Menu
Časopis Chip

MEGA Cloud

MEGA Cloud

MEGA Cloud | Krabice: koláž CHIPu

MEGA Cloud je internetové úložiště, která nabízí uživatelům velkorysých 50 GB prostoru úplně zdarma. Free verze - Chip 05/2019.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud přemýšlíte o zabezpečeném cloudovém úložišti dat, můžete zvolit MEGA, které už více jak pět let nabízí své komerční i bezplatné služby.

Data jsou šifrována a dešifrována na straně zařízení, což znamená, že u poskytovatele cloudu jsou uložena neprolomitelné podobě. Díky cloudové filozofii jsou soubory dostupné na jakémkoli zařízení s nainstalovanou aplikací MEGA. Počítat lze také s funkcí sdílení složek s dalšími uživateli a možností sledovat jejich aktualizace v reálném čase.

Nestačí vám Dropbox, Google Drive nebo One Drive? MEGA vám dá rovnou 50 GB volného místa na ukládání a zálohování dokumentů, fotek a videí. MEGA ocení hlavně uživatelé, kteří používají více zařízení najednou, protože budou mít k dispozici doplňky do prohlížeče, aplikace s automatickou synchronizací jak do PC tak do mobilního telefonu, využití najdou i uživatelé Mozilly Thunderbird a pokročilejší si vyhrají s příkazovou řádkou. Ve spojení s aplikacemi pro automatické zálohování, jako je například Backupper, kde si nastavíte ukládání záloh na dané místo propojeného s MEGA, budete mít zálohy automaticky i na internetovém úložišti. Kromě samotného uložení dat a záloh lze MEGA využít i pro synchronizaci dat na více zařízeních. Slouží k tomu samostatný klient služby, který si nainstalujete do počítače nebo mobilu. Pak už jen nastavíte, které složky chcete mít synchronizované a službu necháte běžet. Vše co se objeví nebo zaktualizuje v jednom zařízení, se záhy objeví i v druhém nebo i dalším zařízení. Samozřejmostí pro cloudovou službu je možnost posílat odkazy na stažení dat i dalším lidem. Stačí označit soubor nebo složku a koncovému uživateli se stáhne do počítače/mobilu nezašifrovaný ZIP soubor. Vítaná věc je také přidání možnosti uploadu souboru z počítače pomocí kontextové nabídky kliknutím pravým tlačítkem. Jestli jste data nechtěně smazali, MEGA je drží v koši po dobu 30 dní. A jestliže by se vám podařilo nechtěně přepsat nějaký dokument, MEGA si ukládá historii změn - to platí pro fotky, dokumenty a další menší soubory. Přímo ve službě lze šifrovaně chatovat s dalšími uživateli a posílat si přílohy.

Hlavní výhody služby MEGA je uživatelská přívětivost, jednoduchost a velký důraz na bezpečnost, kdy jsou vaše data velmi silně zašifrována. 
- aplikace pro všechny operační systémy (Windows, Linux, Mac) pro jednodušší stahování a synchronizaci,
- aplikace pro mobilní telefony (Android, Apple) a automatické zálohování fotek bez komprese a úprav,
- přehledné webové rozhraní fungující v jakémkoli prohlížeči a doplňky, které urychlí načítání a stahování. Ještě více posílí bezpečnost doplněk pro známý a spolehlivý e-mailový klient Mozilla Thunderbird, kterému tím umožní posílat přílohy o libovolné (až 50 GB) velikosti, 
- doplněk pro příkazovou řádku pro pokročilejší uživatele, kteří jej mohou využít pro automatické zálohování,
- prohlížení fotek a videí přímo v prohlížeči bez nutnosti je stahovat na disk.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • macOS, Linux, IOS, Android
  • On-line registrace

Časově neomezená free verze služby s rozsahem úložného prostoru 50 GB zdarma a maximálnim limitem 10 GB přenesených dat za půl hodiny. Počet připojených zařízení k účtu není omezen. K základnímu tarifu lze zakoupit i placenou licenci, která zvedá počet volného místa a množství přenesených souborů: od 5 € měsíčně s 200 GB dat a 1 TB přenosu až po 30 € měsíčně s 8 TB dat a 16 TB přenosu.

Webové rozhraní (jako doplněk do prohlížeče ještě rychlejší a bezpečnější) je velmi intuitivní, přehledné a rychlé. Funguje zde pravý klik, který dopomůže ke smazání, sdílení, obarvení položky, vlevo je hlavní menu pro přístup k datům, historii, sdílení, propojeným osobám (pro psaní, audio/video chat a posílání souborů) a nastavení veškerých aspektů notifikací, zabezpečení, verzování souborů, trvanlivosti koše, vzhledu, limitů přenosů a dalších. MEGA vás informuje pěknou statistikou o velikosti volného místa, přenesených datech, kolik máte celkově souborů, složek a jedna z unikátnějších věcí: kolik máte veřejně sdílených odkazů. Po kliknutí na »Public Links« se otevře jejich seznam. Pěkným bonusem je doplněk do aplikace Mozilla Thunderbird. Po nastavení, při jaké velikosti přílohy se má klient zeptat, zda nechcete raději přílohu vložit formou odkazu, se soubor(y) nahrají do online složky Thunderbird a adresátovi se vloží do zprávy odkaz na jejich stažení. Nejste tedy limitováni maximální velikostí přílohy, kterou všechny e-mailové služby mají.

Zajímavý doplněk pro Mozilla Thunderbird  - Pokud používáte lokálního (off-line) e-mailového klienta Mozilla Thunderbird a vadí vám limity posílaných příloh, existuje pro něj zajímavý plugin: »MEGAbird«. V nabídce Thunderbirdu přejděte do »Nástroje - Doplňky - Najít na addons.thunderbird.net«, tam napište »MEGA« a MEGAbird nainstalujete (více). Program Thunderbird bude třeba restartovat. Nyní běžte do nastavení »Nástroje - Možnosti - Přílohy« a klepněte na »Přidat…«, vyberte službu MEGA a vložte svůj e-mail a po vyzvání i heslo. Pokud budete posílat e-mail o velikosti větší než 5 MB, vyzve vás Thunderbird, zda »Poslat jako link«, soubor se nahraje na váš MEGA účet (do složky Thunderbird) a vytvoří link, který se vloží do e-mailu. Cílový adresát pak jen v přijatém e-mailu klikne na odkaz, dá »Download« a může stahovat libovolně velký soubor.

Seznam všech plných verzí v Chipu 05/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení