezplatnou alternativou je GIMP. Obsahuje širokou škálu standardních nástrojů, možnost práce s kanály, vrstvami a cestami a grafickými plug-iny a filtry. V minulosti byla editoru vytýkána těžkopádnost používání, která historicky vycházela z Linuxu. To už je naštěstí vyřešeno nejnovější aktualizací, na kterou se čekalo přes šest let. Dnes asi nikoho nepřekvapí vyspělé nástroje typu zpětná editace textu, změna barvy pomocí křivek, práce s vrstvami a maskami, chytrá transformace, vymazání objektů a mnoho dalších vychytávek. Nový GIMP zlepšuje podporu Photoshop formátu PSD, přičemž ale nadále upřednostňuje vlastní otevřený formát XCF s podobnými vlastnostmi, kde se ukládají jednotlivé vrstvy a informace pro zpětnou editaci. Výsledek je samozřejmě možné exportovat do všech obvyklých bitmapových formátů typu JPG, PNG a TIF. Editor podporuje i nový webový formát WebP a editaci metainformací EXIF. Použitý plug-in pro PDF dokáže rastrovat i soubory chráněné heslem a naopak exportovat vícestránkové dokumenty. Ačkoli GIMP přišel se zásadním krokem ve zjednodušení ovládání, má stále co dohánět. Naštěstí existuje velké množství návodů a výukových videí, která výrazně usnadní rozhodování, jak se dopracovat k požadovanému výsledku. 

  • Open-source verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 10/2018
  • Info: www.gimp.org
  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená open-source verze programu zdarma. 

Mezi nejzajímavější funkce patří jednotná transformace, kde autoři spojili více tlačítek do jednoho. Snímek nyní můžete zvětšovat/zmenšovat potáhnutím za pomocné čtverce v rozích, pomocí ikony diamantu v rozích měníte perspektivu, diamant na okrajích transformuje danou stranu kolmo ke středu. Novinka zahrnuje i »Handle Transform«, který imituje přirozenou transformaci, jak ji známe na chytrých telefonech pomocí dotyku prstů. Gimp podporuje plnou automatizaci editace obrázku za použití programovacího jazyku Python ve verzi 2.7. Můžete si tedy napsat funkce, které vám vytvoří předdefinovaný text o nějaké barvě, velikosti a poloze na fotce (např. pro podpisy), nebo funkci, která mnoho kroků spojí do jednoho pouhým kliknutím na vaše tlačítko. Představivosti se meze nekladou. Výkon Gimpu za posledních 6 let velmi poskočil. Nyní podporuje maximální množství procesorových vláken a lze zapnout hardwarovou akceleraci pomocí grafické karty. V menu »Rozhraní - Icon Theme« máte na výběr mezi 4 barevnými schématy, pokud jste zvyklí na předchozí prostředí, můžete se na něj přepnout.

Mezi zásadními funkčními novinkami je to zejména inteligentnější gradient – do jednotlivých úseků přechodů lze přidat barvu a upravit počáteční/koncový bod i po vytvoření. Pokud potřebujete vybrat objekt, nové použijete inteligentní laso – danou věc zhruba obtáhnete a pak sdělíte, jaké barvy by ve výběru měly být.

GIMP podporuje plnou automatizaci editace obrázku za použití programovacího jazyku Python 2.7 (detailní návod). Můžete si tedy napsat třeba funkci, které vytvoří předdefinovaný text o nějaké barvě, velikosti a poloze na fotce (např. pro podpisy), nebo funkci, která mnoho kroků spojí do jednoho pouhým kliknutím na vaše tlačítko. Představivosti se meze nekladou.

Tip : Pokud hledáte nějakou funkci, od které víte pouze přibližný název, nezoufejte. Autoři přidali povedenou zkratku - stiskněte lomítko »/«, objeví se tabulka, která po napsání textu zobrazí všechny relevantní funkce a nabídky. Teoreticky tak nemusíte vůbec chodit do menu a vše obstarávat přes tuto důmyslnou zkratku.

Seznam všech plných verzí v Chipu 10/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨