Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Karlův most

Karlův most

Věděli jste, že po Karlově mostě jezdily tramvaje nebo byly přepravovány železniční vagony? Pomocí multimediálního průvodce Karlův most se můžete podrobně seznámit s  nejznámějším mostem, bez jehož siluety si pohled na pražské panorama nedovedeme ani představit. Plná verze - Chip 04/2019.

Pokud se zajímáte o historii, určitě přivítáte povedeného průvodce kamenného skvostu, který je důležitou spojnicí mezi pražskými břehy Vltavy.

Karlův most patří mezi naše turisticky nejvíce navštěvované památky. Denně se po něm projdou a obdivují jeho monumentálnost tisíce a tisíce návštěvníků Prahy. Multimediální průvodce přináší řadu zajímavých textových informací a fotografií z historie nejstaršího kamenného mostu. Nejzajímavější částí průvodce bude »Prohlídka«, při které je ve spodní části obrazovky zobrazené aktivní schéma mostu a všech jeho soch, a vy si pomocí myši můžete vybrat, která socha či sousoší vás zajímá. Po kliknutí na něj se zobrazí obrazovka s fotografiemi i popisem sochy. Mezi fotografiemi najdete i takové, které ukazují sochu z výšky nebo ze zadu - prostě takové, které jinak těžko uvidíte. V dalších textech se dozvíte např. o údajném magickém čase položení základního kamene mostu, o tom, že z 16 mostních pilířů jich můžete přímo v říčním proudu Vltavy dnes vidět už jen devět, které z pilířů už nejsou původní a mnoho dalšího. K efektivnímu využití dat průvodce slouží také několik připravených indexů a možnost využití automatického prohlížení všech připravených fotografií. V průvodci je připraveno více než šest stovek fotografií, najdete mezi nimi i historické pohledy na most a jeho okolí, nebo výběr fotografií z výstavy Karlův most ve fotografii (Start | Jiné | Most přes staletí). Autoři zařadili do Průvodce i celou řadu technických informací a zajímavosti (např. o tramvajové dopravě), stručné představení jeho stavitelů a umělců, kteří se podíleli na jeho výzdobě a tři nenáročné hry.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun. Jako doplněk informací o obsahu může posloužit článek Král mostů. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Panorama Karlova mostu a Pražského hradu patří už po staletí mezi nejkrásnější pohledy v Praze. Dříve to byli malíři, dnes už především fotografové, kdo tento pohled zachycují pro sebe i ostatní. Na CD jsou připraveny desítky historických i stovky současných fotografií. Zajímavou nabídkou je fotogalerie pohledů na most z různých míst Prahy. Asi nejzajímavější částí CD je »Prohlídka«, při které je ve spodní části obrazovky zobrazeno aktivní schéma mostu a všech jeho 30 soch a sousoší, obou mosteckých věží i bočního schodiště. Po kliknutí na vybraný objekt se zobrazí obrazovka s příslušnými fotografiemi a popisem. Mezi fotografiemi najdete i takové, které ukazují např. sochy z výšky nebo zezadu - prostě tak, jak je sami neuvidíte. CD nabízí i bohatou textovou část. Najdete zde články o historii mostu, jeho stavitelích, sochařích, ale také poškozeních a rekonstrukcích. Dozvíte se, jak důležitou úlohu hrál Karlův most v historii Prahy jako dopravní spojení mezi oběma břehy Vltavy. Využívali ho např. železniční vagony, koněspřežky, tramvaje, autobusy i auta. Nechybí ani připomenutí některých legend a pověstí.

Ovládání průvodce je netradičně umístěno v pravém dolním rohu obrazovky, kde najdete hlavní menu a po aktivaci jeho položek i další nabídky. Aktivní prvky se po najetí kurzoru myši podsvítí. Kromě těchto základních ovládacích prvků se podle situace aktivují ještě další. Zejména to jsou barevně zvýrazněné hypertextové odkazy v psaném textu, po jejichž aktivaci se dostanete do té části průvodce, kde je podrobnější výklad nebo obrázek k danému heslu. V případě, že si lze prohlížet další související fotografie, zobrazí se pod fotografií ikony šipek pro přechod na další nebo předchozí foto příslušné série. Pokud se doprovodný text nevejde do připraveného okna, zobrazí se u něj postranní posuvníky textu. Při zobrazení textů pomocí menu »Start | Index | Texty« lze využít funkcí prostředí FlashPaper (blíže viz nápověda ovládání programu »Start | Jiné | Ovládání«).

Představený průvodce Karlův most pochází z autorské CD série sdružení EDU-Art (dříve DIG-Art). Hlavními osobami sdružení byly akademický sochař a restaurátor Andrej Šumbera a Ing. Zdeněk Proks. I když toto sdružení již nevyvíjí aktivní činnost, jeho tituly patří k těm, jejichž informační hodnota je dlouhodobá. Proto jsme se rozhodli zařadit tento i další CD sdružení na Chip DVD opakovaně a věříme, že i přes jejich „retro“ ovládání vám nabídne mnoho zajímavých informací. V rámci této akce jsme dosud uvedli CD Národní muzeum (Chip DVD 01/2019). 

Seznam všech plných verzí v Chipu 04/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení