Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

LastPass

LastPass

LastPass je světově nejpopulárnější správce přihlašovacích jmen a hesel pro nejoblíbenější internetové prohlížeče i mobilní telefony. Bezpečná šifrovaná úschova hesel a citlivých údajů nebyla nikdy snadnější a komfortnější. V základní verzi pro Windows je navíc zdarma bez časového omezení. Free verze - Chip 04/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Správce hesel, který umožňuje rychlý a pohodlný přístup k heslům i využití vícefaktorového ověřování nebo otisku prstu u mobilu proti zneužití.

Žijeme v době, kdy je většina našich nejdůležitějších dat na internetu. E-mailové a datové schránky, bankovní účty, účty u Microsoftu, DropBoxu, Youtube, Facebooku a další jsou většinou zabezpečeny pouze přihlašovacím jménem a heslem. A protože jsme pouze lidé, heslo máme v mnohých případech velmi podobné, ne-li přímo stejné. A to je vážný bezpečnostní risk. Útočník se znalostí vašeho e-mailu a jednoho z hesel se tak potenciálně může dostat k více účtům. LastPass tento nedostatek řeší a usnadňuje každým rokem životy milionům lidem. LastPass ukládá přihlašovací a další citlivé údaje z webových stránek do šifrovaného a dobře chráněného Trezoru na serverech výrobce, od kterého máte klíč (heslo) pouze vy. A to pouze jedno. Jakmile se do něj přihlásíte, automaticky nabízí u všech webových stránek uložené přihlašovací údaje. Mimo uživatelská jména a hesla umí také ukládat: položky formulářů (adresy, bydliště, jména, telefonní čísla), bankovní karty (číslo, měsíc expirace, CVC kód), bankovní účty (IBAN, Pin, …), přihlašovací údaje k databázím, detaily řidičského, občanského průkazu, šifrované poznámky, SSH klíče a  mnoho dalších. Pokročilí uživatelé mohou zvolit automatické vygenerování silných hesel nebo vícefaktorovou autentifikaci – například přihlášení do LastPassu pomocí hesla a SMS na mobilu nebo přes Google Authenticator. Ke svým heslům v trezoru se samozřejmě dostanete i z libovolného počítače nebo mobilu prostřednictvím přihlášení do webové služby.

LastPass umí u známých webových služeb jako je Facebook, Google, Twitter apod. automaticky změnit hesla, aniž byste museli webovou stránku fyzicky navštívit. Dále v něm najdete tzv. »Security Challenge«, která vám ukáže bezpečnostní skóre podle síly hesel. K dalším možnostem nastavení karty webové stránky patří například uložení do jednotlivých kategorií (finance, vzdělávání, zábava, social), automatické přihlášení při navštívení nebo naopak jeho zamezení.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Časově neomezená freewarové licence pro libovolné množství nekomerčních počítačů s Windows. K dispozici je upgrade na LastPass Premium, který je zpoplatněn $24/rok. Získáte navíc: trezor bez reklam, další možnost zabezpečení a obnovení účtu, 1 GB zašifrovaného cloudového disku, možnost využití LastPass pro aplikace s Androidem a iOS, prioritní technickou podporu, pokročilou vícenásobnou autentifikaci, a větší možnosti sdílení uložených údajů a Wi-Fi hesel mezi dalšími uživateli.

Hlavní karta uložené webové stránky. Specifikovat zde můžete jméno, pod kterým se bude zobrazovat, kategorii »Folder« pro větší pořádek. Na většině známých serverech jde automaticky změnit vaše heslo za náhodně vygenerované a specifikovat můžete, zda se pole automaticky vyplní a přihlásí, naopak nevyplní, nebo jestli bude LastPass požadovat opětovné zadání Master hesla. LastPass značně zjednodušuje generování náhodných hesel. Specifikovat můžete velká/malá písmena, přítomnost číslic a speciálních znaků, minimum čísel a rozsah 5-100 vygenerovaných znaků. Pokud zaškrtnete »Make Pronounceable«, heslo se bude skládat pouze malých/velkých písmen, ale bude možné si ho foneticky zapamatovat. V Trezoru naleznete tlačítko »Security Challenge«, která prozkoumá vaše uložené přihlašovací údaje a ukáže vám přehlednou tabulku srovnání hesel seřazených od nejslabších po nejsilnější společně s kategoriemi, upozorňující na duplikáty, opravdu slabé/staré či kompromitované a všeobecně známé hesla, které byste měli změnit co nejrychleji.

Pokud se rozhodnete pro placený Premium účet, rozhodně nebudete litovat, protože vaše přihlašovací a citlivé údaje snadno přenesete i na mobily pro Android nebo iOS. LastPass podporuje zabezpečení trezoru pomocí otisků prstů, což výrazně usnadňuje manipulaci. Výhodou tzv. verze pro aplikace je to, že si do služby LastPass můžete přidat i samotné programy (např. Skype) a uložit si jejich přihlašovací údaje.

Seznam všech plných verzí v Chipu 04/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨