Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Image Composite Editor 2.0

Image Composite Editor 2.0

Image Composite Editor vytvoří během chvilky ze sady snímků a dokonce i z videa dokonalou složenou panoramatickou fotografii, kterou si můžete třeba vytisknout na plakát a zkrášlit si svůj obývák nebo pracovnu. Plná verze - Chip 03/2019.

Pokud rádi fotografujete krajinu a chtěli byste mobilem pořídit vysoce kvalitní fotografie na tapetu nebo billboard, můžete sáhnout po programu, který výsledný snímek automaticky složí z více fotografií.

Pomocí programu Microsoft Image Composite Editor snadno vytvoříte působivou panoramatickou fotografii, kterou se můžete pochlubit známým nebo rodině. Pro její vytvoření potřebujete pouze sadu snímků, které se budou alespoň částečně překrývat. Nemusíte se omezit jen na jednu souvislou řadu snímků, ale program dokáže poskládat i více řad nad sebou. To se může hodit například v případě, když si chcete poskládat fotografii nějaké velké budovy, před kterou stojíte tak blízko, že se vám celá nevejde do záběru. A to není vše – program zvládne tvorbu panoramatických snímků i z videa. Většina uživatelů si bohatě vystačí s automatickým nastavením programu a opravdu kvalitní analýzou obrazových dat, které program pro zpracování snímků používá. Zkušený uživatel si pak může řadu parametrů doladit a přizpůsobit svým individuálním požadavkům. A to od prvního kroku a uspořádání snímků a nastavení parametrů překrytí, přes volbu projekce až po detailní nastavení parametrů výsledné panoramatické fotografie. Program sám dokáže vygenerovat i chybějící části kompozice, podobně zajímavé jsou i statické fotografie vytvořené z videa s rozfázovaným pohybem osoby.  Editor Image Composite Editor je výsledkem výzkumného oddělení Microsoftu, který byl ukončen a uvolněn pro používání zdarma.

Pro vaše první pokusy jsme připravili i zdrojové obrázky focené Canon EOS 7D Mark II a výsledný snímek Národního muzea s úctyhodnou šířkou 13 500 pixelů.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu, kterou výrobce uvolnil zdarma k používání. Bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Program v druhém kroku zdrojové snímky analyzuji, automaticky uspořádá a navrhne optimální projekci. A jestliže náhodou nejste s výsledkem spokojeni nebo chcete docílit zajímavého efektu, můžete vyzkoušet některou z dalších devíti projekcí než tu, kterou automaticky doporučil program. Ve třetím kroku vám doporučujeme nechat vytvářený snímek automaticky oříznout (»Auto crop«). Automatické dopočítání prázdných ploch (»Auto complete«) je totiž vhodné pouze u snímků s kompaktní plochou vedle chybějící části – jinak může tato část obsahovat zajímavé duchy a nežádoucí artefakty. Vytvořené panorama pak ve čtvrtém kroku uložte v požadovaném formátu na disk. Kromě obvyklých formátů (JPG, TIF, PNG a BMP) je zde k dispozici i formát Adobe Photoshop vhodný pro další zpracování vytvořeného panorama v tomto profesionálním nástroji.

Tvorba panoramat probíhá ve čtyřech jednoduchých krocích – v prvním vyberete snímky, ve druhém kroku zkontrolujete programem automaticky uspořádané snímky, ve třetím podle potřeby snímek oříznete a ve čtvrtém již hotové panorama uložíte (exportujete) do nového „finálního“ souboru. A protože analýza a zpracování zdrojových snímků je opravdu na vysoké úrovni, celý proces zabere několik málo minut a pár kliknutí. Delší čas vám spolehlivě zabere pořízení kvalitních fotografií, ze kterých chcete panorama sestavit.

Seznam všech plných verzí v Chipu 03/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání