Menu
Časopis Chip

Mail Mechanic 2.6

Mail Mechanic 2.6

Mail Mechanic 2.6 | Krabice: koláž CHIPu

E-maily a kontakty patří k nejcennějšímu obsahu našich počítačů. Ztráta nezálohovaných dat pak může znamenat doslova katastrofu. Naštěstí existují nástroje, se kterými se můžete pokusit o záchranu kontaktů, zpráv i jejich příloh.

  • PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 12/14 a v jeho digitálníverzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

box Jestliže nepracujete s e-maily výhradně v prostředí webového rozhraní některého z freemailových serverů, ale máte všechny zprávy, jejich přílohy i adresář kontaktů uloženy pouze ve svém počítači, měli byste v první řadě zajistit pravidelné zálohování tohoto vysoce cenného obsahu. Nicméně, existuje i řešení jak se pokusit o záchranu obsahu databázových souborů různých e-mailových klientů, které se nacházejí na poškozených pevných discích, případně databázových souborů, které jsou samy nějakým způsobem poškozené a tedy nečitelné. Plná verze programu Mail Mechanic 2.6 přitom spolupracuje nejen s e-mailovým klientem Outlook, ale také s aplikacemi Mozilla Thunderbird, The Bat!, Windows Live Mail a Outlook Express.

Plná verze programu Mail Mechanic 2.6 pro čtenáře Chipu svými funkcemi odpovídá aktuální komerční verzi aplikace. K neomezenému použití funkcí aplikace na záchranu dat z e-mailových klientů vám stačí provést jednoduchou registraci. Běžná cena licence programu Mail Mechanic je kolem 2 000 korun.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Výběr funkce

Přestože nemá program Mail Mechanic uživatelské rozhraní v češtině, je jeho použití velmi snadné. Pouze je třeba správně zvolit funkci, kterou chcete použít. Jako první je na výběr záchrana dat e-mailového klienta z havarovaného pevného disku. Pokud zvolíte funkci »Recovery email after a disk crash«, program Mail Mechanic důkladně prohledá povrch poškozeného pevného disku a pokusí se najít jakkoli fragmenty databáze e-mailové aplikace. Z těch pak poskládá data čitelná ve vašem poštovním klientovi. Podporovány jsou přitom všechny verze aplikace Outlook i některé další e-mailové aplikace, jako Windows Live Mail nebo Outlook Express.

Další dostupnou volbou je »Repair email database«. Tato funkce slouží k opravě poškozeného databázového souboru, který z nějakého důvodu nedokáže e-mailový klient otevřít. Při použití této funkce program Mail Mechanic podporuje opravu databázových souborů z e-mailových aplikací Outlook, Outlook Express, The Bat! a Mozilla Thunderbird. Poslední z nabízených funkcí, označená jako »Address Book Recovery« se pokusí obnovit kontaktní údaje, z adresářů e-mailových klientů, které se nacházejí na poškozeném disku počítače.

obr-02

Nabídka funkcí: K dispozici jsou tři hlavní funkce programu – na obnovu e-mailů, opravu databázového souboru s poštou a záchranu kontaktů.

Kontrola disku

Jakmile si v průvodci obnovou dat zvolíte požadovanou funkci, pokračujete tlačítkem »Next« k výběru pevného disku či diskového oddílu, na kterém se aplikace Mail Mechanic pokusí obnovit data e-mailových klientů. Výjimkou je funkce »Repair email database«, která směřuje k otevření poškozeného databázového souboru e-mailového klienta. Po výběru disku spustí průvodce kontrolu jeho obsahu a průběžně vás informuje, kolik obnovitelných souborů se mu podařilo najít. Pro uzavření průvodce obnovou dat klikněte na tlačítko »Finish«.

obr-03

Hledání: Skenování obsahu disku většinou netrvá příliš dlouho, už v jeho průběhu zjistíte, kolik souborů se podaří obnovit.

Záchrana e-mailů

Další kroky práce s programem Mail Mechanic se odehrávají přímo v jeho hlavním okně. V levé části najdete kompletní seznam nalezených položek, tedy e-mailových zpráv, které je možné obnovit. V pravé části okna aplikace Mail Mechanic je k dispozici náhled hlavičky vybraného e-mailu i jeho obsahu.

E-mailů k obnovení může Mail Mechanic najít i velké množství. Proto se pro nalezení konkrétní zprávy vhodné použít integrovaný vyhledávač. Najdete jej pod tlačítkem »Search«. V nově otevřeném okně vyhledávače zadejte hledaný text a rozhodněte se, zdali chcete hledat jen v hlavičkách e-mailů (»Search in Headers«) nebo i v jejich obsahu (»Search in Letter’s Bodies«). Označte si e-maily k obnově a pokračujte tlačítkem »Save Wizard«.

Průvodce uložením zachráněných dat vám ještě jednou umožní vybrat si e-maily k obnově a pokračování tlačítkem »Next« vám nabídne dostupné způsoby uložení zpráv. Pokud ještě používáte e-mailového klienta Outlook Express, můžete e-maily uložit v příslušném formátu přímo do jeho složky (»Export to Outlook Express Folder«). Jednotlivé zprávy mohou být rovněž uloženy jako samostatné soubory s koncovkou EML, které pak můžete otevírat v různých e-mailových klientech. Pokud jde o záchranu dat z Outlooku, použijte předvolbu »Export to MS Outlook Folder«. Do Outlooku lze rovněž exportovat obnovené kontakty, úkoly a položky z kalendáře. Po výběru funkce na export obnovených dat pokračujte tlačítkem »Next« k dokončení průvodce.

obr-04

Zachráněné e-maily: Náhledy obsahu zachráněných e-mailů máte k dispozici přímo v hlavním okně programu Mail Mechanic.

Obnova adresáře

Pro záchranu kontaktů z adresáře vašeho e-mailového klienta používá program Mail Mechanic doplněk Address Book Recovery. Také s ním se pracuje velmi snadno. V úvodním okně průvodce zvolte funkci »Address Book Recovery« a potom dvakrát použijte tlačítko »Next«. V nástroji Address Book Recovery zvolte disk nebo diskový oddíl k prohledání a opět pokračujte tlačítkem »Next«. Jestliže se programu podaří na poškozeném disku najít nějaké kontakty z e-mailového klienta, dostanete následně na výběr z možností jejich obnovy.

obr-05

Export dat: Posledním krokem je volba způsobu exportu zachráněných dat.

Záchrana nejen při poruše

Na první pohled to možná není zřejmé, ale plná verze programu Mail Mechanic má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Pomůže vám totiž nejen s obnovou dat ztracených při havárii disku nebo poškození databázového souboru e-mailového klienta, ale můžete se s ní pokusit zachránit i e-maily, které jste si nechtěně smazali.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení